11:10 - Rozpoczynają się obrady. Radna Krystyna Wilk przedstawia porządek obrad do którego nie wniesiono żadnych zastrzeżeń.
11:15 - Nowy Komendant tomaszowskiej Policji, inspektor Gabriel Olejnik, przedstawia informacja o działalności Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim oraz o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego w 2012 roku. Dane liczbowe omawiano już wcześniej w czasie powiatowej debaty oraz sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Gwar na sali świadczy o tym, że radni oraz miejscy urzędnicy raczej mało zainteresowani są tematem. Kowalewski dyskutuje ze Zdonkiem, Dworczak z Wawro, Pierściński z Kubiakiem, Batorski z Rzęczykowski, Batorska z Janikiem, dyrektor MOPS Jolanta Szustorowska z naczelnik wydziału polityki społecznej Wandą Rybak. Kilku radnych salę opuściło. Porozmawiają na zewnątrz.
Głos Olejnika jakoś przebija się przez narastający szum, świadczący raczej o braku kultury. To jednak zasługa mikrofonu i nagłośnienia. Szkoda, że przewodniczący Tomasz Kumek nie reaguje na powstające zamieszanie. Nic dziwnego, dyskutuje z Jerzym Kowalczykiem. Wcześniej Komendant zaproponował, by od razu przejść do zadawania pytań, ponieważ z sali żadne jednak nie padło, przystąpił do omawiania przygotowanej prezentacji.
Krzysztof Kuchta zabiera głos w dyskusji. Pyta o to jak Tomaszów Mazowiecki prezentuje się w statystykach na tle innych powiatów województwa. Odniósł się też do dużej ilości nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych na drogach naszego powiatu. Poprosił też o wykorzystywanie psa tropiącego w szkołach, w celu wykrywania narkotyków.
Radna Wacława Bąk zwróciła uwagę na niebezpieczne skrzyżowanie ulic Orzeszkowej oraz Zawadzkiej oraz na proceder sprzedaży papierosów "na sztuki" oraz alkoholu na tzw. "kieliszki".
Komendant Olejnik zapewnił, że problemem skrzyżowania już się zajął. Możemy się też spodziewać w tym miejscu częstszych patroli funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego. Odniósł się też do nielegalnego handlu alkoholem. Zapowiedział nękanie handlarzy alkoholem.
Henryk Dworczak zabierając głos poprosił o kontrole prędkości samochodów w okolicach dworca kolejowego. Może wreszcie patrol zniknie ze skrzyżowania ulicy Nowowiejskiej i pojawi się tam, gdzie jest naprawdę potrzebny.
12:07 - Tomasz Kumek ogłosił kilka minut przewy technicznej
12:23 - Przewodniczący wznawia obrady. Kolejny punkt to podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu „Wsparcie” realizowanego w 2013 r. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekt uchwały czyta dyrektor Jolanta Szustorowska. Radni jednogłośnie i bezdyskusyjnie przegłosowali uchwałę.
12:28 - Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Warszawska 95/97. Ten temat (teoretycznie) powinien wzbudzić najwięcej emocji. Jak pisaliśmy na wstępie swoją decyzję, o której prawdopodobnie pisaliśmy w artykule Kuratorium nie chce likwidacji. Komisje problemowe Rady Miejskiej pozytywnie wypowiedziały się na temat likwidacji szkoły.
Głos w dyskusji zabrała Wacława Bąk. Zadała pytania dotycząca opinii związków zawodowych oraz rad rodziców i rad pedagogicznych gimnazjów numer 2 oraz 4. Pytała też, gdzie znajdą pracę pracownicy "dwójki". - W gimnzjum numer 4 jest 100 uczniów a w gimnazjum numer 2 jest ich 77. Kuriozalna sytuacja jest taka, że do dwójki nie wpłynęło żadne podanie od ucznia. Per saldo do gimnazjum numer 4 przejdzie tylko 7 uczniów z tych, którzy mieliby trafić do gimnazjum numer 2. Uczniowie tomaszowscy najchętniej składaj podania do gimnazjów numer 3 oraz 7. Doprowadzimy do sytuacji, że w klasach tych zkół będzie po 30 uczniów. Sytuacja jest poważna i bardzo złożona.
