Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nie stać nas na „Mediatekę”

Jakiś czas temu otrzymałem sms od jednego mojego znajomego radnego o dokładnie takiej treści: „Może mi ktoś wytłumaczyć, po nam startować po kasę na Mediatekę, skoro miasto jest na full zadłużone. Inwestycja dobija nam budżet i potem przez całe lata wysysać będzie setki tysięcy złotych na utrzymywanie tego tomaszowskiego, kulturalnego cudu. Czytam TiT i NaszTomaszów i nijak nie mogę zrozumieć po co nam taki humbuk. Może od razu postawmy operę albo filharmonię do tego, bo przecież kilka osób z Tomaszowa też do Łodzi na przedstawienia od czasu do czasu jeździ”.

Oczywiście jest to tylko jeden z punktów widzenia, w dodatku znajdujący swoje uzasadnienie w pragmatycznym podejściu do samorządowej rzeczywistości. Mało kto zauważa, że worek z publicznymi pieniędzmi świeci pustkami. Dopłaty do samego MZK sięgają 5 milionów złotych. Tymczasem większość proponowanych nam inwestycji ma charakter kosztotwórczy. Tymczasem poziom uczestnictwa w życiu kulturalnym mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego jest na poziomie błędu statystycznego.

Początkowo „Mediateka” miała stanowić część lokalnego Programu Rewitalizacji, będącego koncepcją wymyśloną bezpośrednio przez ludzi związanych z ówczesnym wiceprezydentem Grzegorzem Haraśnym. Jedną z jej części było stworzenie centrum kulturalnego i otworzenie części miasta poprzez budowę ulicy, która dzisiaj nosi imię Tadeusza Kawki. Warta kilkadziesiąt milionów inwestycja poległa, ponieważ urzędnicy tomaszowskiego magistratu nie potrafili m.in. w sposób prawidłowy wyliczyć podatku VAT. Do dzisiaj nie ma winnych i nikt nie poniósł konsekwencji własnej nieudolności.

Projekt „Otwartego Miasta” przepadał w kolejnych konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. Teraz powraca i miasto raz jeszcze raz będzie aplikować o środki pieniężne. Tym razem pochodzić one mają z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dysponuje nimi w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa narodowego”. Dofinansowanie, wyłonionych w konkursie projektów sięgać może 85% kosztów kwalifikowanych.

Postanowiono, że tym razem Urząd Miasta zrezygnuje z usług własnych pracowników a zlecenie wniosku powierzy wyspecjalizowanej firmie doradczej. Dzięki temu wygenerowane zostaną kolejne koszty, mimo że nikt w urzędzie nie wierzy, by wniosek uzyskał dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich. Konkurencja jest duża i powiedzmy sobie, że „Medioteka” z dziedzictwem narodowym ma naprawdę niewiele wspólnego.

Wciąż nie rozwiązana pozostaje też kwestia kosztów przyszłego utrzymania. Nietrudno wydać każdą kwotę, pytanie jednak co dalej. Wątpliwości radnego, zacytowanego na wstępie są więc jak najbardziej uzasadnione.

Obiekty jednak są i wymagają nakładów inwestycyjnych. Coś z nimi należy zrobić. Słów tych nie potwierdzały decyzje, które miasto w tzw. międzyczasie zaczęło podejmować. W ubiegłym roku jednym z budynków zainteresowane było Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. św. Ojca Pio, które chciałoby w tym miejscu zorganizować szkołę. O ile byłbym wrogiem przekazania go na własność stowarzyszeniu, to długoletnia dzierżawa, jak ma to miejsce w przypadku Filii Uniwersytetu Łódzkiego byłaby jak najbardziej zasadna. Umowa mogłaby określać zakres prac i termin ich wykonania a w razie ich niedotrzymania zostać rozwiązana. Można, by ją sporządzić w taki sposób, by budynek służył nie tylko uczniom szkoły ale również wszystkim innym mieszkańcom miasta.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
koleżka 30.08.2013 11:29
to miasto umiera... ja już wyjechałem a za mną jadą moje podatki ... nie dam grosza już na tych darmozjadów i przenoszę się do US w Wa-wie... bzdury typu 'darmowy internet' mam finansować ?? albo bandę kumotrów w radzie miasta gdzie grunty w magiczny sposób zmieniają zastosowanie w zależności który kumoter je kupi ?? NIE ma mowy . dużo nie zarabiam, ale PIT-y od jakichś 85.000 tysięcy rocznie nie wylądują już nigdy na Mościckiego

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 27.08.2013 15:22
Tylko debil może pisać w stylu: "Ile to będzie kosztować"! To może od razu wyburzmy wszystko w mieście, posiejmy trawę i będzie... bezpłatnie. I tacy ludzie są w Radzie Miasta? Boże co za ciemnota. Wywalić ich na zbity pysk. Dobrze, że za rok są wybory!!!!!

jank 27.08.2013 09:17
proste pytanie - sprawa mediateki a sprawa zespołu szkół katolickich i ...wszystko jasne choćby mieli zbankrutować to będą drążyć sprawę mediateki - nie mogą oddać budynku w ręce stowarzyszenia katolickiego... ciekawe co wymysla w sprawei tego byłego gmnazjum koło nowego lidla

toomo 26.08.2013 15:05
To stary zrujnowany budynek. Za pieniądze włożone w jego remont możnaby było wybubować zupełnie nowy...

26.08.2013 16:00
Ale waśnie na taki do rewitalizacji, podrujnowany budynek można dostać wsparcie.

25.08.2013 17:22
Czyli nikt w urzędzie nie potrafi napisać wniosku o dofinansowanie z UE. To aż nieprawdopodobne, że tyle rządzi tym przybytkiem nasz prezydent.

J.P. 25.08.2013 11:32
Były kiedyś bardzo modne żarty na temat Wąchocka...miałem okazję kilka dni temu przejeżdżać z wycieczką przez moje miasto rodzinne czyli Tomaszów i Wąchock...znajomi obiektywnie stwierdzili że te wszystkie skecze obrazujące Wąchock mają jednak podłoże i odniesienie bardziej do Tomaszowa. Ludzie, czas najwyższy na konkretne zmiany a nie tylko utyskiwania.

gilek 29.08.2013 00:43
Ja już nawet nie przejeżdżam przez Tomaszów. Jak można z własnego wyboru mieszkać w tym mieście?

25.08.2013 10:55
Niech zrobią z tego lofty i po problemie :)

szczepam 24.08.2013 18:49
zróbcie qurva droge te je.... warszawską

piotrek 24.08.2013 17:48
czas na zmianę prezydenta

Tom 24.08.2013 17:44
Równie dobrze można sobie zadać pytanie po co nam urzędnicy zarabiający jak na Tomaszów ogromne kwoty i marnotrawiący pieniądze na różne niepotrzebne rzeczy? Gdyby zliczyć te koszty i marnotrawione kwoty na różne niepotrzebne rzeczy wydawane na wysokozarabiających urzędników i radnych, komisje, lokalne koteryjki, imprezy mielibyśmy niezłą mediatekę, a nawet może galerię handlową. Wielokrotnie na tym portalu to było opisywane. Cięcie kosztów i ograniczanie należy zacząć od góry. Uważam, że równie potrzebna jest mediateka, galeria handlowa, remont trybuny lub budowa stadionu na Lechii. Powinno się o wiele zwiększyć pozyskiwanie funduszy zewnętrznych bo to jest znikome w porównaniu z innymi miastami o tej wielkości. Ale kto to ma robić urzędnicy, radni, którzy są z nadania partyjnego często nie umiejący obsłużyć podstawowych urządzeń? W tym mieście nigdy nie będzie dobrze.

24.08.2013 18:13
Ci ludzie co są w urzędzie obecnie nie ściągną żadnych pieniędzy, co mieli pokazać już pokazali przez 7 lat albo więcej - czas na zmiany i to nie tylko (choć przede wszystkim) samego prezydenta.

ona 24.08.2013 16:01
masakra uciekać z tej wioski mamy prezydenta prawa miejscie a nadal jest to wies nie mozna zdawac prawka nie ma sklepow tylko jakies tandety zadnej dyskoteki jakis tomax masakra nawet kina nie ma normalnego co tu robic :) lipa i wstyd:)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama