- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił zarzuty Miasta co do przedmiotowej decyzji - zarówno w zakresie wskazywanych w skardze uchybień formalnych postępowania jak również nieuwzględnienia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieodwracalnych skutków prawnych decyzji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 31 stycznia 1949 r. To skutkowało uchyleniem decyzji wydanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 07 maja 2013 roku - wyjaśnia penomocnik prezydenta miasta, Jakub Pietkiewicz. - Ten stan rzeczy oznacza, iż mieszkańcy Miasta mogą nadal być spokojni o los mienia miejskiego należącego wcześniej do rodziny Ostrowskich, w tym siedziby Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Szerzej na temat roszczeń rodziny Ostrowskich, potomków założycieli Tomaszowa Mazowieciego pisaliśmy w artykule Majątek Ostrowskich wróci do właścicieli. Informowaliśmy wtedy o decyzji Ministra uchylającej, niezgodny z prawem akt z 1949 roku, na mocy któego ówczesny szef resortu Rolnictwa i Reformy Rolnej, Jan Dąb Kocioł – reprezentujący Stronnictwo Ludowe, zagrabił bezprawnie majątek rodziny Ostrowskich położony w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego.
Ostrowscy o uchylenie, krzywdzącej ich zdaniem decyzji, walczyli od lat. W ubiegłym roku wydawało się, że udało się osiągnąć sukces, chociaż wiadomym było, że nie jest on ostateczny.
Wśród spornych niercu nich znajduje się pałac mieszczący muzeum wraz 5 hektarami parku (park Solidarności z muszlą koncertową), prawdopodobnie tereny wzdłuż rzeki Pilicy, i za całą pewnością cały obszar działek gruntu położonych w okolicach ulic Skłodowskiej, Narewskiego, Staszica, Piastowskiej itd.
Władze miasta nie chciały wówczas komentować zaistniałej sytuacji. Po analizie dokumentów wyday jednak oficjalne stanowiso i zapowiedziały odwołanie do Sądu Stanowisko władz miasta w sprawie majątku rodziny Ostrowskich.
Napisz komentarz
Komentarze