To dobra wiadomość, bowiem inwestycja o wartości prawie 36 milionów złotych miała pierwotnie być częścią Programu Rewitalizacji Miasta, który ostatecznie został podzielony na kilka podprojektów. – Koncepcja, na którą mamy przygotowaną pełną dokumentację techniczną została zgłoszona do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. – mówi pełnomocnik prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Jakub Pietkiewicz.
Portal NaszTomaszów.pl informował już wcześniej, że 4 grudnia 2013 r. ogłoszony został pozytywny wynik oceny formalnej (czytaj: Wniosek sporządzony poprawnie). 24 stycznia Ministerstwo opublikowało informację o pozytywnym przejściu oceny merytorycznej, w trakcie której projekt uzyskał 46 z 67 możliwych punktów.
- Nasz projekt „Miasto Otwarte” w ponad połowie ocenianych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kryteriach otrzymał maksymalne noty – podkreśla Pietkiewicz. - Te najwyżej ocenione obszary to: jakość analizy instytucjonalnej, analiza wrażliwości i ryzyka, harmonogram realizacji projektu, wskaźniki, kompleksowość i wieloaspektowość projektu, wpływ projektu na poprawę dostępności do kultury i przywrócenie do świetności obiektów zdegradowanych, jakość dotycząca rozwoju zasobów cyfrowych, aspekt edukacyjny, aspekt społeczny, informacja, promocja oraz sama potrzeba realizacji projektu.
Obszary zakwalifikowane jako niewystarczające do uzyskania maksymalnej oceny to zbyt niski zadeklarowany poziom wkładu własnego, kwantyfikacja i logika wystąpienia efektów społecznych, analiza opcji, przedmiot projektu, jakość programu kulturowego i jego ważność z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa, promowanie różnorodności kulturowej oraz wpływ projektu na ochronę środowiska.
Przypomnijmy, że projekt obejmuje odbudowę i adaptację budynku przemysłowego na potrzeby Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego „MEDIATEKA” oraz przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Kinoteatru „Włókniarz” wraz z przebudową sali widowiskowej oraz zagospodarowaniem terenu łączącego MCIB „MEDIATEKA” z Kinoteatrem „Włókniarz”.
- Projekt MEDIATEKI polega na wykorzystaniu innowacyjności obiektu w celu pozyskania jak największej liczby potencjalnych użytkowników. W wyniku realizacji projektu nastąpi unowocześnienie zarówno podstawowej działalność bibliotecznej jaką jest organizacja czytelnictwa i udostępnianie zbiorów, jak również poszerzenie działalności kulturalno-oświatowej placówki – chwalą koncepcję tomaszowscy urzędnicy. - Łatwy dostęp do zbiorów i informacji, ich różnorodność w zakresie tematu i rodzaju zapisu oraz przyjazne dla każdego czytelnika środowisko spowodują, że osoby będące dotychczas poza oddziaływaniem biblioteki zaczną traktować ją jako miejsce spędzania wolnego czasu, nauki i rozwoju kulturalnego. Będą to zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdni, młodzież, dorośli oraz osoby starsze i niepełnosprawne.
Zdaniem władz miasta o innowacyjności realizowanych działań zadecydują nowoczesne formy pracy, wykorzystanie najnowszego sprzętu komputerowego i multimedialnego, odpowiedni dobór i zabezpieczenie zbiorów przy jednoczesnym ułatwieniu dostępu do nich wszystkim użytkownikom, a także dostosowanie umiejętności pracowników do wymogów działalności takiej instytucji kultury.
W wyniku renowacji i rozbudowy budynku kinoteatru wraz z przebudową sali widowiskowej nastąpi dostosowanie obiektu do nowych funkcji i do obowiązujących przepisów.
W nowoczesnych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach uzyskanych na bazie dawnego kinoteatru działalność prowadzić będzie Miejski Ośrodek Kultury. Nowe pomieszczenia i wyposażenie poszczególnych pracowni i sal pozwolą na rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie działań tej instytucji. Zwiększy się ilość stałych uczestników zajęć i uczestników wydarzeń artystycznych organizowanych przez placówkę a także oferta działań.
Obecna sala kinoteatru po adaptacji będzie pełnić funkcję widowiskowo – teatralno - kinową wyposażoną w niezbędną infrastrukturę multimedialną i pozwoli na upowszechnianie kultury teatralnej, filmowej, muzycznej poprzez prezentowanie i promowanie działań o wysokich walorach artystycznych, podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej zarówno do młodej jak i starszej widowni.
Napisz komentarz
Komentarze