[reklama2]
Od 1915 roku, kiedy przyłączono nadpilicką Brzustówkę do Tomaszowa, związała ona swoje losy także z tym fabrycznym miastem. Odtąd kilka pokoleń brzustowian łączyło uprawę roli z pracą w tomaszowskich fabrykach, uzupełniając je także dorożkarstwem, wypałem wapna i czerpaniem z Niebieskich Źródeł wody na zaopatrzenie tomaszowian.
Wraz z Tomaszowem ponosiła Brzustówka również tragiczne ofiary w latach II wojny światowej. Także dzisiaj ta nadpilicka dzielnica, choć jedna z najmniejszych w Tomaszowie, wnosi trwały i widoczny wkład do życia naszego miasta.
Stosowną okazją do przypomnienia i godnego upamiętnienia szacownych i burzliwych dziejów tej najstarszej po Białobrzegach dzielnicy tomaszowskiej, jak też oddania należnego szacunku jej dawnym i obecnym mieszkańcom, jest przypadająca w tym roku okrągła 600 rocznica pierwszej wzmianki pisanej o Brzustówce. A pochodzi ona ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”, która wymienia jako właścicieli Brzustówki Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.
Utworzony już półtora roku temu komitet organizacyjny obchodów Jubileuszu 600-lecia Brzustówki zaprosił do swojego grona lokalnych patriotów – mieszkających w tej dzielnicy, albo się z niej wywodzących lub też związanych z nią poprzez swoją pracę. Honorowy patronat nad tym jubileuszem objął prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Rafał Zagozdon. Ustalono, że ośrodkiem rocznicowych obchodów będzie zarówno sama Brzustówka, jak i sąsiadujący z nią Skansen Rzeki Pilicy, wspomagany przez zaprzyjaźnione placówki kultury z miasta.
To właśnie w skansenie nastąpi w najbliższy wtorek – 3 maja oficjalna inauguracja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki. Przebiegnie ona w klimacie tradycyjnej już tutaj „majówki historycznej”, łączącej dawne dzieje z zabawą podczas rodzinnego pikniku. I tak pierwszą część majówki, która rozpocznie się o godz. 15.00, wypełni inscenizacja czerpania wody z Niebieskich Źródeł przez brzustowskich woziwodów przed stu laty. Nie zabraknie w niej zrekonstruowanego ostatnio przez skansen konnego beczkowozu, jak też ostatniej brzustowskiej dorożki. W role woziwodów wcielą się młodzi miłośnicy historii skupieni wokół Ośrodka Kultury „Tkacz”.
Następnie majówka przeniesie się ze źródeł do skansenu, gdzie będzie trwał wspomniany wcześniej rocznicowy piknik. Złożą się na niego występy zespołu folklorystycznego „Brzustowianie” z Brzustowa, kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej oraz zespołów dziecięcych: „Impuls” i „Dokowanie” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.
Adekwatną scenerią do tych popisów będą pokazy tradycyjnych rzemiosł i zajęć gospodarskich związanych z dawną Brzustówką. Z pomocą grupy rekonstrukcyjnej O.K. „Tkacz” można będzie je nie tylko zobaczyć, ale również samemu spróbować swoich sił m.in. w młóceniu zżętego zboża, mieleniu ziaren na mąkę i wypiekaniu podpłomyków. Będzie także okazja do własnoręcznego poznania stosowanych kiedyś przez brzustowskie gospodynie sposobów prania oraz maglowania i prasowania. Można będzie również poznać pracę kowala oraz szkutnika wytwarzającego pilickie łodzie.
Kulminacja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki nastąpi w sobotę 6 sierpnia. Uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Antoniego, po której nastąpi złożenie kwiatów pod odsłoniętym przed kilku laty na miejscowym cmentarzu wojennym obeliskiem ku czci mieszkańców Brzustówki poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej. Następie uroczystości przeniosą się do centrum Brzustówki, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie głazu z tablicą pamiątkową.
Kolejnym ważnym akcentem tego dnia stanie się uroczyste otwarcie w Skansenie Rzeki Pilicy wystawy historycznej poświęconej 600-letnim dziejom Brzustówki. Będzie ono połączone z sesją popularno-naukową na temat historii i dnia dzisiejszego dzielnicy-jubilatki. Uwieńczeniem całorocznych obchodów jubileuszowych ma się stać wydanie okolicznościowej publikacji poświęconej 600-letniej historii Brzustówki.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze