Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Moje ręce w jego dłoniach

Wystawa rękodzieła artystycznego, malarstwa i rysunku Randii A. Filutowskiej i Piotra A. Pastusiaka, której wernisaż odbędzie się 27 lipca 2013 r. o godz. 18,00 w LUTERACKI GALERIA-ATELIER Brzustowska nr2 na Simcinowie. Serdecznie Zapraszamy

 

Randia A Filutowska

Rocznik 69, ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, podyplomowo Marketing na Wydziale Ekonomii UŁ. Przez 20 lat pracowała w NBP gdzie najpierw była kasjerem, potem kontrolerem dewizowym, prowadziła szkolenia z rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, koordynowała działania marketingowe banku. A dziś maluje, szyje, repusuje.

 

Piotr A Pastusiak

Rocznik 69, ukończył Technikum Obuwnicze w Radomiu, studium nauczycielskie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w pracowni prof. Andrzeja Szatkowskiego, dyplom z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego  i fotografię reklamową u prof. Grzegorza Przyborka. Od lat nauczyciel z wyboru, indywidualista, często idący pod prąd. Prowadzi w Łodzi pracownię plastyczna PAPAS.

 

Autorzy o swojej twórczości:

Nasze prace to opowieść o naszych potrzebach estetycznych. O emocjach zamkniętych w przedmiotach. O drodze przez meandry archaicznych technologii, odkrytych przez nas na nowo. O ciągłej nauce i poszukiwaniach swojego miejsca w świecie sztuki i rzemiosła artystycznego. Prezentujemy plakiety repusowane, obiekty biżuteryjne, torby i szkatuły autorskie oraz kilka obrazków i rysunków.

 

RANDIA

Oboje jesteśmy zdania, że nasze spotkanie to nie przypadek. Spotkaliśmy się w czasie i przestrzeni od dawna dla nas przeznaczonej.

 

Ja trochę chaotyczna, trochę niekonsekwentna, trochę nadto impulsywna. On z dystansem, opanowany, czasem sprawiający wrażenie wyniosłego. Ja emocjonalna, on spokojny. Skała i woda, kropla i kamień. Wszystkie te cechy się w nas przeplatają. Taka mieszanka, której najlepszym spoiwem jest uczucie.

 

Odkąd pamiętam czułam, że można inaczej, że poza ścieżka, którą idę jest jeszcze cała sieć innych dróg. Ale jak w życiu, nie masz klucza – nie wejdziesz. I znalazłam swój klucz. Poznałam Piotra, który powoli zaczął otwierać przede mną inny świat. Świat doznań przedziwnych i fascynujących.

 

I tak zaczęła się ta moja historia. Początkowo tylko oglądałam i rozmawiałam. Potem zaczęłam sięgać po aparat fotograficzny, ołówek, kredki i farby… Najpierw nieśmiało, zawstydzona, ale zachęcana sięgałam coraz śmielej i częściej. Trochę jak uczennica byłam chwalona, pouczana i zachęcana.

 

Od Piotra uczę się tego, w czym on osiągał kunszt przez wiele lat. Najpierw studiując u profesorów Akademii, potem u bardzo świadomie wybranych mentorów – nauczycieli i dzięki latom praktyki. On potrafi „narysować” na srebrnej blasze to, co w duszy mu śpiewa, a czasami płacze. Ja podążam za nim, ale na swój, bardziej ekspresyjny czy po prostu może uczniowski sposób. On wie, że piękne rzeczy powstają powoli i przemyślanie, a precyzja jest niezbędnym tego składnikiem. Ja często próbuję na skróty, trochę chaotycznie – czasem wychodzi mi to na dobre, a czasem przedmiot ląduje w koszu.

 

PIOTR

To, co robimy, robimy poniekąd dla siebie. Ale szczęśliwie nie jesteśmy osamotnieni w swojej wrażliwości. Nasze przedmioty znajdują spore grono odbiorców i wielbicieli, wywodzące się w dużej mierze z kręgów rekonstruktorów historycznych, ale i poszukiwaczy nowej wartości w sztuce użytkowej, uciekających przed ultratechnologicznym designem. Ceniących warsztat i energię tradycyjnego rękodzieła.

 

W naszych realizacjach wykorzystujemy tradycyjne, wręcz archaiczne techniki obróbki materiałów, łączące technologie kowalskie z jubilerskimi. Takie same, jak w starożytnej Grecji czy niezmienne od czasów gotyku. Staramy się wkładać w nie nowe treści. Pokazujemy tu głównie prace metaloplastyczne, oparte na repusowaniu – uprzestrzennianiu blachy poprzez wyklepywanie przy użyciu młotka i puncy (metalowych prętów o różnych głowicach). Blacha naklejona w mieszaninie smoły, gipsu, kalafonii, wosku pszczelego, łoju etc. Receptura wywodzi się ze średniowiecznych traktatów – blacha jest wielokrotnie przekładana z jednej strony na drugą i wielokrotnie wyżarzana w celu zmiękczenia. Każdy centymetr kwadratowy płaszczyzny jest formowany przez kilkaset uderzeń, co pozwala uzyskać z jednej strony pozytyw, a z drugiej negatyw. Tak powstaje plakieta, która jest przedmiotem sama w sobie lub punktem wyjścia dla ozdoby jubilerskiej lub kaletniczej. Bo nasze formy to nie tylko srebro, miedź, mosiądz, ale i skóra ręcznie formowana i szyta, oraz pudła szkatuły w autorskiej technologii, łączącej formowany papier nasączony pszczelim woskiem.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama