W Tomaszowie utworzono komendę powiatową KWP o kryptonimie "Źródło" w składzie:
Komendant - ks. Adam Bąkowicz "Profeta" (wikary w parafii św. Antoniego)
Zastępca - porucznik Zygmunt Car "Nawrot"
D-ca Kierownictwa Walki z Bezprawiem - podporucznik Jan M. Czarnecki "Pirat"
Adiutant - plut. podchorąży Włodzimierz Robert "Lew"
Komenda dysponowała siecią zakonspirowanych placówek w okolicznych wsiach: Brzustówka - "Rzeka", Ludwików, Utrata, Wąwał - "Zdrój", Starzyce, Kaczka - "Sadzawka", Swolszewice, Lubiaszów, Mokre, Koło - "Błota", Błogie, Zarzęcin, Stoczek - "Potok', Małe Końskie, Marianka - "Strumyk", Karolinów, Twarda - "Kaskada", Nagórzyce, Wola Wiaderno - "Wodospad", Ciebłowice, Brzustów, Sługocice - "Bagno", "Dorzecze", "Struga".
Docelowo miały być stworzone dwie kompanie o kryptonimach "Wodociąg" (miasto Tomaszów i placówki podmiejskie) oraz "Studnia" (tereny przyległe).
W 1946 roku sformowano 4 plutony dywersyjne: sierżanta Stanisława Jaworskiego "Upiora", sierżanta Tadeusza Bartosiaka "Wilka", podporucznika Jana M. Czarneckiego "Pirata" i st. sierżanta Bolesława Rybaka "Żbika".
Najczynniejszym z tych plutonów na terenie Tomaszowa był pluton "Upiora". Stanisław Jaworski urodził się 1 maja 1916 roku w Wolborzu. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zamieszkał w Tomaszowie na ulicy Wiejskiej.
Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939. W czasie okupacji trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a później do obozu w Buchenwaldzie. Po zakończeniu wojny wstąpił do Milicji Obywatelskiej w Lipkach Wielkich w powiecie gorzowskim, gdzie komendantem posterunku był jego brat Marian.
W marcu 1946 roku już jako funkcjonariusz MO w Baranowicach w powiecie gorzowskim, zapewne będąc świadkiem jakiegoś gwałtu ze strony żołnierzy sowieckich, jednego z nich zabił, a drugiego ranił. Po tym obaj z bratem opuścili z bronią szeregi MO i stworzyli na terenie gorzowskiego oddział odwołujący się do legendy Armii Krajowej.
Dowódcą oddziału zostaje Marian Jaworski i przyjmuje pseudonim "As".
Napisz komentarz
Komentarze