Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 12:59
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Mediateka oceniona pozytywnie

Kolejny krok do realizacji projektu przebudowy kinoteatru Włókniarz oraz budowy tomaszowskiej Mediateki został zrobiony. Projekt pn. „Budowa, rozbudowa i przebudowa budynków i ich adaptacja na cele kulturalne – miasto otwarte” otrzymał w zeszłym tygodniu pozytywną ocenę merytoryczną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i został umieszczony na liście rankingowej, na podstawie której Zespół – Komitet ds. Wyboru Projektów dokona ostatecznej rekomendacji wybranych projektów do dofinansowania.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

To dobra wiadomość, bowiem inwestycja o wartości prawie 36 milionów złotych miała pierwotnie być częścią Programu Rewitalizacji Miasta, który ostatecznie został podzielony na kilka podprojektów. – Koncepcja, na którą mamy przygotowaną pełną dokumentację techniczną została zgłoszona do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. – mówi pełnomocnik prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Jakub Pietkiewicz.

 

Portal NaszTomaszów.pl informował już wcześniej, że 4 grudnia 2013 r. ogłoszony został pozytywny wynik oceny formalnej (czytaj: Wniosek sporządzony poprawnie). 24 stycznia Ministerstwo opublikowało informację o pozytywnym przejściu oceny merytorycznej, w trakcie której projekt uzyskał 46 z 67 możliwych punktów.

 

- Nasz projekt „Miasto Otwarte” w ponad połowie ocenianych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kryteriach otrzymał maksymalne noty – podkreśla Pietkiewicz. - Te najwyżej ocenione obszary to: jakość analizy instytucjonalnej, analiza wrażliwości i ryzyka, harmonogram realizacji projektu, wskaźniki, kompleksowość i wieloaspektowość projektu, wpływ projektu na poprawę dostępności do kultury i przywrócenie do świetności obiektów zdegradowanych, jakość dotycząca rozwoju zasobów cyfrowych, aspekt edukacyjny, aspekt społeczny, informacja, promocja oraz sama potrzeba realizacji projektu.

 

Obszary zakwalifikowane jako niewystarczające do uzyskania maksymalnej oceny to zbyt niski zadeklarowany poziom wkładu własnego, kwantyfikacja i logika wystąpienia efektów społecznych, analiza opcji, przedmiot projektu, jakość programu kulturowego i jego ważność z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa, promowanie różnorodności kulturowej oraz wpływ projektu na ochronę środowiska.

 

Przypomnijmy, że projekt obejmuje odbudowę i adaptację budynku przemysłowego na potrzeby Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego „MEDIATEKA” oraz przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Kinoteatru „Włókniarz” wraz z przebudową sali widowiskowej oraz zagospodarowaniem terenu łączącego MCIB „MEDIATEKA” z Kinoteatrem „Włókniarz”.

 

- Projekt MEDIATEKI polega na wykorzystaniu innowacyjności obiektu w celu pozyskania jak największej liczby potencjalnych użytkowników. W wyniku realizacji projektu nastąpi unowocześnienie zarówno podstawowej działalność bibliotecznej jaką jest organizacja czytelnictwa i udostępnianie zbiorów, jak również poszerzenie działalności kulturalno-oświatowej placówki – chwalą koncepcję tomaszowscy urzędnicy. - Łatwy dostęp do zbiorów i informacji, ich różnorodność w zakresie tematu i rodzaju zapisu oraz przyjazne dla każdego czytelnika środowisko spowodują, że osoby będące dotychczas poza oddziaływaniem biblioteki zaczną traktować ją jako miejsce spędzania wolnego czasu, nauki i rozwoju kulturalnego. Będą to zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdni, młodzież, dorośli oraz osoby starsze i niepełnosprawne.

 

Zdaniem władz miasta o innowacyjności realizowanych działań zadecydują nowoczesne formy pracy, wykorzystanie najnowszego sprzętu komputerowego i multimedialnego, odpowiedni dobór i zabezpieczenie zbiorów przy jednoczesnym ułatwieniu dostępu do nich wszystkim użytkownikom, a także dostosowanie umiejętności pracowników do wymogów działalności takiej instytucji kultury.

 

W wyniku renowacji i rozbudowy budynku kinoteatru wraz z przebudową sali widowiskowej nastąpi dostosowanie obiektu do nowych funkcji i do obowiązujących przepisów.

 

W nowoczesnych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach uzyskanych na bazie dawnego kinoteatru działalność prowadzić będzie Miejski Ośrodek Kultury. Nowe pomieszczenia i wyposażenie poszczególnych pracowni i sal pozwolą na rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie działań tej instytucji. Zwiększy się ilość stałych uczestników zajęć i uczestników wydarzeń artystycznych organizowanych przez placówkę a także oferta działań.

 

Obecna sala kinoteatru po adaptacji będzie pełnić funkcję widowiskowo – teatralno - kinową wyposażoną w niezbędną infrastrukturę multimedialną i pozwoli na upowszechnianie kultury teatralnej, filmowej, muzycznej poprzez prezentowanie i promowanie działań o wysokich walorach artystycznych, podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej zarówno do młodej jak i starszej widowni.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Powiat tomaszowskiTreść komentarza: Jakie oburzenie a na sesjach Witkowcy z PO i PSL ramię w ramie:) czy was to dziwi;)komuchy komuchyŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Mądre słowa o pajacu tu nie pomogą ,nie wiem czy na zawansowaną terapię farmaceutyczną nie jest już za póżno,pacjent stracony !Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: UjazdTreść komentarza: Nieaktualne 4 musi zwrócić ale w świat poszlo że największą dotacja w historii ale skąd możesz wiedzieć;)Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Ci Kucharscy to bracia? Ciekawe typy spod Tomaszowa, a jednak radni miejscy ;-)Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: DonaldinioTreść komentarza: Gmina Inowłódz, często tu widać panów posłów Klimczaka i Witczaka,panią Skrzydlewską, pana Mazura i taki policzek dla gospodarza ? No cóż pieniądze pójdą do powiatów rawskiego i piotrkowskiego...tylko ludzi żal.Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Trochę późno... Prezydent powinien zareagować wcześniej, rozwiewając obawy mieszkańców. Tymczasem przez wiele miesięcy trwał napędzany przez lokalne media festiwal łgarstwa prowokując fantastów do jeszcze śmielszych działań. Podczas gdy ogólnopolskie media zajmowały się naszym powiatem TiT na okładce straszył S12. Skojarzone z redakcją stowarzyszenie (założone by walczyć o czyste powietrze i zieleń) zachęcało do wariantu północnego przebiegającego przez tereny Wistomu, czy wysypisko śmieci - w rzeczywistości był to wariant narysowany przez dyletantów przez obszar Natura 2000 i Puszczę Spalską - gdzie tu troska o czyste powietrze i zieleń? W szerzeniu głupot prym wiedzie tez lokalna telewizja, w której wicestarosta pan Justyna bajdurzył a to o cennych lasach, a to o 70 metrowej trasie... To jest przerażające.Źródło komentarza: 7 godzin rozmów. Prezydent spotkał się z mieszkańcami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama