Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 01:39
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

Skansen w Jedynce

Nieczęsto zdarza się prezentowanie Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic w ogólnopolskiej telewizji. Do takiego występu doszło w minioną niedzielę i to w cieszącym się ogromną oglądalnością głównym wydaniu „Wiadomości” na antenie TVP 1. Widzowie z całej Polski mogli przenieść się na krótko do naszego miasta i jego okolic za sprawą telewizyjnego reportażu red. Joanny Goszcz poświęconego przypadającemu właśnie 45-leciu kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama dotacje unijne dla firm

Przypomnijmy, że po ogromnym sukcesie pierwszej serii tego serialu zrealizowanej w Żaganiu i okolicach ekipa filmowa ulokowała się wiosną 1968 roku w Spale. Zarówno tutaj, jak też w pobliskim Teofilowie, Inowłodzu i Poświętnem, a także w Ujeździe znaleziono znakomite plenery do realizacji kolejnych ośmiu odcinków „Czterech pancernych”. Wiele zdjęć nakręcono również w naszym mieście, a m.in. przy moście kolejowym na Pilicy, na przystaniach wioślarskich oraz w kopalni „Biała Góra” i obok „małych grot”. W tym ostatnim miejscu odtwarzano pamiętne sceny z forsowania Odry przy udziale słynnego czołgu „Rudy 102” i jego dzielnej załogi. Również tutaj wbijała ona historyczny słup graniczny nad Odrą, w roli której wystąpiła właśnie Pilica.

 

Trwającej przez pół roku pracy ekipy filmowej towarzyszyło ogromne zainteresowanie miłośników serialu. Do miejsc nakręcania kolejnych zdjęć nieustannie ciągnęły tłumy ciekawskich, wśród których wiodły prym zwłaszcza liczne fanki Janka Kosa, granego przez młodziutkiego Janusza Gajosa. Na brak wielbicielek nie narzekali także: Grigorij (rola Włodzimierza Presa), Gustlika ( rola Franciszka Pieczki) lub Tomusia Czereśniaka (rola Wiesława Gołasa).

 

Wielu mieszkańców Tomaszowa i okolicznych miejscowości zaangażowano do roli statystów. Wielu do tej pory przechowuje fotografie i inne pamiątki z tego okresu i nadal chętnie ogląda kolejne wznowienia telewizyjne legendarnego już dzisiaj serialu, uznanego za najlepszy film przygodowy okresu PRL. Co zastanawiające, pomimo ogromnej konkurencji filmów realizowanych w nowoczesnych technologiach filmowych przygody załogi „Rudego” i psa Szarika są do dzisiaj chętnie oglądane przez kolejne roczniki najmłodszych.

 

Z wielkim zaciekawieniem oglądają też oni pamiątki po realizacji tego serialu w nadpilickich plenerach gromadzone przez Skansen Rzeki Pilicy. Oczywiście, największą atrakcją jest znajdujący się w skansenie autentyczny czołg T-34/85 – taki sam jak występujący w serialu. Maszyna, przekazana przed trzema laty pilickiej placówce w depozyt przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, przeszła tutaj gruntowną „reanimację” zakończoną uruchomieniem czołgu.

Rychło stał się on celem wizyt regularnych wizyt składanych skansenowi przez zagorzałych miłośników kultowego serialu – członków ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”. Poznają oni tutaj wszystkie tajniki „Rudego”, przeprowadzając przy nim również bieżące naprawy i zabiegi konserwacyjne. Wielką nagrodą za tę pracę jest dla klubowiczów możliwość odbycia przejażdżki ukochanym czołgiem po skansenowym poligonie, rzecz jasna w oryginalnych kombinezonach i hełmofonach pancerniackich.

 

Kolejnym efektem współpracy tomaszowskiego skansenu z tym klubem stało się opracowanie „Szlaku Czterech Pancernych”, przebiegającego przez miejsca, w których 43 lata temu nakręcano zdjęcia do drugiej części serialu. Wcześniej taki szlak urządziły wraz ze wspomnianym klubem władze Żagania, czyniąc z tego szlaku, a także z tworzonego tam obecnie „Muzeum Czterech Pancernych”, wręcz główny produkt turystyczny miasta. Na serialowym szlaku w Żaganiu i okolicy ustawiono wiele tablic informacyjnych, wydano folder-przewodnik po tych miejscach. W tomaszowskim skansenie, póki co, stanęła plansza z mapą i archiwalnymi zdjęciami.

 

Właśnie o tych i innych przejawach niezwykłej żywotności serialu „Czterej Pancerni i pies”, o jego trwałych śladach w Tomaszowie, Żaganiu i Bydgoszczy, a także o jego współczesnych fanach i naśladowcach mówił reportaż w niedzielnych „Wiadomościach”. Z satysfakcją należy podkreślić, że zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcono w nim właśnie naszemu miastu i jego okolicom. Co więcej, rozszerzoną wersję tego materiału pokazano w emitowanym przez TVP 1 następnego dnia rano popularnym programie „Kawa, czy herbata” . Ustami popularnej prezenterki telewizyjnej – Beaty Chmielowskiej zaproszono telewidzów do Tomaszowa Mazowieckiego, jako miasta przyjaznego ludziom „pozytywnie zakręconym” – takim, jak wspomniani wcześniej miłośnicy serialu o czterech pancerniakach i ich psie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

maruda 21.07.2011 18:57
@głos robotniczy: nie doczytałem się tu żalu za minionym ustrojem, a jedynie zadowolenie, że tym razem w Wiadomościach mówiono o Tomaszowie w pozytywny sposób.

Reklama
głos robotniczy 21.07.2011 17:09
czyli wg pana, panie k. ..... komuno wróć!!!

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Panie Janie, przecież Krawczyk niczym nie rożni sie od pozostałego draństwa.Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: ????Treść komentarza: Cieszyć się , ale czy nie było tam jakiegoś kumoterstwa ? Czy wszyscy zostali prawidłowo ocenieni ?????Źródło komentarza: Wokalistki PCAS z nagrodamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najpierw moja formalno-emocjonalna uwaga: jestem zaskoczony tym, że na ten chłam (komisję), zorganizowany przez inny społeczny i samorządowy chłam, czyli przez P. Kucharskiego, dał się namówić mój dobry i porządny znajomy - Marek Krawczyk. Marek: jak mogłeś dać się namówić takiemu społecznemu i samorządowemu ciemniakowi na taki chłam. Ten badziewiak nie dorasta Tobie do pięt pod każdym względem. Ponadto, ustalenia tej komisji są ŻADNE. Ostatnie ustalenie tego chłamu (komisji) jest takie: "1. Wystąpienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach uprawnień przez służby Wojewody Łódzkiego, oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie realizacji zadań zgodnie z zawartymi umowami przez Wydział Spraw Społecznych i Rodziny z Klubem Sportowym Arena oraz Tomaszowskim Centrum Sportu Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim." Już, kur.a, widzę, jak RIO trzęsie gaciami i pędzi na pilną kontrolę do UM w Tomaszowie, bo tak sobie zażyczył totalny, społeczny i samorządowy dureń pod tytułem: Piotr Kucharski, który znalazł do swojej komisji paru innych badziewiaków. PS. Prezydent Miasta będzie miał z tymi badziewiakami z po i tej drogi donikąd przechlapane. Ta Klatka, ten Ogórek, ten - pożal się Boże- poseł i inne wygibusy...Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: z UnewlaTreść komentarza: Tak to byłoby super rozwiązanie, z uwagi na to że wielu przyjezdnych robi zakupy w Kerfurze!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Umowa okrągłostołowa nadal obowiązuje ,,wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i tyle w temacie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymany
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama