Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 03:01
Reklama
Reklama

Tomaszowska mapa wydatków

Od kilku lat rosną obciążenia podatkowe nakładane na nas przez władze zarówno samorządowe, jak i krajowe. Jak grzyby po deszczu mnożą się daniny publiczne, rosną także ich stawki. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z podatkami sensu stricte, czy też z setkami opłat o charakterze administracyjnym, warto wiedzieć na co władze publiczne je wydatkują i skąd bierze się gigantyczny dług publiczny, którego ani nam ani naszym dzieciom zapewne nie uda się już spłacić. Od jakiegoś czasu kilka fundacji prowadzi badania nad strukturą wydatków publicznych na szczeblu centralnym i samorządowym. Fundacja Republikańska w ubiegłym roku przygotowała mapę wydatków Państwa. Podobne opracowano dla samorządów w całej Polsce.

 

Z kolei Forum Obywatelskiego Rozwoju przyjrzało się niedawno wydatkom przeliczając je na pojedynczego obywatela naszego kraju. Okazało się, że największym obciążeniem dla budżetu (a więc dla nas wszystkich) są wydatki na emerytury, renty i świadczenia dla uprzywilejowanych służb, mających uprawnienia do wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej.

 

Na siódmym miejscu są wydatki przeznaczane na administrację. Kosztuje ona statystycznego Polaka blisko tysiąc złotych rocznie. Kwota obejmuje zarówno instytucje centralne, jak i samorządowe jak i takie jednostki jak: ZUS, KRUS, czy NFZ.

 

Koszty administracji samorządowej to około 433 złotych na osobę, a więc zarówno tę czynną zawodowo, jak i emeryta czy dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym.

 

Na jakim poziomie te wydatki kształtują się w Tomaszowie? Na początek przyjrzyjmy się samorządowi miejskiemu, przyjmując dane z ubiegłego roku oraz liczbę mieszkańców na poziomie 65 tysięcy.

 

Dwa najpoważniejsze wydatki wypływające z budżetu miasta to oświata i pomoc społeczna. Na tę pierwszą otrzymujemy subwencję z budżetu państwa, jest ona jednak nie wystarczająca do realnych potrzeb.  Na każdego z mieszkańców miasta na zadania związane z oświatą i wychowaniem wydajemy około 1000 złotych. Łatwo obliczyć, że kwota ogółem to 65 milionów. Jest to 37% wszystkich dostępnych środków.

 

Druga grupa wydatków, to koszty pomocy społecznej. Obrazują one skalę ubóstwa tomaszowian. W ubiegłym roku zadania z tego zakresu pochłonęły prawie 42 miliony złotych. Ile to jest w przeliczeniu na mieszkańca? Z obliczeń wynika, że 646 złotych. Całość stanowi 23,57% ogółu wydatków.  

Jak widać po podliczeniu tylko tych dwóch „kosztów”, mamy już rozdysponowane ponad 60% całego budżetu miasta.

 

Administracja publiczna to koszt rzędu 13,5 miliona. Po raz kolejny przeliczmy go na statystycznego tomaszowianina. Okazuje się, że machinę biurokratyczną średnio licząc każdy z nas musi zapłacić 208 złotych. Kolejne 8% całości wydatków. Jakby nie patrzeć po zsumowaniu dotychczasowych kosztów pozostaje nam na inne wydatki 56 milionów.

 

Warto zauważyć, że przedstawione wydatki odbiegają od średniej krajowej ze względu na to, że nie uwzględniono  w nich kosztów administracji powiatowej o raz jednostek podległych obu samorządom.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak dopłacić do Miejskiego Zakładu komunikacji. Transport zbiorowy, czy inaczej komunikacja miejska to 5 milionów złotych.  Oznacza to, że 77 złotych z tej kwoty przypada  na jednego tomaszowianina. W ten sposób zostaje nam 51 milionów. Czy przeznaczymy je na inwestycje?

 

Oczywiście nie! Sumujmy więc, 2 miliony na bezpieczeństwo publiczne (realizowane głównie za pomocą Straży Miejskiej)  + obsługa długu publicznego 3 miliony złotych (odsetki od wcześniej zaciągniętych kredytów) + 2,6 miliona edukacyjna opieka wychowawcza = blisko 8 milionów złotych.

 

Licząc dalej: mamy 4,5 miliona na kulturę i 6,7 miliona na kulturę fizyczną, w tej oso taniej kwocie ok. 1,7 miliona to wynagrodzenia pracowników OSiR.

 

Szczegółowa analiza jest zbyt nudna? Też nam się tak wydaje. Sprawdźmy więc od razu ile wydajemy na inwestycje a ile zaciągamy kredytów.

 

Wydatki inwestycyjne Tomaszowa Mazowieckiego w ubiegłym roku osiągnęły poziom 25 milionów złotych. Największym kosztem (14 milionów) były drogi. Wynika z tego, że na każdego z nas przypada 384 złotych inwestycji. W odniesieniu do całego budżetu stanowi to około 14 procent.

 

Kredyty i pożyczki zaciągnięte w ubiegłym roku to prawie 20 milionów złotych, czyli o 3 miliony mniej niż to wstępnie planowano. Zadłużenie miasta na koniec 2013 roku wyniosło dokładnie 77.692.560,60 zł. Ile więc do spłaty ma każdy z nas? Z obliczeń wychodzi, że 1195 złotych. Zadłużenie warto odnieść bezpośrednio do dochodów własnych, które kształtują się na poziomie 139 milionów złotych. Stanowi ono 56 procent tej kwoty.

 

W środę sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu przedstawi radnym prezydent miasta. Radni przegłosują też absolutorium za jego wykonanie. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

observer 28.05.2014 09:00
Każdy z was będzie kiedyś "Uprzywilejowany" bo dostanie łopatą od grabarza. A zaglądanie do cudzej kieszeni jest typowym buractwem . Mundurowi swoje odsłużyli i im się należy. Jeżeli ktoś im zazdrości to też mógł zostać mundurowym i teraz mógłby leżeć na "Kanarach" na plaży w oczekiwaniu na wycieczkę statkiem "Queen Mary" dookoła świata.

27.05.2014 03:13
No TTBS 50m2 to prawie 700 zł. W Katowicach TBS ok 500zł za 50m2. Nju Jork nam się szykuje :D

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama