Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 00:28
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

Arkady nie na sprzedaż

Tomaszowscy radni na ostatniej sesji, która odbyła się w minioną środę, zdecydowali niewyrażeniu zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym budynku przy ulicy Rzeźniczej, w którym mieści się Galeria Arkady. Zdecydował jeden głos.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama dotacje unijne dla firm

Na początek nieco historii

 

Budynek położony w centrum miasta, w atrakcyjnie położonym zakątku Placu Kościuszki, zbudowano w latach 1829-1936. Obiekt w stylu klasycystycznym. Mieściły się w nim tzw. jatki mięsne, czyli kramy, w których prowadzono sprzedaż mięsa. Funkcję handlową pełnił do lat 70-tych ubiegłego wieku.

 

Wtedy zmieniono przeznaczenie tego miejsca i nadano mu charakter kulturalny, tworząc w nim Galerię pod Arkadami. Jej nazwa nie była przypadkowa, ponieważ bryła budynku różniła się od obecnej podcieniami, które zniknęły po przebudowie w latach 90-tych, kiedy to najemcami została rodzina Sobańskich.

 

Zmieniono wtedy nazwę na Galerię Arkady i pojawił się w mieście nowy lokal gastronomiczny z zewnętrznym ogródkiem, w którym organizowano szereg imprez i koncertów. Najaktywniej funkcjonował on w miesiącach letnich, w zimowych jego aktywność nieco zazwyczaj przygasała.

 

Pożar w Arkadach

 

W lutym 2012,w dniu Św Walentego, we wczesnych godzinach porannych, w budynku pojawił się ogień. Spłonęła duża część dachu a woda użyta przez strażaków przyczyniła się do kolejnych zniszczeń. Pojawiły się problemy z ubezpieczeniem, bo długo nie można było ustalić, kto właściwie powinien budynek ubezpieczyć od ognia.

 

Długo trwały też przygotowania do remontu, wymiany dachu i instalacji. Przedstawiciele instytucji kultury organizowali nawet miłe i z cała pewnością podyktowane potrzebą serca ale całkowicie pozbawione sensu zbiórki pieniędzy, które miały zostać przeznaczone na pokrycie chociaż części kosztów remontu.

 

A może by tak kupić, a może by tak sprzedać

 

Najemcy nieruchomości wystąpili w sierpniu do miasta o jego sprzedaż w trybie bezprzetargowym. Trudno się dziwić, bo budynek, który jest wpisany do rejestru zabytków o powierzchni ponad 200 m zyskał na atrakcyjności. Nie tylko przeszedł generalny remont po pożarze, ale ma szansę stać się jednym z najciekawszych na zrewitalizowanym Placu Kościuszki.

 

Miasto wniosek rozpatrzyło pozytywnie. Wystąpiono do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Piotrkowie, który zgodnie z art. 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami musi na zbycie obiektu zabytkowego wyrazić zgodę. Zgoda taka została uzyskana. Pozostało przygotować projekt uchwały i skierować go do przegłosowania radnym.

 
 

Zgodnie z projektem najemca miałby skorzystać z prawa pierwokupu zdefiniowanego w w/w ustawie. Taką możliwość daje art. 34. Ponadto cena oszacowana przez rzeczoznawcę w przypadku zabytków automatycznie zostaje obniżona o 50%

 

W końcu uchwała trafiła na sesję i ku zaskoczeniu niektórych radnych wywoła ożywioną dyskusję i sporo emocji. Rada podzieliła się na zwolenników i przeciwników sprzedaży. Przy czym dyskusja toczyła się chyba w niewłaściwym kierunku. Nie wiedzieć czemu dyskutowano nie o sprzedaży nieruchomości ale o sprzedaży obiektu, w którym prowadzona jest działalność kulturalna. Co akurat niewiele ma chyba do rzeczy, bo właściciel nieruchomości może z nią robić co mu się tylko spodoba (i o ile zgodę na to w przypadku zabytku wyda właściwy konserwator).

