Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 21:55
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Pierwsza pomoc pierwszoklasistów

Czy 7 letnie dziecko może uratować komuś życie? Czy malec, który całkiem niedawno zaczął chodzić do szkoły wie jak zachować się w sytuacjach zagrożenia? Czy Wasze dziecko zna numery telefonów alarmowych? Czy kochany szkrab będzie w stanie zrobić koleżance lub koledze opatrunek, kiedy nie będzie w pobliżu osoby dorosłej? Czy wreszcie Wy sami uczycie swoje dzieci, co powinny zrobić, gdyby na przykład zdarzyło Wam się zasłabnąć? Przyznajcie, że często brakuje Wam na to czasu. Kiedy jednak uświadomicie sobie, jak często w telewizji słyszycie o bohaterskich maluchach, które potrafią zatelefonować we właściwe miejsce, gdy w domu wybucha pożar, zrozumiecie, że warto co jakiś czas poświęcić kilka chwil na rozmowę i naukę właściwych zachowań, bo być może kiedyś to dla Was okażą się one pomocne.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

W miniony wtorek, w Szkole Podstawowej numer 7, zorganizowano dla uczniów klasy pierwszej specjalną lekcję, w czasie której dzieci mogły zapoznać się nie tylko z zasadami bezpiecznej zabawy w czasie nadchodzących wakacji ale przede wszystkim z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

 

Z inicjatywą organizacji szkoleń dla dzieci wyszła prezes firmy Las Vegas Power Energy Drink, Agata Moraczewska - Wolska - Niedawno w naszej firmie przeprowadzaliśmy kompleksowe szkolenie pracowników z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - wyjaśnia w rozmowie z portalem NaszTomaszów.pl. - Pomyślałam wtedy, że właściwie podobną edukację powinni przejść wszyscy, w tym oczywiście dzieci. O ile młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym ma odpowiednie zajęcia w ramach lekcji np. edukacji dla bezpieczeństwa lub przysposobienia obronnego, to już w przypadku najmlodszych jest z tym pewien problem. Sama jestem mamą trójki takich dzieci, więc zadałam sobie pytanie, czy wiedziałyby one co zrobić, gdybym opiekując się nimi zasłabła. Przyznam, że jednoznacznej odpowiedzi na nie nie znalazłam.

 

Pierwsza pomoc pierwszoklasistów

 

Siedmiolatki chłoną wiedzę niczym gąbka. Szybko jednak się nudzą. Zajęcia muszą więc być poprowadzone w odpowiedni sposób. Powinny łaczyć naukę z zabawą. Nie jest to prosta sztuka zabawić i zainteresować równocześnie małego "kursanta". Równie trudne okazuje się zapanowanie nad emocjami i dziecięcym entuzjazmem. Nie jest to oczywiście niemożliwe. Z grupką pierwszoklasistów doskonale (niczym zawodowa przedszkolanka) poradził sobie Wojtek Kobacki, ratownik medyczny z tomaszowskiej grupoy SIM PCK.

 

Pierwsza pomoc pierwszoklasistów

 

Zaczynamy od rzeczy najprostszych. O czym należy pamiętać? Oczywiście o numerach telefonów alarmowych. Okazuje się, że nie wszystkie dzieci wiedzą jaki ma Pogotowie Ratunkowe. To pokazuje, jak zajęcia to bardzo dobry pomysł. Kolejne pytania i kolejne ręce w górze. Temat jest interesujący? - To zobaczcie co Wam teraz pokażę - mówi Wojtek i otwiera plecak ratownika medycznego, z którego po kolei wyjmuje tajemnicze przedmioty, objaśniając ich przeznaczenie. Przy okazji niezwykle ważna uwaga: z nożyczkami w ręku nie wolno biegać! - czy wszyscy zapamiętali? - Mądre miny malców świadczą o tym, że chyba tak. Można więc przejść do kolejnego etapu szkolenia.

 

Pierwsza pomoc pierwszoklasistów

 

Czas na zajęcia praktyczne. - Co zrobić kiedy skaleczymy sobie palec lub rękę? - pyta ratownik wesołym głosem. - Obandażować - odkrzykują wszystkie dzieciaki równocześnie. - To teraz się przekonamy czy będziecie potrafili to zrobić - mówi instruktor, rozdając bandaże. Przyspieszony kurs zakładania opatrunku trwa kilka minut. Okazuje się, że z tym wyzwaniem uczniowie poradzili sobie w sposób rewelacyjny. - Pamiętajcie, że jak się skaleczycie nie wolno płakać, bo wtedy krew szybciej leci i trudno ją zatamować.

 

Pierwsza pomoc pieerwszoklasisty

 

Trójkątna chusta. Tajemniczo wygląda i dziwnie się nazywa ale nie służy wcale jako ozdoba głowy. Dzięki niej można usztywnić stłuczoną lub nawet złamaną rękę. - Zrobiony z niej temblak, łagodzi ból - tłumaczy Wojtek, równocześnie pokazując w jaki sposób naelży ją zakładać oraz zawiązywać. Każdy może oczywiście spróbować zawiązać chustę samodzielnie.  Niestety kolejnego rekwizytu, jakim jest szyna usztywniająca nie da się raczej "przymierzyć". Nie można też założyć usztywniającego kolnierza powypadkowego. Dzieci są rozczarowane ale uczucie to trwa bardzo krótko, bo....

 

 

... w ręku pana Wojtka pojawia się niespotykana na codzień walizka. Co w niej może być? Zaraz się wszyscy dowiedzą. W klasie robi się cicho. Ratownik nie spieszy się z otworzeniem zamków. Wreszcie wieko zostaje uniesione a z środka wyjęta zostaje... lalka? Słychać westchnienia. Uczniowie są zachwyceni a instruktor wyjaśnia, że to co właśnie oglądają to tzw. fantom, który służy do ćwiczenia czynności związanych z udzialaniem pierwszej pomocy.

 

 

Przeprowadzona w Szkole Podstawowej numer 7 lekcja były pierwszymi ale, jak zapowiada Agata Morczewska - Wolska nie ostatnimi zajęciami tego typu, jakie zamierza organizować i wspierać firma Las Vegas Power Energu Drink w naszym mieście. Jeśli wszystkie prowadzić będą podobni "zapaleńcy", jakim okazał się być Wojciech Kobacki, z całą pewnością w mądrych, dziecięcych, główkach pozostanie dużo niezwykle ważnej wiedzy, pomocnej w często bardzo niebezpiecznych sytuacjach życiowych

 


Pierwsza pomoc pierwszoklasistów

Pierwsza pomoc pierwszoklasistów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

27.06.2012 20:56
Czasem ręce opadają, kiedy patrzy się na taki poziom draństwa. Z tego co wiem, a wiem na pewno Wojtek za zajęcia z dziećmi nie zainkasował ani złotówki. Zamiast tego poświęcił swój czas. Byłbyś gotów zrobić to samo? Jeśli nie, to powiem ci niegrzecznie: spadaj!

Reklama
Michał 27.06.2012 20:39
? szkoda ze takie kumoterstwo jest w pck tomaszów. Czy to prowadzą wolontariusze nie odpłatnie? Czy ratownik medyczny przy użyciu sprzętu PCK prowadzi swoja działalność?

Kamil Życzliwy 26.06.2012 22:36
Inicjatywa firmy to znaczy pieniądze firmy? Szkolenia nie odpłatnie prowadzi wolontariusz PCK? Bo jest w ubraniu ratownika medycznego a nie wolontariusza PCK czy ratownika PCK. Jest kasa od firmy to jest i rozgłos :))) szkoda gadać o działalności PCK w Tomaszowie - ale może kiedyś ktoś sie zainteresuje :P

Małgorzata Snopek, PCK Tomaszów Maz. 25.06.2012 12:12
@4 - Nie masz, Moniko, racji, a już zupełnie nie wiem, o jakich "przeciwnościach" piszesz. Zajęcia z najmłodszymi w podstawówkach, a także i już w przedszkolach organizowane są i prowadzone w mieście i powiecie od wielu lat. To pojedyncze spotkania i cykle zajęć, w zależności od placówki. Są i spotkania dla rodziców, dzięki którym dowiadują się jak reagować m.in., gdy coś przydarzy się ich pociechom. Prowadzą je właśnie tacy "zapaleńcy" - polecam sprawdzić osobiście :) Inicjatywa p. Agaty jest oczywiście jak najbardziej godna pochwały. Czytaj jednak uważnie, bo w artykule napisano wyraźnie: to pierwsze zajęcia zorganizowane przy udziale jej firmy. Co nie znaczy - i autor tekstu nic takiego nie stwierdził - że w ogóle. Zauważ też, skoro już tak podkreślasz słowo rodzice, że sam namawia, by to oni w pierwszej kolejności rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach i o tym, jak się zachować, gdy zdarzy się coś złego. Popieram! A po dodatkową wiedzę i umiejętności, gorąco zapraszam do nas :D

Monika 24.06.2012 15:27
szkoda tylko, że z taką inicjatywą wychodzą ludzie "zwyczajni - niezwyczjni" jak Pani Agata, a nie mogą zorganizować tego poszczególne placówki na które my płacimy podatki. dobrze, że mamy takich RODZICÓW którym sie chce pomimo wszystkich przeciwności. dziękujemy

xyz 22.06.2012 06:17
Wojtek brawo :) Pozdro od Bandziora :D

Sally 21.06.2012 23:07
Swietna sprawa!!! Takie zajecia powinny byc obowiazkowe dla wszystkich dzieciakow plus co zrobic w razie pozaru.Dzieci nie wiedza a powinny!

iworok1 21.06.2012 21:55
suuper akcja brawa dla Wojtka tak trrzymaj

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama