Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:52
Reklama
Reklama

Darz Bór 2012

Już 20 i 21 października w Spale odbędzie się kolejne ogólnopolskie święto łowieckie Hubertus Spalski 2012. Poza tradycyjnym polowaniem czeka nas mnóstwo atrakcji. Wśród nich Festiwal Kulinarny „Oswajamy dziczyznę”, Spalski Żur z jałowcem oraz dziki pieczone nad ogniskiem, Jarmark Hubertowski pokazy bryczek i zaprzęgów, spalska pogoń „za lisem”

[reklama2]

 

To tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców ma w tym roku wyjątkowy charakter, zarówno ze względu na trzynastą rocznicę jego organizowania w obecnej formule – jako wspólnego święta myśliwych i jeźdźców, jak i ze względu na fakt, iż już po raz trzeci Hubertus w Spale ma status ogólnopolskiego święta dla Polskiego Związku Łowieckiego, co wiąże się z udziałem w nim m.in prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzeja Gduli oraz Łowczego Krajowego, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego dr Lecha Blocha. Patronat honorowy nad XIII Hubertusem Spalskim objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Warto przypomnieć, że uroczyste obchody patrona myśliwych - Spalskie Święta Hubertowskie - zainicjował Prezydent II Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Pierwsze prezydenckie polowanie odbyło się w Spale w 1927 roku. W okresie międzywojennym Hubertusy w Spale gromadziły elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Pierwszy po II wojnie światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie czysto myśliwski Hubertus zorganizowali myśliwi okręgu piotrkowskiego i leśnicy z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka w roku 2000.

 

Hubertus ogólnopolski w Spale, jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, uzyskując od razu honorowy patronat Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Inicjatorem był tym razem Roman Jagieliński, były wicepremier, miłośnik Spały i tradycji myśliwsko-jeździeckiej. Głównymi organizatorami imprezy są od tego momentu Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim i Stowarzyszenie STER (Samorząd, Tradycja, Edukacja, Rozwój) oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała).

 

Hubertus Spalski gromadzi co roku  kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i turystów, przyjeżdżających z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”. Hubertus Spalski to okazja do zapoznania się z kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim, a także kulturą łowiecką. Służą temu wystawy, koncerty muzyki myśliwskiej i inne imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest pokaz jeźdźców, sokolników i psów myśliwskich.

 

Tegoroczny XIII Hubertus Spalski odbywać się będzie według sprawdzonego, lecz wzbogaconego o nowe elementy, programu, który przynosił sukcesy poprzednim edycjom tego święta.

 

Tradycyjne polowanie hubertowskie, w którym uczestniczyć będzie 220 myśliwych, odbędzie się w sobotni ranek 20 października. Podzieleni będą oni na 11 grup: 9 grup zapoluje na zwierzynę grubą, 2 polują na tzw. „pióro”, 3 grupy polują w OHZ-tach Nadleśnictw Spała i Smardzewice, 8 grup w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie okręgu piotrkowskiego. W polowaniu weźmie udział wiele znanych osób, w tym posłowie Cezary Grabarczyk i Stanisław Wziątek oraz Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu.

 

Wielką atrakcją dla gości Hubertusa Spalskiego będzie tego dnia Jarmark Hubertowski, rozpoczynający się już od godziny 10 rano w centrum Spały. Imprezie, podczas której można będzie kupić akcesoria myśliwskie i jeździeckie, a także np. wina z kolekcji Myśliwskiej Łowiec Polski i nalewki oraz tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy, towarzyszyć będą występy artystyczne oraz pokazy sokolników i pokazy psów myśliwskich. Na estradzie występować będą m.in. Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka, Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC oraz „Żubrosie” i liczne zespoły regionalne z ziemi piotrkowskiej.

 

Jak co roku Hubertusa Spalskiego odwiedzą licznie powszechnie znane osoby ze świata polityki, sportu i sztuki, w tym znani aktorzy. Tradycyjnie będą z uczestnikami Hubertusa m.in. Ambasadorzy Spały: Artur Partyka, Zbigniew Buczkowski, Marian Woronin, którzy razem z Leszkiem Wysockim (prezesem Ceramiki Paradyż) będą wręczać kolejne certyfikaty Honorowych Ambasadorów Spały takim osobom jak:

 

· Cezary Grabarczyk - Wicemarszałek Sejmu

· Krystyna Ozga – posłanka

· Andrzej Person - senator

· Tomasz Lenkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu

· Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki

· Emilia Krakowska - aktorka

· gen. bryg. Marek Sokołowski - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

· Piotr Kagankiewicz - Starosta Tomaszowski

· prof. dr hab. Stanisław Liszewski - były rektor Uniwersytetu Łódzkiego

· Marek Muszyński - były prezes Opoczno S.A. - pośmiertnie

Tłumy gości przyciągną zapewne dwie wyjątkowe atrakcje soboty, czyli – po pierwsze – Spalski Festiwal Kulinarny pod hasłem „Oswajamy dziczyznę”, odbywający się w miejscu Jarmarku Hubertowskiego i – po drugie – darmowy poczęstunek dla wszystkich chętnych potraw z dziczyzny, które serwowane będą bezpośrednio po uroczystym pokocie (wieńczącym spalskie polowanie) na łące nad Pilicą przy moście.

 

W trakcie czterogodzinnego Spalskiego Festiwalu Kulinarnego, organizowanego przez firmę Provincja, wystąpią zarówno laureaci konkursów na najlepsze potrawy z dziczyzny jak też zaproszeni goście, w tym znani artyści, m.in. Andrzej Grabarczyk i Zbigniew Buczkowski. Ogłoszone zostaną wyniki w konkursach kulinarnych i w konkursie nalewek. Firma Provincja przeprowadzi pokazy kulinarne i degustacje dań z dziczyzny, będą prelekcje na tematy związane z kuchnią myśliwską oraz wspólne gotowanie żuru myśliwskiego na bazie dziczyzny i wyjątkowego kresowego zakwasu. Gościem specjalnym Festiwalu będzie znany kucharz Waldemar Hołówka.

 

Myśliwski poczęstunek nad Pilicą – bezpośrednio po pokocie – umożliwi spróbowanie łowieckich specjałów, które serwowane będą wszystkim obecnym. Będą to: SPALSKI ŻUR z jałowcem i kiełbasa z dziczyzny, podany w pszenno-żytnim chlebku, który przygotuje Hotel Altamira z Piotrkowa Trybunalskiego oraz 4 pieczone dziki faszerowane z kaszą z grzybami podlewane podczas pieczenia na otwartym ogniu pigwówką, dzieło firmy Provincja z Tomaszówka.

 

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się też Parada św. Huberta, w której wezmą udział p oczty sztandarowe Polskiego Związku Łowieckiego, Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie, sztandary Lasów Państwowych oraz sztandary kół łowieckich. Honorowi goście jechać w niej będą w historycznych karetach i powozach, w asyście pocztów sztandarowych, sokolników, kynologów, orkiestry dętej oraz sygnalistów myśliwskich na uroczysty pokot, na który przyjadą również myśliwi po odbytych polowaniach.

 

Tradycyjnie zwierzyna na pokot wywożona jest z lasu głowami skierowanymi w kierunku lasu, gdzie została upolowana, następnie układana jest na pokocie zgodnie z tradycją myśliwską, na pokocie układana jest według hierarchii, która w pierwszej kolejności każe układać wielkie drapieżniki, następnie zwierzyną płową, zwierzynę czarną, sarny, następnie zwierzynę drobną, turzyca przed piórem, ptactwo polne przed ptactwem wodno-błotnym.

 

Dla wszystkich chętnych z całego kraju istnieje możliwość udziału w (odpłatnej) Biesiadzie Hubertowskiej w ogrodach hotelu Prezydent. Przewidziana na 600 osób zabawa zapowiada się wyjątkowo szampańsko, stworzy też szansę poznania myśliwskich oraz jeździeckich zwyczajów i tradycji.

 

Zainauguruje ją koncert Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. W menu przewidziano wiele potraw z dziczyzny, w tym: pikantna zupa gulaszowa z dziczyzny, klops z dzika w pieczeniowym sosie, czy (rzadkie w Polsce) placki po myśliwsku z gulaszem z daniela oraz tortilla z mięsem z daniela w czosnkowym sosie.

 

Niezwykle widowiskowy będzie drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Konny. Zjeżdżają tego dnia na tzw. łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) setki miłośników jeździectwa. W pokazach i gonitwach uczestniczyć będzie tego dnia ponad 100 koni, reprezentujących zarówno polską tradycję jak i np. tradycję country and western, rzecz niespotykana na innych tego typu imprezach w Polsce.

 

Najważniejsza jest tradycyjna pogoń „za lisem”, ale program niedzielny przewiduje też pokazy woltyżerki, jazdy konnej, ujeżdżania koni, pokazy jazdy ułanów, prezentację specjalnego tzw. kadryla bryczek, a także występ znanego w świecie komika-ekwilibrysty Adriana Pruskiego. Oczywiście na łąkach nadpilickich odbywa się też część druga Jarmarku Hubertowskiego i na zakończenie zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama