Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 05:36
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zalew wreszcie uregulowany

Sejmik województwa łódzkiego przyjął wreszcie uchwałę regulującą status Zalewu Sulejowskiego oraz otaczającego go Parku Krajobrazowego. Przyjęto zapisy, które stanowią kompromis między oczekiwaniami środowisk związanych ze sportami wodnymi, żeglarzy, wędkarzy ale i miłośników przyrody.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama

Dlaczego Zalew zbudowano

 

- Uchwała została przegłosowana głosami koalicji Platforma Obywatelska z PSL. Dziesięciu radnych PiS głosowało przeciw. Chociaż dwójka tomaszowskich radnych tej partii wyłamała się w tym przypadku z dyscypliny głosowania. Wreszcie sprawy związane z korzystaniem z Zalewu zostały uregulowane. Niniejszą uchwałą Sejmiku legalizujemy ruch motorowy na Zalewie  - mówi radny Arkadiusz Gajewski.

 

Sulejowski Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. Razem z otuliną zajmuje powierzchnię 54 437 hektara. Wyznaczony został na mocy rozporządzenia wojewody piotrkowskiego z roku 1994. Rozporządzenie zostało potwierdzone w 2006 roku przez wojewodę łódzkiego (po zmianie administracyjnego podziału kraju. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozporządzenie uchylił w czerwcu 2015 roku. Wyrok otworzył drogę do modyfikacji szeregu zapisów, w tym dotyczącego możliwości korzystania z łodzi motorowych.

 

Po Zalewie motorówką i skuterem

- Pogodzenie interesów różnych stron nie jest łatwe. I tu duży ukłon w kierunku władz gmin, na których terenie Park Krajobrazowy i Zalew Sulejowski się znajdują. Pracując nad uchwałą nie trudno dojść do wniosku, że tak naprawdę przydałyby się nam trzy zalewy.  Jeden dla motorowodniaków, drugi dla wędkarzy a trzeci na przykład dla wielbicieli ptactwa. Na naszym zbiorniku udało się wygospodarować wszystkie trzy strefy - komentuje Gajewski.

 

Uchwała przyjęta przez radnych sejmiku wojewódzkiego definiuje siedem podstawowych celów ochrony. Należą do nich: ochrona przyrody nieożywionej (m.in. zachowanie i przywracanie wysokich walorów przyrodniczych dolinom rzecznym, czy ochrona obszarów stanowiących świadectwo współczesnych geomorfologicznych), ochrona ekosystemów leśnych (m.in. utrzymanie i odtwarzanie unikatowych lasów nadrzecznych oraz zbiorowisk zaroślowych, a także ochrona lasów puszczańskich będących pozostałościami Puszczy Pilickiej), ochrona ekosystemów nieleśnych (m.in. zachowanie rzadkich i ginących fitocenoz z łąk trzęślicowych), ochrona systemów wodnych i torfowiskowych (m.in. utrzymanie połączeń starorzeczy z rzeką Pilicą oraz ochrona źródeł, bagien i torfowisk),  ochrona roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz walorów krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych.

 

Motorówki na Zalew ale z ograniczeniami

Realizacji tych celów służy szereg wprowadzonych zakazów. - Zakazy to wynik szerokich konsultacji i uzgodnień. Na terenie Parku nie wolno realizować przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wprowadzono zakaz umyślnego zabijania dziko żyjących zwierząt oraz niszczenia ich nor, legowisk i innych schronień. Kolejne związane są z likwidacją i niszczeniem zadrzewień nadwodnych. Ograniczono możliwość wykonywania prac ziemnych. Ważny jest też wymóg utrzymania minimum 100 metrowej odległości od linii brzegowej dla nowobudowanych obiektów. Jest też zakaz używania łodzi motorowych. Ma on jednak wyjątki - wyjaśnia Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

 

Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie  można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia  Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.

 

Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie  można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia  Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.

 

Drugi obejmuje poruszanie się łodziami motorowymi na obszarze zawartym od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów - cypel na wysokości wsi Lubiaszów. Tu nie ma ograniczeń mocy silników.

 

Jeszcze jedna konferencja poświęcona Zalewowi Sulejowskiemu

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

28.04.2018 19:24
Nic nie zostało uchwalone. Sejmik nie jest organem władnym w tej kwestii. Teraz temat podlega Wodom Polskim. Mam nadzieję że będzie zakaz pływania skuterami. Zalew jest za małym (wąskim) zbiornikiem na takie maszyny - one zwyczajnie zagrażają życiu i zdrowiu innych użytkujących, w szczególności kąpiących się, pływających kajakami, rowerkami, łódkami.

Reklama
Instagram 09.03.2018 12:31
Uregulowany i posprzątany?

mr 06.03.2018 16:32
Jak zrozumiałem, z portu przy tamie dopłyniemy do portów w Bronisławowie i Zarzęcinie???????

m&m 05.03.2018 19:55
Teraz by się zdało uregulować i wdrażać jakiś plan walki z sinicami. Wtedy dopiero można by napisać wielkie WRESZCIE

he-man 05.03.2018 07:44
I jak zwykle każdy tylko narzeka. A zrobiliście cokolwiek w sprawie ustalania tych stref? Jakieś sugestie do władz, petycje itp czy wasza aktywność ogranicza się do narzekania w komentarzach? Nie dogodzi się wszystkim, nie d rady wszystkiego uregulować. Ważne że już ustalili i każdy wie co i jak. DO tego jeszcze myślenie i kulturalne zachowanie i nikt nikomu nie będzie przeszkadzał (z wyjątkiem wiecznych narzekaczy). I dobrze, że tych dwóch z PiSu się wyłamało i sami pomyśleli, a nie jak te cielęta, które robią co im pan karze.

kierowiec 04.03.2018 23:54
średniowiecze w oświecenie ... wstyd ... ten sejmik i radni ... i ten nie nasz ... ale z Tomaszowa,,, mam nadzieje że po wyborach będzie new wave

ala ma kota 04.03.2018 18:42
no widać znowu nadciągają wybory, temat -tradycja i to ciągle ci sami!

Edek 04.03.2018 15:57
A którzy radmi byli przeciw a kto się wstrzymał

tom 04.03.2018 09:39
Łódki z silnikami to jeszcze nie kłopot ale skutery to jakieś nieporozumienie, to anty wypoczynek i absolutnie skuteczny sposób na wyeliminowanie spokoju i bezpieczeństwa na wodzie i okolicach brzegowych...

Edek 04.03.2018 16:03
Od tego jest prawo wodne i odpowiednie osoby uprawnione do kontroli. Najwyższy czas pokazać tym co nie potrafią się odpowiednio zachować

ooo 04.03.2018 18:37
No i co zrobią jak będzie wył silnikiem, skuterem walił w miejscu o wodę, kręcił dzikie piruety w okolicach gdzie są łódki,kajaki, rowery wodne? zalew to nie Bałtyk i wiele miejsca na jakieś rozpędzanie się wśród tylu korzystających nie ma, tym bardziej że strefa jest ograniczona. Zobaczysz jak służby dadzą sobie radę, aż się zdziwisz...

Reklama
jaxta 04.03.2018 01:11
Jaka będzie odległość od linii brzegowej dla motorówek i skuterów?

^^ 04.03.2018 11:29
Nie mniej niż 1.000 m.

stachu 03.03.2018 14:23
No wreszcie ktoś pomyślał ! Brawo

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Popis, a skąd ty masz taką wiedzę, że na północy nie powstanie??? A ja ci powiem , że powstanie…. Z poszanowaniem ludzi, terenów zielonych i z dużą wartością dodaną dla naszego miasta.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Tak sobie czytam i się zastanawiam, dla czego ludzie nie rozumieją, że możemy mieć wariant północny s12 który również spełni rolę obwodnicy miasta, a zarazem będzie w pobliżu tak atrakcyjnych terenów jak: wysypisko śmieci, tereny wistomowskie, oczyszczalnia ścieków. Zapraszam cię Katarzyno na spacer przy oczyszczalni ścieków, powdychasz tam naprawdę super powietrza, może wtedy zaczniesz patrzeć na pewne sprawy w sposób logiczny.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: a jak niby czas dojazdu ze Smardzewic czy Tresty do Tomaszowa miałby się wydłużyć - przez dwa ronda które powstaną na nowym węźle - proszę się nie kompromitować takimi wypowiedziami, lepiej warto by było się zainteresować ile codziennie wywrotek z piaskiem z Białej Góry jedzie przez Tomaszów do Huty w UjeździeŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: OK my sobie znajdziemy żabki, a Ty szukaj psychologa !!!Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: ,,,,,,,Treść komentarza: Tych czterech gości przez rok swojego mandatu nie zrobili nic dosłownie nic jeden lata i prostuje s12 drugi ma problemy z mimiką i emocjonalnoscią trzeci trudny do zrozumienia No i ten czwarty pomagier i sponsor szaman tomaszowski z wąwału ech się dobrali ......Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?Autor komentarza: AA.Treść komentarza: To jest zachowanie ludzików słabych i miernych zwykłe konfitury .........Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama