- Odkrycie unikatowych skamieniałości w kamieniołomie zlokalizowanym w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego możemy śmiało określić "Polskim Solnhofen", czyli swoistym paleontologicznym El Dorado-mówi dr Adrian Kin. Autor odkrycia podkreśla też, że wiele odnalezionych przez niego skamieniałości to rodzaje i gatunki dotychczas nauce nie znane. Jednym z nich, jest odnalezione w Sławnie skrzydło ważki jurajskiej.
Wśród innych interesujących gatunków znalazły się: morski gad, praprzodek gada zwanego łuskozębem lub hatterią oraz szczątki pterozaura, czyli latającego gada.
Znaleziska można od dwóch dni oglądać w Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie (ul. Rakowiecka 4). Zwiedzający mogą odwiedzać je przez najbliższe 3 miesiące.
Naukowcy liczą na kolejne interesujące odkrycia w kamieniołomie w Sławnie, ponieważ jest on jedynym, w którym występują wapienie korb ulowe będące w podobny wieku jak te występujące w Solnhofen w Bawarii, gdzie znaleziono między innymi szkielet słynnego praptaka.
Napisz komentarz
Komentarze