KOLABORANCI
Szczecińscy Kolaboranci powstali w 1986 roku i przez niemal dekadę byli jednym z tych zespołów, które kształtowały wizerunek polskiej sceny niezależnej. Pierwotnie zainspirowani dokonaniami Dezertera nie byli jedynie naśladowcami szybko wypracowując własny, niepodrabialny styl, zręcznie poruszając się między punk rockiem i hardcore-punkiem, zdobywając sobie uznanie publiczności, której nie wystarczają proste i łatwe piosenki.
Po okresie samodzielnego publikowania własnych nagrań, w okresie 1990-1995 grupa szybko dorobiła się czterech cenionych do dziś albumów wydanych przez firmy Arston, Universal i MTJ. W tym czasie Kolaboranci stali się wylęgarnia muzycznych talentów, a byli muzycy zespołu przewinęli się przez wiele istotnych projektów (Wilki, Albert Rosenfield, Dum-Dum) i do dzisiaj stanowią o wizerunku krajowej sceny rockowej występując w takich formacjach jak Hey, Dezerter czy Indios Bravos. Paradoksalnie fakt ten zaważył na losach grupy, która zawiesiła działalność w 1995 roku.
Zespół wznowił ją w roku 2006 jednak rok później musiał zaprzestać aktywności ze względu na kłopoty zdrowotne Przemysława Thiele, lidera i jedynego oryginalnego członka grupy.
Kolaboranci powrócili ponownie na scenę w roku 2009 zaliczając kolejne udane koncerty i myśląc o tym, aby z jednej strony przypomnieć się swojej starej publiczności, a z drugiej sprowokować zainteresowanie młodszych słuchaczy.
W 2011 Kolaboranci obchodzili 25 lat swojej działalności scenicznej. Z tej okazji wytwórnia Jimmy Jazz Records wydała koncertowy album „My tu stoimy”, a zespół wystąpił na jubileuszowym koncercie pn. „Kolabonight” zapraszając do udziału w nim także DEZERTERA i ADHD SYNDROM. Oba wydarzenia okazały się sukcesem na tyle istotnym, że historia musi mieć ciąg dalszy. Muzycy weszli do studia, gdzie powstał nowy, doceniony przez fanów materiał.
Premiera albumu zatytułowanego „Transparenty” miała miejsce 15 września 2012 roku, a wydawcą po raz kolejny jest wytwórnia Jimmy Jazz Records
„Transparenty” to intrygująca dawka charakterystycznych tekstów Przemysława Thiele, gdzie obserwacja łączy się z ironią, a refleksja z szyderstwem, połączonych z nowoczesnym gitarowym graniem. Bez problemu zatem odnajdujemy na nowym albumie ducha „starych” Kolaborantów znanych z zabawy słowem i dźwiękami. Ich muzyki nie daje się łatwo zaszufladkować? Taka też jest nowa płyta i nie ma najmniejszych wątpliwości, że bez trudu dorównuje najlepszym osiągnięciom zespołu.
„Transparenty” to przede wszystkim nowa płyta nagrana z nowymi muzykami i w całkiem innych realiach niż piosenki, z którymi Kolaboranci odnosili największe sukcesy. Ale właśnie to zdaje się być największą siłą nowej płyty czego dowodzi kilka ewidentnych hitów zawartych na krążku.
Sam Thiele mówi: - Nowe utwory powstawały dość szybko, pracowało się dobrze bo to dobry skład, a i ja sam sypnąłem w końcu tekstami. Pogrzebałem też w archiwach i wydłubałem kilka pomysłów niepublikowanych sprzed lat, które uznałem za godne uwagi. Zaaranżowaliśmy te numery na nowo i tak narodziły się: "Sen o Sz.", "Nie mów mi, że będzie inaczej", "Kukieł" i "My nie będziemy świecić oczami przed Mietkiem za bandę idiotów". Odnalazłem też dwa pomysły Jacka Chrzanowskiego sprzed prawie 20 lat, z którymi nigdy nic nie zrobiliśmy. Ponieważ powstały gdzieś w okolicach płyty "Ciało i drewno" błyskotliwie nawiązywały do dobrego czasu w historii zespołu. Z nich wyłoniły się ostatecznie: "Zabraniam” i "Dajcie mi wasze głosy.
Do płyty powstały również dwa teledyski. „Jedni i drudzy (ja się chce obudzić)” nakręcony do pierwszego singla oraz „Końców świata już kilka było”.
Koncerty które zespół zaplanował na koniec 2012 roku i wiosnę 2013 ma ją na celu promocję nowego albumu.
ADHD SYNDROM
…. to ciągle świeża, punkowa krew na krajowej scenie niezależnej. Grupa pochodzi z Podhala gdzie od dawna cieszy się sporą popularnością, sięgającą obecnie zdecydowanie dalej za sprawą debiutanckiego albumu z 2009 roku wydanego przez Jimmy Jazz Records - zatytułowanego nieco przewrotnie - „Grzeczna młodzież”. Płyta nagrana została w czasie gdy muzycy byli jeszcze nastolatkami i zaprezentowała ten młody band w 13 energetycznych i przebojowych kompozycjach, które wniosły sporo nowej energii na krajową scenę punk.
Na pierwszej płycie podhalańskich punków z ADHD SYNDROM próżno szukać góralskich przyśpiewek czy folkowych wstawek, ale za to bez problemu znajdziemy na niej równie porywający, tradycyjny punk, streetpunk i ska zagrane według najlepszych wzorców gatunku. Ostre, siarczyste i melodyjne utwory doskonale uzupełniają spokojniejsze fragmenty w stylu ska, a tekstowe wycieczki w stronę polityków, deklaracje swobody wyboru czy pęd do zabawy potęgują dodatkowo energię jaka jest jedną z najlepszych wizytówek tej płyty.
Od czasu wydania debiutanckiej płyty grupa aktywnie koncertuje, pojawiając się na scenie m.in. u boku Dezertera, The Analogs, Kolaborantów, Bulbulators, Apteki, Eye For An Eye, Active Minds, Loikemie i wielu innych tuzów sceny niezależnej i sceny punk. ADHD Syndrom zagrali także się na kilku festiwalach (m.in. Slot Art. Festiwal, Rock Na Bagnie, Good Night White Pride, Ferment Fest…), a także na trzech edycjach M.E.B.P. Fest – festiwalu, który sami muzycy organizują w rodzinnych Maniowach na Podhalu.
Poza albumem „Grzeczna młodzież” nagrania zespołu pojawiły się na licznych składankach, w tym dwukrotnie na płycie dołączonej do „Garażu”, najstarszego i jednego z najbardziej znanych magazynów punkowych w Polsce, a zespół z powodzeniem zaistniał w świadomości fanów punk rocka zdobywając sobie coraz szersze uznanie.
Od początku działalności ADHD Syndrom związani są ze szczecińska wytwórnią Jimmy Jazz Records i także u boku tego wydawcy zaatakowali fanów drugim albumem. Krążek „Nic się nie zmienia” dotarł do fanów jesienią 2011 roku wzbogacony o bonusową płytę DVD zawierającą występ kapeli na żywo podczas festiwalu Rock Na Bagnie.
Napisz komentarz
Komentarze