Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Będzie drożej za wodę i ścieki

Czy mogą być wszyscy przeciw będąc równocześnie za? Okazuje się, że jedno drugiego nie wyklucza. W czasie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej cały jej 23 osobowy skład był przeciw wprowadzaniu podwyżek cen wody i ścieków i... dzięki temu wejdą one od 1 stycznia w życie. Podwyżka jest znacząca, bo w przypadku dostaw wody wynosi 8% a odprowadzania płynnych nieczystości sięga poziomu 20%. Najwyraźniej Rada głosowała nad uchwałą nie zapoznając się wcześniej z jej podstawą prawną.

Ile w zasadzie będziemy płacić od 1 stycznia? Otóż za jeden metr sześcienny wody zapłacimy 4,19 zł (dotychczas 3,89), za ścieki 6,32 zł (aktualnie 5,28). Cena odprowadzenia deszczówki wzrośnie z 4,57 na 5,28.


Radnych może nieco usprawiedliwiać fakt, że nowe taryfy przedstawiono im w trybie nadzwyczajnym a większość z zaprzysiężonych w ubiegłym tygodniu samorządowców to tzw. „świeżaki”. Jednak pamiętać też należy o tym, że co najmniej kilka osób w ławach Rady już zasiadało a fragment ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę dotyczący kompetencji radnych to zaledwie jedna strona maszynopisu.


Na tryb przyjmowania przez Radę, zaproponowanych przez spółkę Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej stawek zwróciła uwagę szefowa klubu radnych PiS Zofia Szymańska. Pytała m.in. czy projektem uchwały nie mogła zająć się poprzednia Rada Miejska, zatwierdzając bądź odrzucając proponowane taryfy.


Warto tu zwrócić uwagę na artykuł 24 wspomnianej wyżej ustawy. Stwierdza on, że:

 

Art. 24.

1. Taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy, z wyjątkiem taryf zmienionych w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek o ich zatwierdzenie.
3. Do wniosku o zatwierdzenie taryf przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne dołącza szczegółową kalkulację cen i stawek opłat oraz aktualny plan.
4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) sprawdza, czy taryfy i plan zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy, i weryfikuje koszty, o których mowa w art. 20 ust. 4 pkt 1, pod względem celowości ich ponoszenia.


Przyjąć więc należy, że zarząd spółki, kierowanej przez Andrzeja Barańskiego nowe stawki musiał zaproponować najpóźniej 23 października. Prezydent miał 45 dni na wniesienie weryfikację stawek i wniesienie uwag a spółka na ustosunkowanie się do nich. To termin ostateczny, bo dokładnie 45 dni po złożeniu wniosku Rada Miejska powinna podjąć uchwałę o zatwierdzeniu taryf albo o odmowie zatwierdzenia taryf.



W przypadku uchwały, nad którą debatowali dzisiaj radni nie doszło ani do jednego ani też do drugiego. Rada odrzuciła ją po prostu w głosowaniu, co oznacza, że dokument nie funkcjonuje w obiegu prawnym a organ nadzoru, w osobie wojewody nie ma się do czego odnieść.



Ustawa skonstruowana jest w taki sposób, żeby w jak największym stopniu uniemożliwić często populistyczne pomysły radnych obniżania cen wody i ścieków poniżej kosztów ich dostarczania i odprowadzania,co mogłoby skutkować upadłościami samorządowych (strategicznych) spółek, co z kolei dawałoby możliwość ich przejmowania przez podmioty zewnętrzne. Dlatego uchwały dotyczące odrzucenia stawek proponowanych muszą mieć uzasadnienie prawne i ekonomiczne. W przeciwnym wypadku zostają one unieważniane przez organ nadzoru.


Nie ma znaczenia w tym przypadku jakość dostarczanej wody, o której mówił w czasie obrad Marek Kubiak a jedynie koszty świadczonej usługi. Mówi o tym jeden z artykułów ustawy:

 

Art. 20.


1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na 1 rok.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na podstawie niezbędnych przychodów po dokonaniu ich alokacji na poszczególne taryfowe grupy odbiorców usług.
4. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ustalają niezbędne przychody, o których mowa w ust. 2, uwzględniając w szczególności:
1) koszty związane ze świadczeniem usług, poniesione w poprzednim roku obrachunkowym, ustalone na podstawie ewidencji księgowej, z uwzględnieniem planowanych zmian tych kosztów w roku obowiązywania taryfy;
2) zmiany warunków ekonomicznych oraz wielkość usług i warunki ich świadczenia;
3) koszty wynikające z planowanych wydatków inwestycyjnych, na podstawie planów, o których mowa w art. 21 ust. 1.
 



Jednym z kosztów, jakie uwzględnia się w kalkulacji jest amortyzacja środków trwałych. Od wielu lat opisujemy na naszym portalu mechanizm windowania cen wody i ścieków za pomocą sztucznego kosztu powstałego na skutek inwestycji realizowanych przez miasto i aportem wprowadzanych do spółki.



Polecamy artykuł, w którym szczegółowo wyjaśniamy wpływ amortyzacji na cenę ścieków:

Raz dwa trzy... płacisz Ty!
Radny Wiesław Pawłowski, stwierdził, że cenę kształtować powinna nie tylko kondycja przedsiębiorstwa, ale też i to czy tomaszowianie są na nią przygotowani, ponieważ w mieście panuje duże bezrobocie. Niestety nie jest to zgodne z ustawą, chyba że...


No właśnie.... ustawodawca dał samorządom możliwość stosowania dopłat. W przypadku proponowanych przez spółkę podwyżek, kwota, jaką miasto ze swojego budżetu musiałoby zrekompensować wyniosłaby ok. 3 milionów złotych.


Na chwilę obecną Rada odrzucając projekt uchwały ją de facto zaakceptowała. Aby proponowane podwyżki nie weszły w życie Radni musieliby przygotować własny projekt uchwały stwoerdzający odrzucenie uchwały. Co istotne, projekt ten powinien zawierać uzasadnienie merytoryczne wskazujące na błędy lub niewłaściwe szacunki, lub kalkulacje oparte na niewłaściwych założeniach. W takim przypadku dotychczasowe ceny obowiązywałyby jeszcze przez 90 dni, do czasy wydania rozstrzygnięcia nadzorczego przez wojewodę.


Prawdziwa podwyżka nas jednak dopiero czeka po zakończeniu inwestycji prowadzonej aktualnie przez spółkę. Wartość środków trwałych wzrośnie o kolejne 200 milionów złotych. Przyjmując 4,5 procentową stawkę amortyzacji daje to 9 milionów rocznie. Ten negatywny skutek finansowy może w jakimś stopniu zrekompensować zwiększenie liczby przyłączonych domostw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama