Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 22:59
Reklama dotacje dla firm
Reklama

To, że inny, nie znaczy, że zły - podsumowanie Pakistanu

Kiedy w sierpniu wjeżdżałem do Pakistanu, wydawało mi się, że cofnąłem się w czasie o minimum 100 lat. Przez pierwsze dni, bardzo tęskniłem za Iranem. Po tygodniu pobytu, udało mi się w tym kraju zaaklimatyzować. Gdy zbliżał się moment wyjazdu, posuwałem się tak wolno, żeby przedłużyć sobie pobyt (ale to może ze względu na górskie widoki).
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Pakistan to stosunkowo nowy kraj. Powstał w 1947 roku w wyniku rozpadu Indii Brytyjskich. Nie mniej jednak, pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach ponad 4.000 lat temu. Przez ten czas, zmieniali się kolejni władcy, ofiarując dzisiejszemu Pakistanowi coś "od siebie". Byli Persowie, był Aleksader Wielki, byli Wielcy Mogołowie, byli Arabowie i, wreszcie, Brytyjczycy.

Reklama

 

Dlatego, bezpodstawne wydaje się przyrównywać Pakistan do jakiegokolwiek pobliskiego kraju. Biorąc pod uwagę kulturę i obyczaje ludzi, najłatwiej określić go jako mieszanka Indii i Bliskiego Wschodu. Jeszcze lepiej przyjąć, że Pakistan to po prostu Pakistan.

 

Kraj aktualnie boryka się z pewnymi problemami, które, jak mówią ludzie, zaczęły się po zamachach na World trade Centre. Rząd robi co może rzeby zwalczyć plagę terroryzmu - a przynajmniej tak twierdzi. Oto kilka rzeczy, które czekają nas w Pakistanie.

 

WIZY.

 

Aktualnie, ciężko jest wyrobić wizę do Pakistanu. Nie ma możliwości zrobienia jej po drodzę. Trzeba zgłosić się do ambasady kraju, w którym legalnie przebywamy. Ja wizę robiłem w Warszawie. Wstępnie usłyszałem, że nie jest to możliwe. Udałem, że nie rozumiem i przedstawiłem wszystkie dokumenty. Po tygodniu miałem wizę.

 

Jeśli ktoś jest bardzo zdesperowany żeby zobaczyć Pakistan, może próbować wyrobić wizę na granicy w Sost (po drodzę od strony Chin). Ceny się zmieniają, ale ta "furtka" istnieje już dobrych parę lat.

 

BEZPIECZEŃSTWO.

 

Pakistan to kraj wybuchających bomb i wiecznych zamachów - tak twierdzi większość osób. Koleżanka z Iranu, po tygodniu mojej nieobecności na facebooku wysłała mi wiadomość czy już obcięli mi głowę. To jest mylny stereotyp. Fakt, ryzyko zawsze istnieje, ale grupy terrorystyczne to może najwyżej 2 procent całej populacji kraju, które wpływają na postrzeganie go jako całości. Trzeba uważać na siebie jak gdziekolwiek indziej. Nie izolujmy się też od ludzi - w Pakistanie będziemy budzić zainteresowanie więc lepiej, będąc na ulicy, wbić się w małą grupkę, która nie tylko ochroni w razie potrzeby, ale także chętnie oprowadzi po okolicy i zaprosi na obiad.

 

Jeśli codzi o zdrowie to cóż..... Pakistan to kraj rozwijający się i opieka zdrowotna jest.... dla bogatych. Ale za to dobrej jakości. Trzeba uważać na to co się je i pije, oraz dbać o higienę i powinno być dobrze. Apteki są dobrze zaopatrzone a leki są tanie. Dobrze jest wyposażyć się w buteleczkę płynu do odkażania rąk.

 

LUDZIE.

 

Mimo, że dominującą religią w Pakistanie jest Islam, można spotkać wielu Katolików i, jak się okazuje, Ateistów. Pakistańscy Muzułmanie mają bardzo poważne podejście do religii, dlatego polecam z rozwagą rozmawiać na te tematy. Nie wolno deklarować się jako Żyd lub Ateista. Tematy religii w rozmowach są nieuniknione.


Przygotować się też należy na masę pytań na temat rodziny. Jeśli przyjeżdżasz do Pakistanu na innej niż swoja własna tożsamości, lepiej wykuj na pamięć swoje CV :-).


Prywatnie, Pakistańczycy to bardzo mili i UCZCIWI ludzie. Jeśli mamy problem, którego nie potrafią rozwiązać, poszukają kogoś, kto pomoże. Na początku, mogą się wydać głośni i krzykliwi, ale to ze względu na ich akcentową naleciałość z Urdu, która znajduje odzwierciedlenie w języku angielskim.

 

CENY.

 

Jest bardzo tanio. Wyjątkiem jest woda - w Pakistanie nie ma zwyczaju picia wody butelkowanej. Jedyna, dostępna na rynku, woda mineralna robiona jest na licencji Nestle (może stąd ta cena). Produkty mają ceny nadrukowane na opakowaniach (z wyjątkiem pamiątek). O usługi i miejsca w hostelach trzeba się targować. Przykładowe ceny:

woda mineralna: 0.40 usd (duża butelka)
papierosy: od 0.3 usd do 2 usd.
piwo bezalkoholowe: 0.2 usd-0.3 usd
piwo alkoholowe: ok. 2 usd.
coca-cola: 0.2 usd
chleb: ok. 0.1 - 0.2 usd
ser: ok. 0.2 usd.
ryż: 0.4 usd/kg.
makaron: 0.3 usd/500g.
owoce/warzywa: bardzo tanie.
autobus miejski: 0.1 usd
autobus pozamiejski: ok. 1 - 1.5 usd/100 km.
pociąg: bardzo tani - 0.5 usd - 2 usd /100 km.
riksza w mieście: 0.5-1.5 usd.
zakwaterowanie: 0.5 usd - 200 usd :-).

KOMUNIKACJA

W Pakistanie, w bardzo szybkim tempie powstają nowe drogi. Niestety, autobusy pozamiejskie są drogie. Tam, gdzie lecą tory, lepiej zdecydować się na pociąg - jest bardzo tani, a współpasażerowie, zabierają z reguły ciepły, domowy posiłek, którym chętnie się podzielą. Załatwienie zniżki studenckiej to 20 minut do kilku godzin, ale to 50 procent zniżki na bilet. W miastach, można chodzić na piechotę, jeździć autobusem (przejazd na dachu autobusu w godzinach szczytu dostarcza niezapomnianych wrażeń), lub jeździć rikszą, czyli motorkiem z własnej roboty przyczepką mogącą pomieścić od 4 do 10 pasażerów.


Autostop jest możliwy i, wydaje mi się, że bezpieczny. Jedynym utrudnieniem jest policja, która może zgarnąć z drogi i zawieźć do najbliższej stacji kolejowej / autobusowej. Tak miałem w okolicach Quetty. Z Karachi nie mogłem wydostać się inaczej niż pociągiem ze względu na to, że dzień mojej podróży przypadał na dzień żałoby narodowej i ogólnego strajku (czyt. jednego, wielkiego chaosu).  Za to w Lahore, złapałem najdłuższego w życiu autostopa - tydzień czasu spędziłem z kierowcą, jego rodziną i znajomymi. Nie tylko zawiół mnie do Islamabadu, ale jeszcze pokazał ciekawe atrakcje po drodzę, przygarnął pod dach na czas Świąt, wyżywił i zorganizował mi transport do Gilgit.

 

HOTELE

 

Budżetowe zakwaterowanie to wydatek od 0.5 do 1.5 usd. W większych miastach to jest cena za łóżko w dormitorium; na północy kraju to normalna cena za pokój dwuosobowy. Właściciele, zaczynają jednak od znacznie wyższej ceny wyjściowej. Trzeba się targować.
 

PRZESZKODY

Biorąc pod uwagę obecną sytuację kraju, podróżowanie po Pakistanie może być nieprzyjemne.  Kłody, które możemy znaleźć pod naszymi nogami to:


- utrudnienia w wyrobieniu wizy
- częste kontrole policyjne i głupie czasem pytania od funkcjonariuszy.
- brak możliwości wjazdu do niektórych regionów - trzeba mieć specjalne (czyli drogie) pozwolenia
- czasem, ze względu na strzelaninę czy zamach, niektóre części miast są zamknięte lub sparaliżowane, więc o zwiedzaniu nie ma mowy.
- dużo papierkowej roboty przy prostych czynnościach
- w wielu miejscach brak butelkowanej wody do picia
- ruch uliczny - niby lewostronny, w praktyce, nie ma reguły.
- nieregularne i długie przerwy w dostawach prądu i wody.
- na pierwszy rzut oka, kraj wydaje się być niehigieniczny.

 

CIEKAWOSTKI

- Drugim językiem w Pakistanie jest angielski - w miastach, nie ma problemu z dostaniem anglojęzycznej prasy w bardzo przystępnej cenie. Również w telewizji, można znaleźć lokalne programy po angielsku. 
- ceny towarów sklepowych nadrukowane są na opakowaniach.
- większość zachodnich towarów produkowana jest w Pakistanie na licencji (np. czekoladki Cadburry)
- w Pakistanie produkowane są oryginalne ubrania takich marek jak Puma, Nike i Adidas.
- w Pakistanie jeździ się po lewej stronie - przynajmniej taka jest tendencja. W praktyce, jeździ się jak chce.
- w Pakistanie leży najwyżej położona utwardzona droga na świecie (KKH).
- w Pakistanie leży druga co do wysokości góra na świecie - K2
- w Pakistanie został zabity Osama bin Laden (w wypoczynkowej miejscowości Abbottabad)
- w prowincji Punjab, zbiory plonów odbywają się 3 razy w roku.
- Rozumując stereotypami, nie tylko Pakistańczycy to terroryści - amerykański "dyplomata", Raymond Davis zimą 2011 roku postrzelił na ulicy dwóch Pakistańczyków
- Widok broni nikogo w Pakistanie nie dziwi. Jeśli ktoś wyciąga obok Ciebie pistolet, na 90% chce ci go po prostu pokazać. W domu, ilość strzelb wydaje się być wskaźnikiem zamożności :-).
- Pakistan to kraj, w którym nad prawem przeważa obyczaj - wszystko jest możliwe - trzeba tylko trochę cierpliwości i samozaparcia.
- Pakistańczycy przeważnie jedzą rękoma, choć w niektórych domach można znaleźć łyżkę i widelec.
- Czy Pakistan jest tani? Odp. wydasz tyle ile chcesz wydać. Są miejsca, w których za pełen posiłek zapłacimy 0.5 usd, a zaraz obok znajdziemy knajpę, w której filiżanka herbaty kosztuje trzy razy tyle.
- Alkohol w Pakistanie jest legalny, ale tylko dla nie-Muzułmanów i tylko w specjalnych sklepach posiadających licencję lub w kilkugwiazdkowych hotelach.
- Narkotyki w Pakistanie są nielegalne, ale jak wszędzie na świecie nie ma problemu by je dostać.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

21.09.2011 19:36
Sądzę że Michał ma rację co do Pakistanu jeśli chodzi o odsetek terrorystów, wierzę mu na słowo że liczba tego barachła mieści się w przedziale 2% chociaż USA reklamują ich kraj inaczej. Co to za różnica zginąć z rąk araba zwanego Talibem a amerykańskiego "Madafakasa".

Reklama

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Trochę późno... Prezydent powinien zareagować wcześniej, rozwiewając obawy mieszkańców. Tymczasem przez wiele miesięcy trwał napędzany przez lokalne media festiwal łgarstwa prowokując fantastów do jeszcze śmielszych działań. Podczas gdy ogólnopolskie media zajmowały się naszym powiatem TiT na okładce straszył S12. Skojarzone z redakcją stowarzyszenie (założone by walczyć o czyste powietrze i zieleń) zachęcało do wariantu północnego przebiegającego przez tereny Wistomu, czy wysypisko śmieci - w rzeczywistości był to wariant narysowany przez dyletantów przez obszar Natura 2000 i Puszczę Spalską - gdzie tu troska o czyste powietrze i zieleń? W szerzeniu głupot prym wiedzie tez lokalna telewizja, w której wicestarosta pan Justyna bajdurzył a to o cennych lasach, a to o 70 metrowej trasie... To jest przerażające.Źródło komentarza: 7 godzin rozmów. Prezydent spotkał się z mieszkańcamiAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Wyobraź sobie, że świat nie kończy się w granicach powiatu i miasta sąsiedniego ;-) To połączenie kolejowe, to okno na świat.Źródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No i 12 mln zł dostał właśnie z tego Urzędu MarszałkowskiegoŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: nie leć Pan w kulki. Ten tytuł tego materiału powyżej mnie zaskoczył, ale, jak zacząłem czytać pierwsze zdania, doszedłem do normy. Czyli: normalka, "normalne" traktowanie przygłupów ze starostwa tomaszowskiego, uwalenie prostego wniosku o dotacje. Jednak, dla ludzi z Ciebłowic, to nie jest "normalka", to jest debilizm władców powiatu tomaszowskiego. HEJ!!! Radni powiatowi!!! Dokąd, do ku#wy nędzy będziecie tolerować ten zarząd powiatu - co?! Ile jeszcze razy musicie dostać w dupę, abyście zrozumieli, że za takie sytuacje możecie też dostać w dupę przy najbliższych wyborach?! Ale wy, wszyscy (95%) radni doskonale wiecie, że Polacy, to takie totalne przygłupy, że do ich główek nie docierają takie sprawy. I zawsze będą głosować tak, jak im nakazuje ich czerwony móżdżek. Komuna ma się dobrze (większość z pisiorów, to dawne czerwone pająki) ....Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Niemce exitTreść komentarza: O 6 rano? Nikt nie powinien przyjść, niech sami sobie otwierają dla siebie ten parkŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: MTreść komentarza: Do Warszawy z Łodzi jezdzi z 7 bezpośrednich dziennie więc się niech Pan nie osmieszaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama