Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 12:00
Reklama
Reklama

Brzustówka ma 600 lat!

Historia Brzustówki już od sześciu wieków nierozerwalnie splata się z rzeką Pilicą i Niebieskimi Źródłami. To tędy prowadziła pilicka przeprawa na uczęszczanym trakcie z Opoczna do Wolborza. To tutaj czekały na podróżnych zajazdy, gościńce i karczmy, w których zatrzymywali się flisacy-oryle spławiający Pilica drewno. Z historią tej dzielnicy będziecie mogli zapoznać się już jutro odwiedzając Skansen Rzeki Pilicy

[reklama2]

Reklama

Od 1915 roku, kiedy przyłączono nadpilicką Brzustówkę do Tomaszowa, związała ona swoje losy także z tym fabrycznym miastem. Odtąd kilka pokoleń brzustowian łączyło uprawę roli z pracą w tomaszowskich fabrykach, uzupełniając je także dorożkarstwem, wypałem wapna i czerpaniem z Niebieskich Źródeł wody na zaopatrzenie tomaszowian.

 

Wraz z Tomaszowem ponosiła Brzustówka również tragiczne ofiary w latach II wojny światowej. Także dzisiaj ta nadpilicka dzielnica, choć jedna z najmniejszych w Tomaszowie, wnosi trwały i widoczny wkład do życia naszego miasta.

 

Stosowną okazją do przypomnienia i godnego upamiętnienia szacownych i burzliwych dziejów tej najstarszej po Białobrzegach dzielnicy tomaszowskiej, jak też oddania należnego szacunku jej dawnym i obecnym mieszkańcom, jest przypadająca w tym roku okrągła 600 rocznica pierwszej wzmianki pisanej o Brzustówce. A pochodzi ona ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”, która wymienia jako właścicieli Brzustówki Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.

 

Utworzony już półtora roku temu komitet organizacyjny obchodów Jubileuszu 600-lecia Brzustówki zaprosił do swojego grona lokalnych patriotów – mieszkających w tej dzielnicy, albo się z niej wywodzących lub też związanych z nią poprzez swoją pracę. Honorowy patronat nad tym jubileuszem objął prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Rafał Zagozdon. Ustalono, że ośrodkiem rocznicowych obchodów będzie zarówno sama Brzustówka, jak i sąsiadujący z nią Skansen Rzeki Pilicy, wspomagany przez zaprzyjaźnione placówki kultury z miasta.

 

To właśnie w skansenie nastąpi w najbliższy wtorek – 3 maja oficjalna inauguracja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki. Przebiegnie ona w klimacie tradycyjnej już tutaj „majówki historycznej”, łączącej dawne dzieje z zabawą podczas rodzinnego pikniku. I tak pierwszą część majówki, która rozpocznie się o godz. 15.00, wypełni inscenizacja czerpania wody z Niebieskich Źródeł przez brzustowskich woziwodów przed stu laty. Nie zabraknie w niej zrekonstruowanego ostatnio przez skansen konnego beczkowozu, jak też ostatniej brzustowskiej dorożki. W role woziwodów wcielą się młodzi miłośnicy historii skupieni wokół Ośrodka Kultury „Tkacz”.

 

Następnie majówka przeniesie się ze źródeł do skansenu, gdzie będzie trwał wspomniany wcześniej rocznicowy piknik. Złożą się na niego występy zespołu folklorystycznego „Brzustowianie” z Brzustowa, kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej oraz zespołów dziecięcych: „Impuls” i „Dokowanie” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.

 

Adekwatną scenerią do tych popisów będą pokazy tradycyjnych rzemiosł i zajęć gospodarskich związanych z dawną Brzustówką. Z pomocą grupy rekonstrukcyjnej O.K. „Tkacz” można będzie je nie tylko zobaczyć, ale również samemu spróbować swoich sił m.in. w młóceniu zżętego zboża, mieleniu ziaren na mąkę i wypiekaniu podpłomyków. Będzie także okazja do własnoręcznego poznania stosowanych kiedyś przez brzustowskie gospodynie sposobów prania oraz maglowania i prasowania. Można będzie również poznać pracę kowala oraz szkutnika wytwarzającego pilickie łodzie.

 

Kulminacja tegorocznych obchodów 600-lecia Brzustówki nastąpi w sobotę 6 sierpnia. Uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Antoniego, po której nastąpi złożenie kwiatów pod odsłoniętym przed kilku laty na miejscowym cmentarzu wojennym obeliskiem ku czci mieszkańców Brzustówki poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej. Następie uroczystości przeniosą się do centrum Brzustówki, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie głazu z tablicą pamiątkową.

 

Kolejnym ważnym akcentem tego dnia stanie się uroczyste otwarcie w Skansenie Rzeki Pilicy wystawy historycznej poświęconej 600-letnim dziejom Brzustówki. Będzie ono połączone z sesją popularno-naukową na temat historii i dnia dzisiejszego dzielnicy-jubilatki. Uwieńczeniem całorocznych obchodów jubileuszowych ma się stać wydanie okolicznościowej publikacji poświęconej 600-letniej historii Brzustówki.

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

"Głos Robotniczy" 04.05.2011 05:57
4 ! 2 ma niestety rację....

Reklama
kiki 03.05.2011 18:10
do3...entylygencie,z Bożej łaski,zazdrościsz,że Andrju pochodzi z dziada pradziada z 600-letniej dzielnicy Tomaszowa-Maz ?...a Ty natomiast z 200-letniego miasta,które powinno zmienić nazwę na Zadupie ?!

do 2 29.04.2011 06:39
wystaw mu pomnik w skansenie!....pożal się boże....yntelektualysto....

kiki 28.04.2011 10:28
Co profesja to profesja.Nie pisał to byle kto,tylko zawodowy dziennikarz i rysownik Andrju Kobalczyk. Właśnie na profesji musi być oparta sztuka dziennikarska,a to widać w każdym calu tego artykułu.

sdsa 28.04.2011 09:33
Doskonały artykuł ! Oby takich więcej. Wspaniałe zdjęcia !!

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymanyAutor komentarza: KlaviszTreść komentarza: Przed Wyborami obiecywali, że "przekręty" będą siedzieć. No i co ...Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: romanTreść komentarza: Proszę zwrócić uwagę na pewien szczegół, flaga Polski na ramionach żołnierzy posiada 3 kolory :biały, czerwony i obwód jest czarny. Flaga niemiec nazistowskich jak i opaska ze swastyką miały trzy kolory: biały, czerwony i czarny, o co w tym chodzi? co to za zbieg faktów?Źródło komentarza: Ćwiczenie sztabowe 9 Łódzkiej Brygady Obrony TerytorialnejAutor komentarza: M!Treść komentarza: Nie dla południowego wariantu!!! Jak można to popierać?! Wystarczy objechać miasto z północy i południa...To strzał w plecy dla miasta i mieszkańców.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: A czego się Pan spodziewał po większości wyborców i po większości twz. "polityków" w Polsce?! Jakiegoś mózgu, jakiegoś myślenia?! Owszem, w każdej, tej tzw. "partii politycznej" kiedyś i dziś byli i są do dziś porządni ludzie, którzy mieli swoje zdecydowane, różne poglądy i tych ludzi można nazwać politykami. Tacy ludzie, jak: Macierewicz. Miller, Kwaśniewski, Kaczyńscy, to byli (śp. Lech Kaczyński) i są politykami , którzy skutecznie potrafią przekonywać do tego, co wyznają. I dlatego teraz ta wielka, bezmózga część elektoratu tych "polytyków" tak nienawidzi: np. Millera, który ostatnio określił obecną lewicę jako bezideową grupę ludzi, Macierewicza, który jest solą w oku tych tzw. "europejskich demokratów" za swój Smoleńsk, za "listę Macierewicza" z wykazem komunistycznych agentów. I o takich ludziach nie można mówić, że są jedynie cynikami. A w ogóle: czy Pan naprawdę wierzy, że polityka, na poziomie lokalnym i krajowym, samorządowa i parlamentarna, to czysta gra ?!?! Pozdrawiam.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: dżonyTreść komentarza: chyba nie znasz definicji obwodnicy. Jak sama nazwa wskazuje obwodnica powinna obwodem omijać miastoŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama