Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:07
Reklama
Reklama

IWona Kmiecik w jazzowym klimacie w Wytwórni

Zapraszamy na koncert do łódzkiego klubu Wytwórnia. Tym razem w jazzowym reperturze i doborowym towarzystwie wystąpi Iwona Kmiecik

CZĘŚĆ I - Jerzy Milian Songbook

CZĘŚĆ II- Andrzej Kurylewicz - europejskie ścieżki polskiego jazzu

 
Bilety (miejsca siedzące nienumerowane): 20 zł

 

***

 

CZĘŚĆ I - Jerzy Milian Songbook

Iwona Kmiecik VibroQuintet

 

Iwona Kmiecik VibroQuintet. Koncert pt: „The Milian’s Songs”

 

Muzyka, którą usłyszymy w Wytwórni 3 lipca – w dniu otwarcia siódmej edycji festiwalu Letnia Akademia Jazzu – jest efektem współpracy kompozytorskiej Jerzego Miliana i Iwony Kmiecik.

W zeszłym roku kompozytor zaprosił artystkę do udziału w koncercie poświęconym jego twórczości; zaprezentowała się na scenie Wytwórni podczas VI Letniej Akademii Jazzu. Występ Iwony poruszył kompozytora, który zaproponował jej współpracę.

Powstały dwie autorskie piosenki, jedna do tekstu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jedna do słów Iwony. Podczas koncertu inaugurującego VII Letnią Akademię Jazzu oprócz utworów autorskich będzie można usłyszeć inne kompozycje Jerzego Miliana, stworzone m.in. dla Anny Jantar, Zdzisławy Sośnickiej, Krystyny Prońko.

Iwonie (wokal, fortepian) towarzyszyć będzie doskonały zespół w składzie:

 

Bartek Pieszka - wibrafon

Polski wibrafonista i kompozytor jazzowy; ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, w klasie wibrafonu jazzowego doktora Bernarda Maselego. Był nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych oraz krajowych konkursach jazzowych (m.in.: Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze, Jazz Juniors w Krakowie, DoDж The International Jazz Festival w Kijowie). Zdobył uznanie takich autorytetów jak Wojciech Kilar, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Adam Sztaba. Jest liderem zespołu Bartek Pieszka Quartet, który w bieżącym roku wydał debiutancką, autorską płytę: „Slow Motion”;

 

Andrzej Gondek – gitara

Student piątego roku Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie gitary jazzowej prowadzonej przez prof. Karola Ferfeckiego. Gitarzysta współpracujący z wieloma czołowymi polskimi muzykami, jak Adam Bałdych, Piotr Żaczek, Paweł Tomaszewski, Cezary Konrad, Anna Serafińska, Krystyna Prońko, Michał Barański, Josh Lawrence, Jacques Seguin, Paweł Dobrowolski; lider własnego kwartetu *G point*. Ma na koncie występy na licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą;

 

Jakub Dworak – kontrabas

Kontrabasista; ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie Krzysztofa Krawczyka. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Adama Kowalewskiego. Miał przyjemność występowania na jednej scenie ze znakomitymi muzykami, są wśród nich m.in.: Arek Skolik, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wyleżoł, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Lora Szafran;

 

Sebastian Kuchczyński – perkusja

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA 2007. Zdobywca nagrody solowej w kategorii Open oraz nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na „1st Tarnów Jazz Contest”. Jest także laureatem Głównej Nagrody na 33nd Getxo International Jazz Festival Contest. Nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii „Jazzowy debiut fonograficzny” z Przemysław Florczak Quartet. Współpracował z takimi muzykami, jak: Dante Luciani, Benjiamin Drazen, Piotr Wojtasik, Stefan Weeke, Lutz Büchneritp;

***

Jerzy Milian to muzyk, który współtworzył „polską szkołę jazzu”. Był bliskim współpracownikiem Krzysztofa Komedy, członkiem legendarnego Sekstetu Komedy. Sam Komeda zachwycał się kompozycjami Miliana. Po rozpadzie Sekstetu Jerzy Milian początkowo grał głównie w zespołach radiowych. W 1958 roku grał w zespole z Andrzejem Kurylewiczem i Romanem Dylągiem, w latach 1959/60 w grupie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

Od 1961 na trzy lata ponownie związał się z Krzysztofem Komedą, w 1965 roku koncertował z Wojciechem Karolakiem. W 1963 wystąpił na Jazz Jamboree, wykonując wraz z orkiestrą symfoniczną „Music for MI” Bogusława Schaeffera. W latach 1966-70 prowadził własne trio z udziałem m.in. kontrabasisty Jacka Ostaszewskiego.

Do połowy lat 70. Milian wziął udział w wielu nagraniach oraz koncertach jako kompozytor i aranżer, współpracując m.in. z orkiestrą Gustava Broma, big-bandem Andrzeja Kurylewicza i Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1965 roku podjął trwającą ponad 20 lat współpracę jako kompozytor z orkiestrą belgijskiego radia BRT. Współpracował z choreografem Konradem Drzewieckim, a także z big-bandem radiowym NDR i orkiestrą radiową w Bratysławie (1970-1985). Założył Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, której dyrektorem był w latach 1973-1991.

Jerzy Milian jest kompozytorem o ogromnym dorobku. Mimo tego, przez ostatnie dwie dekady stawał się powoli artystą zapomnianym. Jednak jego nagrania, szczególnie z przełomu lat 60. i 70. i 80., zostały na nowo odkryte przez młode pokolenie fanów, szczególnie na Zachodzie Europy, gdzie muzyka Miliana przechodzi obecnie renesans popularności. Oryginalne wydania starszych płyt Miliana zaczęły w Europie osiągać zaskakująco wysokie ceny, zaś sample z jego utworów pojawiły się na wielu płytach ze współczesną muzyką elektroniczną.

***

CZĘŚĆ II- Andrzej Kurylewicz - europejskie ścieżki polskiego jazzu

 

Jazz Q, legenda czeskiego jazzu i rocka, zagra w Łodzi w dniu otwarcia festiwalu Letnia Akademia Jazzu.

 

W latach 70. wypełniali największe sale koncertowe, a ich płyty sprzedawały się w potężnych nakładach. Swój pierwszy koncert w Polsce po czterdziestu latach przerwy zagrają w Wytwórni – podczas VII Letniej Akademii Jazzu.

 

Jazz Q, założone w Pradze w 1964 roku przez Martina Kratochvila, zaczynało jako zespół akustyczny, eksploatujący meandry modern jazzu. Od początku lat 70. grupa jednak zaczęła coraz mocniej flirtować z bluesem i rockiem progresywnym, stając się w końcu najważniejszym przedstawicielem jazz-rocka w Czechosłowacji.

 

W 2013 roku zespół powrócił na scenę z premierowym albumem „Znovu”, pokazując, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wiosnę tego roku muzycy spędzili na licznych scenach Czech i Słowacji, świętując pięćdziesięciolecie istnienia grupy.

 

W Łodzi zagrają specjalny koncert, świętując kilka wyjątkowych okazji jednego dnia. W związku z 50-leciem występowania na scenie Jazz Q zaprezentuje najważniejsze kompozycje z całego dorobku.

 

Chcąc celebrować osiągnięcia polskiej szkoły jazzu, muzycy zaprezentują zaaranżowane specjalnie na tę okazję tematy Andrzeja Kurylewicza.

 

Z okazji premiery płyty z muzyką Martina Kratochvila do filmu „Ciemne słońce” (w tej czeskiej produkcji z 1980 r. grał m.in. Jerzy Kamas) grupa po raz pierwszy w historii zagra motywy z filmu na żywo.

 

 

W Wytwórni zagrają:
Martin Kratochvil (instrumenty klawiszowe)
Zdenek Fiser (gitara)

Premysl Faukner (gitara basowa)kowe szaleństwo już 3 lipca w łódzkiej 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama