Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:06
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kilkanaście lat zaniechań

Kilka tygodni temu rozpoczęła swoją działalność Komisja Rady Miejskiej ds. Internetu socjalnego. Jej celem jest opracowanie koncepcji stworzenia w Tomaszowie możliwości nieodpłatnego dostępu do stron sieci internetowej za pomocą rozlokowanych w całym mieście punktów dostępowych, tzw. hot-spotów.

 

 

Szerzej o pomyśle grupy tomaszowskich radnych pisaliśmy w artykule Tomaszów będzie mieć darmowy Internet.  Powołana przez nich komisja zająć się ma nie tylko opracowaniem koncepcji technicznej i zaproponować konkretne rozwiązanie ale również wskazać źródła i sposoby sfinansowania inwestycji oraz ich podstawy prawne wynikające z uregulowań UKE.

 

- Spotkaliśmy się m.in. z naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta, panią Moniką Tazbir w celu omówienia dostępności środków zewnętrznych na projekty związane z celami Komisji -piszą w swoim miesięcznym sprawozdaniu z działalności członkowie komisji. - Niestety dowiedzieliśmy się, że fundusze na podobne cele były dostępne w m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na latach 2006-2012. Zdaniem urzędników zajmujących się przygotowywaniem wniosków o dotacje w tej chwili jest bardzo wątpliwe czy jakiekolwiek środki pomocowe będą jeszcze dostępne, a jeśli już to w nowym okresie finansowania od 2014-2015 roku.

 

Trochę szkoda, że z dostępnych funduszy nie skorzystano wtedy, gdy było to możliwe. Tym bardziej, że już w 2006 roku prezydent Mirosław Kukliński zlecił opracowanie koncepcji informatyzacji Urzędu Miasta i jednostek mu podległych oraz ustawienia szeregu hot spotów referatowi Informatyki i Ochrony Danych Osobowych, którym kierował wówczas Mariusz Jaworski. 

 

- Projekt miał charakter kompleksowy - mówi Jaworski. - Zatytułowaliśmy go „Budowa Społeczeństwa Informatycznego - E-administracja w Tomaszowie Mazowieckim”. Miał on z jednej strony ułatwić dostęp do usług Urzędu za pomocą sieci internetowej dla mieszkańców Tomaszowa, wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów i system geograficznej informacji przestrzennej. Bardzo ważnym elementem miało być zarządzanie miejską oświatą, kulturą. Kontrola nad organizacją i finansami tych jednostek z poziomu Urzędu Miasta. Z drugiej strony chcieliśmy zapewnić i ułatwić dostęp tomaszowianom do sieci internetowej. Wtedy miał to  być bezpłatny Internet o prędkości przesyłu danych do 256 kb/s. Dzisiaj oczywiście są inne warunki techniczne.

 

Pomysł do dzisiaj nie został zrealizowany. Mariusz Jaworski, który dzisiaj nadzoruje systemy informatyczne w Ministerstwie Sprawiedliwości podkreśla, że nie dlaczego odstąpiono od jego realizacji, mimo dosyć zaawansowanych prac. Jako najprawdopodobniejszy powód wskazuje, że ideę zarzucono tylko dlatego, że jej autorem był Mirosław Kukliński.

Już wtedy zakładano, że informatyzacja zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej koszt szacowano na 1,5 miliona złotych.  Wniosek miało przygotować Polskie Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej. Zorganizowano kilka spotkań w których uczestniczył dyrektor Centrum i równocześnie doradca Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Witold Sartorius.

 

- Specjaliści rozpoczną analizę potrzeb i możliwości, która niezbędna jest do rozpoczęcia prac - mówił ówczesny rzecznik prasowy prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Artur Wolski. - Ponadto pomogą nam sporządzić wniosek o fundusze unijne Jeśli dobrze pójdzie, to Tomaszów, wzorem Słupska, będzie miastem  pełni zinformatyzowanym.

 

Od tego czasu minęło już ponad 6 lat. Środki unijne na cele informatycznego rozwoju społeczności lokalnych były dostępne. Co więc stało na przeszkodzie by miasto przyłączyć do sieci? W zasadzie nic, wystarczyła odrobina dobrej woli i zaangażowania.

 

Może dlatego sprawy we własne ręce postanowili wziąć radni. Skoro zabrakło energii urzędnikom postanowili sami zająć się miejskimi hot - spotami, które w Bełchatowie czy Opocznie z powodzeniem funkcjonują już od kilku lat.

 

Reakcja na inicjatywę radnych ze strony Prezydenta Miasta nastąpiła stosunkowo szybko. Niespełna dwa tygodnie, po powołaniu dożycia komisji ds. socjalnego Internetu, Rafał Zagozdon spróbował przejąć inicjatywę i poinformował komisję, że podjęto prace mające na celu świadczenie usługi dostępu do Internetu za pomocą hot spotów w trzech punktach na terenie miasta.  Mają one objąć swoim zasięgiem: skwer przed Urzędem Miasta, Plac Kościuszki oraz okolice Skansenu Rzeki Pilicy.

 

- Na posiedzeniu w dniu 30 października Komisja rozpatrzyła pismo/propozycję Prezydenta Miasta - poinformował nas przewodnicżący komisji, Arkadiusz Gajewski. - Cieszymy się, że dzięki inicjatywie Rady pojawił się pierwszy projekt. Natomiast propozycję 3 sztuk hot spotów uważamy za nie zadowalającą. Chcemy je zainstalować w co najmniej kilkunastu różnych publicznych miejscach miasta. Ale to co spotyka się z naszą największą krytyką to fakt, że propozycja Prezydenta dotyczy tylko miejsc publicznych z pominięciem mieszkańców. Nasza Komisja od początku mocno akcentowała aspekt socjalny. Propozycja jaką otrzymaliśmy ma charakter cząstkowy i robi wrażenie przygotowanej  „na chybcika” w dodatku  bez informacji o źródłach finansowania.

 

Radni uważają, że publiczne Hot Spoty udostępniające Internet w sposób uniemożliwiający stały dostęp mieszkańcom w ich miejscu zamieszkania powinny być zlokalizowane w większości miejsc publicznych Tomaszowa takich jak: parki, miejsca atrakcyjne turystycznie oraz obiekty sportowe, kultury. Wyliczają: publiczne parki i tereny spacerowe, w tym Park Rodego, niezagospodarowane „centrum” Niebrowa, plac zabaw przy Osiedlu Strzelecka, Polna, O. Lange etc; miejsca  atrakcyjne turystycznie: Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła, Groty Nagórzyckie, tereny nadpiliczne OSIR,  bulwary przy Wolbórce, tereny dworców etc; Tereny obiektów sportowych: całość terenów OSIR przy ul Nowowiejskiej/Ligi Morksiej, tereny Toru Łyżwiarskiego i jego okolicy etc,  terenz wokół miejskich jednostek i placówek kultury - MOK, DOK, Biblioteka USC i inne.

 

Komisja pryz okazji podkreśla, że na takie lokalizacje nie ma Obowiązku uzyskania zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a jedynie poinformowania UKE o zamiarze prowadzenia tej działalności.

 

Co ciekawe funkcje doradcze zarówno dla powołanej przez radnych komisji jak i dla koncepcji zgłoszonej przez prezydenta Zagozdona pełnią ci sami urzędnicy Urzędu Miasta. Robi to wrażenie chaosu i wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Zauważyli to radni, którzy podkreślają, że w Tomaszowie  potrzebne jest spójne technicznie i finansowo uruchomienie systemu.  - Należy w tym miejscu zauważyć, że budowa i kupowanie zintegrowanego systemu urządzeń nadawczych i usług z nimi związanych  powinno być tańsze niż wieloetapowe zakupy, gdzie również istnieje ryzyko kłopotów z pełną kompatybilnością techniczną - piszą do Rafała Zagozdona członkowie doraźnej komisji. -  Pospieszne uruchamianie publicznego Internetu w symbolicznej formie jedynie 3 Hot Spotówjak w przedłożonej propozycji wydaje się na tym tle i biorąc pod uwagę około 10-12 letni okres zaniechania działania, dalece niewystarczające .

 

Komisja nie ogranicza się tylko do spotkań na kolejnych posiedzeniach. W połowie października zorganizowała także posiedzenie wyjazdowe w oddalonym od nas o 100 kilometrów Pruszkowie, gdzie jakiś czas temu wprowadzono sieć dostępu do Internetu, która nota bene jest sukcesywnie rozwijana.

 

Odwiedź Facebook projektu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szkoda 02.11.2012 18:25
szkoda zmarnowanych szans i kasy którą wzięli inni

02.11.2012 14:17
Marku tak jak powiedziałem tutaj "podkreśla, że nie wie dlaczego odstąpiono od jego realizacji, mimo dosyć zaawansowanych prac" mogę tylko podejrzewać, że 6 lat temu nie spodobały się osoby firmujące projekt, ale nie pomyślano wówczas, że owszem z ludzi można zrezygnować ale pieniędzy drugi raz podnieść z ulicy się nie da. A te fundusze dzięki ścisłej współpracy z Polskim Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej za marną umowę akredytacyjną, której nie podpisano, naprawdę "leżały na ulicy".

marek 02.11.2012 09:15
To jest typowe bardzo dla tego Prezia. Najpierw 7 lat nic nie robił w temacie, a jak zobaczył że radni wzięli się do oroboty to rzuca jakis pomysłek w stylu 3 spotów zeby pokazac ze tez cos robi. Żenua, partyzantka, ale typowe podejscie. Niech ktos wytłumaczy czemu w 2006 roku i póxniej nie wzieto kasy z UE i nie rozbiono tego porjektu co wyżej, top jest ciekawe

na logikę 02.11.2012 09:09
Jak już cor robią niech robia porządnie, a nie na chybcika...

e-byzmesmen 01.11.2012 19:19
Zakupię nowe laptopy i modemy do internetu. Oferta dotyczy tylko biednych e-bezrobotnych.

Opinie
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
„Miłość jak miód” „Miłość jak miód” „Miłość jak miód”seans w ramach cyklu Kultura Dostępna!W czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o swój duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zajmuje jej miejsce. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Poszukiwanie Świętego Mikołaja Poszukiwanie Świętego Mikołaja Bezpłatnym autobusem komunikacji miejskiej na poszukiwanie Świętego Mikołaja w SpaleWybieracie się na Poszukiwanie Świętego Mikołaja w Spale? Zachęcamy tomaszowskich poszukiwaczy przygód od skorzystania z bezpłatnego transportu publicznego. W niedzielę 1 grudnia, będzie można dojechać i wrócić ze Spały specjalną linią komunikacji miejskiej.V edycja rodzinnej gry terenowej Poszukiwanie  Świętego Mikołaja odbędzie się ona na terenie Spalskiego Parku im. Prezydentów II Rzeczpospolitej. Impreza rozpocznie się już 1 grudnia, o godzinie 12:00 w Spalskiej Sołtysówce. Organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami do wzięcia udziału we wspólnej zabawie i odnalezieniu drogi do świętego Mikołaja.Na szlaku przygody czekają liczne atrakcje w tym m.in. stanowisko Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, na którym za wykonanie zadania otrzymacie na mapie wyzwań stosowny stempel.Napiszcie list do świętego Mikołaja i wyruszajcie linią specjalną Miejskiego Zakładu Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim w drogę.Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów miejskich linii nr 54 na Spalskie Mikołajki z pl. Kościuszki do Spały (i z powrotem) w niedzielę 1 grudnia br.:- odjazdy z Tomaszowa Mazowieckiego z przystanku pl. Kościuszki – centrum godz.:11:00, 12:00, 13:00, 14:30, 15:30, - odjazdy ze Spały (przystanek przy stacji paliw) godz.:11:35, 12:35, 14:05, 15:05, 17:00.Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
ReklamaKino Kitka Tomaszów
Wasze komentarze
Autor komentarza: tTreść komentarza: Kto powiedział, że hotel musi prowadzić miasto. Baza hotelowa jest wokół tm - tylko miasto nic z tego niema (nie zarabia). Opracowywana strategia jest tylko na papierze, a jak się ma do realizacji. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. (chyba chodzi o wycieczkę do Padwy).Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jestem - ZA, a nawet - PRZECIW... A tak na poważnie: przecież doskonale wiesz, że te moje, różne wpisy w żaden sposób nie świadczą o moim pragnieniu, aby dorwać się do "wadzy", ale, najzwyczajniej odzwierciedlają moje poglądy. Nieraz są trochę przesadne. Czy, wobec tego uważasz, że moje poglądy muszą odpowiadać poglądom innych ?! Mam prawo, tak, jak i Ty, pisać o tym, co w mojej główce siedzi. I nie zamierzam się z tego nikomu tłumaczyć. Zwłaszcza tej ogromnej większości, która ma w główkach czerwone... Trzeba wielu lat, aby czerwone pająki przestały dominować w Polsce. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: SpecjalistaTreść komentarza: Co za bełkot - od Sasa do lasa. Baza hotelowa jest wokół tm - ile masz ze Smardzewic czy spały do miasta? Raz ze miasto nie może zgodnie z ustawą prowadzić hotelu - dwa - mamy szanse jedynie opierać się o turystykę weekendową. Trzeba myśleć racjonalnie. Mówią to wszystkie strategie opracowane przez ostatnie lata - ale autor tam chyba nie zajrzal. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. Teraz czas na rozwój tego pomysłu i sieciowanie atrakcji. Tak się robi współcześnie turystykę - a nie znaczki na lodówkę (chociaż te też w informacji turystycznej widziałem). We wszystkich dostępnych publicznie opracowaniach wychodzą dwie dominanty: arena i niebieskie źródła. Miasto chciało dołożyć kolejną pozycję na listę: termy - no ale wyszło wszyscy wiemy jak. Skansen, groty co rok publikują ilu turystów ich odwiedza - bardzo łatwo znaleźć te liczby w raportach o stanie miasta - więc jest nieźle, a teraz trzeba to wszystko rozwijać. Tylko na to potrzebna jest kasa i z tym zawsze największy problem. Ps. Inne miasta wielkości TM likwidują rowery - bo prawie nikt nie korzysta a to wielomilionowe obciążenie dla budżetu.Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: czerwonyTreść komentarza: Niesamowita liczba widzów. I to darmo...Źródło komentarza: Wiosenne spotkanie późną jesienią na plusAutor komentarza: chewezTreść komentarza: A kto Promował P.G. na prezesa MZKŹródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: mTreść komentarza: Ciekawe co w temacie ma do powiedzenia Ajdejano. Człowiek obeznany we wszystkich tematach.Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnika
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama