Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Brzustówka ma 600 lat!

Historia Brzustówki już od sześciu wieków nierozerwalnie splata się z rzeką Pilicą i Niebieskimi Źródłami. To tędy prowadziła pilicka przeprawa na uczęszczanym trakcie z Opoczna do Wolborza. To tutaj czekały na podróżnych zajazdy, gościńce i karczmy, w których zatrzymywali się flisacy-oryle spławiający Pilica drewno. Z historią tej dzielnicy będziecie mogli zapoznać się już jutro odwiedzając Skansen Rzeki Pilicy

[reklama2]

Od 1915 roku, kiedy przyłączono nadpilicką Brzustówkę do Tomaszowa, związała ona swoje losy także z tym fabrycznym miastem. Odtąd kilka pokoleń brzustowian łączyło uprawę roli z pracą w tomaszowskich fabrykach, uzupełniając je także dorożkarstwem, wypałem wapna i czerpaniem z Niebieskich Źródeł wody na zaopatrzenie tomaszowian.

 

Wraz z Tomaszowem ponosiła Brzustówka również tragiczne ofiary w latach II wojny światowej. Także dzisiaj ta nadpilicka dzielnica, choć jedna z najmniejszych w Tomaszowie, wnosi trwały i widoczny wkład do życia naszego miasta.

 

Stosowną okazją do przypomnienia i godnego upamiętnienia szacownych i burzliwych dziejów tej najstarszej po Białobrzegach dzielnicy tomaszowskiej, jak też oddania należnego szacunku jej dawnym i obecnym mieszkańcom, jest przypadająca w tym roku okrągła 600 rocznica pierwszej wzmianki pisanej o Brzustówce. A pochodzi ona ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”, która wymienia jako właścicieli Brzustówki Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.

 

Utworzony już półtora roku temu komitet organizacyjny obchodów Jubileuszu 600-lecia Brzustówki zaprosił do swojego grona lokalnych patriotów – mieszkających w tej dzielnicy, albo się z niej wywodzących lub też związanych z nią poprzez swoją pracę. Honorowy patronat nad tym jubileuszem objął prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Rafał Zagozdon. Ustalono, że ośrodkiem rocznicowych obchodów będzie zarówno sama Brzustówka, jak i sąsiadujący z nią Skansen Rzeki Pilicy, wspomagany przez zaprzyjaźnione placówki kultury z miasta.

 

To właśnie w skansenie nastąpi w najbliższy wtorek – 3 maja oficjalna inauguracja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki. Przebiegnie ona w klimacie tradycyjnej już tutaj „majówki historycznej”, łączącej dawne dzieje z zabawą podczas rodzinnego pikniku. I tak pierwszą część majówki, która rozpocznie się o godz. 15.00, wypełni inscenizacja czerpania wody z Niebieskich Źródeł przez brzustowskich woziwodów przed stu laty. Nie zabraknie w niej zrekonstruowanego ostatnio przez skansen konnego beczkowozu, jak też ostatniej brzustowskiej dorożki. W role woziwodów wcielą się młodzi miłośnicy historii skupieni wokół Ośrodka Kultury „Tkacz”.

 

Następnie majówka przeniesie się ze źródeł do skansenu, gdzie będzie trwał wspomniany wcześniej rocznicowy piknik. Złożą się na niego występy zespołu folklorystycznego „Brzustowianie” z Brzustowa, kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej oraz zespołów dziecięcych: „Impuls” i „Dokowanie” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.

 

Adekwatną scenerią do tych popisów będą pokazy tradycyjnych rzemiosł i zajęć gospodarskich związanych z dawną Brzustówką. Z pomocą grupy rekonstrukcyjnej O.K. „Tkacz” można będzie je nie tylko zobaczyć, ale również samemu spróbować swoich sił m.in. w młóceniu zżętego zboża, mieleniu ziaren na mąkę i wypiekaniu podpłomyków. Będzie także okazja do własnoręcznego poznania stosowanych kiedyś przez brzustowskie gospodynie sposobów prania oraz maglowania i prasowania. Można będzie również poznać pracę kowala oraz szkutnika wytwarzającego pilickie łodzie.

 

Kulminacja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki nastąpi w sobotę 6 sierpnia. Uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Antoniego, po której nastąpi złożenie kwiatów pod odsłoniętym przed kilku laty na miejscowym cmentarzu wojennym obeliskiem ku czci mieszkańców Brzustówki poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej. Następie uroczystości przeniosą się do centrum Brzustówki, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie głazu z tablicą pamiątkową.

 

Kolejnym ważnym akcentem tego dnia stanie się uroczyste otwarcie w Skansenie Rzeki Pilicy wystawy historycznej poświęconej 600-letnim dziejom Brzustówki. Będzie ono połączone z sesją popularno-naukową na temat historii i dnia dzisiejszego dzielnicy-jubilatki. Uwieńczeniem całorocznych obchodów jubileuszowych ma się stać wydanie okolicznościowej publikacji poświęconej 600-letniej historii Brzustówki.

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
"Głos Robotniczy" 04.05.2011 05:57
4 ! 2 ma niestety rację....

kiki 03.05.2011 18:10
do3...entylygencie,z Bożej łaski,zazdrościsz,że Andrju pochodzi z dziada pradziada z 600-letniej dzielnicy Tomaszowa-Maz ?...a Ty natomiast z 200-letniego miasta,które powinno zmienić nazwę na Zadupie ?!

do 2 29.04.2011 06:39
wystaw mu pomnik w skansenie!....pożal się boże....yntelektualysto....

kiki 28.04.2011 10:28
Co profesja to profesja.Nie pisał to byle kto,tylko zawodowy dziennikarz i rysownik Andrju Kobalczyk. Właśnie na profesji musi być oparta sztuka dziennikarska,a to widać w każdym calu tego artykułu.

sdsa 28.04.2011 09:33
Doskonały artykuł ! Oby takich więcej. Wspaniałe zdjęcia !!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama