Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 01:39
Reklama
Reklama

Temat budzący emocje

Utworzenie w naszym mieście strefy płatnego parkowania od samego początku wywołuje wiele emocji. Słowa krytyki dotyczą nie tylko kosztów, jakie obciążają z tego tytułu mieszkańców ale również jej zasięgu oraz organizacji. Odrębną kwestią są ulgi i opłaty abonamentowe ustanowione dla przedsiębiorców, władz miasta, osób zamieszkujących w obrębie strefy oraz radnych. Zgodnie z przyjętymi regułami radni mają możliwość wykupienia rocznego „karnetu” za 120 złotych z możliwością nieograniczonego parkowania w obrębie strefy. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za „niesprawiedliwe”. Czy jest takim na pewno?
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

Przeciwnicy przyznania radnym ulg parkingowych najwyraźniej nie znają i nie rozumieją specyfiki pracy samorządowca. Dla większości osób, posługujących się obiegowymi opiniami, radny jest kimś, kto raz w miesiącu uczestniczy w posiedzeniu Rady Miejskiej, gdzie mniej lub bardziej aktywnie udziela się w dyskusjach, które niewiele wnoszą do życia mieszkańców miasta. Co najwyżej bierze udział w jakiejś komisji a może i dwóch. Otrzymuje za to wynagrodzenie w postaci diety i żadne inne ulgi nie powinny mu się należeć.

 

Być może jest to nawet pogląd słuszny w  przypadku 90% radnych. Niestety pozostaje nam jeszcze 10% procent tych autentycznie zaangażowanych. Radni bywają różni. Lepsi i gorsi. Czy trzeba tych pierwszych karać za ułomność kolegów?

 

Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest wesoło być aktywnym samorządowcem. Nie dość, że nikt tego nie doceni, to jeszcze ponosi się z tego tytułu koszty finansowe i osobiste. Mieszkańcy (często nastawieni w sposób roszczeniowy) doskonale wiedzą do kogo chodzić ze swoimi problemami. Omijają szerokim łukiem tych, co do których mają świadomość, że kierują się powszechnym „tumiwisizmem”, za to tłumnie odwiedzają tych, o których wiedzą lub słyszeli, że interesują się czymś więcej niż szklanka ze słonymi paluszkami na przykrytym zielonym suknem stole.

 

Wachlarz problemów jest tak szeroki, jak szeroki jest zakres działań realizowanych przez miejski czy powiatowy samorząd. Obejmuje pomoc społeczną, komunikację, oświatę, mieszkalnictwo, dziurawe chodniki, brudne ulice, kłopoty z administracją TTBS i można by jeszcze długo wyliczać. Wielu z tych spraw nie da się załatwić czy sprawdzić przez telefon. W konkretne miejsce trzeba dojechać, poświęcić swój czas, za który przecież nikt radnemu nie płaci.

 

Dieta szeregowego radnego to około 1000 złotych. Od kwoty tej nie odprowadza się podatku ale nie ma też żadnych kosztów uzyskania przychodu. Być może kwota ta (szczególnie w porównaniu z wysokością zasiłku dla bezrobotnych) wydać się może wysoka. Jednak zapominamy o tym, że ten bezrobotny nie jest obciążony żadnymi problemami ani obowiązkami. Nie jest też narażony na żadne szykany ze strony tzw. opinii publicznej.

 

W tym momencie ktoś zapewne powie, że przecież nikt nikogo do bycia radnym nie zmusza i że najlepiej byłoby aby ta funkcja sprawowana była nieodpłatnie. Pytanie tylko, czy osoba, która taki pogląd głosi, chciałaby poświęcać swój czas nie tylko całkowicie za darmo ale jeszcze do tego dopłacać. Pamiętać też należy, że dieta rekompensuje również utratę wynagrodzenia w macierzystym miejscu pracy.

 

Wracając jednak do tematu ulg parkingowych dla radnych miejskich i powiatowych. Sprawdziłem u źródła ilu z nich dotychczas z takiej możliwości skorzystało. Jak się okazuje roczne abonamenty wykupiło tylko 7 radnych miejskich i 2 powiatowych. Skala udzielonych ulg jest więc praktycznie żadna.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

08.03.2014 07:54
Ładnie nas łoją! Wystarczy popatrzeć tutaj na stronę administratora strefy parkowania: http://www.projekt-parking.com...jekty.html Tylko Opole ma więcej miejsc parkingowych w strefie i parkomatów od Tomaszowa, zaś Włocławek tyle samo. Tylko gdzie nam się równać do takich miast, wystarczy spojrzeć na Piotrków... połowa tego co u nas, ale co tam my w wielkości strefy musimy gonić Warszawę. Żenada, byle do wyborów...

Reklama
czytelni-tomaszowianin 28.02.2014 21:58
A ja jestem ciekaw czy słusznie są pobierane opłaty na nowych ulicach -parkingach( ks. Grada , Bogusława Meca) czy wyremontowana ul POW ? Z tego co mi wiadomo to takie inwestycje dofinasowane przez unie europejską nie mogą być dochodowe przez 5 lat!!! A może się mylę , a może nasz pan prezydent i radni celowo omijają ten punkt!!! Będzie burza o celową zagrywkę?

janeck 28.02.2014 09:40
Jak zwykle ktoś tu kompletnie nie rozumie do czego służą opłaty za postój w centrum miasta. Nie powinny one służyć "trzepaniu kapuchy", a temu aby w centrum nie pozostawiano aut na kilka godzin uniemożliwiając innym załatwienia ich spraw. Chodzi o to aby wymusić rotację na parkingach, ale w centrum, a nie na terenie połowy miasta! Ktoś kto ma kaprys zaparkować sobie na kilka godzin, niech płaci jeśli go stać. Parkowanie do powiedzmy 30 min. powinno być całkowicie bezpłatne, aby nie narażać sprzedawców i innych punktów usługowych na stratę klientów! W naszym nieszczęśliwym mieście najpierw pobudowano masę sporych i eleganckich parkingów, a potem wprowadzono na nich opłaty, w wyniku czego świecą one pustkami! To jest niegospodarność która winna być odpowiednio ukarana. Strefy płatnego parkowania mają służyć mieszkańcom, a nie władzy!

ja 27.02.2014 19:26
'' Jednak zapominamy o tym, że ten bezrobotny nie jest obciążony żadnymi problemami ani obowiązkami. Nie jest też narażony na żadne szykany ze strony tzw. opinii publicznej.''- to zdanie najlepiej o Panu świadczy....jestem zażenowana i az nie chce mi sie komentowac Panskiego stusunku do mieszkancow tego biednego,sponiewieranego miasta.

28.02.2014 07:19
Uff, powiało patosem, aż wyjrzałem przez okno sprawdzić, czy przypadkiem transportery opancerzone nie stoją na ulicach i czy grupy ZOMO nie patrolują miasta.... ale nie, wszystko w normie... objawów poniewierania nie odnotowałem, mogę więc spokojnie wybrać się na poranny spacer do lasu

aleks 27.02.2014 08:46
dziadostwem to było wogóle wprowadzenie tych stref i jeszcze na nich nie zarabiać (chodzi mi tu o miasto) tylko firma która to obsługuje trzepie kase. Zlikwidować wogóle Straż Miejską!

EWA 27.02.2014 06:33
Szacun Panie Radny! - szczególnie za bezrobotnego. który "nie jest obciążony żadnymi problemami ani obowiązkami". Jeśli jemu jest tak dobrze, a Panu źle, proszę się z nim zamienić....Ciekawe, którzy radni tracą "wynagrodzenia w macierzystym miejscu pracy", może te dane również Pan ujawni...?

kjkd 27.02.2014 03:14
Panie Mariuszu S. - pomysł brania pod obronę radnych śmierdzi na kilometr i jest czymś skandalicznym. Przecież te 1000zł właśnie jest na działalność radnego, a więc skoro od święta, jak pojedzie coś załatwić dla miasta (w przypadku tomaszowskiego radnego to może być np. zakup kawy, bo sekretarka poprosiła), to chyba właśnie ma tego tysiaka, żeby zapłacić za parking. Dlaczego tomaszowianie, którzy zarabiają często poniżej minimalnej w jedynej robocie mają płacić więcej? W obu przypadkach jest to koszt związany z pracą i dojazdem. Co do strefy, to przecież jest to przekręt jak stąd do Buenos Aires i nie zdziwiłbym się (choć przy aktywności tomaszowskich mediów ujawnienie czegoś takiego graniczy ze spadkiem meteoru na urząd miasta), gdyby okazało się, że firma kontrolująca bilety to własność kolegi radnego A, montująca parkomaty radnego B i tego typu małe korzyści. To jest skandal i trzeba przepuścić jakiś obywatelski projekt zmieniający strefę płatnego parkowania wyłącznie przed domy radnych głosujących za parkomatami.

tomaszowianin 26.02.2014 23:29
dla czego tych parkomwtrow nasiane jest az pod sam Gastronomik???!!!Jakim prawem takie dziadostwo jest zrobione?! Pierw byla gadka ze te darmozjady maja stac w centrum miasta,czyli Pl.Kosciuszki,Jerozolimska...A ci pozal sie Boze pseudoradni pozwolili je postawic az pod sam Gastronomik!!!i nawalili zakazy parkowania na Polnej i Farbiarskiej,choc od zawsze tam sie auta stawialo i jakos sie zylo i bylo dobrze !!! Skoro wszyscy jestesmy rowni,to czemu na Niebrowie niepostawiliscie tych darmozjadow tez???!!! Czemu ludzie mieszkajacy troche blizej tego centrum musza byc tak szykanowani tym dziadostwem???!!! Wstyd !!! Przyjechalem do Tomaszowa 8 lat temu.Tak mi sie to miasto spodobalo,ze postanowilem porzucic rodzinne strony i tu zamieszkac.I zaluje teraz bardzo,bo to co tutaj sie dzieje od kilku lat,nakazuje doslownie pakowac walizy i wyjechac czym predzej!!! Wstydzcie sie panowie i panie radni !!!

kicay 26.02.2014 22:59
Drogi Mariuszu! Sprawowanie mandatu radnego powinno być nieodpłatne (tak jak w niektórych państwach Unii sprawowanie mandatu nie tylko radnego ale i posła, senatora). Jest to funkcja społeczna z wyboru mieszkańców. Wszyscy radni są pracownikami jaki s tam firm czy instytucji, które muszą pokrywać straty wynikające z nieobecności radnego w pracy. Nie mają nad nim żadnej kontroli, a wynagrodenie muszą płacić jakby byli obecni w pracy. Wyobraź sobie, że w firmie masz kierowcę radnego. Na wszystkie sesje musisz go zwolnić z pracy i jeszcze za to zapłacić, na obrady komisji, spotkania w UM i takie inne. A on za to weźmie kasę i od Ciebie i od miasta. Uważasz to za słuszne?

27.02.2014 07:04
Otóż pracodawca ma obowiązek dać wolne radnemu w związku z pełnieniem funkcji, jednak osobie tej nie należy się za ten czas wynagrodzenie. Zapytam jeszcze raz: czy osoby domagające się wykonywania mandatu radnego za darmo, same chciałyby zajmować się tym bezpłatnie? Idę o zakład, że nie. Oczywiście zasadę taką możemy wprowadzić ale wtedy w radach będziemy mieli grupy ogarniętych demencją starców. Mówienie o nieodpłatności sprawowania mandatu świadczy o braku wiedzy albo posługiwaniu się populizmem. Tak samo jak jest z odbieraniem możliwości wykupienia abonamentu. Uchwała o strefach budzi liczne wątpliwości i projekt zmian powinien być kompleksowy i przedyskutowany. Uzupełnienia i zmian wymagają dziesiątki zapisów i na tym należy się skupiać.

Reklama
sztyrlic 26.02.2014 22:56
Wstyd mi za autora tej pisaniny, naprawdę znam biedniejszych ludzi od tych 10-ciu % pokrzywdzonych przez los.

jeśli radni mają około 1000zł 26.02.2014 21:23
to ja chętnie od tych szeregowych wezmę co miesiąc tą górkę ponad tysiąc, i wydaje mi się że wtedy spokojnie mogę żyć z tych pieniędzy (tylko obecność na komisjach i sesjach tych szeregowych radnych obowiązkowa)

Kuba Staszewski 26.02.2014 21:11
"Dieta szeregowego radnego to około 1000 złotych. Od kwoty tej nie odprowadza się podatku ale nie ma też żadnych kosztów uzyskania przychodu. Być może kwota ta (szczególnie w porównaniu z wysokością zasiłku dla bezrobotnych) wydać się może wysoka. Jednak zapominamy o tym, że ten bezrobotny nie jest obciążony żadnymi problemami ani obowiązkami. Nie jest też narażony na żadne szykany ze strony tzw. opinii publicznej." W takim razie dodatki do pensji w charakterze diety powinni otrzymywać również pracownicy innych zawodów narażeni na szykany- pielęgniarki, nauczyciele, dozorcy, policjanci, kontrolerzy spp, kontrolerzy mzk, strażnicy miejscy... wymieniać dalej? Pełnienie funkcji urzędowej powinno być zaszczytem, a nie sposobem na dorobienie sobie dodatkowych 1000zł. I mówię tu o tej GORSZEJ części radnych, bo przekonany jestem, że ta LEPSZA jest gotowa poświęcić dodatkowe 1000zł dla dobra miasta.

Tom 26.02.2014 19:28
W Tomaszowie koniecznie potrzebny jest "Majdan" jak na Ukrainie bo po wyborach tylko pozamieniają się urzędami i będą rządzić Ci sami ludzie. To jest tragedia jak można tak rządzić i jeszcze brać za tą niekompetencję tyle kasy.

kiki 26.02.2014 17:06
Na czym właściwie te ulgi dla mieszkańców strefy właściwie polegają...może ktoś bliżej to opisze i wyjaśni.

? 26.02.2014 12:33
A MOŻE POTRZEBNA PRÓBKA MAJDANU,ABY OTRZĄSNĄC RZĄDZĄCYCH TYM MIASTEM I KRAJEM.NIECH KOŚCIUSZKO WSTRZĄŚNIE TYMI CWANIAKAMI!

Opinie

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama