Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 11:46
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.

Użytkowanie wieczyste - potrzeba, czy anachronizm

Właściciele mieszkań oraz domów, pobudowanych na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste, co jakiś czas są zaskakiwani podwyżkami opłat rocznych za korzystanie z gruntów należących do samorządów lub Skarbu Państwa. Często ich szokujący rozmiar jest wynikiem zaniedbań ze strony władz, które uprawnione są do okresowego przeszacowywania wartości działek, co stanowi podstawę do naliczania nowych opłat. Oczywistym jest, że jeśli w niektórych przypadkach podmiot uprawniony nie dokonywał przeszacowań przez 20 lat, to podwyżka musi być znacząca.

[reklama2]

Reklama

Wydawać by się mogło, że formuła użytkowania wieczystego wyczerpała się wraz ze zmianami ustrojowymi, jakie nastąpiły po 1989 roku. Mimo, iż użytkownik wieczysty, ma uprawnienia do władania nieruchomością prawie takie same, jak właściciel gruntu, to jednak podlegają one pewnym ograniczeniom a także obowiązkom, wśród których znajduje się między innymi konieczność wnoszenia opłat rocznych, obliczanych według stawki procentowej, zależnej od przeznaczenia nieruchomości oraz aktualnej wartości gruntu.

 

Te właśnie opłaty, stanowiące jeden z dochodów m.in. gmin stanowią jeden z podstawowych argumentów przemawiającym za utrzymaniem tej formuły prawnej w obiegu. Nie zawsze dzieje się to z korzyścią dla lokalnej społeczności. Opłaty te, to nic innego, jak forma kolejnego para podatku.

 

- Jeszcze kilka lat temu argumentowano także, że oddawanie gruntów w użytkowanie wieczyste obniża ceny nowo budowanych mieszkań – mówi Mariusz Strzępek, specjalista rynku nieruchomości. – Oczywiście było to pogląd o charakterze iluzorycznym. Niższy koszt zakupu gruntu w takich miastach, jak Tomaszów Mazowiecki, nigdy nie przekładał się na cenę jednego metra kwadratowego mieszkania. Łatwo to wyliczyć i udowodnić. Wystarczy od całkowitej wartości jakieś terenu odjąć 25 procent a następnie podzielić przez ilość metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynków. Okaże się, że różnica dla 50 metrowego mieszkania wyniesie kilkaset  złotych. Jest to natomiast rozwiązanie korzystne dla deweloperów, którzy zarabiają dodatkowo ¾ wartości nieruchomości przeznaczonej na cele budowlane. Jeśli np. dla uproszczenia przyjmiemy koszt metra kwadratowego na poziomie 100 złotych i weźmiemy pod uwagę działkę o powierzchni 1 hektara, to oszczędność dla dewelopera wyniesie 750 tysięcy złotych.

 

Rzecz jednak w tym, że deweloper, wybudowane przez siebie mieszkania szybko sprzedaje, a nowi właściciele, nabywają je wraz częścią gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i od tego momentu to na nich spoczywa obowiązek ponoszenia wszelkich opłat takich jak podatek od nieruchomości i właśnie opłaty roczne. To oni też są najbardziej zaskoczeni, kiedy po 5 latach otrzymują decyzję o nowej wysokości tej opłaty. Tak więc deweloper zarobił a właściciel mieszkania pozostał z problemem.

 

Mechanizm podwyższania opłat, jako szkodliwy, postrzega także poseł Artur Ostrowski, który w tej sprawie wystąpił z interpelacją poselską Prezesa Rady Ministrów. - Użytkownicy wieczyści zaskakiwani są drastycznymi podwyżkami opłat, które ustanawiają gminy.  Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla osób, które otrzymują zwiększone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się ich lokal mieszkalny. Często nie są to osoby o wysokich dochodach. Niewielkie mieszkania w blokowiskach generują jednak obciążenia często przekraczające możliwości ich pokrycia przez osoby mieszkające w takich nieruchomościach  – uważa poseł.

 

Jego zdaniem, koszty, które spadają na użytkowników wieczystych są wyzwaniem egzystencjalnym zmuszającym do dokonywania wyborów: płacić za użytkowanie wieczyste, za czynsz, czy za leki i żywność?

Parlamentarzysta zauważa, że decyzje wydawane przez gminy można zaskarżać do Samorządowego kolegium Odwoławczego, każdorazowo wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami.

 

- W ferworze sięgania do kieszeni niezamożnych obywateli nie bierze się jednak pod uwagę, że granica możliwości ponoszenia przez społeczeństwo coraz większych obciążeń finansowych może zostać niebawem przekroczona – zauważa Ostrowski i proponuje  możliwość wykupu gruntów na preferencyjnych warunkach przez indywidualnych użytkowników .

 

Czy rząd dostrzega zagrożenie przekroczenia, poprzez coraz intensywniejsze drenowanie kieszeni obywateli, granicy społecznej możliwości ponoszenia coraz większych obciążeń finansowych?

 

Czy istnieje możliwość skuteczniejszej pomocy obywatelom niezdolnym do ponoszenia coraz większych opłat z tytułu użytkowania wieczystego?

 

Czy rząd widzi możliwość stworzenia preferencyjnych warunków do wykupu gruntów przez użytkowników wieczystych, aby przestali być narażeni na coraz większe opłaty w kolejnych latach?

 

Czy zdaniem Pana Premiera gminy odmawiające często obywatelom wykupu gruntów nawet w oparciu o obecne przepisy prawne (gminy czerpią przecież z tego wysokie dochody) należy zobligować do jednoznacznie pozytywnego rozpatrywania składanych przez użytkowników wieczystych wniosków o wykup gruntów? 

 

- pyta Ostrowski Premiera Donalda Tuska.

 

Użytkowanie wieczyste i zwiększane opłaty roczne mogą być też przyczyną upadku przedsiębiorstw,. W przypadku gruntów wykorzystywanych na działalność gospodarczą stawka opłaty wynosi 3% aktualnej wartości. W licznych przypadkach róznica w wartości sięgać może nawet kilku milionów w skali roku. W czasach dekoniunktury gospodarczej może wiązać się więc z upadłością, z uwagi na niemożność pokrycia tych parafiskalnych kosztów. 

 

Jednak użytkownie wieczyste nie zawsze musi wiązać się z negatywnymi skutkami dla lokalnych społeczności. 

 

- Prawo własności nieruchomości jest prawem zbywalnym. Jednak nie można go przenieść z zastrzeżeniem warunku ani terminu. Zmiany właścicieli mają charakter bezwarunkowy. Nie może więc być sytuacji, że miasto sprzedaje grunt ale narzuca nowemu włascicielowi co ma na tym gruncie i w jakim terminie wybudować. Jedynym ograniczeniem może być plan miejscowy. Taką możliwość daje jednak prawo użytkowania wieczystego. W tym przypadku właściciel może je ustanowić, ustalając rodzaj inwestycji i termin jej ostatecznego wykonania. W przypadku nie wywiązania się z tych warunków przez nabywcę, umowa może ulec rozwiązaniu - wyjaśnia Rafał Zieliński z Biura Nieruchomości "Renoma". 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 28.07.2014 11:56
Polska ostatnio miast matką dla narodu, stała się tyranem dla Polki i Polaka.

Reklama
Ajdejano 25.07.2014 22:30
Obydwaj Panowie macie rację. Państwo polskie - to łachudra i dziad, dążący do wykolegowania swoich obywateli w maksymalnym stopniu. I dlatego UW to właśnie jedna z dobrych okazji do robienia ludzi w karolka. Jeszcze tylko napiszcie, gdzie poza Polską taki system jest praktykowany.

qwer2177 28.07.2014 11:22
Niech kolega dobrze przeczyta mój wpis, bo chyba nie zrozumiał. UW jest bardzo fajnym "narzędziem", tylko ludzie szukają dziury w całym. Poza tym proponuję poczytać - podobne prawa funkcjonują w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji - tylko nazwy są różne.

qwer2177 22.07.2014 16:30
Główny argument przeciwko użytkowaniu wieczystemu jest taki, że biedniejszych ludzi nie stać na opłaty. Tylko czy tych biedniejszych ludzi byłoby stać, by nabyć prawo własności do tego gruntu? Nie. Problem jest w tym, że opłaty z tytułu UW wynikają z wartości nieruchomości (w zasadzie gruntu, bo tylko on może być przedmiotem UW). I jeśli gdzieś opłaty nie były przez X lat aktualizowane to niektórzy się teraz dziwią, dlaczego cena skoczyła o 100 czy 200 %. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat użytkowania wieczystego jako "reliktu PRL". I nic z niej nie wynika. Dlatego UW powinno pozostać w takiej formie, jaka jest, a niech "mędrcy" w sejmie zajmą się prawdziwymi problemami w kraju.

pająk 24.07.2014 16:16
Że ceny też i gruntów rosną to normalne, dlatego też i opłaty za użytkowanie też. Można było wykupić. Zresztą jak bedzie potrzeba to i podatkami przydupczą nam

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpetki bambusowe, antybakteryjne.Naturalne skarpety z bambusa, antyzapachowe.Skład:wiskoza bambusowa 72%, poliamid 25%, elastan 3%, apretura Sanitized®Wielkości:35-38, 39-42, 43-46, 47-50 (tylko w kolorze czarnym)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki DEOMED® Bamboo to naturalne i komfortowe skarpetki antybakteryjne, antygrzybicze oraz skarpetki antyzapachowe, które posiadają również szereg prozdrowotnych właściwości.Do produkcji tych skarpetek została zastosowana delikatna, ale bardzo wytrzymała przędza z naturalnej wiskozy bambusowej. Wspomaga ona skuteczną wentylację stóp, pozwalając na pochłanianie nadmiaru wilgoci i dzięki temu są one tak komfortowe w używaniu przez cały dzień.Materiał ten został wzbogacony o apreturę Sanitized® o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Ze względu na zastosowanie tego dodatku to także wyjątkowo komfortowe skarpety antyzapachowe – zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzają się jako skarpety antybakteryjne i antygrzybicze, a także wspomagają leczenie infekcji stóp.Dodatek poliamidu i elastanu powoduje, że te skarpetki są elastyczne i dobrze dopasowują się do stóp, a także nie uciskają ich.Skarpety z bambusa DEOMED® Bamboo posiadają specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu stopy i nogi, a przy tym są to skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dzięki temu skarpetki bambusowe Bamboo nie zaburzają naturalnego przepływu krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i polecane są dla osób z cukrzycą, obrzękami, niewydolnością żylną nóg.Skarpetki DEOMED® Bamboo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.Skarpetki bambusowe Bamboo marki DEOMED® to sprawdzony wybór dla wielu osób, którym zależy na zdrowiu i maksymalnym komforcie przez cały dzień.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama