Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 18:05
Reklama
Reklama

Darz Bór 2012

Już 20 i 21 października w Spale odbędzie się kolejne ogólnopolskie święto łowieckie Hubertus Spalski 2012. Poza tradycyjnym polowaniem czeka nas mnóstwo atrakcji. Wśród nich Festiwal Kulinarny „Oswajamy dziczyznę”, Spalski Żur z jałowcem oraz dziki pieczone nad ogniskiem, Jarmark Hubertowski pokazy bryczek i zaprzęgów, spalska pogoń „za lisem”
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

[reklama2]

Reklama dotacje unijne dla firm

 

To tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców ma w tym roku wyjątkowy charakter, zarówno ze względu na trzynastą rocznicę jego organizowania w obecnej formule – jako wspólnego święta myśliwych i jeźdźców, jak i ze względu na fakt, iż już po raz trzeci Hubertus w Spale ma status ogólnopolskiego święta dla Polskiego Związku Łowieckiego, co wiąże się z udziałem w nim m.in prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Andrzeja Gduli oraz Łowczego Krajowego, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego dr Lecha Blocha. Patronat honorowy nad XIII Hubertusem Spalskim objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Warto przypomnieć, że uroczyste obchody patrona myśliwych - Spalskie Święta Hubertowskie - zainicjował Prezydent II Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Pierwsze prezydenckie polowanie odbyło się w Spale w 1927 roku. W okresie międzywojennym Hubertusy w Spale gromadziły elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Pierwszy po II wojnie światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie czysto myśliwski Hubertus zorganizowali myśliwi okręgu piotrkowskiego i leśnicy z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka w roku 2000.

 

Hubertus ogólnopolski w Spale, jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, uzyskując od razu honorowy patronat Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Inicjatorem był tym razem Roman Jagieliński, były wicepremier, miłośnik Spały i tradycji myśliwsko-jeździeckiej. Głównymi organizatorami imprezy są od tego momentu Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim i stowarzyszenie STER (Samorząd, Tradycja, Edukacja, Rozwój) oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała).

 

Hubertus Spalski gromadzi co roku  kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i turystów, przyjeżdżających z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”. Hubertus Spalski to okazja do zapoznania się z kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim, a także kulturą łowiecką. Służą temu wystawy, koncerty muzyki myśliwskiej i inne imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest pokaz jeźdźców, sokolników i psów myśliwskich.

 

Tegoroczny XIII Hubertus Spalski odbywać się będzie według sprawdzonego, lecz wzbogaconego o nowe elementy, programu, który przynosił sukcesy poprzednim edycjom tego święta.

 

Tradycyjne polowanie hubertowskie, w którym uczestniczyć będzie 220 myśliwych, odbędzie się w sobotni ranek 20 października. Podzieleni będą oni na 11 grup: 9 grup zapoluje na zwierzynę grubą, 2 polują na tzw. „pióro”, 3 grupy polują w OHZ-tach Nadleśnictw Spała i Smardzewice, 8 grup w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie okręgu piotrkowskiego. W polowaniu weźmie udział wiele znanych osób, w tym posłowie Cezary Grabarczyk i Stanisław Wziątek oraz Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu.

 

Wielką atrakcją dla gości Hubertusa Spalskiego będzie tego dnia Jarmark Hubertowski, rozpoczynający się już od godziny 10 rano w centrum Spały. Imprezie, podczas której można będzie kupić akcesoria myśliwskie i jeździeckie, a także np. wina z kolekcji Myśliwskiej Łowiec Polski i nalewki oraz tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy, towarzyszyć będą występy artystyczne oraz pokazy sokolników i pokazy psów myśliwskich. Na estradzie występować będą m.in. Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka, Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC oraz „Żubrosie” i liczne zespoły regionalne z ziemi piotrkowskiej.

 

Jak co roku Hubertusa Spalskiego odwiedzą licznie powszechnie znane osoby ze świata polityki, sportu i sztuki, w tym znani aktorzy. Tradycyjnie będą z uczestnikami Hubertusa m.in. Ambasadorzy Spały: Artur Partyka, Zbigniew Buczkowski, Marian Woronin, którzy razem z Leszkiem Wysockim (prezesem Ceramiki Paradyż) będą wręczać kolejne certyfikaty Honorowych Ambasadorów Spały takim osobom jak:

 

· Cezary Grabarczyk - Wicemarszałek Sejmu

· Krystyna Ozga – posłanka

· Andrzej Person - senator

· Tomasz Lenkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu

· Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki

· Emilia Krakowska - aktorka

· gen. bryg. Marek Sokołowski - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

· Piotr Kagankiewicz - Starosta Tomaszowski

· prof. dr hab. Stanisław Liszewski - były rektor Uniwersytetu Łódzkiego

· Marek Muszyński - były prezes Opoczno S.A. - pośmiertnie

Tłumy gości przyciągną zapewne dwie wyjątkowe atrakcje soboty, czyli – po pierwsze – Spalski Festiwal Kulinarny pod hasłem „Oswajamy dziczyznę”, odbywający się w miejscu Jarmarku Hubertowskiego i – po drugie – darmowy poczęstunek dla wszystkich chętnych potraw z dziczyzny, które serwowane będą bezpośrednio po uroczystym pokocie (wieńczącym spalskie polowanie) na łące nad Pilicą przy moście.

 

W trakcie czterogodzinnego Spalskiego Festiwalu Kulinarnego, organizowanego przez firmę Provincja, wystąpią zarówno laureaci konkursów na najlepsze potrawy z dziczyzny jak też zaproszeni goście, w tym znani artyści, m.in. Andrzej Grabarczyk i Zbigniew Buczkowski. Ogłoszone zostaną wyniki w konkursach kulinarnych i w konkursie nalewek. Firma Provincja przeprowadzi pokazy kulinarne i degustacje dań z dziczyzny, będą prelekcje na tematy związane z kuchnią myśliwską oraz wspólne gotowanie żuru myśliwskiego na bazie dziczyzny i wyjątkowego kresowego zakwasu. Gościem specjalnym Festiwalu będzie znany kucharz Waldemar Hołówka.

 

Myśliwski poczęstunek nad Pilicą – bezpośrednio po pokocie – umożliwi spróbowanie łowieckich specjałów, które serwowane będą wszystkim obecnym. Będą to: SPALSKI ŻUR z jałowcem i kiełbasa z dziczyzny, podany w pszenno-żytnim chlebku, który przygotuje Hotel Altamira z Piotrkowa Trybunalskiego oraz 4 pieczone dziki faszerowane z kaszą z grzybami podlewane podczas pieczenia na otwartym ogniu pigwówką, dzieło firmy Provincja z Tomaszówka.

 

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się też Parada św. Huberta, w której wezmą udział p oczty sztandarowe Polskiego Związku Łowieckiego, Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie, sztandary Lasów Państwowych oraz sztandary kół łowieckich. Honorowi goście jechać w niej będą w historycznych karetach i powozach, w asyście pocztów sztandarowych, sokolników, kynologów, orkiestry dętej oraz sygnalistów myśliwskich na uroczysty pokot, na który przyjadą również myśliwi po odbytych polowaniach.

 

Tradycyjnie zwierzyna na pokot wywożona jest z lasu głowami skierowanymi w kierunku lasu, gdzie została upolowana, następnie układana jest na pokocie zgodnie z tradycją myśliwską, na pokocie układana jest według hierarchii, która w pierwszej kolejności każe układać wielkie drapieżniki, następnie zwierzyną płową, zwierzynę czarną, sarny, następnie zwierzynę drobną, turzyca przed piórem, ptactwo polne przed ptactwem wodno-błotnym.

 

Dla wszystkich chętnych z całego kraju istnieje możliwość udziału w (odpłatnej) Biesiadzie Hubertowskiej w ogrodach hotelu Prezydent. Przewidziana na 600 osób zabawa zapowiada się wyjątkowo szampańsko, stworzy też szansę poznania myśliwskich oraz jeździeckich zwyczajów i tradycji.

 

Zainauguruje ją koncert Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. W menu przewidziano wiele potraw z dziczyzny, w tym: pikantna zupa gulaszowa z dziczyzny, klops z dzika w pieczeniowym sosie, czy (rzadkie w Polsce) placki po myśliwsku z gulaszem z daniela oraz tortilla z mięsem z daniela w czosnkowym sosie.

 

Niezwykle widowiskowy będzie drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Konny. Zjeżdżają tego dnia na tzw. łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) setki miłośników jeździectwa. W pokazach i gonitwach uczestniczyć będzie tego dnia ponad 100 koni, reprezentujących zarówno polską tradycję jak i np. tradycję country and western, rzecz niespotykana na innych tego typu imprezach w Polsce.

 

Najważniejsza jest tradycyjna pogoń „za lisem”, ale program niedzielny przewiduje też pokazy woltyżerki, jazdy konnej, ujeżdżania koni, pokazy jazdy ułanów, prezentację specjalnego tzw. kadryla bryczek, a także występ znanego w świecie komika-ekwilibrysty Adriana Pruskiego. Oczywiście na łąkach nadpilickich odbywa się też część druga Jarmarku Hubertowskiego i na zakończenie zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama