Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 02:40
Reklama

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

W Tomaszowie jego imię noszą III Liceum Ogólnokształcące oraz jedna z ulic. We wrześniu 1939 roku dowodził 45 Pułkiem Piechoty Strzelców Kresowych, który walczył z wojskami niemieckimi na terenie naszego miasta. Mowa o pułkowniku Stanisławie Hojnowskim.

 

Reklama

Stanisław urodził się 28 czerwca 1893 roku w Jadownikach (pow. Brzesko w Galicji). Jego rodzicami byli Andrzej oraz Anna z Lubowieckich. Ukończył gimnazjum w Bochni. W 1912 zdał maturęi od 1 października tego roku służył w armii austro-węgierskiej. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie służył w 16 pułku piechoty (był m.in. dowódcą kompanii, następnie III batalionu) z którym uczestniczył w wojnie 1920 roku.

 

22 lipca 1922 przeniesiony został do 85. pp. Tam objął stanowisko dowódcy III batalionu. Stopień majora uzyskał 17 grudnia 1924 roku. Od 30 września 1927 r. służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, gdzie z dniem 1 stycznia 1930 roku otrzymał awans do stopnia podpułkownika. 1 kwietnia 1932 roku został zastępcą dowódcy 15. pp. Gdy ukończył kurs dla dowódców pułku w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie, objął w dniu 9 grudnia 1935 roku dowództwo w 45. pp w Równem (wchodzącego w skład 13. Dywizji Piechoty). Na awans na stopień pułkownika czekał trzy lata (do 19 marca 1938 roku). Zginął w Tomaszowie w nocy z 6 na 7 września w trakcie dowodzenia swoim pułkiem walcząc z oddziałami niemieckimi.

 

Był dowódcą spokojnym i stanowczym, który dbał o swoich żołnierzy. Za wzorowe przeprowadzenie manewrów pułkowych marszałek Rydz-Śmigły ofiarował mu złoty sygnet. Miejscem jego wiecznego spoczynku stał się Cmentarz Wojenny przy ul. Smutnej.

   

Warto, choćby w takim „telegraficznym” skrócie, wskrzesić pamięć o człowieku, którego los, poprzez wydarzenia Kampanii Obronnej 1939 roku został na wieczność związany z naszym miastem. W następnym tekście postaram się zarysować działania dowodzonego przez pułkownika Hojnowskiego 45 pp. w walkach na terenie Tomaszowa.

 


Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Porównując 07.09.2017 18:59
Świerczewskiego, który całe życie wysługiwał się komunie i miał na rękach krew tysięcy ludzi do płk.Hojnowskiego, który zginął w obronie niepodległej Polski pokazałeś/aś, że nie szanujesz ich krwi. Nawet nie chcę wiedzieć kto cię wychowywał i czego uczył. Żenada...

Reklama
Przypodobać władzom??? 07.09.2017 18:47
otóż nie władze po prostu włażą pozostałemu kaczorowi w kuper

Był na służbie 07.09.2017 10:35
Nudzi mnie już ta historia. Oddał życie, oddał życie. Był na służbie, do potyczki doszło właśnie tutaj, gdyby doszło gdzie indziej to zginął y gdzie indziej. Batorskiego nie ma pomysłu na swoją kadencję radnego, to odgrzewany kotlety. Koleś jest upamiętniony na cmentarzu, jak wielu innych żołnierzy, no i czego jeszcze więcej potrzeba? Moim zdaniem to są bzdury.

Marek Stefański 07.09.2017 11:32
A czy jest Pan pewien, że zna całą historię , jaka wydarzyła się w Tomaszowie między 5 a 7 września 1939 r.? Poza tym nie był jeden z wielu, tylko dowódcą pułku, jego śmierć doprowadziła do dezorganizacji jednostki...

Był na sluzbie 07.09.2017 13:26
No i co z tego? Powtarzam, taka była jego rola, to była jego praca, za którą zresztą przed wojną ponad przeciętnie był wynagradzany. Heroizmem jest, że wykonywał swoje obowiązki? Już pomijając slużbę wartością która jest immanentną częścią tego zawodu i ma o niej świadomość, każdy który poważnie traktuje ślubowanie. Budują mity, odpisują historie, która jest powszechnie znana. PRLbis i męczennik Świerczewski. Zginął, jest już wystarczająco upamiętniony, a dzisiejsze inicjatywy to tylko bicie piany tych, którzy w inny sposób grosza na życie zarobić nie potrafią.

ooo 07.09.2017 09:21
Przede wszystkim to był żołnierz który prawidłowo spełnił swoją powinność broniąc kraju przed agresorem. Przez lata pokoju pobierał od społeczeństwa za to pieniądze, a więc za wszystko miał zapłacone, wykonywał swój zawód - jak inni...

zdziwiony 16.05.2013 00:19
pytanie do redakcji: czemu usuwacie niewygodne dla was komentarze?

13.05.2013 22:51
Żenujący nadzór Wydziału Inżyniera Miasta nad cmentarzem wojennym oraz brak zainteresowania szkoły której płk Hojnowski jest patronem - tyle można powiedzieć. Kolejny "kwiatek" do antywyborczego kożucha prezydenta Zagozdona. Dziś byłem i widziałem, część trawy skoszona i leży jeszcze nie zebrana część jako chaszcze stoi spoza których wyglądają biało-czerwone chorągiewki zatknięte na grobach. WSTYD!

SLAWEK 07.09.2017 09:22
w miejscu w którym zginął plk.Hojnowski (mniej więcej) jest rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich z pięknymi rabatami doglądanymi regularnie. To rondo powinno mieć nazwę płk.Hojnowskiego (zrobił raczej trochę więcej dla Tomaszowa niż Państwo Kaczyńscy) i to jest WSTYD bo tomaszowiacy wskazywali nazwę dla tego ronda jednak władze lokalne musieły sie troszkę przypodobać władzom centralnym. Dziś nie rządzi TM pan Zagozdon lecz pan Witko więc za skoszoną trawę, chwasty i ogólny wygląd odpowiada raczej ten drugi i to jest WSTYD.

Zdjęcia 07.09.2017 09:55
są z 2013r. Aktualnie wygląda to inaczej, warto czasem sprawdzić.

No więc wlasnie 07.09.2017 13:39
Dbać o to co już jest, a nie nadawać nowym miejscom patrona, by po imprezie piętrzyly się tam kilogramy liści i innego syfu. Co do liceum na Nadrzecznej, po wykastrowaniu szkoły z klas profilowanych, a wcześniej pozbyciu sie technikum, to fabryka bezrobotnych jeśli chodzi o uczniów, a dla cwanszych nauczycieli, polityczna trampolina. Chemik istniał że względu na Wistom, potem zabrakło pomysłu na zagospodarowanie szkoły więc utworzono kolejne liceum, bo w takim może uczyć każdy po jakichkolwiek studiach, a i dostać się można z ulicy.

Reklama
hugo 13.05.2013 21:00
A może wysypisko miejskie otrzyma imię "Kiełbasińskiego" - pierwszego szefa UB w Tomaszowie ?

kiki 13.05.2013 16:48
Warszawską ulicę powinno się przemianować na ul.pł.Hojnowskiego li tylko po to, by potomkowie szwabów tomaszowskich po wsze czasy mieli w świadomości jakiej zbrodni (bo to była zbrodnia) dopuścili się Niemcy na wycofujących się wojsku polskim. Jest to niezbędne dla pamięci,świadomości i tożsamości narodowej dla przyszłych pokoleń Polaków.

Tak było 13.05.2013 15:00
Które z tych trzech zdjęć przedstawia stan aktualny, z maja 2013?

13.05.2013 16:03
Zdjęcie pierwsze i drugie na pewno... Nawet datę mają w prawym dolnym rogu... Co do trzeciego, nie mam pojęcia :)

13.05.2013 14:33
Kolejny mój tekst, jak zaznaczyłem, planuję poświęcić właśnie walkom 45. pp. w Tomaszowie... A ulica imienia pułkownika Hojnowskiego też w Tomaszowie jest, tylko jako boczna uliczka...

radza 13.05.2013 12:10
Ciekawy jest wątek walk jakie w Tomaszowie toczyły się w 1939 roku pomiędzy właśnie 45 pułkiem a bojówkami Tomaszowskiej mniejszości niemieckiej kosztowało to 110 zabitych polskich żołnierzy, ciekawe w jakich okolicznościach zginął płk Hojnowski. Warto o tym wiedzieć i pamiętać jeśli jacyś "wypędzeni" przyjadą odzyskać "haimat".

AK-47 13.05.2013 12:44
Te walki z bojówkami jak je nazywasz, to druga co do wielkości bitwa z niemiecką V kolumną we wrześniu 1939r( Pierwsza to oczywiście Bydgoszcz.). W bitwie tej brali też udział niemieccy spadochroniarze.

I mamy "wdzięczność !!!" 07.09.2017 18:44
w miejscu gdzie pułkownik zginął jest rondo które zamiast nosić jego imię nazwano na cześć bohaterskiego pisowskiego trola - brata gnoma z żoliborza

CESIA: 13.05.2013 07:57
Czy w Tomaszowie jest ulica plk. Hojnowskiego?

13.05.2013 10:49
W całej Polsce jest tylko jedna ul. Stanisława Hojnowskiego i to właśnie w Tomaszowie. Znajduje się ona w okolicach ul. Opoczyńskiej, choć nie łączy się z nią bezpośrednio.

Reklama
Dawno temu 12.05.2013 21:39
Kiedyś, "za komunistów", chodziliśmy z nauczycielami w takie miejsca, zwane miejscami pamięci narodowej, czyścić groby. Nie miały prawa rosnąć tam zielska. Uważaliśmy to za ciekawe lekcje historii.

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama