Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 15:17
Reklama
Reklama

Niezapomniane chwile z Filharmonią Łódzką

Jeszcze nie zdążyły ulec zatarciu wspomnienia po ostatnim fenomenalnym koncercie w wykonaniu łódzkich filharmoników ("Tomaszowskie Pory Roku"), a po raz kolejny nadarzyła się sposobność do muzycznego świętowania. 30 października, tomaszowska publiczność miała okazję wysłuchać uroczystego koncertu symfonicznego z udziałem Orkiestry i Chóru Mieszanego Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją głównego dyrygenta Daniela Raiskina.

 

Po przywitaniu licznie zebranych miłośników muzyki i symbolicznych słowach Prezydenta Miasta, Rafała Zagozdona, nastąpiło krótkie wprowadzenie oraz wyjaśnienie programu wieczoru.

 

 

Jako pierwsze wybrzmiały "Dwie elegijne melodie na orkiestrę smyczkową op. 34" Edwarda Griega. Zagrane z niezwykłym wyczuciem, urokiem i polotem snuły muzyczne opowieści. Jedna o złamanym sercu, kolejna o ostatniej wiośnie.

 

Następnie usłyszeć można było łaciński kanon "Dona nobis pacem" na chór i orkiestrę smyczkową,

Peterisa Vasksa. Imponujący, pełen dostojnej powagi, oparty zaledwie na trzech słowach utwór, stanowi dosłowne  zawołanie o pokój. Klimat kompozycji jest na tyle sugestywny, iż nawet bez tłumaczenia krótkiej treści tekstu odbiorca jest w stanie intuicyjnie zrozumieć jego przesłanie. W miarę  rozwoju utworu coraz bardziej wyczuwalny stawał się błogi pokój, o który tak usilnie zabiegali chórzyści wykonując kolejne partie wzniosłego hymnu.

 

Moją intencją jest dostarczać pokarmu duszy i to staram się przekazać w mojej muzyce. Współcześni ludzie w większości nie kierują się wiarą, miłością, nie mają ideałów. Zagubiony gdzieś został wymiar duchowy- „Dona nobis pacem”  to modlitwa o pokój.

 

- postrzega swoje opracowanie sam Vasks:

 

Niezwykłym zakończeniem koncertu okazało się "Requiem op.48" Gabriela Fauréa. Mimo, iż opracowań tej żałobnej mszy, powstały w dziejach muzyki niezliczone ilości, dzieło  Fauréa przenika i ujmuje zupełnie odmienną aurą. Pełne subtelnych i delikatnych, niebiańskich niemal brzmień. Kompozytor jakby oswoił nieco dla swych słuchaczy temat śmierci.

 

Sam, ujął to w następujące słowa "utwór przenika uczucie ufności w wieczny odpoczynek. Śmierć postrzegam bardziej jako wybawienie i dążenie do szczęścia, niż doświadczenie pełne bólu." Jest zupełnie inne, bo pisane "z Bogiem" , z perspektywy człowieka głębokiej duchowości. Tak jakby doskonale zdawał sobie sprawę, że kto powierzył Bogu swe życie doczesne i w kwestii tego wiecznego nie ma powodów do obaw, odchodzi przecież w ramiona Niebiańskiego Ojca (Requiem Gabriela Fauréa  powstawało w latach 1887–1890)

 

Koncert zakończony żywymi brawami publiczności i owacjami na stojąco.

 

Cóż więcej można dodać... perfekcyjne, niezapomniane wykonanie genialnych kompozycji wybitnych kompozytorów.

 

Partie solowe wykonali: Olga Pasiecznik (sopran) oraz Michał Partyka (baryton). Dyrygował Daniel Raiskin, za przygotowanie chóru odpowiadał  Dawid Ber.

 

Wydarzenie miało miejsce w kościele św. Jadwigi Królowej przy ulicy Warszawskiej w ramach obchodów stulecia istnienia Filharmonii Łódzkiej, pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Dla podkreślenia tak wyjątkowej rocznicy zaplanowano szereg wydarzeń i projektów, ujętych pod wspólną nazwą „FŁ 100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną”. Pod szyldem „Sto lat w regionie” planowane były trzy koncerty poza Łodzią: w Łowiczu, Tomaszowie Mazowieckim i Piotrkowie Trybunalskim.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

 

Patrząc z perspektywy minionych lat,  można by powiedzieć, powoli tego rodzaju koncerty stają się niepisaną tradycją w naszym mieście. Łódzcy filharmonicy odwiedzali Tomaszów już niejednokrotnie, a z biegiem lat, jak widać, zwiększa częstotliwość wizyt wzrasta. Czekamy więc z utęsknieniem na kolejne, ale też i zachęcamy do odwiedzania Filharmonii Łódzkiej na własną rękę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama