- Mam trójkę dzieci w różnym wieku, mam więc bardzo dobre porównanie - mówi nam pani Marta. - Najstarsze z nich w tym roku idzie do liceum. Co prawda koszt zakupu nowych podręczników jest w jego przypadku najwyższy, to jednak większość książek można nabyć na wtórnym rynku. Jest to zdecydowanie tańsze. Pamiętam, jak kiedyś z tych samych podręczników co ja korzystał mój brat i siostra. Dzisiaj nauczyciel w szkole podstawowej u mojej córeczki wymaga, by podręcznik był z tego roku. Wydane wcześniej są nieakceptowane. Argumentuje się, że w nowej wersji poprawiono błędy. Więc ja pytam, kto poprzednią dopuścił do druku i dla kształcenia dzieci.
Podręczniki i ćwiczenia w szkołach podstawowych i gimnazjach często nie nadają się do powtórnego użytku również z tego powodu, że dzieci rozwiązują w nich zadania, odrabiają prace domowe a nauczyciele wystawiają oceny. Niewielu nauczycieli wymaga wypełniania rubryk ołówkiem w taki sposób, by napisy można była zetrzeć.
- Książki to nie jedyny wydatek szkolny - opowiada Janusz. - Zeszyty, kredki, ołówki i inne przybory, to także niemały wydatek. W dodatku rozłożony na dziesięć miesięcy. Wiem z doświadczenia, że wykonanie niektórych zadań domowych kosztować może nawet 100 złotych. Łatwo policzyć ile to jest w odniesieniu do najniższych wynagrodzeń. Nie jest łatwo. Jak ma się dwójkę albo trójkę dzieci może się okazać, że rodzice nie są w stanie ich ponieść. Zdarza się, że moje dziecko nie idzie do szkoły, bo nie stać nas zakup materiałów do wykonania pracy domowej, która i tak w krótkim czasie trafia do śmietnika.
Nieco pomocnym jest funkcjonujący od kilku lat rządowy program, dzięki któremu najuboższe rodziny mogą liczyć na dofinansowanie zakupu podręczników dla swoich dzieci. Wnioski o ich przyznanie można składać w tomaszowskim Urzędzie Miasta do 15 września br.
- Rodzice mogą uzyskać, w zależności od klasy, do której uczęszcza dziecko oraz stopnia niepełnosprawności od 180 do 390 złotych - wyjaśnia Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji społecznej. - Z wnioskiem o przyznanie pomocy mogą wystąpić rodzice ucznia (prawni opiekunowie, rodzice zastępczy), a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba - za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza i w szkole też są do pobrania odpowiednie druki. Obowiązkowo należy dołączyć także zaświadczenie o wysokości dochodów.
Napisz komentarz
Komentarze