O problemach związanych z tzw. pieczą zastępczą w kontekście rozpatrywania skarg przez radnych pisaliśmy już wielokrotnie. Ostatni raz w artykule, opisującym przebieg wrześniowej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Czytaj: Radni umyli ręce - opinie ich nie interesują
Warto jednak przypomnieć, że sprawa ujrzało światło dzienne po tym, jak pismo o nieprawidłowościch w RDD prowadzonym przez dyrektor Jolantę Tyczkę, wyslała do radnych była wychowawczyni, Paula Susik. Tematem zainteresowała się nawet ekipa telewizyjna TVP1.
Czytaj: Bite, terroryzowane, przywiązywane do drzewa
Ciąg dlaszy rozpatrywania skargi to pasmo kolejnych kompromitacji radnych, którzy sprawa najwyraźniej nie byli zainteresowani.
Czytaj: Zieliński: Nie chciałem zamiatać pod dywan
Wczorajszy reportaż przygotowywany był zanim jeszcze radni zdecydowali o tym, że "nieprawidłowości były" ale skarga jest bezzasadna. Z dziennikarzami nie chciał spotkać się starosta a członek zarządu Kazimierz Baran oraz dyrekt Więckowski na spotkanie z ekipą telewizyjną przyprowadzili zatrudnioną na etacie w Starostwie kamerzystkę. Po co? Trudno powiedzieć, wydaje się, że urzędników powiatu dosięgła paranoja.
Obejrzyj reportaż TVP
Tymczasem dzisiaj udało nam się dotrzeć do pisma, jakie do Starostwa Powiatowego skierowała tomaszowska Prokuratura Rejonowa. Śledczy stwierdzają w nim, że na podstawie zgomadzonego w sprawie materiału dowodowego brak jest podstaw do postawienia zarzutów z art. 207 par.1 KK dyrektor Jolancie Tyczce.
Art. 207. Znęcanie się fizyczne lub psychiczne
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Prokuratorzy uaważają także na podstawioe opinii bieglego, że zmiana zamieszkania przez wychowanków RDD w Luboszewach jest niecelowai byłaby ze szkodą dla rozwoju emocjonalnego dzieci. - Wskazują na to zawarte w dotychczasowych opiniach wnioski, z których wynika, że Jolanta Tyczka jest znacząca, ważną i zapewnia im rlementarne poczucie bezpieczeństwa - czytamy w piśmie z 24 września.
Ponadto biegły stwierdził, że zmiana miejsca zamieszkania mogłaby spowodowac u dzieci psychotraumę, która moglaby skutkwoać nasileniem zaburzeń psychicznych a u częsci dzieci mogłaby zaistnieć koniecznoczność hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym.
Tematem funkcjonowani pieczy zastępczej w naszym powiecie wciąż zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka.
Napisz komentarz
Komentarze