Widowisko zorganizował Paweł Rozdżestwieński z Warszawy, który w 2012 roku wygrał, ogłoszony przez Urząd Miasta w Tomaszowie Maz., przetarg na organizację imprez promujących Tomaszowską Okrąglicę. Celem projektu pn. „Tomaszowska Okrąglica” – wsparcie promocji i działań marketingowych tomaszowskiego produktu turystycznego” jest przeprowadzenie działań zmierzających do promocji marki regionalnej Tomaszowska Okrąglica w oparciu o zasoby turystyczne oraz lokalizacyjne, organizację imprez o zasięgu ponadregionalnym. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.
Niedzielna majówka nie była pierwszą imprezą promującą Tomaszowską Okrąglicę. Wcześniej z wielkim powodzeniem Paweł Rozdżestwieńśki przygotował inscenizację pt. „Dawno temu nad Pilicą”, która odbyła się 23 czerwca 2012 roku w skansenie. Przypomniano wówczas wizytę cara Mikołaja II na Niebieskich Źródłach w 1901 roku. Sukces tej inscenizacji powtórzono 25 sierpnia 2012 roku, tym razem na tomaszowskiej przystani, gdzie odbył się „Spływ kajaków i łodzi rzecznych w stylu retro i nie tylko”. W przygotowaniu obu tych imprez, jak również ostatniej majówki historycznej o powstaniu styczniowym, pomagał Sławomir Cisowski z warszawskiego Klubu Kolekcjonerów Policyjnych wraz z fundacją „Polonia Militaris” i Skansenem Rzeki Pilicy.
Majówka rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu organizowanego przez Wojewodę Łódzkiego Jolantę Chełmińską we współpracy z Łódzkim Kuratorem Oświaty, Chorągwią Łódzką ZHP oraz Okręg Łódzkim ZHR pn. "Łódzka Fala Cyfryzacji". Dyplomy, odznaki i nagrody wręczyli w skansenie: wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński oraz prezydent Tomaszowa Rafał Zagozodon.
Potem odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która zagraniem muzyki patriotycznej wprowadziła zgromadzonych w podniosły nastrój. Wśród zaprezentowanych utworów były m.in. te bezpośrednio związane z powstaniem styczniowym np. „Marsz, marsz Polonia” czy „Ostatni mazur”. Potem przyszedł czas na muzykę rozrywkową, przy której wszyscy świetnie się bawili.
Gwoździem programu była jednak inscenizacja, pokazana tradycyjnie na poligonie skansenu. Przedstawiono atak powstańców na oddział rosyjski, który pod naporem dzielnie walczących Polaków wycofywał się. W miedzyczasie zaprezentowano przysięgę powstańczą złożoną przez tomaszowian na ręce ks. Ludwika Żmudowskiego z parafii w Białobrzegach. Ostatnią akcją był zmasowany atak powstańców, w tym strzelców i kosynierów na pozycje rosyjskie, zdobycie dział a i wzięcie jeńców. Widowisko przypomniało autentyczne wydarzenia, które miały miejsce podczas powstania styczniowego w Tomaszowie i okolicach.
W widowisku udział wzięli doświadczeni, kochający historię, rekonstruktorzy z grup : GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i SRH Żelazny Orzeł (strona powstańcza) oraz GRH 9 Rota 1863 z Bielawy, Stowarzyszenie Historyczno - Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Grzegorz Jaczyński - Fundacja Wojskowości Polskiej (strona rosyjska).
Patronat nad majówką objął zaś łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Warto nadmienić, że w rolę ziemianki żegnającej powstańców wcieliła się prof. nadzw. dr hab. Jolanta Daszyńska, prezes Oddziału Łódzkiego PTH, a jednocześnie członkini wspomnianej grupy „Żelazny Orzeł”. Działa t am również jej mąż- Krzysztof Daszyński, który w skansenie zagrał ks. Ludwika Żmudowskiego z białobrzeskiej parafii. Przypomnijmy, że para ta w zeszłym roku wzięła udział w inscenizacji „Dawno temu nad Pilicą” i wcieliła się w nie byle kogo, tylko cara i carycę!
Oprócz koncertu i inscenizacji organizatorzy przygotowali także inne atrakcje. Zaprezentowano wystawę grafik Artura Grottgera pt: „Powiew Wolności'”, którą udostępniła GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem gości skansenu, wprowadzając ich w powstańczy klimat. Można było też zagrać w edukacyjną grę karcianą o powstaniu styczniowym, której autorami są Łukasz Wrona i Piotr Krzystek ze Stowarzyszenia „Pospolite ruszenie szlachty ziemi krakowskiej”.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również ustawione na parkingu przed skansenem Miasteczko Cyfrowe Telewizji Polskiej SA, w którym specjaliści ds. techniki telewizyjnej TVPSA, przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi udzielali informacji na temat zagadnień związanych z prawidłowym odbiorem sygnału cyfrowego. Miało to związek z zapowiadanym wyłączeniem sygnału analogowego na największym obszarze Województwa Łódzkiego. Telewizja Polska SA Oddział Terenowy w Łodzi w niedzielę o godzinie 17.30 wyemitowała bezpośrednią relacje z Tomaszowa Mazowieckiego. Relacje z niedzielnej majówki ukazały się także w Łódzkich Wiadomościach Dnia, Regionalnej Prognozie Pogody i TVP Info.
Elementem promocji Tomaszowskiej Okrąglicy był tego dnia także wyjazd „powstańców”, czyli członków PZP GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza do Grot Nagórzyckich, gdzie zwiedzili trasę wraz z przewodniczką. Miejsce to bardzo im się spodobało.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Tygodni 7 Dni Tomaszów- Opoczno, Dziennik Łódzki, nasze miasto.pl, dobroni.pl, www.warszawa.pl i Polskie Towarzystwo Historyczne.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z naszej majówki.
Napisz komentarz
Komentarze