O tych wszystkich sprawach warto i należy dyskutować oraz poszukiwać skutecznych rozwiązań problemów. Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim już po raz drugi zorganizowała dzisiaj w Starostwie Powiatowym publiczną debatę o bezpieczeństwie.
Na spotkanie, które poprowadziła komisarz Katarzyna Dutkiewicz – Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej KPP, zaproszono: Beatę Konieczniak, pełnomocnika wojewody łódzkiego do spraw cyfryzacji, Piotra Remisza, komendanta Straży Miejskiej, bryg. Romana Pająka, komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysława Janczaka, reprezentującego Urząd Komunikacji Elektronicznej, Tomasza Deca, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, radnych miasta, powiatu oraz przedstawicieli gmin w osobach wójtów, dyrektorów szkół a także organizacji społecznych.
Rolę gospodarza przejął nowy komendant Policji w Tomaszowie Insp. Gabriel Olejnik, który powitał zgromadzonych gości i przedstawił tematykę spotkania, rozumianą, jako szeroko pojęte bezpieczeństwo.
Analizę bezpieczeństwa w powiecie tomaszowskim w pierwszym kwartale tego roku zaprezentował mł. insp. Wojciech Tatar. Była okazja zapoznać się z zakresem działania KPP oraz stanem zatrudnienia w tomaszowskiej komendzie. Krótki przegląd statystyk wskazuje, że ilość przestępstw w obecnym roku jest niższa w stosunku do lat poprzednich lat. Zastępca komendanta podkreślił, ze największe znaczenie ma ilość zatrzymań na gorącym uczynku, która wzrosła znacznie wzrosła. Świadczy to o skuteczności pracy funkcjonariuszy.
Z danych policyjnych wynika też w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku mniej było wypadków drogowych. Co za tym idzie nastąpił spadek ilości ofiar śmiertelnych w tych zdarzeniach. ZXła wiadomość jest taka, że ujawniono większą liczbą kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.
Z danych służb mundurowych wynika, że powiat tomaszowski jest na 4 miejscu pod względem zagrożenia przestępczością na 100 000 mieszkańców w całym województwie.
Wiele razy (kliknij w link powyżej) wspominaliśmy już o licznych oszustwach, dla których pretekstem stała się cyfryzacja telewizji naziemnej, która odbywa się właśnie na terenie całego kraju. Niestety służby i instytucje odpowiedzialne za jej wprowadzenie zbyt późno uruchomiły medialne kampanie informacyjne. Efektem są tysiące oszukanych osób. Najczęściej ofiarami krętaczy padali ludzie starsi.
Wątpliwości związane właśnie ze zmianą systemu telewizyjnego nadawania wyjaśniała Beata Konieczniak, pełnomocnik wojewody łódzkiego do spraw cyfryzacji. Okazuje się, że województwo łódzkie pod tym względem jest specyficzne, ponieważ naziemna telewizja cyfrowa włączana jest u nas etapowo. Przedstawiła dwa etapy włączenia telewizji cyfrowej w powiecie tomaszowskim.
Pełnomocnik opowiadała o szeregu korzyści związanych z wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej, w tym jej nieodpłatność, szeroki zakres programowy oraz liczne usługi dodatkowe. Wskazała osoby, które nie stracą możliwości odbioru telewizji, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.
Beata Konieczniak zaznaczyła, że ważne jest śledzenie działań podejmowanych przez fałszywych akwizytorów i zapobieganie potencjalnym oszustwom. W nawiązaniu do tego, wspomniała również o konkursie „Łódzka Fala Cyfryzacji”. Podkreśliła, że proces cyfryzacji służy m.in. temu, aby mieszkańcy województwa łódzkiego mogli oglądać regionalne kanały telewizji.
O szczegółach technicznych cyfryzacji opowiadał Mieczysław Janczak. Przypomniał, że mieszkańcy województwa łódzkiego odbierają telewizję z nadajników zlokalizowanych w różnych miejscach. W powiecie tomaszowskim istnieje możliwość odbioru z nadajnika łódzkiego oraz nadajnika Przysucha. Janczak zaznaczył, że aby odbierać wszystkie kanały z pakietu MUX-3 konieczne będzie ponowne przeprogramowanie telewizorów po uruchomieniu nadajnika w Łodzi.
Niejednokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o tematyce ochrony praw konsumentów, Najczęściej za sprawą Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów, Agnieszki Drzewoskiej Łuczak przestrzegaliśmy przed zagrożeniami i doradzaliśmy jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.
W czasie dzisiejszej debaty problematykę tę omawiał Tomasz Dec, przedstawiciel UOKiK, który opowiedział o bezpieczeństwie ekonomicznym konsumentów w kontekście cyfryzacji. Przedstawił on obowiązki informacyjne sprzedawców (także prowadzących działalność w zakresie sprzedaży na odległość), nałożone w sposób bardzo ścisły ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.
Zebrani mogli też zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez UOKiK oraz Inspekcję Handlową w zakresie bezpieczeństwa konsumentów w związku z cyfryzacją telewizji naziemnej. Mają one przede wszystkim postać kontroli przestrzegania przepisów.
Przedstawił również nieuczciwe praktyki sprzedawców związane z cyfryzacją. Wymienił wśród nich m.in. promocje obejmujące telewizory bądź dekodery niedostosowane do wymagań odbioru telewizji cyfrowej, czy też sugerowanie konieczności wymiany telewizora.
Przedstawiciel UOKiK zwrócił uwagę na szczególne znaczenie w ostatnich latach umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, stwierdzone między innymi na podstawie analizy działań rzeczników konsumentów. Warto zapamiętać, że w takich wypadkach istnieje możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dni bez podawania przyczyn.
Bezpieczeństwo w pytaniach i odpowiedziach
Na początek Hieronim Kliszewski, przewodniczący tomaszowskiego klubu seniora, poprosił Komendanta Policji o zwrócenie większej uwagi na pracę dzielnicowych, szczególnie na terenie dzielnicy Niska. Jego zdaniem na tym terenie brak jest kontaktu Policji (dzielnicowego) z młodzieżą. Zaapelował również, aby funkcjonariusze Policji przestrzegali zasad dotyczących zakazów wjazdu oraz innych przepisów ruchu drogowego.
Przewodniczącemu odpowiedział komendant Gabriel Olejnik, który obiecał, że podejmie odpowiednie działania, aby przepisy były konsekwentnie przestrzegane przez jego pracowników oraz że nawiąże kontakt z mieszkańcami dzielnicy Niska w celu zapewnienia im właściwej opieki dzielnicowego.
Agnieszka Drzewoska – Łuczak, powiatowy rzecznik konsumentów dopytywała pełnomocnik wojewody łódzkiego, co powinny zrobić osoby chcące odbierać naziemną telewizję cyfrową nie mają możliwości jej odbioru z uwagi na problemy stwarzane przez spółdzielnie mieszkaniowe bądź wspólnoty mieszkaniowe.
Beata Konieczniak, zaznaczyła, że spółdzielnie mieszkaniowe służą mieszkańcom i w związku z tym są zobligowane do zapewnienia im możliwości odbioru telewizji. Zaproponowała, aby podjąć szersze działania w tym zakresie na poziomie władz miasta i powiatu, we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.
Andrzej Kiermas, przedstawiciel klubu seniora „Pasja” poruszył raz jeszcze kwestie właściwego funkcjonowania dzielnicowych
Radna Wacława Bąk i zwróciła Komendantowi Policji uwagę na problem sprzedaży alkoholu na tzw. „kieliszki” oraz papierosów „na sztuki”, pochodzących z niewiadomych źródeł. Jej zdaniem, podejmowane dotąd działania nie dały spodziewanych efektów. Zwróciła również uwagę na skrzyżowanie ulic Orzeszkowej i Zawadzkiej, które uchodzi za bardzo niebezpieczne.
Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Maz. odpowiedział na zarzuty dotyczące skrzyżowania uli Orzeszkowej i Zawadzkiej. Zauważył, że były propozycje wybudowania w tym miejscu ronda, powstało jednak skrzyżowanie w takiej formie jak obecnie. Ocenił oznakowanie skrzyżowania jako dobre. Stwierdził, że zwiększone natężenie ruchu występuje prawdopodobnie
w godzinach porannych.
Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją odpowiedział, że tomaszowska komenda jest pierwszą jednostką w województwie w zakresie ujawniania alkoholu sprzedawanego bez znaków skarbowych akcyzy. Ma jednak świadomość istnienia wielu niewielkich punktów sprzedaży
Krzysztof Kuchta, radny rady miejskiej poprosił Komendanta o częstsze kontrole w rejonie ulicy Jerozolimskiej, parkujących tam samochodów.
Wiesław Boroń, radny Powiatu Tomaszowskiego zwrócił uwagę na częste niszczenie mienia na terenie Niebieskich Źródeł i obciążanie winą za te zdarzenia mieszkańców Ludwikowa. Zaznaczył, że stara się o powołanie Społecznej Służby Ochrony Niebieskich Źródeł.
Napisz komentarz
Komentarze