 

Problemem nie jest tutaj forma prowadzonej na nieruchomości działalności gospodarczej ale sam zaproponowany tryb sprzedaży. To, jaki charakter będzie ona miała zadecyduje rynek i rentowność. Wyrażenie zgody na sprzedaż przez prawo pierwokupu tworzy niebezpieczny precedens, który może skutkować kolejnymi podobnymi wnioskami, składanymi przez innych najemców. Co gorsza, mogą być oni w ten sposób zainteresowani celowym pogarszaniem stanu technicznego dzierżawionej nieruchomości.

 

Sprzedaż wszelkich składników majątku wspólnego, co do zasady powinna odbywać się na zasadach przetargu nieograniczonego, do którego dostęp mają wszystkie osoby zainteresowane.

 

Ustawodawca rzeczywiście dał możliwość tego rodzaju sprzedaży ale miał przede wszystkim na myśli poprzednich właścicieli nieruchomości oraz najemców lokali mieszkalnych. Wszystkie inne przypadki mają charakter wyjątkowy i powinny być stosowane jedynie w szczególnych przypadkach, gdzie złamanie reguły jest uzasadnione. Podstawą jest jednak przetarg nieograniczony, mający na celu uzyskanie w wyniku licytacji jak najwyższej ceny.

 

Trudno uznać argumentację radnych, jak Kowalewski, Zdonek, czy Wilk, broniących projektu uchwały.

 

Nie przekonują też argumenty o tym, ze najemca przejmując własność obiektu będzie mógł w nim prowadzić remonty m.in. zabezpieczyć ściany przed wilgocią. Z obowiązku utrzymania budynku w należytym stanie nie powinien mieć problemu właściciel, czyli miasto. Tym bardziej, że minimalny czynsz za lokal użytkowy w centrum Tomaszowa to 50 złotych za metr kwadratowy. W przypadku Arkad powinno to więc być ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie (120 tysięcy rocznie). Zabezpieczenie ścian, to tylko mały ułamek tej kwoty.

 

Radny Marek Kubiak, przypomina też, że miasto (poza odszkodowaniem) dołożyła do ostatniego remontu ponad 50 tysięcy złotych oraz podkreśla, że należy prowadzić spójną politykę zbywania nieruchomości. Podobnego zdania byli też inni radni, w tym Tomasz Trzonek i Krzysztof Barański.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pan Twardowski 28.09.2014 19:43
Po zakupie wlasciciel moze wynajac miejsce na przyklad dla Biedronki lub na kebaba i tyle bedzie z tych kulturalnych deklaracji. Nic nikt nie bedzie mogl tego zabronic.

Reklama
Kpiarz 28.09.2014 09:50
Ja wystąpiłem z winoskiem o zkup gmachu Poczty i i Muzeum. Czekam teraz na decyzję.

mKIKI 28.09.2014 11:09
Warunkiem zakupu nieruchomości jest użytkowanie lokalu w tym gmachu. Czyżbyś mieszkał na Poczcie, a może w Muzeum (w Muzeum to chyba w charakterze eksponatu) ?

brytan 27.09.2014 22:21
Dobrze się stało. To nowe centru T.M. Może tam powstać np. filia Tkacza M.D.K. A.A ,H.D.K.czy Dom Publiczny. Ceny nieruchomości w tym kwadracie stale rosną. Ale to mały pikuś. Kto za bezcen kupi Budowlankę to się obłowi. Galeria Mazovia, Wolbórka, Bulwary ( latarnie, mostki, kaczki, wiewiórki, kleszcze, gile itd.).

Tom 27.09.2014 21:07
Przede wszystkim trzeba rozwiązać takie kuriozalne, a wręcz skandaliczne sytuacje w których nie wiadomo czy nieruchomość jest ubezpieczona i kto tak naprawdę odpowiada właściciel czy dzierżawca nieruchomości za ubezpieczenie mienia. To jest nieład w dokumentacji i skandal. Jestem właściwie przeciwnikiem sprzedaży w jakiejkolwiek postaci tej zabytkowej nieruchomości sprzed połowy XIX wieku. Jeśli już sprzedawać to dokonać sprzedaży nieruchomości tylko w drodze przetargu nieograniczonego, a nie w drodze bezprzetargowej z wolnej ręki. Kolejnym kuriozum i skandalem jest, że tak naprawdę nie można określić po sprzedaży celu przeznaczenia zabytkowej nieruchomości w tak strategicznej i atrakcyjnie położonej części miasta. Może się np zdarzyć sytuacja, że po zakupie nagle stan nieruchomości zostanie w jakiś sposób pogorszony np pożarem wskutek, którego nie da się już budynku uratować i wtedy np miałby powstać w tym miejscu jakiś market? To bez sensu. W naszym mieście mamy wiele przykładów sprzedaży działek i nieruchomości w dziwny sposób, różnym dziwnym podmiotom głównie w celach spekulacyjnych, a nie np w celu powstania nowych firm i co za tym idzie miejsc pracy, służących ogółowi mieszkańców. To jest wielki problem tego miasta.

Deo 27.09.2014 17:14
Jeżeli sprzedaż opatrzona zostałaby klauzulą ,że charakter lokalu nie zostałby zmieniony to czemu NIE.Brakuje takich miejsc w centrum TM A tak powstanie kolejny monopolowy a pobliskie bramy będą mocno cuchnęły uryną.

27.09.2014 17:42
Sprzedaż nieruchomości ma zawsze charakter bezwarunkowy. Nie ma żadnych wyjątków od tej zasady.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu. Teraz powinienem zrobić Panu drakę za to, że wpuszcza Pan do swojego portalu takie kawałki, jak ten powyżej, które to kawałki wkur#iają internautów. To, co wyprawiają ci powiatowi, debilowaci radni, przechodzi ludzkie pojęcie. Dotychczas próbowałem jakoś-tam bronić tego mojego znajomego Sławka, ale to, co On teraz oldpie#dala, nie mogę tego zrozumieć. I jeszcze nie doczekałem się informacji, czy ci mieszkańcy w sprawie tej S12 doczekali się jakiegoś zainteresowania ze strony debilowatych radnych. Jeżeli się nie doczekali, to, kur#a, DOBRZE IM TAK. Może ta garstka ludzi pierdyknie łbami w ścianę i w ich mózgach tych bezmózgowców wreszcie zaświta myśl, że jak się idzie do wyborów, to trzeba myśleć, kogo się wybiera. Nie mam litości dla tych ludzi. Tak chcieli i tak kur#a mają.Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za ale kilka punkter do natychmiastowej poprawy. Muszla bez lawek ( byly dobre, wywieziono w niewiadome) totala porazka. Miejsce piknikowe przed muszla bez wypozyczalni kocykow i lezaczkow totalna porazka. Muszla gigant az prosi sie o zmniejszenie o ten jeden przedni segment. Gdzie sa wierzby placzace przy stawie, ktore nam obiecano? No gdzie? Ukradli w transporcie? Zlorzueja zlapac a wierzby placzace zasadzic. Brak oznak, gdzie jest toaleta. Mozna bylo zasadzic wiecej drzew. Reszta ok, akceptuje.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za. Nazywa jak najbardziej adekwatna. Kto wymyslil te Solidarnosc w nazwisk parku? Brakuje tylko Jana Pawla, Braci Kaczynskich i trzech Wieszczow.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: KajkaTreść komentarza: To jest gmina Tomaszów. Gmina Inowłódz zaczyna się z tej strony od Brzustowa. Poza tym, to powiat starał się o dotację, a nie gmina.Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama