Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 14:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Premie dla gigantów

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska wprowadziła nowy podział Tomaszowa Mazowieckiego na okręgi wyborcze. Zmiana ma związek z likwidacją tzw. JOW-ów, czyli okręgów jednomandatowych. Zaprezentowany przez Prezydenta Miasta projekt nie wzbudził większej dyskusji. Chyba tylko radny Cezary Krawczyk zdobył się na krytyczny komentarz dotyczący proponowanych zmian. On też, jako jedyny głosował przeciw. Dyskusja rozgorzała natomiast w internecie, głównie na portalu internetowym NaszTomszow.pl. Spór jest o tyle ciekawy, że obszar poszczególnych okręgów ma wpływ na wybór radnych. Jak zwykle znajdują się przeciwnicy i zwolennicy rozwiązań. Kto ma rację? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. W tego typu dyskusjach najczęściej jest tak, że obie strony mają rację i równocześnie jej nie mają...
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

JOW-y się nie sprawdziły

 

Reklama

Tomaszów Mazowiecki jest najlepszym przykładem na to, że jednomandatowe okręgi wyborcze to doskonały pomysł w teorii, który nie sprawdził się w praktyce. Dlaczego? I tutaj nie łatwo o prostą odpowiedź. Ujmując to najkrócej: w naszym mieście powstała dzięki JOW-om partyjna monokultura samorządowa. Komitet mający ok. 30 procent społecznego poparcia zagarnął w wyborach 90 procent mandatów. W ten sposób aż 60 procent mieszkańców pozbawiona została swoich reprezentantów, którzy reprezentują podobny do nich sposób postrzegania miasta i spraw lokalnych.

 

Okazało się, że wielu mieszkańców nadal w pierwszej kolejności dokonuje wyboru poprzez schemat myślenia obrazkowego. W pierwszej kolejności głosują na szyldy, w drugiej zastanawiają się kogo z listy kandydatów wybrać. Niestety w przypadku JOW-ów wyboru nie było. Tak więc sympatycy PiS głosowali często na kompletnie sobie nieznanych ludzi, nie mających żadnego doświadczenia nie tylko samorządowego, ale też żadnych osiągnięć na polu działalności społecznej.

 

Schemat ten dotyczył nie tylko wyboru radnych, ale także kandydata na prezydenta. Świadczy o tym fakt, że do drugiej tury wyborów prezydenckich, zamiast Rafała Zagozdona, urzędującego prezydenta miasta, ze sporymi zasługami dla Tomaszowa /niezależnie od indywidualnej i subiektywnej oceny, niezaprzeczalnym jest, że miasto sporo w okresie jego - przynajmniej drugiej - kadencji inwestowało/ weszła Agnieszka Łuczak nie legitymująca się żadnymi większymi osiągnięciami osobistymi, społecznymi, zawodowo - biznesowymi, czy zaangażowaniem na rzecz lokalnej społeczności.

 

Jednomyślność Rady Miejskiej, brak sporów podkreślał także w czasie Sesji sam prezydent Marcin Witko (atakując przy okazji opozycję), stwierdzając, że stara się wspólnie z radnymi, aby partyjniactwo nie wchodziło na salę obrad Rady Miejskiej. I rzeczywiście tak się dzieje (mam nadzieję, że sarkazm jest lekko wyczuwalny). Przez trzy lata trudno było zauważyć jakąkolwiek dyskusję na tematy ważne dla miasta. Czwórka radnych pochodzących z innych komitetów (z rzadkimi wyjątkami) nie zaznaczała w sposób znaczący swojego odrębnego od większości rządzącej punktu widzenia.

 

Czy to dobrze? Chyba nie. Nawet jeśli uznamy, że prezentowanie odrębnego punktu widzenia jest przejawem jakiejś politycznej walki, to jednak istnieje możliwość ścierania się poglądów. Czy to PiS, czy PO, czy inne frakcje lokalne nigdy od tego nie stroniły. W tej kadencji jest gorzej. Co ciekawe, to taki stan rzeczy, moim zdaniem jest niekorzystny też dla samego prezydenta, który mimo, że nie musi borykać się z opozycją, to jednak pozbawiony jest szerszej perspektywy patrzenia na sprawy miejskie.

 

Mały czy duży?

 

Nowe okręgi zostały mocno skrytykowane przez lokalne środowiska, związane głównie z partiami politycznymi, ale i organizacjami społecznymi. Przygotowano nawet specjalne oświadczenie, które możecie przeczytać pod niżej zamieszczonym linkiem. Zdaniem osób, które się pod nim podpisały, podział ma zapewnić większą liczbę głosów dla kandydatów PiS  i stanowi przejaw przedwyborczych kombinacji.  

 

czyt.

Brak zgody na takie metody

 

Jak to wygląda dokładnie? Należałoby zapoznać się bliżej z metodą przeliczania głosów na mandaty tzw. metodą d'Hondta. Odpowiednie kalkulatory dostępne są w internecie. Każdy więc może sam pokusić się o analizy, uwzględniające aktualne trendy poparcia wyborczego. Osobiście w tej chwili chcę tego uniknąć, bo chodzi o przedstawienie różnic w liczeniu głosów w oparciu o rzeczywiste liczby w ujęciu historycznym.

 

Załóżmy, że w wyborach samorządowych weźmie udział 8 komitetów wyborczych. Przeliczymy liczby radnych, jakie poszczególne komitety uzyskają po przeliczeniu w/w metodą, w zależności od liczby mandatów dostępnych w poszczególnych okręgach. Ich liczba będzie różna przy różnej liczbie okręgów. W Tomaszowie Mazowieckim do Rady Miejskiej wybieranych jest 23 radnych. Przy podziale na 4 okręgi wyborcze uzyskuje się 2 okręgi 5-mandatowe, jeden okręg 6 mandatowy i jeden 7 - mandatowy. W opcji numer 2, te same mandaty zostają rozdzielone na 3 okręgi. Tym samym mamy obszary wyborcze z siedmioma i ośmioma mandatami 

 

Dla porównania i analizy użyjemy danych z ostatnich wyborów przed wprowadzeniem JOW, a więc z roku 2010. W wyborach do Rady Miejskiej wzięli udział kandydaci aż ośmiu komitetów. Trzy z nich to komitety typowo partyjne. Jeden firmowany był przez aktualnego prezydenta miasta, Rafała Zagozdona (chociaż w jego skład wchodził także PSL). Poniższa tabela pokazuje rozkład oraz liczbę oddanych głosów. Widać wyraźnie, że dominują w wyborach szyldy partyjne. Potwierdza to przedstawioną na początku tezę o "obrazkowej" formule dokonywania wyborów. 

 

 

Tylko czterem spośród wskaznych wyżej komitetów udało się wprowadzić swoich radnych. Tylko jeden z komitetów to komitet nie identyfikowany bezośrednio z partią polityczną. W kolejnej tabeli możemy prześledzić jak wyglądał podział mandatów. Najwięcej z nich otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. Co się jednak stanie, kiedy rozszerzymy granice okręgów i to w sposób maksymalny? Czy małe lokalne grupy mają jakieś szanse?Załóżmy, że całe miasto to jeden okręg wyborczy. Co wyliczy nam kalkulator? Pokazuje nam to kolejna tabelka. Kolejność komitetów tożsama z tą powyżej.

 

 

Mamy tu małą "niespodziankę". Traktując miasto jak jeden obszar wyborczy, pozbawiamy mandatów dwa komitety, reprezentujące ogólnopolskie partie polityczne. Traci Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Zyskują za to trzy małe komitety bezpartyjne i obywatelskie. W ten sposób 15 procent mieszkańców, głosujących w wyborach zyskuje swoją reprezentację. Wydaje się, że jest bardziej sprawiedliwie. Mali otrzymują w ten sposób swoją szansę.

 

Teraz zróbmy mały eksperyment. Dla jego przeprowadzenia weźmiemy dane z najliczniejszego okręgu w wyborach 2010 roku. Porównamy liczbę mandatów, jaką poszczególne komitety uzyskały 8 lat temu, z tymi dla których okręgi zostaną powiększone. Dla uproszczenia wykorzystajmy tę samą liczbę głosów. Ich odsetek pozostanie niezmieniony. 

 

lista komitetów

 

wyniki wyborów rzeczywiste

 

 

Wyniki przy zwiększonej liczbie mandatów /powiększony okręg wyborczy/. 

 

 

Wyniki dosyć zaskakujące, bo tego rodzaju zmiana nie przyniosła żadnych zmian jakościowych. Nie dała wcale szans małym ugrupowaniom /komitetom/. Zamiast tego metodat d'Hondta zapremiowała na rzecz największego komitetu. Prawo i Sprawiedliwość otrzymuje mandat więcej. Brawo! Tylko, czy na pewno o to chodziło?

 

Czy cokolwiek zmieni się, kiedy różnica mandatów do uzyskania będzie większa niż jeden? Możemy to sprawdzić. Policzmy jeszcz raz to samo dla mniejszego okręgu. Zamienimy pięciu radnych na siedmiu przy zwiększonym terytorialnie obrzarze. Odesetek uzyskanych głosów pozostawimy ten sam. 

 

wyniki wyborów rzeczywiste

 

Wyniki przy zwiększonej liczbie mandatów /powiększony okręg wyborczy/. 

 

Także i w tym przypadku zyskują jedynie dwa największe (partyjne) komitety. Mali gracze na lokalnej scenie politycznej tracą. 

 

Kto się w tym połapie

 

Nowe okręgi wyborcze wprowadzą gigantyczne zamieszanie. Na załączonym obrazku trzema kolorami zaznaczone zostały ich zasięgi. Robią wrażenie mocno chaotycznych. Przenika się tu Ludwików z osiedlem Hubala a ulica Hallera ze Strzelecką. Każde z tych miejsc potrzebuje własnych reprezentantów. Tymczasem duże osiedla mieszkaniowe mogą połknąć kandydatów z mniejszych osiedli. Wiele oczywiście zależy od ułożenia kolejności na listach, jednak o tym najczęściej już nie decydują wyborcy. 

 

Ludzi z tych miejsc dzieli nie tylko odległość ale przede wszystkim zgłaszane potrzeby. Czego innego potrzeba w ludwikowskich uliczkach, a czegoś innego wymagać będą mieszkańcy okolic ulicy Wandy Panfil. Jakie wspólne sprawy mają mieszkańcy Strzeleckiej z mieszkańcami ulicy Hallera? Przykładem mogą być chociażby  inwestycje drogowe z tej kadencji. Jak dokonać wyboru między przebudową ulicy Mostowej a budową ronda na skrzyżowaniu Mazowiecka - Strzelecka. Czy ktoś przypadkiem nie będzie reprezentował jednych kosztem drugich? 

 

Jeszcze jedna niewiadoma

 

Na domiar złego nie wiadomo dzisiaj czy proponowane okręgi wyborcze do Rady Miejskiej pokrywać się będą z tymi do Rady Powiatu. Wszystko wskazuje na to, że tak być nie musi i być może nie będzie. Jak w takim razie wytłumaczyć wyborcom, że radnego do miasta wybierają w okręgu 1 a do powiatu na przykład w 3. 

 

Podsumowując

 

Przed wprowadzeniem JOW-ów obowiązywał w Tomaszowie podział na 4 okręgi wyborcze. Zarówno te do miasta, jak te do samorządu powiatowego, pokrywały się ze sobą. Podział, zanim zaczęto przy nim "kombinować" i podpasowywac do tej czy innej osoby, przebiegał w sposób dosyć naturalny. Miasto na cztery części dzieliły ulice: Warszawska - Św. Antoniego oraz Prezydenta Ignacego Mościckiego - Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego. Trudno pojąć do czego potrzebne są obecnie przeforsowane zmiany. W deklaracjach twórców podziału miały one służyć (i dawać szansę) mniejszym komitetom. Kiedy się użyje matematyki prawda wychodzi na jaw. Zamiast wspierać małych premiowani sa giganci. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Michał Grażyński 06.04.2018 14:14
No nie rozumiem dlaczego mój komentarz nie wszedł. Tekst przymulający, mnóstwo danych z których koniec końców nic nie wynika. Pani Klatka niech pisze sobie jakiś licencjat na ten temat, pracę semestralną, coś takiego. Do prasy się to nie nadaje. Partyjny szef oczywiście poklepie, ale wyborców wam od tego nie przybędzie.

Reklama
Nie przejmuj sie 06.04.2018 16:07
moich komentarzy też pan S nie poszcza... bo za bardzo boi się szefa mafii z Nowogrodzkiej...

06.04.2018 17:24
Widocznie obrażasz. Tak czy siak to jest najbardziej otwarta na różne środowiska gazeta w regionie. Tam widocznie też się zagalopowałem za bardzo. Przepraszam.

fctm 06.04.2018 11:18
To nie ma znaczenia jakie będą okręgi kto gdzie i jak. Najważniejsze żeby naobiecywać i dostać się na jeno z 23 miejsc w korycie a za 4 lata od nowa obiecanki - cacanki ;-) Może kilka osób chciało by coś podziałać ale decyduje układ a nie jednostka ;-) Jak to spiewał Smoleń " na wybory do łobory poszły wszystkie dyrektory"

Silv 06.04.2018 09:08
Pierdu Pierdu... Hm Swego czasu w parafi nsj (około 10 lat temu) było zebranie mieszkańców osiedla z radnymi w sprawie utwardzenia dróg gdyż wszędzie szlaka i po każdym śniegu, czy ulewie jest problem z przejechaniem. Co się okazało, ano to, że nasi radni są : z Białobrzeg i Ludwikowa... No faktycznie ci radni mogli wiele wiedzieć o problemach naszego osiedla dlatego argument, że radny może nie wiedzieć co się dzieje na danym osiedlu uznaję jakby go nie było bo ta patologia jest przynajmniej od paru ładnych lat...

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MilenaTreść komentarza: Droga w wariancie południowym jest niezbędna bo?..... kiedy ludzie w końcu zrozumieją że w takim przebiegu droga nie daje miastu NIC ŻADNYCH WYMIERNYCH KORZYŚCI A TYLKO .STRATY.... bo przepraszam żeby pani Kasia vel Ewa mogła dojechać szybciej o 10 min do pracy w Łodzi to jest jej prywatny interes.... a ludziom którzy mieszkają w Południowej części miasta Smardzewicach Treście itd , a pracują w Tomaszowie czas dojazdu do pracy znacznie się wydłuży. I nie nazywajcie protestujących mieszkańców ciemnogrodem.... bo nikt tu nie mówi że drogi są niepotrzebne ... niech się buduje S12 na chwałę kraju ale w innym przebiegu bo są takie możliwości tylko ktoś musi wykazać chęć żeby się nad nimi pochylićŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: GminnyTreść komentarza: Ma pan rację! Największy niesmak to Witko i koalicja13.12 ramię w ramię!!!Mam 2 pytania czy Witko to nadal pisior? I co na to poseł Telus ,który dałby se rękę pewnie obciąć za Witkę:)po co prawda dać tyle artykułów ze która jest taki i owaki skoro jak i tak idziecie ramię w ramię!!! Tylko wyborców szkoda bo teraz pewnie się zastanawiają co oni odp.... ją!A pana Witko witamy w uśmiechniętej Polsce!Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: TMTreść komentarza: Oi ci z po psl Hołowni tacy bardzo zli, że w głosowaniach w powiecie głosujecie razem i co łyso?Witko dalej jest z PiSu ?:) żenada!!!Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: TMTreść komentarza: Ale za to Tomaszów jest uśmiechnięty brawo popsl;)Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: pppTreść komentarza: Ta "kampania" wyglądała jak wybory koczkodana.Źródło komentarza: Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatówAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Z całym szacunkiem oo ci pisać takie artykuły?skoro na sesji powiatu idziecie ramię w ramię,PO PSL WITKO! Gdzie tu jakiś wasz honor!!!Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama