Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 19:35
Reklama
Reklama

Nie stać nas na „Mediatekę”

Jakiś czas temu otrzymałem sms od jednego mojego znajomego radnego o dokładnie takiej treści: „Może mi ktoś wytłumaczyć, po nam startować po kasę na Mediatekę, skoro miasto jest na full zadłużone. Inwestycja dobija nam budżet i potem przez całe lata wysysać będzie setki tysięcy złotych na utrzymywanie tego tomaszowskiego, kulturalnego cudu. Czytam TiT i NaszTomaszów i nijak nie mogę zrozumieć po co nam taki humbuk. Może od razu postawmy operę albo filharmonię do tego, bo przecież kilka osób z Tomaszowa też do Łodzi na przedstawienia od czasu do czasu jeździ”.

Oczywiście jest to tylko jeden z punktów widzenia, w dodatku znajdujący swoje uzasadnienie w pragmatycznym podejściu do samorządowej rzeczywistości. Mało kto zauważa, że worek z publicznymi pieniędzmi świeci pustkami. Dopłaty do samego MZK sięgają 5 milionów złotych. Tymczasem większość proponowanych nam inwestycji ma charakter kosztotwórczy. Tymczasem poziom uczestnictwa w życiu kulturalnym mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego jest na poziomie błędu statystycznego.

Początkowo „Mediateka” miała stanowić część lokalnego Programu Rewitalizacji, będącego koncepcją wymyśloną bezpośrednio przez ludzi związanych z ówczesnym wiceprezydentem Grzegorzem Haraśnym. Jedną z jej części było stworzenie centrum kulturalnego i otworzenie części miasta poprzez budowę ulicy, która dzisiaj nosi imię Tadeusza Kawki. Warta kilkadziesiąt milionów inwestycja poległa, ponieważ urzędnicy tomaszowskiego magistratu nie potrafili m.in. w sposób prawidłowy wyliczyć podatku VAT. Do dzisiaj nie ma winnych i nikt nie poniósł konsekwencji własnej nieudolności.

Projekt „Otwartego Miasta” przepadał w kolejnych konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. Teraz powraca i miasto raz jeszcze raz będzie aplikować o środki pieniężne. Tym razem pochodzić one mają z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dysponuje nimi w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa narodowego”. Dofinansowanie, wyłonionych w konkursie projektów sięgać może 85% kosztów kwalifikowanych.

Postanowiono, że tym razem Urząd Miasta zrezygnuje z usług własnych pracowników a zlecenie wniosku powierzy wyspecjalizowanej firmie doradczej. Dzięki temu wygenerowane zostaną kolejne koszty, mimo że nikt w urzędzie nie wierzy, by wniosek uzyskał dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich. Konkurencja jest duża i powiedzmy sobie, że „Medioteka” z dziedzictwem narodowym ma naprawdę niewiele wspólnego.

Wciąż nie rozwiązana pozostaje też kwestia kosztów przyszłego utrzymania. Nietrudno wydać każdą kwotę, pytanie jednak co dalej. Wątpliwości radnego, zacytowanego na wstępie są więc jak najbardziej uzasadnione.

Obiekty jednak są i wymagają nakładów inwestycyjnych. Coś z nimi należy zrobić. Słów tych nie potwierdzały decyzje, które miasto w tzw. międzyczasie zaczęło podejmować. W ubiegłym roku jednym z budynków zainteresowane było Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. św. Ojca Pio, które chciałoby w tym miejscu zorganizować szkołę. O ile byłbym wrogiem przekazania go na własność stowarzyszeniu, to długoletnia dzierżawa, jak ma to miejsce w przypadku Filii Uniwersytetu Łódzkiego byłaby jak najbardziej zasadna. Umowa mogłaby określać zakres prac i termin ich wykonania a w razie ich niedotrzymania zostać rozwiązana. Można, by ją sporządzić w taki sposób, by budynek służył nie tylko uczniom szkoły ale również wszystkim innym mieszkańcom miasta.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

koleżka 30.08.2013 11:29
to miasto umiera... ja już wyjechałem a za mną jadą moje podatki ... nie dam grosza już na tych darmozjadów i przenoszę się do US w Wa-wie... bzdury typu 'darmowy internet' mam finansować ?? albo bandę kumotrów w radzie miasta gdzie grunty w magiczny sposób zmieniają zastosowanie w zależności który kumoter je kupi ?? NIE ma mowy . dużo nie zarabiam, ale PIT-y od jakichś 85.000 tysięcy rocznie nie wylądują już nigdy na Mościckiego

