Po przerwie radni zajęli się wnioskiem o nadanie nazwy Bogusława Meca ulicy funkcjonującej dotąd pod roboczą nazwą Nowomurarska. Pomysłodawcą podjęcia uchwały jest wiceprzewodniczacy Tomasz Kumek. Swój pomysł skonsultował, jak sam twierdzi z rodziną zmarłego artysty, który urodził się w Tomaszowie Mazowieckim. Wnioskodawca prezentując projekt uchwały przedstawił dorobek artystyczny piosenkarza. Punkt nie wzbudził emocji i radni jednogłośnie przyjęli jego treść w głosowaniu. Tym samym mamy nową nazwę ulicy w mieście.
Radni przystąpili do głosowania pakietu uchwał geodezyjnych. Pierwsza z nich dotyczy sprzedaży, w formie bezprzetargowej, działki położonej przy ul. Elizy Orzeszkowej o powierzchni 73 metrów kwadratowych. Rozmiar działki uniemożliwia jej samodzielne wykorzystanie. Wniosek o jej nabycie złożył właściciel nieruchomości sąsiedniej. Kolejna uchwała ma charakter analogiczny nieruchomość przy ulicy Szarotki ma powierzchnię 18 metrów kwadratowych.
Miasto również nabywa do swego majątku nieruchomości. Tak jak w przypadku sprzedaży, zgodę na zakup muszą wyrazić radni. Tym razem zakupimy grunty Północnej 27 i 29. Projekt uchwały przygotowano na wniosek właściciela. W dyskusji wziął udział Tomasz Trzonek, który dopytywał o cenę, jaką przyjdzie miastu zapłacić. Nie doczekał się jednak odpowiedzi na swoje pytanie.
Rada podjęła też uchwałę w sprawie nabycia do zasobów komunalnych prawa własności działki gruntu położonej w Tomaszowie Maz. przy rzece Wolbórce w okolicach dawnej parowozowni. Powierzchania działki to prawie 3000 metrów. Miasto zamierza zmienić w tym miejscu studium kierunków i zagospodarowania przestrzennego. Jacek Kowalewski domagał się odpowiedzi na pytanie jakie przeznaczenie mają zakupowane działki i czy Prezydenta miasta ma jakieś doprecyzowane plany związane z ich zakupem. Odpowiedzi nie uzyskał.
Prezydent Miasta przygotował także uchwałe o wniesieniu aportem do spółki TTBS nieruchomości stanowiących własność samorządu. Są to działki przy ulicy Barlickiego oraz Bohaterów Getta Warszawskiego. Łączna wartość oszacowana została na 1,7 miliona złotych. Spółka postanowiła zrzec się natomiast własności nieruchomości przy ulicy Farbiarskiej. Dyskusji w temacie radni podjęli.
Od kilku lat tomaszowski Miejski Ośrodek Pomocy społecznej realizuje program skieroway do osób wykluczonych społecznie zatytułowany wsparcie. Wymaga on każdorazowo zatwierdzenia przez Radę Miejską. Program relizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013. W tym punkcie głos zabrał Arkadiusz Gajewski, który zainteresował się przyszłością projektu. Jak sięokazuje będzie to ostatni rok jego realizacji. Niestety żaden z radnych nie zadał pytania dotyczącego skuteczności działań, które kosztowały podatników już kilka milionów złotych.
Rada Podjęła uchwałę w sprawie zmiany Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2011 – 2013. Korekty mają charakter organizacyjny. Przy okazji radny Krzysztof Barański poprosił o informacje dotyczące inyterwencji podejmowanych przez zespoły interdyscyplinarne. Naczelnik Rybak okazała się nieprzygotowana do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania.
Wrócił pod obrady temat odbioru śmieci od mieszkańców miasta. Tym razem wojewoda unieważnił uchwałę w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Błedem było określenie terminu wnoszenia opłat "z góry". Tym samym będziemy płacić do dnia 15 każdego miesiąca następującego po odbiorze śmieci, a więc za już wykonaną usługę. Zmieniono także uchwałę w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Krzysztof Barański korzystając z okazji przypomniał o konieczności wypowiedzenia umów o odbiór śmieci przed 1 lipca br.
Bez dyskusji przyjęto uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.
Już wkrótce zacznie funkcjonować u nas Zespół Szkolno – Przedszkolnego nr 1.Powstanie on z połączenia Szkoły Podstawowej numer 13 z przedszkolem numer 16. Temat nie wzbudził większych emocji, jedynie radna Bąk zwróciła uwagę na to, że podobny zespół to w naszym mieście nowość.
Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Warszawska 95/97.
Naczelnik Leszek Tomczyk referuje uchwałę dotyczącą likwidacji Gimnazjum numer 2. Jest to jedna z najstarszych tomaszowskich szkół, która w swojej historii pełniła także funkcję Liceum Ogólnokształcącego (fragment przeszłości znajdziecie klikając tutaj). Teraz ma ona zniknąć z mapy naszego szkolnictwa a sam budynek chwilowo przejdzie pod zarząd dyrektora Zespołu Szkół numer 4. Do zespołu trafią też dzieci zrejonizowane w obszarze oddziaływania "dwójki". W chwili przedstawiania uchwały zebrani na sali rodzice i nauczyciele wyrażali swoją dezaprobatę dla pomysłu likwidacyjnego. Tylko Komisja Spraw Społecznych i Rodziny zaprezentowała negatywną opinię dot. uchwały. Wacława Bąk w imieniu Komisji Oświaty zglosiła wniosek o skierowanie projektu z powrotem do prac w Komisjach. Oznacza to, że Rada zajmie się tematem raz jeszcze za miesiąc.
Radni zapoznali się z informacjami z działalności Straży Miejskiej. Arkadiusz Gajewski prosił komendanta Piotra Remisza o wzmożenie działań skierowanych na osoby, które spalają w piecach centralnego ogrzewania śmieci, w tym plastik, co stanowi dużą uciążliwość dla wszystkich mieszkańców miasta. Komendant zapewnił, że strażnicy podjmują działania interwencyjne w przypadku zgłoszeń i skarg.
Sprawozdzanie z działalności Ośrodka Sportu i Rekreacji zainteresowało Krzysztofa Barańskiego oraz Tomasza Trzonka. Pierwszy z radnych pytał o instalacje bezprzewodowego internetu, drugi o poziom zatrudnienia oiraz koszty utrzymania Toru Łyżwiarskiego. Okazuje się, że Prezydent zlecił w OSiR audyt efektywności aktualnego zatrudnienia. O jego wynikach poinformujemy oczywiście naszych czytelników.
Radni nie rozpytywali natomiast w sprawie działań w zakresie promocji miasta. Jak widać temat jest nieco wstydliwy.
Interpelacje i wnioski radnych? Interpalacji i wniosków nie było. Zamiast nich Krzysztof Kuchta pytał prezydenta czy ma jakiś pomysł na zapobieganie emigracji zarobkowej miaszkańców. - Dobre hasło - odpowiedział Rafał Zagozdon. - Terenów inwestycyjnych to my za bardzo nie mamy. Dzisiaj nie ma recepty na ludzi wyjeżdżających z Tomaszowa i innych miast. Jest to dyskusja, która toczy się od kilku lat.
Napisz komentarz
Komentarze