Radną zdumiewa treść pisma od kuratora. Szczególne jej wątpliwości budzi fragment dotyczący przeznaczenia szkoły w przyszłości do zorganizowania tam zajęć edukacyjno - wychowawczych dla uczniów pierwszego etapu nauczania. Ponadto krytyce poddała opinie o braku możliwości realizacji podstawy zajęć z wychowania fizycznego.
Radnej odpowiadał Waldemar Wendrowski. Okazuje się, że oba związki zawodowe utrzymały swoje stanowisko w sprawie zamiaru likwidacji szkoły. Wiceprezydent przyznał natomiast, że gdby przyjąć iż opinia Kuratium Ośiwaty jest zasadna, to budynek szkoły rzeczywiście nie nadaje się do prowadzenia działalności edukacyjnej. Jego zdaniem likwidacja placówki będzie z korzyścią dla dzieci.
Tomasz Trzonek obawia się, że nie da się zorganizować zajęć w ramach siatki organizacyjnej w taki sposób, by dzieci nie musiały przemieszczać się w trakcie lekcji pomiędzy budynkami położonymi przy ulicy Ostrowskiego i Warszawskiej. Trzonek uważa, że likwidacja szkoły to wynik zaniedbań w zarządzaniu oświatą i braku spójności systemu. - Likwidujemy gimnazjum, kiedy gimnazja w Tomaszowie są przepełnione - przekonywał.
Waldemar Wendrowski odpowiedał raz jeszcze. Przyznał, że system rozchwiany jest totalnie. Uważa, że wpływ na brak chętnych do gimnazjum mogły mieć wpływ wydarzenia z przełomu stycznia i lutego, o których pisaliśmy w artykule Nawalony dyrektor szkoły. Rodzice wezwali policję. Argumenty jednak wydały się mało przekonujące dla Trzonka.
Radni przystąpili do głosowania. 10 osób było za, 4 były przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. Radni Wawro oraz Dworczak nie przestraszyli się posła Marcina Witko o czym pisaliśmy w art. Radni na wylocie.
13:05 - Podjęcie uchwały w sprawie określenia granic obwodu Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Tomasza Ostrowskiego 14 - to konsekwencja poprzedniej uchwały podjętej przez samorządowców.
13:07 - Tak samo jest w przypadku podjęcia uchwały w sprawie ustalenia planu sieci gimnazjów i szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki.
13:09 - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki.Uchwała ma charakter porządkujący.
13:12 - Podjęcie uchwały w sprawie odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki przy sprzedaży lokalu mieszkalnego.Sprawa dotyczy jednego z lokali w szeregu budynków należących niegdyś do Łódzkiego Zakładu Wodociągów. Lokal został nabyty od miasta przez loktorów z bonifikatą w wysokości 80%. Zgodnie z prawem, przy sprzedaży takich nieruchomosci przez upływem 5 lat od daty nabycia bonifikata podlega zwrotowi. Istnieją określone przypadki przy których istnieje możliwość odstąpienia od żądania zwrotu. W tym konkretnym przypadku żadna z okoliczności nie zachodzi.
Wszystkie Komisje rady miejskiej wypowiedziały się negatywnie. Jacek Kowalewski zapytał o cenę lokalu. Okazuje się, że według wyceny z 2007 roku kosztował on 106 tysięcy a najemca zbył go w 2011 roku za kwotę przekraczająca 150 tysięcy złotych. Projekt ostatecznie odrzucono. Miasto powinno odzyskać ponad 100 tysięcy złotych. Nikt jednak nie zapytał jak wyegzekwować skutecznie tę wierzytelność, biorąc pod uwagę, że rodzina lokatorki przebywa za granicą a ona sama jest rezydentką Domu Pomocy Społecznej.
13:20 - Seria uchwał "geodezyjnych" Do sprzedaży przeznaczono działki: ulica Poprzeczna, Dzieci Polskich, KS. Jerzego Skorupki. Radny Marek Kubiak zwrócił uwagę na brak promocji atrakcyjnych terenów, które miasto posiada na sprzedaż. Rację przyznał mu wiceprazydent Grzegorz Zań.
Atrakcyjną nieruchomość stanowi działka przy ulicy Dziecki Polskich. Jej powierzchnia przekracza 7 tysięcy metrów kwadratowych. Jej przeznaczenie w Studium to działalność handlowo usługowa. Jacek Kowalewski przypomniał, że część tej nieruchomość stanowić miała część wewnętrznej obwodnicy miasta utworzonej poprzez poszerzenie i przebudowę ulicy Zawadzkiej.
13:35 - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad ochrony dla ustanowionych pomników przyrody i użytków ekologicznych.
13:42 - Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.Skargę złożyła pani Krystyna Marcinkowska, była dyrektor SOK Przyjaźń. Problem dotyczy wyburzenia, bez ekspertyzy technicznej zadaszonych murów sali widowskiej Klubu (Ludzie budują, ludzie burzą). Skargą zajmowała się Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Radna Lis przedstawiając uzasadnienie do uchwały przytoczyła opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zgodnie z którą obiekt był w złym stanie technicznym oraz stwarzał zagrożenie m.in. pożarowe. Standardowo komisja uznała skargę za bezzasadną.
Radny Dworczak zaatakował skarżącą Krystynę Marcinkowską żądając podania podstaw prawnych złożonej skargi. - Nie mam dla pana odpowiedzi - odpowiedziała. - Najpierw powinno się zrobić ekspertyzę, bo Tomaszów nie ma dużego domu kultury a Tkacz ma charakter dzielnicowy.
Składająca skargę przypomniała, że Przyjaźń została przekazana w formie darowizny przez spółdzielców pod warunkiem prowadzenia w niej działalności kulturalnej. Warunek ten został ujęty w notarialnym akcie darowizny. Jej zdaniem ten warunek nie został dotrzymany. Była dyrektor "Przyjaźni" twierdzi, że pełną dokumentację budynków przekazała tomaszowskiemu Urzędu Miasta.
Odpowiadał prezydent Rafał Zagozdon. Sięgnął do lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy salę widowiskową zaczęto budować i nie zabezpieczono odpowiednich środków finansowych. Wytknął też Krystynie Marcinkowskiej, że była ponad 10 lat temu członkiem Zarządu Miasta i ówczesne władze również nie podjęły żadnych działań mających na celu uregolowania stanu niedokończonej sali widowiskowej. Prezydent stwierdził też, że w akcie notarialnym nie znalazł się żaden warunek.
Zdaniem prawników Urzędu Miasta nie można przenieść własności nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Oczywiście nie jest to do końca prawdą, ponieważ istnieją w polskim systemie prawnym przypadki dla których jest to możliwe. Jednym z nich jest np. wywłaszczenie nieruchomości na określony cel. Przeniesienie własności jest tu warunkowe, a warunkiem jest realizacja tzw. celu wywłaszczeniowego. Podobnie jest w przypadku darowizn. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów z 7 stycznia 1967 r. (III CZP 19/66, OSNCP 1968 nr 5, poz 79). Jednym słowem darowiznę można cofnąć a więc jest ona ze swojej natury czynnością warunkową.
Właściwe pytanie jakie powinni więc zadać radni jest takie, czy wobec rozbiórki obiektu bez espertyzy technicznej istnieje ryzyko unieważnienia aktu darowizny nieruchomości, jeśli taki był zawarty i jaki właściwie charakter miał akt notarialny przenoszący własność nieruchomości.
Nie uznanie skargi za zasadną nie kończy jednak tematu. Pani Krystyna Marcinkowska złożyła również wniosek o przeprowadzenie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli.
14:37 - Kolejna skarga na działanie Prezydenta Miasta. Tym razem dotyczy ona opieszałości działań prezydenta miasta. Sprawa dotyczy wydania decyzji o warunkach zabudowy dla 18 działek przy ulicy Lecha w Tomaszowie Mazowieckim, dla której skarżąca nie została uznana za stronę postępowania. Stanowisko w kwestii skargi zajęło wcześniej Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które uznało ją za bezzasadną.
Radni skargą są raczej nie zaintersowani. Na sali obrad pozostało ich zaledwie 9.
14:50 - Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i systemie pieczy zastępczej za rok 2012, Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim za 2012 rok, Sprawozdanie z realizacji lokalnego programu przeciwdziałania zjawisku bezdomności na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2012 dla Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki, Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2012 zostały zamknięte lotem błyskawicy i w sposób bezdyskusyjny.
14:56 - Interpelacje i wsnioski radnych - opiszemy je w odrębnym artykule
Napisz komentarz
Komentarze