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 27.08.2013 15:22
Tylko debil może pisać w stylu: "Ile to będzie kosztować"! To może od razu wyburzmy wszystko w mieście, posiejmy trawę i będzie... bezpłatnie. I tacy ludzie są w Radzie Miasta? Boże co za ciemnota. Wywalić ich na zbity pysk. Dobrze, że za rok są wybory!!!!!

jank 27.08.2013 09:17
proste pytanie - sprawa mediateki a sprawa zespołu szkół katolickich i ...wszystko jasne choćby mieli zbankrutować to będą drążyć sprawę mediateki - nie mogą oddać budynku w ręce stowarzyszenia katolickiego... ciekawe co wymysla w sprawei tego byłego gmnazjum koło nowego lidla

toomo 26.08.2013 15:05
To stary zrujnowany budynek. Za pieniądze włożone w jego remont możnaby było wybubować zupełnie nowy...

26.08.2013 16:00
Ale waśnie na taki do rewitalizacji, podrujnowany budynek można dostać wsparcie.

25.08.2013 17:22
Czyli nikt w urzędzie nie potrafi napisać wniosku o dofinansowanie z UE. To aż nieprawdopodobne, że tyle rządzi tym przybytkiem nasz prezydent.

J.P. 25.08.2013 11:32
Były kiedyś bardzo modne żarty na temat Wąchocka...miałem okazję kilka dni temu przejeżdżać z wycieczką przez moje miasto rodzinne czyli Tomaszów i Wąchock...znajomi obiektywnie stwierdzili że te wszystkie skecze obrazujące Wąchock mają jednak podłoże i odniesienie bardziej do Tomaszowa. Ludzie, czas najwyższy na konkretne zmiany a nie tylko utyskiwania.

gilek 29.08.2013 00:43
Ja już nawet nie przejeżdżam przez Tomaszów. Jak można z własnego wyboru mieszkać w tym mieście?

25.08.2013 10:55
Niech zrobią z tego lofty i po problemie :)

szczepam 24.08.2013 18:49
zróbcie qurva droge te je.... warszawską

piotrek 24.08.2013 17:48
czas na zmianę prezydenta

Tom 24.08.2013 17:44
Równie dobrze można sobie zadać pytanie po co nam urzędnicy zarabiający jak na Tomaszów ogromne kwoty i marnotrawiący pieniądze na różne niepotrzebne rzeczy? Gdyby zliczyć te koszty i marnotrawione kwoty na różne niepotrzebne rzeczy wydawane na wysokozarabiających urzędników i radnych, komisje, lokalne koteryjki, imprezy mielibyśmy niezłą mediatekę, a nawet może galerię handlową. Wielokrotnie na tym portalu to było opisywane. Cięcie kosztów i ograniczanie należy zacząć od góry. Uważam, że równie potrzebna jest mediateka, galeria handlowa, remont trybuny lub budowa stadionu na Lechii. Powinno się o wiele zwiększyć pozyskiwanie funduszy zewnętrznych bo to jest znikome w porównaniu z innymi miastami o tej wielkości. Ale kto to ma robić urzędnicy, radni, którzy są z nadania partyjnego często nie umiejący obsłużyć podstawowych urządzeń? W tym mieście nigdy nie będzie dobrze.

24.08.2013 18:13
Ci ludzie co są w urzędzie obecnie nie ściągną żadnych pieniędzy, co mieli pokazać już pokazali przez 7 lat albo więcej - czas na zmiany i to nie tylko (choć przede wszystkim) samego prezydenta.

ona 24.08.2013 16:01
masakra uciekać z tej wioski mamy prezydenta prawa miejscie a nadal jest to wies nie mozna zdawac prawka nie ma sklepow tylko jakies tandety zadnej dyskoteki jakis tomax masakra nawet kina nie ma normalnego co tu robic :) lipa i wstyd:)

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama