Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kura znosząca złote jajka

W minioną środę tomaszowscy radni podnieśli opłaty placowe związane z handlem na miejskich targowiskach. Jednak podwyżka była zdecydowanie niższa niż ta, którą zaproponował prezydent miasta w przygotowanej przez siebie uchwale. Zamiast 50-procentowego wzrostu kupcy płacić będą tylko o 10 procent więcej niż dotychczas. Jak się okazało rzeczowe argumenty, trafiły do przekonania niektórym radnym.

Było to już trzecie podejście do przyjęcia uchwały, która miała „uderzyć po kieszeni” handlowców z Placu Narutowicza. Za pierwszym razem, kiedy wydawało się, że przeszła ona bez dyskusji i że nie ma już od niej odwrotu „psikusa” władzom Tomaszowa Mazowieckiego sprawili urzędnicy sprawujący nad nimi nadzór. Uchwalony dokument trafił do kosza, jako niezgodny z prawem i należało zacząć całą procedurę od nowa.  

 

Kolejna próba wprowadzenia nowych uregulowań finansowych również okazała się nie udane, ponieważ okazało się, że drastycznej (nawet do 100%) podwyżki opłat nikt nie skonsultował z tymi, którzy mają je opłacać. Radni poprosili więc o zdjęcie projektu z porządku obrad sesji, by móc jeszcze raz porozmawiać na jej temat w komisjach, w obecności i słuchając argumentów przedstawicieli targowiskowych kupców. Mimo dyskusji, dokument, jaki trafił do radnych nadal przewidywał wzrost cen o 50%.

 
Wszystkie komisje problemowe Rady Miejskiej wydały negatywne opinie, dla przygotowanego przez prezydenta miasta projektu uchwały. Pojawiło się kilka wniosków. Dotyczyły one obniżenia poziomu wzrostu opłat do 20%. Najdalej idący jednak, zgłosiła radna Wacława Bąk, która zaproponowała, by kupcom targowiskowym opłaty placowe podnieść jedynie o 10%.

 

Dyskusję jednak rozpoczął Jacek Kowalewski, który podkreślił, że należy uznać za naganne nie podnoszenie stawek opłat przez 10 lat. Jego zdaniem stanowi to przejaw braku troski o finanse miasta. Kowalewski twierdzi, że naganne jest również drastyczne, jednorazowe podwyższanie opłat, które może spowodować, że wiele osób zrezygnuje z prowadzenia działalności.

 

Radny Tomasz Zdonek pozazdrościł konsolidacji środowisku kupieckiemu - Ja nie widziałem nigdy radnej ani radnego ze łzami w oczach występującego na komisji w trosce o losy tego miasta - dosadnymi słowami zdiagnozował poziom obecnej Rady Miejskiej. Uznał też za niedorzeczność propozycję obniżenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności na tomaszowskich targowiskach. 

[reklama2]

W podobnym tonie wypowiadał się też Cezary Żegota, który sugerował, by stawki opłat podnosić co roku przyjmując jako wyznacznik wskaźnik inflacji, by nie zaskakiwać gwałtownymi wzrostami opłat. Jest to argumentacja tylko z pozoru słuszna. Przyjmowanie jako kryterium „waloryzacji” jedynie wskaźnika inflacyjnego jest mało poważne i świadczy tylko o krótkowzroczności. Najczęściej bowiem ogólnokrajowe wskaźniki tego typu mają się nijak do lokalnej rzeczywistości. Można wymienić co najmniej kilkanaście różnych elementów, które należałoby brać pod uwagę decydując się na propozycję obciążania dodatkowymi kosztami drobnych przedsiębiorców.

 

Najsensowniej wypowiedział się chyba Arkadiusz Gajewski. Przypomniał między innymi koncepcję, jaką przygotowało 10 lat temu Stowarzyszenie Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu, zgodnie, z którą Targowisko Miejskie w Tomaszowie Mazowieckim miało stać się spółką, w której udziałowcami widziano nie tyle miasto, co przede wszystkim osoby prowadzące na nim działalność gospodarczą. - Tłumaczyliśmy jak działa system tzw. „odkurzacza”, niszczącego wewnętrzny obieg pieniądza, wysysającego pieniądze w Tomaszowie i wysyłającego je na konta w Warszawie, Łodzi, czy gdziekolwiek indziej. Chodzi o dochód przedsiębiorców. Jeżeli ktoś w handlu zarobi odpowiednią wartość, to te pieniądze wracają znowu w postaci towarów czy usług, które po raz kolejny wysysają stąd kolejne kwoty. Dlatego kupcy i każdy lokalny przedsiębiorca, który tutaj pożytkuje czy inwestuje swoje pieniądze jest dla mnie cenny. Szczególnie w sytuacji, kiedy podwyższanie obciążeń może doprowadzić do sytuacji, kiedy ktoś powie sobie: mam dość i zasili szeregi bezrobotnych. Rynek jest dal miasta kurą znoszącą złote jajka przynosząc co roku do budżetu prawie dwa miliony złotych.

 

Kolejnym głosem rozsądku była opinia Wacławy Bąk, która przywołała poziom podwyżek opłat, jakie mogłyby one osiągnąć przy uwzględnieniu stopy inflacji w ostatnich 10 latach.  Okazuje się, że realnie wynosiłyby one 20% a nie proponowane 50, czy 100%.

 

Na marginesie tylko warto dodać, że nie jest dla nikogo chyba już tajemnicą, że Platforma Obywatelska nie tylko w Tomaszowie Mazowieckim ale również w całym kraju przestała zasługiwać na miano partii liberalnej. Podwyższanie podatków i opłat w dobie dekoniunktury gospodarczej, której skutki opóźniają jedynie dostępne jeszcze środki z Unii Europejskiej nie jest działaniem prorozwojowym. Dodatkowo fundusze te powodują wzrost zadłużenia jednostek sektora finansów publicznych a co za tym idzie generują duże koszty jego obsługi.    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hehe 04.07.2012 23:56
najlepiej zróbmy tu jeden wielki dom kultury + DPS i MOPS, a przedsiębiorcom i kułakom won, na pohybel - cfaniaczkom jednym co niechcą płacić na wszystkie bzdurne potrzeby i urzednicze majaki, a na powaznie to brawo dla radnych

no ciekawe 04.07.2012 21:03
kura znosząca złote jajka - no no, radni widza ze z ludzmi tzreba sie liczyc - czary jakies czy co?

kiki 03.07.2012 19:25
@3...najgorzej jak się miesza płeć z ortografią. A już jest całkiem źle jak się nie wie co sie pisze i myli: Bóg z Bugiem.

toom 03.07.2012 17:33
Do kiki - masz rację popieram cię i dopowiem jeszcze bo zapomniałeś że trzeba wyrzucić wszystkich obcokrajowców i obcych handlarzy i nie rozmawiać nie tylko z Żydami ale także przepędzić wszystkich Murzynów itp... tak nam dopomóż Bug!!!!

KCh 03.07.2012 13:48
Czy moja przedmówczyni dorosła już do tego aby mogła podpisywać się własnym imieniem lub nazwiskiem, bądź inicjałami?? Zresztą po co ja się produkuję...

kiki 03.07.2012 10:27
Jejku !!! Teraz dopiero się obudzili i spostrzegli,że POpaprańce nie jest partią liberalną.A czym że ów wyższy stopień żydokomuny jakim jest liberalizm ponad komunizmem,wynalazek żydomasoneri wprowadzić na użytek "swój" a nie społeczeństwa i narodu ?... Każdy to dopiero teraz dostrzega ?... No to więc mają to co chcieli,bo tak głosowali i wybrali. Teraz to płakać i bulić za swoją głupotę i czekać na świeży powiew Ducha Świętego przed mądrym głosowaniem w nastepnych wyborach. To i tak cud cudoków,że ze 100-u zjechali na 10%.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama