[reklama2]
Warto bowiem podkreślić, że obecnie na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną, której jedną z odmian jest właśnie turystyka podziemna. Szerzy się – również w Polsce – swego rodzaju „moda” na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością i niezwykłą historią. Bez wątpienia, do takich miejsc należą również tomaszowskie groty. Znalazły się one w doborowym gronie 23 podziemnych tras turystycznych z całej Polski, zrzeszonych we wspomnianym stowarzyszeniu. Oprócz wzmacniania więzi między użytkownikami podziemnych obiektów turystycznych, umożliwia ono wymianę doświadczeń w ich eksploatacji, a także wzajemną promocję.
Temu celowi służyło XII Ogólnopolskie Forum Podziemnych Tras Turystycznych, trwające w dniach 12-14 kwietnia w Kowarach. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Podziemnych Tras Turystycznych Polski oraz Urząd Miasta Kowary, który wspomniane Forum włączył do oficjalnego programu tegorocznych obchodów 500-lecia Kowar. O wysokiej randze nadanej temu spotkaniu przez gospodarzy Kowar świadczyło ulokowanie go w historycznej Sali Rajców mieszczącej się w okazałym, zabytkowym ratuszu miejskim. W forum uczestniczyli reprezentanci 15 tras stowarzyszonych oraz 7 tras nie stowarzyszonych w SPTTP. Wśród nich znalazła się 2-osobowa reprezentacja tomaszowskiego skansenu i nagórzyckich grot. Gościnnie „wystąpiła” trasa turystyczna z Czech – Skansen Pokopalniany w Zacierzu.
Uczestnicy Forum wysłuchali wystąpienia burmistrza Kowar – Mirosława Góreckiego, dotyczącego wpływu kowarskich podziemnych tras turystycznych na ożywienie gospodarcze miasta. Omówienia doświadczeń z dotychczasowej współpracy SPTTP z Polską Organizacją Turystyczną na polu promocji produktu „Polskie Podziemia” dokonał członek Zarządu Stowarzyszenia – Jerzy Roszkiewicz. Kwestiom związanym z regionalną polityką promocyjną obiektów podziemnych było poświęcone wystąpienie Arkadiusza Dołęgi z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei dr Jerzy Olszewski z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi omówił zagadnienia ochrony radiologicznej w obiektach podziemnych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów turystycznych.
Osobną część Forum wypełniły prezentacje 18 podziemnych tras turystycznych z różnych części Polski oraz wspomnianej wcześniej trasy w Czechach. Cechuje je duża różnorodność; obok tras urządzonych w naturalnych jaskiniach i dawnych kopalniach są obiekty fortyfikacyjne, lochy zamków i piwnice starych kamienic. Na tym tle urządzona niedawno podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” wypada zdecydowanie pozytywnie. Jej prezentacja na kowarskim Forum wzbudziła spore zaciekawienie, zarówno z uwagi na unikatowy górotwór w postaci skały piaskowcowej, jak też na jej eksploatację przez domorosłych „górników” z Nagórzyc. Z uznaniem oceniono także sposób urządzenia tej trasy oraz jej oryginalną aranżację.
Wielu okazji do porównania praktycznych rozwiązań w organizowaniu zwiedzania i aranżacji podziemnych ekspozycji dostarczyły wizyty uczestników Forum w trzech podziemnych trasach turystycznych: „Kowarskie Kopalnie” - w nieczynnej kopalni uranu „Podgórze”, Kopalni „Liczyrzepa” – Sztolnie Kowary oraz w podziemnej trasie pn. „Projekt Arado” – Zaginione Laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze.
Można było się przekonać, że obok tradycyjnych form zwiedzania w tych obiektach coraz częściej stosuje się zwiedzanie interaktywne, połączone z niekonwencjonalnymi, nowoczesnymi technikami ekspozycyjnymi. Możliwość takich porównań daje również wręczona uczestnikom Forum nowo wydana przez SPTTP nowa publikacja pt. „Podziemne Trasy Turystyczne Polski”, w której zaprezentowano również „Groty Nagórzyckie”.
Napisz komentarz
Komentarze