Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Zalew wreszcie uregulowany

Sejmik województwa łódzkiego przyjął wreszcie uchwałę regulującą status Zalewu Sulejowskiego oraz otaczającego go Parku Krajobrazowego. Przyjęto zapisy, które stanowią kompromis między oczekiwaniami środowisk związanych ze sportami wodnymi, żeglarzy, wędkarzy ale i miłośników przyrody.

Dlaczego Zalew zbudowano

 

- Uchwała została przegłosowana głosami koalicji Platforma Obywatelska z PSL. Dziesięciu radnych PiS głosowało przeciw. Chociaż dwójka tomaszowskich radnych tej partii wyłamała się w tym przypadku z dyscypliny głosowania. Wreszcie sprawy związane z korzystaniem z Zalewu zostały uregulowane. Niniejszą uchwałą Sejmiku legalizujemy ruch motorowy na Zalewie  - mówi radny Arkadiusz Gajewski.

 

Sulejowski Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. Razem z otuliną zajmuje powierzchnię 54 437 hektara. Wyznaczony został na mocy rozporządzenia wojewody piotrkowskiego z roku 1994. Rozporządzenie zostało potwierdzone w 2006 roku przez wojewodę łódzkiego (po zmianie administracyjnego podziału kraju. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozporządzenie uchylił w czerwcu 2015 roku. Wyrok otworzył drogę do modyfikacji szeregu zapisów, w tym dotyczącego możliwości korzystania z łodzi motorowych.

 

Po Zalewie motorówką i skuterem

- Pogodzenie interesów różnych stron nie jest łatwe. I tu duży ukłon w kierunku władz gmin, na których terenie Park Krajobrazowy i Zalew Sulejowski się znajdują. Pracując nad uchwałą nie trudno dojść do wniosku, że tak naprawdę przydałyby się nam trzy zalewy.  Jeden dla motorowodniaków, drugi dla wędkarzy a trzeci na przykład dla wielbicieli ptactwa. Na naszym zbiorniku udało się wygospodarować wszystkie trzy strefy - komentuje Gajewski.

 

Uchwała przyjęta przez radnych sejmiku wojewódzkiego definiuje siedem podstawowych celów ochrony. Należą do nich: ochrona przyrody nieożywionej (m.in. zachowanie i przywracanie wysokich walorów przyrodniczych dolinom rzecznym, czy ochrona obszarów stanowiących świadectwo współczesnych geomorfologicznych), ochrona ekosystemów leśnych (m.in. utrzymanie i odtwarzanie unikatowych lasów nadrzecznych oraz zbiorowisk zaroślowych, a także ochrona lasów puszczańskich będących pozostałościami Puszczy Pilickiej), ochrona ekosystemów nieleśnych (m.in. zachowanie rzadkich i ginących fitocenoz z łąk trzęślicowych), ochrona systemów wodnych i torfowiskowych (m.in. utrzymanie połączeń starorzeczy z rzeką Pilicą oraz ochrona źródeł, bagien i torfowisk),  ochrona roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz walorów krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych.

 

Motorówki na Zalew ale z ograniczeniami

Realizacji tych celów służy szereg wprowadzonych zakazów. - Zakazy to wynik szerokich konsultacji i uzgodnień. Na terenie Parku nie wolno realizować przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wprowadzono zakaz umyślnego zabijania dziko żyjących zwierząt oraz niszczenia ich nor, legowisk i innych schronień. Kolejne związane są z likwidacją i niszczeniem zadrzewień nadwodnych. Ograniczono możliwość wykonywania prac ziemnych. Ważny jest też wymóg utrzymania minimum 100 metrowej odległości od linii brzegowej dla nowobudowanych obiektów. Jest też zakaz używania łodzi motorowych. Ma on jednak wyjątki - wyjaśnia Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

 

Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie  można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia  Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.

 

Pierwszy z wyjątków dotyczy użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW. Będzie  można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia  Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.

 

Drugi obejmuje poruszanie się łodziami motorowymi na obszarze zawartym od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów - cypel na wysokości wsi Lubiaszów. Tu nie ma ograniczeń mocy silników.

 

Jeszcze jedna konferencja poświęcona Zalewowi Sulejowskiemu

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
28.04.2018 19:24
Nic nie zostało uchwalone. Sejmik nie jest organem władnym w tej kwestii. Teraz temat podlega Wodom Polskim. Mam nadzieję że będzie zakaz pływania skuterami. Zalew jest za małym (wąskim) zbiornikiem na takie maszyny - one zwyczajnie zagrażają życiu i zdrowiu innych użytkujących, w szczególności kąpiących się, pływających kajakami, rowerkami, łódkami.

Instagram 09.03.2018 12:31
Uregulowany i posprzątany?

mr 06.03.2018 16:32
Jak zrozumiałem, z portu przy tamie dopłyniemy do portów w Bronisławowie i Zarzęcinie???????

m&m 05.03.2018 19:55
Teraz by się zdało uregulować i wdrażać jakiś plan walki z sinicami. Wtedy dopiero można by napisać wielkie WRESZCIE

he-man 05.03.2018 07:44
I jak zwykle każdy tylko narzeka. A zrobiliście cokolwiek w sprawie ustalania tych stref? Jakieś sugestie do władz, petycje itp czy wasza aktywność ogranicza się do narzekania w komentarzach? Nie dogodzi się wszystkim, nie d rady wszystkiego uregulować. Ważne że już ustalili i każdy wie co i jak. DO tego jeszcze myślenie i kulturalne zachowanie i nikt nikomu nie będzie przeszkadzał (z wyjątkiem wiecznych narzekaczy). I dobrze, że tych dwóch z PiSu się wyłamało i sami pomyśleli, a nie jak te cielęta, które robią co im pan karze.

kierowiec 04.03.2018 23:54
średniowiecze w oświecenie ... wstyd ... ten sejmik i radni ... i ten nie nasz ... ale z Tomaszowa,,, mam nadzieje że po wyborach będzie new wave

ala ma kota 04.03.2018 18:42
no widać znowu nadciągają wybory, temat -tradycja i to ciągle ci sami!

Edek 04.03.2018 15:57
A którzy radmi byli przeciw a kto się wstrzymał

tom 04.03.2018 09:39
Łódki z silnikami to jeszcze nie kłopot ale skutery to jakieś nieporozumienie, to anty wypoczynek i absolutnie skuteczny sposób na wyeliminowanie spokoju i bezpieczeństwa na wodzie i okolicach brzegowych...

Edek 04.03.2018 16:03
Od tego jest prawo wodne i odpowiednie osoby uprawnione do kontroli. Najwyższy czas pokazać tym co nie potrafią się odpowiednio zachować

ooo 04.03.2018 18:37
No i co zrobią jak będzie wył silnikiem, skuterem walił w miejscu o wodę, kręcił dzikie piruety w okolicach gdzie są łódki,kajaki, rowery wodne? zalew to nie Bałtyk i wiele miejsca na jakieś rozpędzanie się wśród tylu korzystających nie ma, tym bardziej że strefa jest ograniczona. Zobaczysz jak służby dadzą sobie radę, aż się zdziwisz...

jaxta 04.03.2018 01:11
Jaka będzie odległość od linii brzegowej dla motorówek i skuterów?

^^ 04.03.2018 11:29
Nie mniej niż 1.000 m.

stachu 03.03.2018 14:23
No wreszcie ktoś pomyślał ! Brawo

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama