- Wyjazd młodzieży z „emdeku” możliwy był dzięki Panu Wiesławowi Fiszbachowi, rodowitemu tomaszowianinowi, dawniej utalentowanemu siatkarzowi, wykładowcy na Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie, obecnie artyście- malarzowi, od przeszło 30 lat mieszkającemu w Berlinie. Pan Wiesław w młodości rozwijał swoje artystyczne talenty w popularnym „emdkeu”. Obecnie umożliwia dzięki swojej życzliwej pomocy i zaangażowaniu prezentowanie prac naszych wychowanków w stolicy Niemiec - mówi dyrektor MDK Tomasz Zdonek. Tegoroczny wyjazd był początkiem naszej współpracy ze środowiskiem Polonii w Berlinie. Mamy wiele ciekawych pomysłów na kolejne lata, również zaprosiliśmy zdolną młodzież z Niemiec do odwiedzenia naszego miasta. Jestem przekonany, że taka forma współpracy to nie tylko wspólne wystawy, ale przede wszystkim integracja i poznawanie się młodych ludzi oraz przełamywanie utartych stereotypów - dodaje Tomasz Zdonek.
W Berlinie z „emdeku” była 10- osobowa grupa, uczestnicy zajęć plastycznych, fotograficznych i historycznych. W trakcie festiwalu kultury „48 stunden Neukolln” pokazali prace plastyczne, fotograficzne oraz historię Tomaszowa jako miasta różnych kultur. Swoją wystawę zatytułowali „Moje miasto - Tomaszów Mazowiecki”. Odwiedzającym gościom nie tylko opowiadali o swoim mieście, ale także wręczali samodzielnie przygotowane płyty ze zdjęciami, filmem i kultową piosenką Ewy Demarczyk „A może byśmy tak najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa …”
- Wyjazd do Berlina i możliwość spotkania się z ciekawymi ludźmi w różnym wieku były dla mnie bardzo inspirujące. Podobało mi się, że berlińczycy, zarówno polskiego, jak i niemieckiego pochodzenia mogli dzięki naszym prezentacją poznać Tomaszów Mazowiecki. Pan Fiszbach obiecał, że dalej będzie się angażował w tego typu projekty i wspólnie z nami promował nasze miasto jako ciekawe i przyjazne miejsce o barwnej, wielokulturowej historii - mówi Olek Sadowski z pracowni fotograficznej MDK.
W otwarciu wystawy i spotkaniu z tomaszowską młodzieżą uczestniczyli między innym: przedstawiciele ambasady polskiej, polonijnych władz oświatowych, instytucji kultury,
- Nasz wyjazd był bardzo udany i intensywny. Udało nam się zobaczyć wiele atrakcji turystycznych Berlina na czele z Bramą Brandenburską, budynkiem Reichstagu, Alexander Platz oraz pozostałymi fragmentami muru berlińskiego - wymienia dyrektor „emdeku”. Słowa serdecznych podziękowań kieruję do Pana Wiesława Fiszbacha, który bardzo gościnnie przyjął naszą grupę w Berlinie. Mam nadzieję, że kolejne nasze przedsięwzięcia i projekty będą równie wartościowe i umożliwią młodzieży z naszego miasta rozwój pasji i talentów oraz stworzą szansę do poznawania Europy - dodaje na zakończenie Tomasz Zdonek.
Napisz komentarz
Komentarze