Szczególnym gościem spotkania był Pan Andrzej Potulski – kapitan rejsu nr 33/14, rejsu na który popłyną uczniowie tomaszowskich szkół. Organizatorzy omówili szczegóły związane z wyjazdem oraz przypomnieli istotne daty. Najważniejsze z nich to:
07.11.2014 r. około odziny 13.00 - wyjazd na rejs z Tomaszowa Mazowieckiego, przejazd autokarem STAP-u (Sail Training Association Poland – organizatora rejsów na Pogorii) przez Czechy i Austrię do jednego z portów w północnych Włoszech – Genua, Livorno lub San Remo;
08.11.2014 r. – zaokrętowanie na STS „Pogoria”, odbycie niezbędnych szkoleń, wypłynięcie w rejs;
8.11-14.11.2014 r. - rejs po Morzu Śródziemnym, odwiedzenie co najmniej dwóch portów (np. Calvi na Korsyce, Portoferraio na Elbie, Monte Carlo lub Nicea). Zwiedzanie miast portowych. Dotarcie do portu zakończenia rejsu. Wręczenie opinii z rejsu, przekazanie obowiązków nowej załodze.
15.11.2014 r. - wyjazd w drogę powrotną, przyjazd do Tomaszowa Mazowieckiego około godziny 16.
Organizatorzy poruszyli kwestię ubezpieczenia oraz niezbędnych dokumentów, które należy zabrać na rejs. Zachęcali również do nabycia książeczek żeglarskich, w których zostaną wpisane informacje o odwiedzanych portach, o ilości przebytych mil morskich, czy o godzinach spędzonych pod żaglami. Taka książeczka to nie tylko fajna pamiątka, ale również ważny dokument w przypadku starania o wyższe stopnie żeglarskie.
Pan Andrzej Potulski jako doświadczony kapitan Pogorii, wspierając się pokazem slajdów z poprzednich wypraw, omówił przykładową trasę rejsu, opowiadał o życiu na statku, o codziennej pracy wacht, które pełnią uczestnicy. Udzielił wielu rad na temat tego, jak się przygotować do rejsu, co zabrać, jak radzić sobie z chorobą morską. Odpowiadał również na pytania uczestników rejsu, mówił na temat możliwej aury pogodowej, atrakcji i zabytków portów, do których zawija Pogoria. Omówił plan rejsu i jego alternatywy (trasa rejsu w dużej mierze zależeć będzie od warunków pogodowych). Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Młodzi ludzie już chyba czuli przedsmak morskiej przygody.
Jeszcze kilka słów o samej Pogorii. STS POGORIA została wybudowana w 1980 roku. Posiada ożaglowanie typu barkentyna o powierzchni prawie 1000 m2 - razem 15 żagli na trzech masztach, w tym jeden maszt z żaglami rejowymi. Statek ma wyporność 342 tony, długość 47 metrów i szerokość 7 metrów. Żaglowiec jest wyposażony w pomocniczy silnik napędowy o mocy 255kW. Zwykle zabiera 49 osób, w tym kapitana, 4 oficerów, dalszych członków załogi stałej – głównego mechanika, bosmana i kucharza oraz 41 osób, które chcą poznać smak morskiej przygody.
Załogę, która pojedzie na rejs z Tomaszowa, stanowić będzie m.in. 12 uczniów III LO, 5 uczniów II LO, 3 uczniów I LO. Pozostali to uczniowie z innych szkół, studenci oraz osoby związane z tomaszowskim środowiskiem żeglarskim.
Patronat nad rejsem objął Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Pan Piotr Kagankiewicz.
Przypomnijmy, że mottem naszego rejsu są słowa Marka Twaina:
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj."
No cóż, nie pozostaje nam nic innego ….
Napisz komentarz
Komentarze