- Uchwała została przegłosowana głosami koalicji Platforma Obywatelska z PSL. Dziesięciu radnych PiS głosowało przeciw. Chociaż dwójka tomaszowskich radnych tej partii wyłamała się w tym przypadku z dyscypliny głosowania. Wreszcie sprawy związane z korzystaniem z Zalewu zostały uregulowane. Niniejszą uchwałą Sejmiku legalizujemy ruch motorowy na Zalewie - mówi radny Arkadiusz Gajewski.
Sulejowski Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. Razem z otuliną zajmuje powierzchnię 54 437 hektara. Wyznaczony został na mocy rozporządzenia wojewody piotrkowskiego z roku 1994. Rozporządzenie zostało potwierdzone w 2006 roku przez wojewodę łódzkiego (po zmianie administracyjnego podziału kraju. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozporządzenie uchylił w czerwcu 2015 roku. Wyrok otworzył drogę do modyfikacji szeregu zapisów, w tym dotyczącego możliwości korzystania z łodzi motorowych.
Po Zalewie motorówką i skuterem
- Pogodzenie interesów różnych stron nie jest łatwe. I tu duży ukłon w kierunku władz gmin, na których terenie Park Krajobrazowy i Zalew Sulejowski się znajdują. Pracując nad uchwałą nie trudno dojść do wniosku, że tak naprawdę przydałyby się nam trzy zalewy. Jeden dla motorowodniaków, drugi dla wędkarzy a trzeci na przykład dla wielbicieli ptactwa. Na naszym zbiorniku udało się wygospodarować wszystkie trzy strefy - komentuje Gajewski.
Uchwała przyjęta przez radnych sejmiku wojewódzkiego definiuje siedem podstawowych celów ochrony. Należą do nich: ochrona przyrody nieożywionej (m.in. zachowanie i przywracanie wysokich walorów przyrodniczych dolinom rzecznym, czy ochrona obszarów stanowiących świadectwo współczesnych geomorfologicznych), ochrona ekosystemów leśnych (m.in. utrzymanie i odtwarzanie unikatowych lasów nadrzecznych oraz zbiorowisk zaroślowych, a także ochrona lasów puszczańskich będących pozostałościami Puszczy Pilickiej), ochrona ekosystemów nieleśnych (m.in. zachowanie rzadkich i ginących fitocenoz z łąk trzęślicowych), ochrona systemów wodnych i torfowiskowych (m.in. utrzymanie połączeń starorzeczy z rzeką Pilicą oraz ochrona źródeł, bagien i torfowisk), ochrona roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz walorów krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych.
Motorówki na Zalew ale z ograniczeniami
Realizacji tych celów służy szereg wprowadzonych zakazów. - Zakazy to wynik szerokich konsultacji i uzgodnień. Na terenie Parku nie wolno realizować przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wprowadzono zakaz umyślnego zabijania dziko żyjących zwierząt oraz niszczenia ich nor, legowisk i innych schronień. Kolejne związane są z likwidacją i niszczeniem zadrzewień nadwodnych. Ograniczono możliwość wykonywania prac ziemnych. Ważny jest też wymóg utrzymania minimum 100 metrowej odległości od linii brzegowej dla nowobudowanych obiektów. Jest też zakaz używania łodzi motorowych. Ma on jednak wyjątki - wyjaśnia Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.
Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.
Drugi obejmuje poruszanie się łodziami motorowymi na obszarze zawartym od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów - cypel na wysokości wsi Lubiaszów. Tu nie ma ograniczeń mocy silników.
Jeszcze jedna konferencja poświęcona Zalewowi Sulejowskiemu
Napisz komentarz
Komentarze