Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Oczyszczalnia do przetargu

Tomaszowska spółka, Zakład Gospodarki Wodno Kanalizacyjnej ogłosiła 8 listopada przetarg na największą inwestycję, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia w naszym mieście. Jest nią oczywiście przebudowa Oczyszczalni Ścieków, którą kilkanaście lat temu miasto przejęło po likwidowanym Wistomie. Wartość prac szacuje się na około 100 milionów złotych. Koszty w dużej mierze mają zostać zrefundowane ze środków Unii Europejskiej.

Modernizacja Oczyszczalni Ścieków ma historię tak długą, jak długo pozostaje ona własnością tomaszowskiego samorządu. O inwestycji mówiło się już wtedy, gdy była ona przejmowana od syndyka. Jednym z powodów było nie spełnianie norm ochrony środowiska. Powstał więc pomysł na budowę nowoczesnego zakładu, który byłby częścią tzw. Programu Pilica, mającego skanalizować gminy położone dookoła Zalewu Sulewskiego i stworzenie opaski wokół zbiornika, która odprowadzałaby ścieki komunalne do Tomaszowa. Dzięki temu miała poprawić się jakość wody. Pomysł zakończył się jak kompromitacją a ogólnopolskie media rozpisywały się o tym, że nasze miasto straciło 80 milionów złotych. W międzyczasie naliczono nam wielomilionowe kary za niespełnianie norm a jedyną osobą, która odniosła korzyści był szemrany inwestor zastępczy, który pobierał pieniądze dosłownie za nic. 

 

Kolejne kilka lat w oczyszczalnia radziła sobie ze ściekami własnymi siłami. Działania były na tyle skuteczne, że ścieki zaczęły spełniać normy ochrony środowiska. Naliczone kary zostały umorzone a dzisiaj wiceprezes ZGWiK, Waldemar Dębowski oprowadza dziennikarzy i radnych po obiekcie przy ulicy Henrykowskiej z dumą pokazując Królewskie karpie i amury pływające w kanałach z oczyszczoną wodą.

 

Jeszcze w czasach, kiedy prezydentem był Mirosław Kukliński rozpoczęto przygotowania do dużej przebudowy Oczyszczalni. Od samego początku oczywistym było, że nie da jej się przeprowadzić bez środków zewnętrznych. Rozpoczęło się żmudne przygotowanie wniosku, który ostatecznie trafił do Ministerstwa Środowiska w ramach naboru dotyczącego Programu „Infrastruktura i Środowisko”. Wniosek oceniono pozytywnie ale trafił na listę projektów rezerwowych.

 

Pierwsza dobra wiadomość przyszłą w lipcu 2010 roku. Okazało się, że inwestycja zaproponowana przez Tomaszów, a która poza modernizacją oczyszczalni obejmowała również skanalizowanie dużej części aglomeracji tomaszowskiej (warte łącznie ponad 230 milionów) jest już na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Od tej chwili nikt nie miał już wątpliwości, że zostanie ona zrealizowana. Wątpliwości budziły jedynie terminy. W lutym 2011 roku podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o udzielenie pożyczki w wysokości 100 milionów złotych.

 

Przebudowa oczyszczalni ścieków to ostatni już etap inwestycji, realizowanej w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca wyłoniony w przetargu będzie musiał przygotować zarówno projekt techniczny, jak i go ostatecznie zrealizować. Jest to duże wyzwanie, zważywszy na czas, jaki spółka ma na wykonie i rozliczenie projektu. Musi to nastąpić do końca 2015 roku

 

Waldemar Dębowski jest dobrej myśli. - Zauważyliśmy duże zainteresowanie ze strony wykonawców - mówi. - W ciągu kilku dni odnotowaliśmy kilkaset odsłon ogłoszenia i kilkadziesiąt pobrań specyfikacji, która jest dokumentem dosyć skomplikowanym. Dlatego daliśmy dużo czasu potencjalnym oferentom, na złożenie ofert. Ma ono nastąpić do 15 stycznia. W międzyczasie odbędzie się też spotkanie z podmiotami zainteresowanymi, na którym odpowiemy na wszystkie pytania. To też pewne nowość w procedurach przetargowych ale prawnie dopuszczalna.

 
 

Wiceprezes podkreśla rozmiar inwestycji oraz fakt, że będzie ona wykonywana na „żywym organizmie”. Ścieki będą odbierane i oczyszczane w sposób nieprzerwany a równolegle będą realizowane prace modernizacyjne.

 

Ich zakres jest niemały. Poza całkowicie nową oczyszczalnią powstać ma także suszarnia odpadów, o których zagospodarowanie już zatroszczyła się spółka dochodząc do porozumienia z cementowniami. Dębowski ubolewa natomiast, że na Henrykowskiej nie powstanie ich spalarnia.

 

- Wysuszone osady są materiałem wysokoenergetycznym o kaloryczności porównywalnej z węglem kamiennym - mówi. - Ich spalanie mogłoby stanowić tanie źródło energii cieplnej a nowoczesne instalacje nie mają żadnego wpływu na środowisko naturalne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
japa 18.11.2012 17:36
do 3- proszę Pani o kto tym się dzisiaj z rządzących przejmuje, żyjemy według nich w dobrobycie i wskazane byłoby ciągłe zaciskanie pasa, dla niektórych zresztą odczuwane jest to jak zaciskanie ale na szyi, aż do skutku!

matka pięciorga 18.11.2012 16:53
oby nie skoczyły opłaty za ścieki o kilkaset procent, tak jak planuje się ze śmieciami... bo czeka nas marny żywot!!!

zbycho 18.11.2012 16:33
Pomógłby Barański z Trzonkiem i Lisową. Są to wybitni spece od wpuszczania w kanał.

obywatel 18.11.2012 13:21
Waldemar Dębowski jako jedyny w tej Spółce doprowadził do zniesienia kar nałożonych na Oczyszczalnię i doprowadził do takich parametrów oczyszczonych ścieków że dzisiaj możemy się nimi szczycić.Strach pomyśleć co by było gdyby zabrakło go przy przygotowywaniu nowego projektu zmodernizowanej Oczyszczalni a zajął by się nim ten ......zespół fachowców

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama