Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 05:39
Reklama
Reklama

W gminach myślą o rozwoju

Tomaszów, mimo zlokalizowania na swoim terenie części Łódzkiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej praktycznie nie ma już terenów, które mógłby zaoferować potencjalnym inwestorom, którzy chcieliby u nas zlokalizować swoją działalność. Skupowane mozolnie przez kilka lat atrakcyjne działki na przedłużeniu ulicy Orzeszkowej znalazły już swoich nabywców i zostaną na nich zlokalizowane dwa centra logistyczne (jedno z nich, jak deklaruje inwestor ma zapewnić pracę 15 osobom).

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że potencjał tego miejsca został zmarnowany, co jest tym bardziej przykre, że skup, scalenie i uzbrojenie wiązało się z ogromnymi kosztami i wysiłkiem, poniesionymi przez miasto. Koszty jakie wszyscy ponieśliśmy w przeliczeniu na każde stworzone tu miejsce pracy można liczyć w setkach tysięcy złotych. Dla porównania dotacja udzielana przez Powiatowe Urzędy Pracy na stworzenie firmy to tylko kilkanaście tysięcy złotych.

 

To nie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z brakiem perspektywicznego spojrzenia na miasto, jego gospodarczy rozwój. Szkoda, bo pomysł aktywnej gospodarki miejskimi gruntami, skupowania, scalania i oferowania inwestorom wyszedł kilka lat temu ze Stowarzyszenia, którego miałem okazję być Prezesem, a w życie zaczął wcielać go Mirosław Kukliński przy udziale Klaudiusza Wilmańskiego, który był również członkiem BCTM.

 

Tymczasem bezrobocie w Tomaszowie Mazowieckim rośnie, mali i średni lokalni przedsiębiorcy upadają a lokale użytkowe w całym mieście zieją pustką. Siła nabywcza tomaszowian regularnie spada, a młodzi wykształceni ludzie, przez brak możliwości realizacji kariery zawodowej z miasta uciekają. Marzeniem staje się bycie urzędnikiem, w dodatku z marnymi szansami na awans, bo ten możliwy jest tylko dla znajomych przysłowiowego „królika”. Tylko co to za kariera bycie gryzipiórkiem, którego główna aktywność polega na kombinowaniu, gdzie i jak dorobić do kiepskiej pensji?

 

Ciekawe jest to, że inne nieco spojrzenie zaczyna dominować ostatnio w gminach powiatu tomaszowskiego. Kilka miesięcy temu w Lubochni odbyło się spotkanie, którego celem ma być stworzenie na jej terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Samorząd dysponuje na ten celem prawie 200 hektarami gruntów, w większości zlokalizowanych przy drodze ekspresowej numer 8. Największy obszar (150ha) zajmują tereny w Emilianowie.

 

Na początku listopada wójt Tadeusz Jóźwik wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną  zorganizowali spotkanie promocyjno - informacyjne dla przedsiębiorców. Zaproszono przedstawicieli dużych firm, min.  EUROGLASU, EUROBOKSU, ANIMEX-u, Blachy – Pruszyński, lokalnych przedsiębiorców, Rejonu Energetycznego Tomaszów Mazowiecki. Efektem będzie najprawdopodobniej stworzenie podstrefy Lubochnia w ŁSSE.

 
 

Podobnie myślą władze gminy Tomaszów. Na początek na inwestycje przemysłowe przeznaczają 13 hektarów gruntów w podmiejskiej wsi Łazisko. Jak podkreślają, miejsce to ma charakter strategiczny dla rozwoju obszaru Tomaszowa Mazowieckiego z uwagi na uwarunkowania komunikacyjne – teren zlokalizowany jest w sąsiedztwie drogi krajowej nr 8 i wybudowanego węzła komunikacyjnego.

 

Gmina pozyskała nawet ponad 250 tysięcy złotych (całość ma kosztować około 400 tysięcy) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na pokrycie kosztów prac studyjno-koncepcyjnych dla tych terenów. Wykonane projekty przewidywać mają doprowadzenie infrastruktury technicznej, aby umożliwić przyszłym inwestorom bezpośredni dostęp do mediów. Zapewne kolejnym etapem będzie włączenie terenów do ŁSSE.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

aaa 15.01.2013 21:52
Jakie to banalne: umiejscowić kilka firm i wybudować ratusz. Ratusz mamy w Tomaszowie niczego sobie, tylko parę firm trzeba "umiescowić" To takie proste, banalne!!! Ach gyby tow. Gierek zył to by sie pogadało po partyjnej lini, znalazło dojscia do ministerstwa i juz by sie umiejcowiło tutaj kilka fabryk. Miasto by sie rozwijao, ludzie by prace mieli, sklepy by prosperoway, galerie by zbudowano... echhh i komu to przeszkadzało? No komu..? Komuno wróć !!!!!!!!!!

maniek 15.01.2013 10:52
W Wolborzu mają odbudowywać Ratusz Miejski, tzn że to miasto ma już prężną wizję rozwoju, wystarczy umiejscowić u siebie kilka dużych firm dających pracę i to już daje ogromny bodziec do osiedlania się w tym mieście.

cesia 15.01.2013 08:47
no właśnie narzekacze jedne, narzekacie i narzekacie, a Ojcowie Miasta myślą i myślą nad tym, aby nam było jeszcze lepiej ( jednemu to aż przepuklina wyszła od tego myślenia i ciężkiej pracy)

aaa 13.01.2013 22:33
tylko zrzędzić i narzekać potraficie. Szkoda słów. Pewnie wolelibyście na tym terenie hutę z wielkim piecem, ale komuna dawno upadla a tow. Gierek juz nieżyje !!

Don Vasyl 13.01.2013 20:55
Moze i myslą w gminach o inwestycjach ale na pewno nie w tak zacofanej gminie Inowłódz! tam wogóle nie myslą o ludziach-mieszkańcach. Nic tylko siedzieć w chałupach i robić pod siebie! Nie ma gdzie i po co wyjść nie ma nic! Nic nowego w Inowłodzu nie zostało i nie zostanie wybudowane,bo władze gminy mają swoją gminę tylko dla siebie!

ok 13.01.2013 18:03
KWITUJE TO JEDNYM SŁOWEM JAK WYBIERAMY TAK MAMY.NIE TYLKO PREZYDENTÓW,POPATRZCIE NA RADNYCH ĆMOKÓW ,KTÓRZY POTRAFIĄ SOBIE ZAŁATWIĆ .WYBIERAJCIE,DYREK,NAUCZYCIELI ,EFEKT DO PRZEWIDZENIA. RADY JAK W PRL,DIETA I WLASNE KORZYSCI.

juzek 13.01.2013 16:06
Firma Toshiba w Kobierzyckiej podstrefie Wrocławskiej Strefy Ekonomicznej do końca 2013 roku zatrudni 1006 osób , do końca 2012 roku w Kobierzyckiej podstrefie prace znalazło blisko 10 tys osób. Ale my jestesmy mln lat za Wrocławiem i ich urzednikami.

Wulstan 13.01.2013 16:01
Zamknijmy jeszcze Ceramikę Paradyż i starajmy się o status Uzdrowiska w Skansenie rzeki Pilicy

Do ekonom 13.01.2013 15:06
Ekonom, skoro, sądząc po komentarzach, podjąłeś walkę z cenami paliw w Tomaszowie to czemu nie zgłosisz tego odpowiednim urzędom, które zajmują się tego typu zmowami cenowymi?

ekonom 13.01.2013 14:44
A kto pomyśli o takim Tomaszowie? Jedna z większych powierzchni Specjalnej Strefy została oddana pod inwestycje która zatrudni kilka osób czyli tyle co każdego dnia traci pracę w tym Grodzie. Poza tym patrząc na ceny paliw tego zaścianku które są najwyższe bo jakaś dziwna zmowa paliwowa tutaj panuje, to raczej nikt tu nie zacumuje...

JP. 13.01.2013 14:35
Obecnie nie buduje się molochów zatrudniających setki pracowników, pracę ludzi zastępują maszyny i automatyka. Wszędzie jest podobnie. ale najważniejsze żeby jednak inwestycje, nawet takie powstawały.

rwd 13.01.2013 08:43
Myśleć każdy może, tylko żeby miało to jeszcze przyszłość. A tej w pow. tomaszowskim nie widać na horyzoncie.

MAX 13.01.2013 08:30
Już dawno o tym pisałem w którymś z komentarzy, że z braku miejsca w Tomaszowie powinno się organizować takie miejsca w okolicznych gminach. Zawsze to będzie miało jakiś wpływ na nasz rynek (firmy budowlane, zatrudnienie, zakupy, itp).Do tego jedni sprowadzą drugich i może coś się zacznie dziać i w samym mieście, ale takie inicjatywy powinny dawno wyjść od naszego Prezia.A tak to sprzedaliśmy ostatnie tereny, jest inwestor i wszyscy zadowolenia a najbardziej te 15 osób, ktore znajdą zatrudnienie za marne tomaszowskie pensje.

heniek do jedynki 12.01.2013 23:24
w oku mam ropę rano a rower w garażu taxi nie biorę bo bycie urzędnikiem jest najwy zszym marzeniem po panu więcej się spodziewałem

12.01.2013 23:11
I żeby było jasne. W Tomaszowie nie będzie inwestorów, bo mamy najdroższe paliwo w Polsce.

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama