Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 14:38
Reklama
Reklama

Kozacy w Skansenie

Mimo mrozu i niskiej temperatury do Skansenu Rzeki Pilicy przybyła liczna grupa miłośników „żywej” historii. Na szczęście dopisało słońce, dzięki któremu mróz nie był aż tak bardzo dokuczliwy. Zziębnięci widzowie mogli też ogrzać się przy ustawionych koksownikach i ciepłą herbatą, którą częstowali pracownicy Skansenu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

[reklama2]

Reklama dotacje unijne dla firm

Zimowe inscenizacje, przygotowywane przez grupy rekonstruktorów, których zaprasza Andrzej Kobalczyk, stały się już tradycją i na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych w Tomaszowie. Pierwsza z nich miała miejsce w 2005 roku. Najczęściej tematyką przedstawień są odtwarzane epizody, mające swojej pierwowzory w czasach II Wojny Światowej. Tym razem jednak sięgnięto po historię nieco starszą. Tematem przewodnim były wydarzenia, jakie mogły zdarzyć się na froncie w czasie zimy 1914/1915 roku.

 

 

Służący w armii carskiej kozacy dawali skuteczny odpór atakującym ich żołnierzom niemieckim. Jak zwykle zwracała uwagę wierność historyczna umundurowania oraz wyposażenia. Na strojach, próżno szukać guzika, który różniłby się od tych, których używano blisko 100 lat temu.

 

- To już 19 spotkanie z żywą historią, jakie zorganizowaliśmy w Skansenie - mówi dyrektor Andrzej Kobalczyk.  - Prezentujemy wydarzenia jakie miały miejsce po słynnej bitwie Łódzkiej. Nad Bzurą, Rawką i Pilicą ustabilizował się front. Półroczne walki pozycyjne były bardzo ciężkie. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Na prawym brzegu rzeki, tu gdzie teraz jesteśmy byli Rosjanie, na drugim byli Niemcy. W walkach bardzo ucierpiał między innymi Inowłódz.  Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Wiele lat zbieraliśmy materiały źródłowe, które są niezwykle pomocne przy rekonstrukcji, bo mamy taką zasadę, że prezentujemy autentyczne wydarzenia. Można to zauważyć porównując z fotografiami, w jakich posiadaniu jesteśmy.

 

 

Co prawda Kozacy nie mieli do dyspozycji telefonów komórkowych, ale widoczna na fotografii atrapa armaty jest identyczna z tą, jaką oglądać możemy na archiwalnych fotografiach w Skansenie Rzeki Pilicy. Zrobiona z furmanki miała wprowadzać w błąd zwiadowców wroga, dokonujących rekonesansów na prawym brzegu rzeki.

 

Pierwsza część dzisiejszej inscenizacji to żywe dioramy - Pokazują sceny ze szkolenia żołnierzy, przygotowania do walki i z życia okopowego - wyjaśnia Kobalczyk. - Udział brało aż 9 grup rekonstrukcyjnych. Warto też zaznaczyć, że jest to pierwsza w Polsce rekonstrukcja o tematyce pierwszo wojennej w tym roku. - To pierwsza spośród trzech inscenizacji historycznych, jakie zaplanowano w Skansenie w tym roku.  W maju kolejna atrakcja. Będzie nią akcja „Szarych Szeregów” przeprowadzona w Czarnocinie. We wrześniu poznamy kolejny epizod z początku II Wojny Światowej.

 

 

Dowódcy starali się dbać o morale swoich żołnierzy. Przeprowadzano szkolenia strzeleckie oraz musztrę. W wolnym czasie zajmowano się wykonywaniem, często misternych ozdób i przedmiotów codziennego użytku, które można oglądać w skansenie w dziale „Sztuka okopowa”. Rosyjscy żołnierze słynęli z doskonałego posługiwania się bronią palną.

 

- Dla mnie jak i chyba dla większości osób, które tu przybyły to fragment historii bardzo mało znany - opowiada Michał Kowalczyk. - Nie wiedziałem, że takie walki toczyły się w czasie I Wojny Światowej w Tomaszowie i okolicach. O wydarzeniach, które działy się dwadzieścia lat później wiemy dużo więcej. Może dzieje się tak dlatego, że Polska jednak nie była bezpośrednio stroną tego konfliktu a Polacy walczyli jednak we wszystkich armiach biorących w nim udział.

 

 

Chyba największą atrakcją sobotniego popołudnia był pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu grupy kaskaderów, którzy zaprezentowali prawdziwie ekwilibrystyczne umiejętności nie tylko w posługiwaniu się bronią biała ale także jazdy konnej. Zobaczyć można między innymi było w jaki sposób jeźdźcy chowali się za galopującym wierzchowcem.  Grupa to prawdziwi zawodowcy biorący udział m.in. w filmie Jerzego Hoffmana „1920 - Bitwa Warszawska

 

Więcej zdjęć w naszej galerii


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kaczka krzyżówka 05.02.2012 14:27
dla wybrańców "herbatka"... a dla nas wrzaski i huki....merci beaucoup!

Reklama
05.02.2012 13:32
http://www.youtube.com/watch?f...k83uY1WZyo

05.02.2012 13:24
jednym koksowniku i nie częstowali herbata jakos

kozak 05.02.2012 09:44
To nie telefon komórkowy, tylko radiostacja. W tej temperaturze, zamarzaly nawet fale radiowe.

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama