Zawody w Zakopanem rozgrywane, były na dwóch dystansach: 500 m. i 1000 m.
Mistrza i mistrzynię Polski wyłaniają 4 biegi (2x 500; 2x 1000), w których liczy się czas łączny.
W czempionacie udziału nie wzięła gwiazda reprezentacji Polski, oraz jedna z najlepszych zawodniczek naszego kraju – Luiza Złotkowska.
Pierwszy dzień zawodów rozpoczął bieg na 500 metrów pań. Udział w nim wzięło aż 6 naszych zawodniczek.
Najlepiej z tomaszowianek spisała się nasza kadrowiczka – Karolina Domańska Ksyt, która zajmowała trzecie miejsce – tuż za Katarzyną Bachledą Curuś, oraz Natalię Czerwonką. Czwarty czas dnia uzyskała druga z naszych reprezentantek Aleksandra Kapruziak.
Dziesiąta w gronie szesnastu zawodniczek była Aleksandra Dębowska. Na dwunastym miejscu uplasowała się Aleksandra Cieślik, 14 była Amanda Kaczmarek, klasyfikacje zamknęła Weronika Krakowiak.
Podobny przebieg w konkurencji pań, miał bieg na dystansie dwukrotnie dłuższym. Bachleda – Curuś wyprzedziła Czerwonkę, oraz KSYT- Domańską i obroniła swoje pierwsze miejsce.
Reszta tomaszowianek spisywała się ze zmiennym szczęściem. Szósta w pierwszym biegu na 1000 metrów była Aleksandra Kapruziak. Na ósmym miejscu uplasowała się Aleksandra Dębowska. Cieślik, Ziemiańska, Kaczmarek, zakończyły zawody na odpowiednio : 12, 13, 15 pozycji. Biegu nie ukończyła Krakowiak.
Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się dla nas fatalnie. Drugą „pięćsetkę” wliczającą się do całego startu wygrała Natalia Czerwonka, która wyprzedziła Bachledę Curuś i tym samym odrobiła straty z pierwszego dnia, wysuwając się na pozycję liderki. Trzecia była przedstawicielka Tomaszowa – Aleksandra Kapruziak. Karolina Ksyt Domańska dopiero piąta.
Wiadomo, już było, iż w walce o złoto pozostały tylko dwie zawodniczki. O brąz walczyły dwie nasze reprezentantki.
Czwarty i ostatni bieg wieloboju, czyli drugie 1000m, należało do Czerwonki, która w ten sposób odniosła swój kolejny duży sukces na krajowej imprezie. Przedstawicielka MKS Cuprum Lublin na mecie wyprzedziła zawodniczkę LKS Poroniec – Bachledę Curuś o ponad sekundę! Tym samym została najlepszą wieloboistką w kraju. Trzecia na mecie była Ksyt – Domańska, Aleksandra Kapruziak zajęła piąte miejsce. Karolina wyprzedziła Olkę o blisko sekundę i tym samym mogła się cieszyć z brązowego medalu.
W biegu na 500 metrów, rozpoczynającym zawody wśród mężczyzn najlepszy czasem popisał się Artur Nogal z Nowy Marymont Warszawa. Na drugim miejscu uplasował się Zbigniew Bródka (UKS Błyskawic Domaniewice), trzecie miejsce zajął Maciej Biega (SKŁ Górnik Sanok).
Nasz najlepszy zawodnik Roland Cieślak był piąty. Na siódmym miejscu bieg ukończył Mateusz Warych. 20 miejsce zajął Arkadiusz Bastrzyk.
Pod nieobecność dwóch doskonałych panczenistów - Konrada Niedźwiedzkiego i Jana Szymańskiego, po drugim biegu wieloboju, a pierwszym na 1000 metrów, najlepszy był Bródka, który o ponad sekundę wyprzedził drugiego na mecie Maćka Biegę. Na trzeciej pozycji uplasował się Piotr Puszkarski. Czwarty miejsce zajął Roland Cieślak, który wyprzedził aktualnego lidera, piątego na jeden kilometr Artura Nogala.
Mateusz Warych na dystansie 1km był 12, natomiast Arkadiusz Bastrzyk 21.
Na prowadzenie w całym wieloboju wysunął się Zbigniew Bródka, przed Maciejem Biegą. Różnica między tymi zawodnikami wynosiła 145 pkt. Trzeci Nogal, do lidera tracił 1450 pkt., Tomaszowianinowi do podium brakowało 1275 pkt.
Trzecia odsłona tej rywalizacji zmiany rezultatu nie przyniosła. Wygrał Zbigniew Bródka, który wyprzedził Nogala i Biegę. Czwarte i piąte miejsce zajęli bracia Puszkarscy – Piotr i Aleksander. Szósty był nasz Roland Cieślak, który tym samym pogrzebał swoją medalową szansę. Bardzo dobrze spisał się Mateusz Warych, który był siódmy. Trzeci z naszych zawodników Arkadiusz Bastrzyk był 22.
Sprawa tytułu mistrzowskiego była już praktycznie rozwiązana. Biega tracił do Bródki 1645 pkt. Nogal atakował drugie miejsce Maćka i przed ostatnim wyścigiem miał zaledwie 135 pkt. straty. Czwarty puszkarski do miejsca medalowego tracił 1010.
Czwarty i decydujący bieg (1000m.) dostarczył nam sporych emocji. Na mecie pierwszy był Bródka, drugi Biega trzeci Piotr Puszkarski. Czwarty był Roland Cieślak, piąty Artur Nogal.
W klasyfikacji końcowej mistrzostw pierwsze miejsce utrzymał Zbigniew Bródka, który z przewagą 2430 punktów uplasował się tuż przed Maćkiem Biegą. Podium zamknął Artur Nogal. Czwartemu Piotrowi Puszkarskiemu do strefy medalowej zabrakło 450 pkt. Roland Cieślak odrobił niewiele strat i zawody zakończył, jako piąty zawodnik mistrzostw. Mateusz Warych był 9, Arkadiusz Bastrzyk ostatecznie 19.
W biegach drużynowych doskonale spisały się brązowe medalistki z Mistrzostw Polski na dystansach. Tomaszowianki w składzie: Aleksandra Dębowska, Karolina Domańska, Aleksandra Kapruziak zajęły drugie miejsce, zdobywając wicemistrzostwo Polski.
Wygrały reprezentantki Cuprumu Lublin. Brąz zdobyły panczenistki LKS Poroniec, na czwartej pozycji uplasował się drugi zespół Pilicy w składzie: Ewelina Cieślik, Weronika Krakowiak, Amanda Kaczmarek.
Bieg drużynowy mężczyzn wygrali łyżwiarze klubu „NOWY MARYMONT Warszawa”. Srebrny medal wywalczyli zawodnicy SKŁ Górnik. Na trzecim miejscu zawody ukończyli reprezentanci AZS Zakopane.
Nasi reprezentanci zajęli piąte miejsce w gronie siedmiu drużyn. Pilica wystąpiła w składzie: Roland Cieślak, Mateusz Warych, Arkadiusz Bastrzyk.
Napisz komentarz
Komentarze