- Ksiądz Grzegorz Chirk to niezwykle zapracowana osoba, a w dodatku niezwykle pozytywny i lubiany przez wszystkich duszpasterz. Cieszy mnie, że udało mu się znaleźć dwie godziny czasu, by się z nami spotkać. Mam nadzieję, że zaowocują one wsparciem dla tak cennej inicjatywy. Budowa hospicjum w starzejących się w tym tempie mieście i powiecie, zmianie stylu życia, gdzie nie ma już tzw. domów wielopokoleniowych to temat, który powinien być dla nas priorytetowym - mówi przewodniczący komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych, Mariusz Strzępek.
- Powstanie tego miejsca jest dla mnie celem nadrzędnym. Idea ta towarzyszyła mi od wielu lat, a więc od początków mojego kapłaństwa. Z chorymi pracuję od blisko 10 lat, w tym z dziećmi chorymi onkologicznie, będącymi podopiecznymi fundacji Gajusz. Specjalnie skończyłem studia w dziedzinie psychoonkologii, by pomagać chorym i ich rodzinom, także w fazie odchodzenia. Praca z chorymi wymaga dużo pokory. Toteż pokazuje dlaczego brakuje u nas takich miejsc. W województwie łódzkim nie ma żadnego stacjonarnego hospicjum. Są tylko oddziały opieki paliatywnej. Idea hospicjum jest nieco inna. Mam nadzieję, że dla naszych podopiecznych będzie to przede wszystkim dom, w którym będą się dobrze czuli, gdzie będzie zapewniona im najlepsza, fachowa opieka - wyjaśniał radnym ksiądz Grzegorz Chirk.
Fundacja "Dwa skrzydła", która będzie budowała hospicjum, a następnie będzie opiekowała się chorymi, na chwilę obecną ma wydzierżawiony od samorządu miejskiego teren nad Pilicą w rejonie ulic Kępa i Mireckiego. Przygotowano też projekt oraz wykonano kosztorys budowlany. Fundacja przygotowuje się do udziału w konkursie, który ogłosić ma już w przyszłym miesiącu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, budynek, jaki powstanie, będzie budynkiem pasywnym, czyli oszczędnym energetycznie.
- W mojej pracy często spotykam się z bezradnością. Chorzy wymagają bardzo fachowej opieki i pomocy, której rodziny nie są w stanie zapewnić. Cieszę się, że udało nam się przejść pewien proces w świadomości naszego miasta. Odkąd zostałem duszpasterzem nauczycieli w Tomaszowie, zaproponowałem, abyśmy zrealizowali taki projekt, który będzie propagował ideę pomocy osobom terminalnie chorym. W ten sposób powstały "Pola nadziei". W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia. Są tacy nauczyciele, którzy są z nami od początku - mówi ks. Chirk.
Jak podkreśla pomysłodawca budowy hospicjum, nie może to być miejsce zbyt duże. Przewidziano, że znajdzie się w nim miejsce dla 35 chorych. Praca w takim miejscu bardzo obciąża psychikę personelu. Pracownicy mają ciągły kontakt z bólem i śmiercią. Problemem bywa bieżące utrzymywanie tego rodzaju placówek. Nie jest przypadkiem, że jest ich tak mało w skali całego kraju. Doświadczenie pokazuje, że fundusze przekazywane przez NFZ na potrzeby pacjentów nie są wystarczające.
- Staramy się korzystać z doświadczeń innych hospicjów. Na przykład niezwykle ważne jest, aby była na miejscu kuchnia, a nie catering. To przecież ma być dom. Chory ma wtedy możliwość stosowania bardzo spersonalizowanej diety. Tyle, że funkcjonowanie kuchni generuje koszty. Rozwiązuje się to w ten sposób, że kuchnia w placówce świadczy usługi cateringowe - tłumaczy.
Koszty budowy hospicjum o powierzchni 2500 m kw. wstępnie oszacowane zostały na 12 milionów złotych. Nie obejmują one zakupu i instalacji urządzeń i wyposażenia. W sumie mogą one wynieść ponad 15 mln. Ksiądz Chirk liczy na uzyskanie dofinansowania na poziomie 80 procent. Pozostałą część trzeba będzie dozbierać. Na ten moment Fundacja zebrała ok. 100 tysięcy złotych.
- Jesteśmy w okresie rozliczania podatków za ubiegły rok. Chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby rozważyli możliwość wpłaty jednego procenta własnego podatku właśnie na potrzeby budowy hospicjum. Wierzymy, że powstanie miejsce, gdzie ludzie w godnych warunkach i pod troskliwą opieką dożywać będą swoich ostatnich dni. Każdy, kto opiekował się chorym członkiem rodziny wie jak bardzo jest to ważne - podsumowuje spotkanie z ks. Chirkiem, przewodniczący Mariusz Strzępek.
Jeśli chcecie wesprzeć budowę hospicjum, możecie skorzystać z poniższych danych
Fundacja "DWA SKRZYDŁA"
ul. Św. Antoniego 97
97-200 Tomaszów MazowieckiNIP: 773-24-72-794
REGON: 101514554
KRS: 0000443380
Numer konta
82 2030 0045 1110 0000 0253 4500
Napisz komentarz
Komentarze