Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 01:06
Reklama
Reklama

Darz Bór 2012

Już 20 i 21 października w Spale odbędzie się kolejne ogólnopolskie święto łowieckie Hubertus Spalski 2012. Poza tradycyjnym polowaniem czeka nas mnóstwo atrakcji. Wśród nich Festiwal Kulinarny „Oswajamy dziczyznę”, Spalski Żur z jałowcem oraz dziki pieczone nad ogniskiem, Jarmark Hubertowski pokazy bryczek i zaprzęgów, spalska pogoń „za lisem”

[reklama2]

 

To tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców ma w tym roku wyjątkowy charakter, zarówno ze względu na trzynastą rocznicę jego organizowania w obecnej formule – jako wspólnego święta myśliwych i jeźdźców, jak i ze względu na fakt, iż już po raz trzeci Hubertus w Spale ma status ogólnopolskiego święta dla Polskiego Związku Łowieckiego, co wiąże się z udziałem w nim m.in prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzeja Gduli oraz Łowczego Krajowego, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego dr Lecha Blocha. Patronat honorowy nad XIII Hubertusem Spalskim objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Warto przypomnieć, że uroczyste obchody patrona myśliwych - Spalskie Święta Hubertowskie - zainicjował Prezydent II Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Pierwsze prezydenckie polowanie odbyło się w Spale w 1927 roku. W okresie międzywojennym Hubertusy w Spale gromadziły elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Pierwszy po II wojnie światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie czysto myśliwski Hubertus zorganizowali myśliwi okręgu piotrkowskiego i leśnicy z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka w roku 2000.

 

Hubertus ogólnopolski w Spale, jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, uzyskując od razu honorowy patronat Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Inicjatorem był tym razem Roman Jagieliński, były wicepremier, miłośnik Spały i tradycji myśliwsko-jeździeckiej. Głównymi organizatorami imprezy są od tego momentu Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim i Stowarzyszenie STER (Samorząd, Tradycja, Edukacja, Rozwój) oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała).

 

Hubertus Spalski gromadzi co roku  kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i turystów, przyjeżdżających z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”. Hubertus Spalski to okazja do zapoznania się z kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim, a także kulturą łowiecką. Służą temu wystawy, koncerty muzyki myśliwskiej i inne imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest pokaz jeźdźców, sokolników i psów myśliwskich.

 

Tegoroczny XIII Hubertus Spalski odbywać się będzie według sprawdzonego, lecz wzbogaconego o nowe elementy, programu, który przynosił sukcesy poprzednim edycjom tego święta.

 

Tradycyjne polowanie hubertowskie, w którym uczestniczyć będzie 220 myśliwych, odbędzie się w sobotni ranek 20 października. Podzieleni będą oni na 11 grup: 9 grup zapoluje na zwierzynę grubą, 2 polują na tzw. „pióro”, 3 grupy polują w OHZ-tach Nadleśnictw Spała i Smardzewice, 8 grup w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie okręgu piotrkowskiego. W polowaniu weźmie udział wiele znanych osób, w tym posłowie Cezary Grabarczyk i Stanisław Wziątek oraz Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu.

 

Wielką atrakcją dla gości Hubertusa Spalskiego będzie tego dnia Jarmark Hubertowski, rozpoczynający się już od godziny 10 rano w centrum Spały. Imprezie, podczas której można będzie kupić akcesoria myśliwskie i jeździeckie, a także np. wina z kolekcji Myśliwskiej Łowiec Polski i nalewki oraz tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy, towarzyszyć będą występy artystyczne oraz pokazy sokolników i pokazy psów myśliwskich. Na estradzie występować będą m.in. Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka, Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC oraz „Żubrosie” i liczne zespoły regionalne z ziemi piotrkowskiej.

 

Jak co roku Hubertusa Spalskiego odwiedzą licznie powszechnie znane osoby ze świata polityki, sportu i sztuki, w tym znani aktorzy. Tradycyjnie będą z uczestnikami Hubertusa m.in. Ambasadorzy Spały: Artur Partyka, Zbigniew Buczkowski, Marian Woronin, którzy razem z Leszkiem Wysockim (prezesem Ceramiki Paradyż) będą wręczać kolejne certyfikaty Honorowych Ambasadorów Spały takim osobom jak:

 

· Cezary Grabarczyk - Wicemarszałek Sejmu

· Krystyna Ozga – posłanka

· Andrzej Person - senator

· Tomasz Lenkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu

· Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki

· Emilia Krakowska - aktorka

· gen. bryg. Marek Sokołowski - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

· Piotr Kagankiewicz - Starosta Tomaszowski

· prof. dr hab. Stanisław Liszewski - były rektor Uniwersytetu Łódzkiego

· Marek Muszyński - były prezes Opoczno S.A. - pośmiertnie

Tłumy gości przyciągną zapewne dwie wyjątkowe atrakcje soboty, czyli – po pierwsze – Spalski Festiwal Kulinarny pod hasłem „Oswajamy dziczyznę”, odbywający się w miejscu Jarmarku Hubertowskiego i – po drugie – darmowy poczęstunek dla wszystkich chętnych potraw z dziczyzny, które serwowane będą bezpośrednio po uroczystym pokocie (wieńczącym spalskie polowanie) na łące nad Pilicą przy moście.

 

W trakcie czterogodzinnego Spalskiego Festiwalu Kulinarnego, organizowanego przez firmę Provincja, wystąpią zarówno laureaci konkursów na najlepsze potrawy z dziczyzny jak też zaproszeni goście, w tym znani artyści, m.in. Andrzej Grabarczyk i Zbigniew Buczkowski. Ogłoszone zostaną wyniki w konkursach kulinarnych i w konkursie nalewek. Firma Provincja przeprowadzi pokazy kulinarne i degustacje dań z dziczyzny, będą prelekcje na tematy związane z kuchnią myśliwską oraz wspólne gotowanie żuru myśliwskiego na bazie dziczyzny i wyjątkowego kresowego zakwasu. Gościem specjalnym Festiwalu będzie znany kucharz Waldemar Hołówka.

 

Myśliwski poczęstunek nad Pilicą – bezpośrednio po pokocie – umożliwi spróbowanie łowieckich specjałów, które serwowane będą wszystkim obecnym. Będą to: SPALSKI ŻUR z jałowcem i kiełbasa z dziczyzny, podany w pszenno-żytnim chlebku, który przygotuje Hotel Altamira z Piotrkowa Trybunalskiego oraz 4 pieczone dziki faszerowane z kaszą z grzybami podlewane podczas pieczenia na otwartym ogniu pigwówką, dzieło firmy Provincja z Tomaszówka.

 

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się też Parada św. Huberta, w której wezmą udział p oczty sztandarowe Polskiego Związku Łowieckiego, Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie, sztandary Lasów Państwowych oraz sztandary kół łowieckich. Honorowi goście jechać w niej będą w historycznych karetach i powozach, w asyście pocztów sztandarowych, sokolników, kynologów, orkiestry dętej oraz sygnalistów myśliwskich na uroczysty pokot, na który przyjadą również myśliwi po odbytych polowaniach.

 

Tradycyjnie zwierzyna na pokot wywożona jest z lasu głowami skierowanymi w kierunku lasu, gdzie została upolowana, następnie układana jest na pokocie zgodnie z tradycją myśliwską, na pokocie układana jest według hierarchii, która w pierwszej kolejności każe układać wielkie drapieżniki, następnie zwierzyną płową, zwierzynę czarną, sarny, następnie zwierzynę drobną, turzyca przed piórem, ptactwo polne przed ptactwem wodno-błotnym.

 

Dla wszystkich chętnych z całego kraju istnieje możliwość udziału w (odpłatnej) Biesiadzie Hubertowskiej w ogrodach hotelu Prezydent. Przewidziana na 600 osób zabawa zapowiada się wyjątkowo szampańsko, stworzy też szansę poznania myśliwskich oraz jeździeckich zwyczajów i tradycji.

 

Zainauguruje ją koncert Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. W menu przewidziano wiele potraw z dziczyzny, w tym: pikantna zupa gulaszowa z dziczyzny, klops z dzika w pieczeniowym sosie, czy (rzadkie w Polsce) placki po myśliwsku z gulaszem z daniela oraz tortilla z mięsem z daniela w czosnkowym sosie.

 

Niezwykle widowiskowy będzie drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Konny. Zjeżdżają tego dnia na tzw. łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) setki miłośników jeździectwa. W pokazach i gonitwach uczestniczyć będzie tego dnia ponad 100 koni, reprezentujących zarówno polską tradycję jak i np. tradycję country and western, rzecz niespotykana na innych tego typu imprezach w Polsce.

 

Najważniejsza jest tradycyjna pogoń „za lisem”, ale program niedzielny przewiduje też pokazy woltyżerki, jazdy konnej, ujeżdżania koni, pokazy jazdy ułanów, prezentację specjalnego tzw. kadryla bryczek, a także występ znanego w świecie komika-ekwilibrysty Adriana Pruskiego. Oczywiście na łąkach nadpilickich odbywa się też część druga Jarmarku Hubertowskiego i na zakończenie zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama