Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:17
Reklama
Reklama

„Katyń… ocalić od zapomnienia”- sprawozdanie

Z inicjatywy Dyrektora Gimnazjum nr 7 Marka Parady oraz przewodniczącego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” działającego przy tomaszowskim Młodzieżowym Domu Kultury, pana Radosława Pająka realizowany jest w naszym mieście program „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Jego celem programu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej poprzez posadzenie na całym świecie prawie 22 tys. dębów pamięci. Do tej pory udało się posadzić ich ponad 4100 w Polsce, krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

[reklama2]

W Tomaszowie do programu przyłączyło się 20 szkół i palcówek i w ten sposób 26 października punktualnie o godzinie 12.00 sadzono dęby, które upamiętnić mają bohaterów zbrodni katyńskiej związanych bezpośrednio i pośrednio z miastem.

 

Miejskie podsumowanie programu odbyło się w Gimnazjum nr 7. Oprócz społeczności szkolnej wzięli w nim udział: koordynator programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” Paweł Krawczyk ze Stowarzyszenia Parafiada, Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Cewiński,  przedstawiciel IPN, koordynator prac klubów „Grota” Roweckiego w okręgu łódzko - kaliskim Antoni Galiński, członek Zarządu Powiatu tomaszowskiego Leon Karwat, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Grzegorz Wągrodzki, przedstawiciel Komendy Policji Powiatowej podkomisarz Aleksander Łazowski, kustosz działu historycznego Muzeum w Tomaszowie Maz. Andrzej Kędzierski, ksiądz Parafii Św. Antoniego Tomasz Wojciechowski, pan Jerzy Wojniłowicz, znawca historii Tomaszowa, który przygotował sylwetki bohaterów zbrodni katyńskiej związanych z naszym miastem oraz przede wszystkim członkowie rodziny majora Stanisława Zwojszczyka (dąb pamięci przy Gimnazjum nr 7) z jego siostrzenicą panią Marią Badełek na czele.

 

Dyrektor Marek Parada, otwierając uroczystość, skierował słowa podziękowania, za pomoc i wsparcie w realizacji programu, do władz samorządowych miasta i powiatu, Nadleśnictwa Smardzewice za ufundowanie sadzonek dębów oraz do pana Jerzego Wojniłowicza.

 

Radosław Pająk przedstawił nazwiska bohaterów i miejsca, w których zostali upamiętnieni oraz przedstawił krótką biografię majora Stanisława Zwojszczyka.

 

Marta Miklewska nastrojowo wyrecytowała wiersz „Katyń” Feliksa Konarskiego, a chór szkolny pod kierunkiem Agnieszki Bieniek zaśpiewał „Piechotę” oraz legendarne „Mury” Jacka Kaczmarskiego. 

 

W tym samym czasie odbywała się sesja Rady Miejskiej, w trakcie której radny Tomasz Zdonek, wiceprzewodniczący Klubu Historycznego im. „Grota” Roweckiego poprosił o uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej minutą ciszy.

 

Dąb pamięci ku czci majora Stanisława Zwojszczyka został posadzony przez: dyrektora szkoły Marka Paradę, siostrzenicę majora Marię Badełek i ucznia klasy IIe Wiktora Pietrzyka.

 

Ksiądz Tomasz Wojciechowski odmówił okolicznościową modlitwę i poświęcił tabliczkę upamiętniającą bohatera.

 

 W tym samym czasie podobne uroczystości odbywały się przy szkłach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym, aby w ten sposób oddać należny szacunek ofiarom zbrodni katyńskiej oraz kształtować postawę patriotyczną wśród tomaszowskiej młodzieży.

 

Po oficjalnej uroczystości delegacja z Sekretarzem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Cewińskim na czele udała się na Cmentarz Wojenny przy ulicy Smutnej, gdzie w imieniu wojewody łódzkiego pod Krzyżem Katyńskim złożyła wiązankę kwiatów. Kwiaty złożone został również przez przedstawicieli władz samorządowych oraz społeczności szkolnej Gimnazjum nr 7.

Lista bohaterów oraz miejsca przy, których zostali upamiętnieni:

 

- porucznik Jan Bradke -  I LO

- aspirant PP Ryszard Brejwo - ZS nr 8

- major Jerzy Bugajski - ZSP nr 2

- porucznik Józef Chmal - SP nr 14

- porucznik Michał Dobija - ZSP nr 3

- aspirant PP Józef Dobrzański - ZSP nr 6

- porucznik Antoni Gołębski - II LO

- porucznik Jan Hertz - Gim. nr 2

- major ksiądz Józef Kacprzak - Gim. nr 6

- porucznik Walenty Kamiński - III LO

- aspirant PP Franciszek Klimek - SOSW

- porucznik Józef Ławrzel - Gim. nr 3

- porucznik Antoni Małek - ZPWP

- major Jan Sierosławski - SP nr 13

- porucznik Piotr Sobotkowski - ZS nr 4

- porucznik Ewerast Stasiński - SP nr 12

- porucznik Władysław Szmidt - ZSP nr 1

- porucznik Antoni Zieliński - SP nr 7

- porucznik Wojciech Zippel - SP nr 1

- major Stanisław Zwojszczyk - Gim nr 7


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obywatel RP 30.10.2011 07:44
zacny cel panięci KATYŃ ale że wnuki PZPR z byłego PRL-u to czynią to i tak nic nie zmienią w Tomaszowie ,czy szykują się dalej do koryta ci panowie i tumanienia że to nie ich formacja zamordowała polaków.ZGROZA.

Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama