Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

W Tomaszowie może być bezpiecznie

Tomaszów miastem bezpiecznym nie jest. Każdy kto twierdził inaczej, najwyraźniej nie rusza się sprzed komputerowego monitora dalej niż do zlokalizowanej w kuchni mikrofalówki. Zagrożenia jakie u nas występują nie można jednak definiować jedynie za pomocą kodeksu karnego bądź wykroczeń. Poza przestępstwami o charakterze pospolitymi, kryminalnym niebezpieczeństwo stwarzają także źle oznakowane ulice, brak miejsc parkingowych, katastrofalny stan nawierzchni tomaszowskich jezdni. Zagrożenia to także dzikie wysypiska śmieci.

O tych wszystkich sprawach warto i należy dyskutować oraz poszukiwać skutecznych rozwiązań problemów. Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim już po raz drugi zorganizowała dzisiaj w Starostwie Powiatowym publiczną debatę o bezpieczeństwie.

 

Na spotkanie, które poprowadziła komisarz Katarzyna Dutkiewicz – Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej KPP, zaproszono: Beatę Konieczniak, pełnomocnika wojewody łódzkiego do spraw cyfryzacji, Piotra Remisza, komendanta Straży Miejskiej, bryg. Romana Pająka, komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysława Janczaka, reprezentującego Urząd Komunikacji Elektronicznej, Tomasza Deca, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, radnych miasta, powiatu oraz przedstawicieli gmin w osobach wójtów, dyrektorów szkół a także organizacji społecznych.

 

Z policyjnych biuletynów

 

Rolę gospodarza przejął nowy komendant Policji w Tomaszowie Insp. Gabriel Olejnik, który powitał zgromadzonych gości i przedstawił tematykę spotkania, rozumianą, jako szeroko pojęte bezpieczeństwo.

 

 Analizę bezpieczeństwa w powiecie tomaszowskim w pierwszym kwartale tego roku zaprezentował mł. insp. Wojciech Tatar. Była okazja zapoznać się z zakresem działania KPP oraz stanem zatrudnienia w tomaszowskiej komendzie. Krótki przegląd statystyk wskazuje, że ilość przestępstw w obecnym roku jest niższa w stosunku do lat poprzednich lat. Zastępca komendanta podkreślił, ze największe znaczenie  ma ilość zatrzymań na gorącym uczynku, która  wzrosła znacznie wzrosła. Świadczy to o skuteczności pracy funkcjonariuszy.

 

Z danych policyjnych wynika też w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku mniej było wypadków drogowych. Co za tym idzie nastąpił spadek ilości ofiar śmiertelnych w tych zdarzeniach. ZXła wiadomość jest taka, że  ujawniono większą liczbą kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.

 

Z danych służb mundurowych wynika, że  powiat tomaszowski jest na 4 miejscu pod względem zagrożenia przestępczością na 100 000 mieszkańców w całym województwie.

 

O cyfryzacji

 

Wiele razy (kliknij w link powyżej) wspominaliśmy już o licznych oszustwach, dla których pretekstem stała się cyfryzacja telewizji naziemnej, która odbywa się właśnie na terenie całego kraju. Niestety służby i instytucje odpowiedzialne za jej wprowadzenie zbyt późno uruchomiły medialne kampanie informacyjne. Efektem są tysiące oszukanych osób. Najczęściej ofiarami krętaczy padali ludzie starsi.

 

Wątpliwości związane właśnie ze zmianą systemu telewizyjnego nadawania wyjaśniała Beata Konieczniak, pełnomocnik wojewody łódzkiego do spraw cyfryzacji. Okazuje się, że województwo łódzkie pod tym względem jest specyficzne, ponieważ naziemna telewizja cyfrowa włączana jest u nas etapowo. Przedstawiła dwa etapy włączenia telewizji cyfrowej w powiecie tomaszowskim.

 

 

Pełnomocnik opowiadała o szeregu korzyści związanych z wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej, w tym jej nieodpłatność, szeroki zakres programowy oraz liczne usługi dodatkowe. Wskazała osoby, które nie stracą możliwości odbioru telewizji, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

 

Beata Konieczniak zaznaczyła, że ważne jest śledzenie działań podejmowanych przez fałszywych akwizytorów i zapobieganie potencjalnym oszustwom.  W nawiązaniu do tego, wspomniała również o konkursie „Łódzka Fala Cyfryzacji”. Podkreśliła, że proces cyfryzacji służy m.in. temu, aby mieszkańcy województwa łódzkiego mogli oglądać regionalne kanały telewizji.

 

O szczegółach technicznych cyfryzacji opowiadał Mieczysław Janczak. Przypomniał, że mieszkańcy województwa łódzkiego odbierają telewizję z nadajników zlokalizowanych w różnych miejscach. W powiecie tomaszowskim istnieje możliwość odbioru z nadajnika łódzkiego oraz nadajnika Przysucha. Janczak zaznaczył, że aby odbierać wszystkie kanały z pakietu MUX-3 konieczne będzie ponowne przeprogramowanie telewizorów po uruchomieniu nadajnika w Łodzi.  

 

Konsument ma swoje prawa

 

Niejednokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o tematyce ochrony praw konsumentów, Najczęściej za sprawą Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów, Agnieszki Drzewoskiej Łuczak przestrzegaliśmy przed zagrożeniami i doradzaliśmy jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.

 

W czasie dzisiejszej debaty problematykę tę omawiał  Tomasz Dec, przedstawiciel UOKiK, który opowiedział o bezpieczeństwie ekonomicznym konsumentów w kontekście cyfryzacji. Przedstawił on obowiązki informacyjne sprzedawców (także prowadzących działalność w zakresie sprzedaży na odległość), nałożone w sposób bardzo ścisły ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Zebrani mogli też zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez UOKiK oraz Inspekcję Handlową w zakresie bezpieczeństwa konsumentów w związku z cyfryzacją telewizji naziemnej. Mają one przede wszystkim postać kontroli przestrzegania przepisów.

 

Przedstawił również nieuczciwe praktyki sprzedawców związane z cyfryzacją. Wymienił wśród nich m.in. promocje obejmujące telewizory bądź dekodery niedostosowane do wymagań odbioru telewizji cyfrowej, czy też sugerowanie konieczności wymiany telewizora.

 

Przedstawiciel UOKiK zwrócił uwagę na szczególne znaczenie w ostatnich latach umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, stwierdzone między innymi na podstawie analizy działań rzeczników konsumentów. Warto zapamiętać, że  w takich wypadkach istnieje możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dni bez podawania przyczyn.

 

Bezpieczeństwo w pytaniach i odpowiedziach

 

Na początek Hieronim Kliszewski, przewodniczący tomaszowskiego klubu seniora, poprosił Komendanta Policji o zwrócenie większej uwagi na pracę dzielnicowych, szczególnie na terenie dzielnicy Niska. Jego zdaniem na tym terenie  brak jest kontaktu Policji (dzielnicowego) z młodzieżą.  Zaapelował również, aby funkcjonariusze Policji przestrzegali zasad dotyczących zakazów wjazdu oraz innych przepisów ruchu drogowego.

 

Przewodniczącemu odpowiedział komendant Gabriel Olejnik, który obiecał, że podejmie odpowiednie działania, aby przepisy były konsekwentnie przestrzegane przez jego pracowników oraz że nawiąże kontakt z mieszkańcami dzielnicy Niska w celu zapewnienia im właściwej opieki dzielnicowego.

 

 

Agnieszka Drzewoska – Łuczak, powiatowy rzecznik konsumentów dopytywała pełnomocnik wojewody łódzkiego, co powinny  zrobić osoby chcące odbierać naziemną telewizję cyfrową nie mają możliwości jej odbioru z uwagi na problemy stwarzane przez spółdzielnie mieszkaniowe bądź wspólnoty mieszkaniowe.

 

Beata Konieczniak, zaznaczyła, że spółdzielnie mieszkaniowe służą mieszkańcom i w związku z tym są zobligowane do zapewnienia im możliwości odbioru telewizji. Zaproponowała, aby podjąć szersze działania w tym zakresie na poziomie władz miasta i powiatu, we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

 

Andrzej Kiermas, przedstawiciel klubu seniora „Pasja” poruszył raz jeszcze kwestie właściwego funkcjonowania dzielnicowych

 

Radna Wacława Bąk i zwróciła  Komendantowi Policji uwagę na problem sprzedaży alkoholu na tzw. „kieliszki” oraz papierosów „na sztuki”, pochodzących z niewiadomych źródeł. Jej zdaniem, podejmowane dotąd działania nie dały spodziewanych efektów. Zwróciła również uwagę na skrzyżowanie ulic Orzeszkowej i Zawadzkiej, które uchodzi za bardzo niebezpieczne.  

 

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Maz. odpowiedział na zarzuty dotyczące skrzyżowania uli Orzeszkowej i Zawadzkiej. Zauważył, że były propozycje wybudowania w tym miejscu ronda, powstało jednak skrzyżowanie w takiej formie jak obecnie. Ocenił oznakowanie skrzyżowania jako dobre. Stwierdził, że zwiększone natężenie ruchu występuje prawdopodobnie
w godzinach porannych.

 

Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją odpowiedział, że tomaszowska komenda jest pierwszą jednostką w województwie w zakresie ujawniania alkoholu sprzedawanego bez znaków skarbowych akcyzy. Ma jednak świadomość istnienia wielu niewielkich punktów sprzedaży

 

Krzysztof Kuchta, radny rady miejskiej poprosił Komendanta o częstsze kontrole w rejonie ulicy Jerozolimskiej, parkujących tam samochodów.

 

 Wiesław Boroń, radny  Powiatu Tomaszowskiego zwrócił uwagę na częste niszczenie mienia na terenie Niebieskich Źródeł i obciążanie winą za te zdarzenia mieszkańców Ludwikowa. Zaznaczył, że stara się o powołanie Społecznej Służby Ochrony Niebieskich Źródeł. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Karol 20.04.2013 20:26
Ja ten ważny dla społeczności tomaszowskiej problem , sygnalizowałem już 5 kwietnia pod tematem "Multimedia bez ekstraklasy" prosząc gorąco Pana Redaktora o podjęcie tematu. Niestety głucha cisza , widocznie sprawa nie jest warta zainteresowania wg Pana Redaktora. W tej chwili jest już około 20 programów w wersji cyfrowej za darmo a sukcesywnie ma być więcej. W zderzeniu z tomaszowskim monopolistą czyli siecią kablową "Multimedia" , która słono każe sobie płacić za wątpliwej jakości towar i platformami "Polsat" i "Ntc+" jest to niewątpliwie alternatywa godna zainteresowania. Czyli wraca temat instalacji anten zbiorczych na dachach bloków w celu "pozyskania tego dobra". Mam nadzieję na jakąś reakcję wszystkich zainteresowanych tematem.

multi99 20.04.2013 16:54
w blokach spóldzielni PRZODOWNIK niema ANTEN i instalacji zbiorczej tzw AZART zostalo to pozdejmowane w momencie kiedy pojawiło się TORO podobno były zakłucenia w pracy instalacji satelitarnej TORO ...

xyz 20.04.2013 16:30
Pytanie do Pani Beaty Konieczniak i Pana Mieczysława Janczak, Pana Starosty, Pana Prezydenta i wszystkich odpowiedzialnych za telewizję cyfrową naziemną. Czy z nadajników znajdujące się w Tomaszowie Mazowieckim (co się z nimi stanie) będą nadawane programy z pakietu MUX-1, z pakietu MUX-2, z pakietu MUX-3 i innych. Co z antenami zbiorczymi na osiedlach Spółdzielni "PRZODOWNIK" kiedyś takie były - przed wejściem MULTIMEDIA. Sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Tematy te należy rozwijać przez prasę, radio i telewizję.

rwd 18.04.2013 21:43
To tylko lanie wody. Gadu gadu ... .

Orlen 18.04.2013 18:30
A co tam u Was Towarzyszu w tych Czerniewicach słychać? Podobno ten z CPNu splajtował.

...) 18.04.2013 07:00
jeżeli można podpowiedzieć to nie dyskutujcie o problemach a rozwiązujcie je a jak??? więcej patroli pieszych na ulicach przez całą dobę wspieranych przez patrole mobilne. Z gnojstwem nie dyskutować nie dać się obrażać działać radykalnie i zdecydowanie i nie bać się. Gnojstwo na widok patrolu powinno czmychac gdzie pieprz rośnie. Kara powinna być jadna... prace porządkowe na terenie miasta pod ścisłym nadzorem a jak źle pracuje pracy dołożyć.a tyle jest do zrobienia.Wystarczy przejść przez św Antoniego na ławeczkach w biały dzień pijaczkowie i różnej maści łobuziaki popijają sobie F16 a patrole przejeżdżają i nic.Policjanci nie bójcie się łobuzów najpierw lać potem pytać to stara sprawdzona metoda polecam sprawdzić to naprawdę działa na 100%

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama