Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 05:34
Reklama
Reklama

Brzustówka ma 600 lat!

Historia Brzustówki już od sześciu wieków nierozerwalnie splata się z rzeką Pilicą i Niebieskimi Źródłami. To tędy prowadziła pilicka przeprawa na uczęszczanym trakcie z Opoczna do Wolborza. To tutaj czekały na podróżnych zajazdy, gościńce i karczmy, w których zatrzymywali się flisacy-oryle spławiający Pilica drewno. Z historią tej dzielnicy będziecie mogli zapoznać się już jutro odwiedzając Skansen Rzeki Pilicy

[reklama2]

Od 1915 roku, kiedy przyłączono nadpilicką Brzustówkę do Tomaszowa, związała ona swoje losy także z tym fabrycznym miastem. Odtąd kilka pokoleń brzustowian łączyło uprawę roli z pracą w tomaszowskich fabrykach, uzupełniając je także dorożkarstwem, wypałem wapna i czerpaniem z Niebieskich Źródeł wody na zaopatrzenie tomaszowian.

 

Wraz z Tomaszowem ponosiła Brzustówka również tragiczne ofiary w latach II wojny światowej. Także dzisiaj ta nadpilicka dzielnica, choć jedna z najmniejszych w Tomaszowie, wnosi trwały i widoczny wkład do życia naszego miasta.

 

Stosowną okazją do przypomnienia i godnego upamiętnienia szacownych i burzliwych dziejów tej najstarszej po Białobrzegach dzielnicy tomaszowskiej, jak też oddania należnego szacunku jej dawnym i obecnym mieszkańcom, jest przypadająca w tym roku okrągła 600 rocznica pierwszej wzmianki pisanej o Brzustówce. A pochodzi ona ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”, która wymienia jako właścicieli Brzustówki Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.

 

Utworzony już półtora roku temu komitet organizacyjny obchodów Jubileuszu 600-lecia Brzustówki zaprosił do swojego grona lokalnych patriotów – mieszkających w tej dzielnicy, albo się z niej wywodzących lub też związanych z nią poprzez swoją pracę. Honorowy patronat nad tym jubileuszem objął prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Rafał Zagozdon. Ustalono, że ośrodkiem rocznicowych obchodów będzie zarówno sama Brzustówka, jak i sąsiadujący z nią Skansen Rzeki Pilicy, wspomagany przez zaprzyjaźnione placówki kultury z miasta.

 

To właśnie w skansenie nastąpi w najbliższy wtorek – 3 maja oficjalna inauguracja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki. Przebiegnie ona w klimacie tradycyjnej już tutaj „majówki historycznej”, łączącej dawne dzieje z zabawą podczas rodzinnego pikniku. I tak pierwszą część majówki, która rozpocznie się o godz. 15.00, wypełni inscenizacja czerpania wody z Niebieskich Źródeł przez brzustowskich woziwodów przed stu laty. Nie zabraknie w niej zrekonstruowanego ostatnio przez skansen konnego beczkowozu, jak też ostatniej brzustowskiej dorożki. W role woziwodów wcielą się młodzi miłośnicy historii skupieni wokół Ośrodka Kultury „Tkacz”.

 

Następnie majówka przeniesie się ze źródeł do skansenu, gdzie będzie trwał wspomniany wcześniej rocznicowy piknik. Złożą się na niego występy zespołu folklorystycznego „Brzustowianie” z Brzustowa, kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej oraz zespołów dziecięcych: „Impuls” i „Dokowanie” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.

 

Adekwatną scenerią do tych popisów będą pokazy tradycyjnych rzemiosł i zajęć gospodarskich związanych z dawną Brzustówką. Z pomocą grupy rekonstrukcyjnej O.K. „Tkacz” można będzie je nie tylko zobaczyć, ale również samemu spróbować swoich sił m.in. w młóceniu zżętego zboża, mieleniu ziaren na mąkę i wypiekaniu podpłomyków. Będzie także okazja do własnoręcznego poznania stosowanych kiedyś przez brzustowskie gospodynie sposobów prania oraz maglowania i prasowania. Można będzie również poznać pracę kowala oraz szkutnika wytwarzającego pilickie łodzie.

 

Kulminacja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki nastąpi w sobotę 6 sierpnia. Uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Antoniego, po której nastąpi złożenie kwiatów pod odsłoniętym przed kilku laty na miejscowym cmentarzu wojennym obeliskiem ku czci mieszkańców Brzustówki poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej. Następie uroczystości przeniosą się do centrum Brzustówki, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie głazu z tablicą pamiątkową.

 

Kolejnym ważnym akcentem tego dnia stanie się uroczyste otwarcie w Skansenie Rzeki Pilicy wystawy historycznej poświęconej 600-letnim dziejom Brzustówki. Będzie ono połączone z sesją popularno-naukową na temat historii i dnia dzisiejszego dzielnicy-jubilatki. Uwieńczeniem całorocznych obchodów jubileuszowych ma się stać wydanie okolicznościowej publikacji poświęconej 600-letniej historii Brzustówki.

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

"Głos Robotniczy" 04.05.2011 05:57
4 ! 2 ma niestety rację....

kiki 03.05.2011 18:10
do3...entylygencie,z Bożej łaski,zazdrościsz,że Andrju pochodzi z dziada pradziada z 600-letniej dzielnicy Tomaszowa-Maz ?...a Ty natomiast z 200-letniego miasta,które powinno zmienić nazwę na Zadupie ?!

do 2 29.04.2011 06:39
wystaw mu pomnik w skansenie!....pożal się boże....yntelektualysto....

kiki 28.04.2011 10:28
Co profesja to profesja.Nie pisał to byle kto,tylko zawodowy dziennikarz i rysownik Andrju Kobalczyk. Właśnie na profesji musi być oparta sztuka dziennikarska,a to widać w każdym calu tego artykułu.

sdsa 28.04.2011 09:33
Doskonały artykuł ! Oby takich więcej. Wspaniałe zdjęcia !!

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: On.aTreść komentarza: Będzie pięknie!Źródło komentarza: Spała w rewitalizacji. Kolejne 7 milionów do wydania w przyszłym rokuAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Te!!! Racjonalny!!! Widać, że ta twoja racjonalność, to takie cwaniackie, lokalne kręcenie lodów. A na koniec udajesz lokalnego patriotę, litującego się nad mieszkańcami. Nie daj Panie Boże, abyś kiedykolwiek miał cokolwiek do powiedzenia w lokalnych sprawach samorządowych. Dopiero wtedy byłoby bagno.Źródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian WitczakAutor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: A tak mało brakowało i byśmy go mieli za Prezydenta... Ech. Kiedy Ci ludzie się obudzą i przestaną oglądać telewizję reżimową i zaczną sami myśleć. Chyba nigdy.Źródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian WitczakAutor komentarza: AdekTreść komentarza: patrząć na maciorę i jego sposób bycia nie wmówis znikomu ze on nie ma zadnych zaburzeń? gdyby były badania psychiatrychne to dawno by go nie dopuszczali do "koryta:" i brylantowania o zamachu w który sami nie wierząŹródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian WitczakAutor komentarza: racjonalnyTreść komentarza: Wystarczyło tylko, aby starościna się dogadał z Prezydentem i mieli by zarówno miasto jak i powiat a, że za sobą nie przepadają to w zamian jest syf, kiła i mogiła! Zwłaszcza w powiecie. Dziwi mnie, iż ktoś ,,z góry" nie zajął się tym towarzystwem zaraz po wyborach przewodniczącego RM, gdzie radny Batorski był odpowiednią osobą na to stanowisko, a przez zdradę dwóch pisiorów wybrano kogoś z PO. Na dzień dzisiejszy- Bagno i gnój! Cierpią jak zwykle... mieszkańcy.Źródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian WitczakAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Zaznaczam że te głodne stwory lubią tłuściejszych osobników, chudych nie ruszą, zatem chrońcie się kto może.Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama