Do Kielc przyjechali prosto z poligonu w Wędrzynie, gdzie przez ostatnie tygodnie ćwiczyły Polskie Siły Zadaniowe utworzone głównie na bazie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, oraz w mniejszej liczbie innych jednostek Wojska Polskiego. Prawie 1,5 tys. żołnierzy w warunkach poligonowych szkoliło się przed wyjazdem do prowincji Ghazni.
Natomiast ćwiczenie BAGRAM XIII, odbywające się w dniach 22-28 lutego 2013 roku w Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce, ma zweryfikować umiejętności i merytoryczne przygotowanie sztabu oraz dowództwa do misji w Afganistanie. Teraz ich bronią są przede wszystkim komputery i z powodzeniem od kilku lat wdrażane programy symulacyjne. Prawie 200 żołnierzy zamkniętych w kontenerach pracuje w warunkach „udających” misję w Afganistanie. Zdarzenie goni zdarzenie. Trzeba szybko reagować. Choć do Afganistanu jest tysiące kilometrów, to jednak wykreowane w Kielcach sytuacje są bardzo realne i zbliżone do autentycznych.
Jesteśmy w Centrum Operacji Taktycznych. To jedno z najważniejszych miejsc. Pełnią tu 12-godzinne dyżury doświadczeni operatorzy. Trzy wielkie ekrany i kilkadziesiąt stanowisk komputerowych wprowadzają bezstronnego obserwatora w świat operacji ISAF. Tutaj nie ma żartów. Każda pomyłka może drogo kosztować. Rzecznik prasowy mjr Dariusz Osowski mówi, jak ważny jest przepływ informacji, by trafiały one do właściwych komórek.
Nie można pomijać „prasowców” ani się nimi wyręczać w realizowaniu innych zadań kontyngentu, przestrzega mjr Szczepan Głuszczak z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, który był rzecznikiem IX zmiany PKW Afganistan. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są spotkania dowódcy z przedstawicielami lokalnej władzy i mediów. Stąd mnóstwo trudnych pytań podczas konferencji prasowej do gen. bryg. Marka Sokołowskiego, dowódcy XIII zmiany. Zespół Reporterski z USArmy dzielnie wspomaga nasze Media Cell. Zrealizowane przez sojuszników filmy od razu weryfikują medialne wystąpienia osób funkcyjnych kontyngentu. „Na gorąco” można omówić niedociągnięcia by wyeliminować je w przyszłości.
W innym kontenerze działa sekcja rozpoznania. Duża mapa Afganistanu z taktycznymi znakami zajmuje centralne miejsce. Pracujący w tym pomieszczeniu oficerowie doświadczenia nabywali w pododdziałach rozpoznawczych 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Szef sekcji pojedzie do Afganistanu po raz czwarty.
W prowincji Ghazni właściwe rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla wszelkich operacji poza terenem bazy, nie tylko dla patroli czy konwojów, ale też w sytuacji, gdy ekipy CIMIC muszą dotrzeć bezpiecznie do wiosek. W naturalny sposób ci żołnierze są na pierwszej linii kontaktów sił koalicyjnych z ludnością cywilną. To nie karabin ani pistolet decydują o sile oddziaływania wojsk ISAF na ludność Afganistanu, lecz liczba wybudowanych szkół, mostów, nowe miejsca pracy itp.
Żandarmi i prokurator też ćwiczą przed misją. Podobnie jak żołnierze Wojsk Specjalnych, którzy odnoszą duże sukcesy w afgańskich operacjach, lecz ich się nie fotografuje i nie prezentuje szerokiej opinii publicznej. Niemniej jednak ich praca bardzo często przynosi spektakularne efekty operacyjne.
Przekształcana misja z bojowej na doradczo-szkoleniową musi wpływać na świadomość żołnierzy. Generał Sokołowski i jego podwładni dobrze znają nowe priorytety. Muszą o nich mówić na każdym kroku. W 2014 roku opuścimy ten kraj. Do tego czasu polski kontyngent będzie stale zmniejszany liczebnie. Z pewnością więcej będzie szkolenia, wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa oraz pomocy humanitarnej.
Zespół Certyfikujący składający się z kadry 2. Korpusu Zmechanizowanego ma za zadanie nie tylko oceniać, ale też służyć pomocą. Doradczą funkcję jako mentorzy, mają też żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Krakowscy spadochroniarze powrócili późną jesienią z Afganistanu i dzisiaj ich wiedza i doświadczenia są bezcenne.
Kierownik „BAGRAM XIII”, gen. dyw. Jerzy Biziewski przykłada dużą wagę do organizowanych konferencji prasowych, w których rolę dziennikarzy odgrywają doświadczeni oficerowie prasowi, stali uczestnicy kolejnych edycji certyfikacji polskich kontyngentów.
W kieleckim centrum przez całą dobę trwa „wojna” w komputerach i ludzkich umysłach. Tu nic nie dzieje się przypadkiem. Im więcej wypracowanych aplikacyjnie zdarzeń, tym Kadra 2. Korpusu Zmechanizowanego, w roli egzaminatora, dokładniej oceni żołnierzy XIII zmiany PKW. Zrealizuje założenia wyniesione z konferencji planistycznych, jakie regularnie odbywają się w Krakowie. Choć ćwiczenie BAGRAM resort obrony organizuje regularnie dwa razy w roku, to jednak zawsze pojawiają się nowe zadania i scenariusze.
Tekst i foto: Tadeusz Dytko
Napisz komentarz
Komentarze