CZĘŚĆ I - Jerzy Milian Songbook
CZĘŚĆ II- Andrzej Kurylewicz - europejskie ścieżki polskiego jazzu
***
CZĘŚĆ I - Jerzy Milian Songbook
Iwona Kmiecik VibroQuintet
Iwona Kmiecik VibroQuintet. Koncert pt: „The Milian’s Songs”
Muzyka, którą usłyszymy w Wytwórni 3 lipca – w dniu otwarcia siódmej edycji festiwalu Letnia Akademia Jazzu – jest efektem współpracy kompozytorskiej Jerzego Miliana i Iwony Kmiecik.
W zeszłym roku kompozytor zaprosił artystkę do udziału w koncercie poświęconym jego twórczości; zaprezentowała się na scenie Wytwórni podczas VI Letniej Akademii Jazzu. Występ Iwony poruszył kompozytora, który zaproponował jej współpracę.
Powstały dwie autorskie piosenki, jedna do tekstu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jedna do słów Iwony. Podczas koncertu inaugurującego VII Letnią Akademię Jazzu oprócz utworów autorskich będzie można usłyszeć inne kompozycje Jerzego Miliana, stworzone m.in. dla Anny Jantar, Zdzisławy Sośnickiej, Krystyny Prońko.
Iwonie (wokal, fortepian) towarzyszyć będzie doskonały zespół w składzie:
Bartek Pieszka - wibrafon
Polski wibrafonista i kompozytor jazzowy; ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, w klasie wibrafonu jazzowego doktora Bernarda Maselego. Był nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych oraz krajowych konkursach jazzowych (m.in.: Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze, Jazz Juniors w Krakowie, DoDж The International Jazz Festival w Kijowie). Zdobył uznanie takich autorytetów jak Wojciech Kilar, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Adam Sztaba. Jest liderem zespołu Bartek Pieszka Quartet, który w bieżącym roku wydał debiutancką, autorską płytę: „Slow Motion”;
Andrzej Gondek – gitara
Student piątego roku Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie gitary jazzowej prowadzonej przez prof. Karola Ferfeckiego. Gitarzysta współpracujący z wieloma czołowymi polskimi muzykami, jak Adam Bałdych, Piotr Żaczek, Paweł Tomaszewski, Cezary Konrad, Anna Serafińska, Krystyna Prońko, Michał Barański, Josh Lawrence, Jacques Seguin, Paweł Dobrowolski; lider własnego kwartetu *G point*. Ma na koncie występy na licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą;
Jakub Dworak – kontrabas
Kontrabasista; ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie Krzysztofa Krawczyka. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Adama Kowalewskiego. Miał przyjemność występowania na jednej scenie ze znakomitymi muzykami, są wśród nich m.in.: Arek Skolik, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wyleżoł, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Lora Szafran;
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA 2007. Zdobywca nagrody solowej w kategorii Open oraz nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na „1st Tarnów Jazz Contest”. Jest także laureatem Głównej Nagrody na 33nd Getxo International Jazz Festival Contest. Nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii „Jazzowy debiut fonograficzny” z Przemysław Florczak Quartet. Współpracował z takimi muzykami, jak: Dante Luciani, Benjiamin Drazen, Piotr Wojtasik, Stefan Weeke, Lutz Büchneritp;
***
Jerzy Milian to muzyk, który współtworzył „polską szkołę jazzu”. Był bliskim współpracownikiem Krzysztofa Komedy, członkiem legendarnego Sekstetu Komedy. Sam Komeda zachwycał się kompozycjami Miliana. Po rozpadzie Sekstetu Jerzy Milian początkowo grał głównie w zespołach radiowych. W 1958 roku grał w zespole z Andrzejem Kurylewiczem i Romanem Dylągiem, w latach 1959/60 w grupie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
Od 1961 na trzy lata ponownie związał się z Krzysztofem Komedą, w 1965 roku koncertował z Wojciechem Karolakiem. W 1963 wystąpił na Jazz Jamboree, wykonując wraz z orkiestrą symfoniczną „Music for MI” Bogusława Schaeffera. W latach 1966-70 prowadził własne trio z udziałem m.in. kontrabasisty Jacka Ostaszewskiego.
Do połowy lat 70. Milian wziął udział w wielu nagraniach oraz koncertach jako kompozytor i aranżer, współpracując m.in. z orkiestrą Gustava Broma, big-bandem Andrzeja Kurylewicza i Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1965 roku podjął trwającą ponad 20 lat współpracę jako kompozytor z orkiestrą belgijskiego radia BRT. Współpracował z choreografem Konradem Drzewieckim, a także z big-bandem radiowym NDR i orkiestrą radiową w Bratysławie (1970-1985). Założył Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, której dyrektorem był w latach 1973-1991.
Jerzy Milian jest kompozytorem o ogromnym dorobku. Mimo tego, przez ostatnie dwie dekady stawał się powoli artystą zapomnianym. Jednak jego nagrania, szczególnie z przełomu lat 60. i 70. i 80., zostały na nowo odkryte przez młode pokolenie fanów, szczególnie na Zachodzie Europy, gdzie muzyka Miliana przechodzi obecnie renesans popularności. Oryginalne wydania starszych płyt Miliana zaczęły w Europie osiągać zaskakująco wysokie ceny, zaś sample z jego utworów pojawiły się na wielu płytach ze współczesną muzyką elektroniczną.
***
CZĘŚĆ II- Andrzej Kurylewicz - europejskie ścieżki polskiego jazzu
Jazz Q, legenda czeskiego jazzu i rocka, zagra w Łodzi w dniu otwarcia festiwalu Letnia Akademia Jazzu.
W latach 70. wypełniali największe sale koncertowe, a ich płyty sprzedawały się w potężnych nakładach. Swój pierwszy koncert w Polsce po czterdziestu latach przerwy zagrają w Wytwórni – podczas VII Letniej Akademii Jazzu.
Jazz Q, założone w Pradze w 1964 roku przez Martina Kratochvila, zaczynało jako zespół akustyczny, eksploatujący meandry modern jazzu. Od początku lat 70. grupa jednak zaczęła coraz mocniej flirtować z bluesem i rockiem progresywnym, stając się w końcu najważniejszym przedstawicielem jazz-rocka w Czechosłowacji.
W 2013 roku zespół powrócił na scenę z premierowym albumem „Znovu”, pokazując, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wiosnę tego roku muzycy spędzili na licznych scenach Czech i Słowacji, świętując pięćdziesięciolecie istnienia grupy.
W Łodzi zagrają specjalny koncert, świętując kilka wyjątkowych okazji jednego dnia. W związku z 50-leciem występowania na scenie Jazz Q zaprezentuje najważniejsze kompozycje z całego dorobku.
Chcąc celebrować osiągnięcia polskiej szkoły jazzu, muzycy zaprezentują zaaranżowane specjalnie na tę okazję tematy Andrzeja Kurylewicza.
Z okazji premiery płyty z muzyką Martina Kratochvila do filmu „Ciemne słońce” (w tej czeskiej produkcji z 1980 r. grał m.in. Jerzy Kamas) grupa po raz pierwszy w historii zagra motywy z filmu na żywo.
W Wytwórni zagrają:
Martin Kratochvil (instrumenty klawiszowe)
Zdenek Fiser (gitara)
Premysl Faukner (gitara basowa)kowe szaleństwo już 3 lipca w łódzkiej
Napisz komentarz
Komentarze