Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Z ręką w basenie

W pierwszym punkcie obrad dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej, radni dokonali zmian w budżecie na rok 2011. Poza kosmetycznymi przesunięciami pomiędzy paragrafami zdecydowano m.in. o przeznaczeniu 130 tysięcy złotych na budowę szkolnego placu zabaw przy powołanej na nowo do życia Szkole Podstawowej numer 8 oraz zwiększono o 50 tysięcy środki na budowę oświetlenia ulicy Niebrowskiej w okolicach O.K. Tkacz. Przeznaczono także 48 tysięcy na dokonanie inwentaryzacji przestrzennej wnętrza Grot Nagórzyckich. Najwięcej emocji wzbudziło wydatkowanie 370 tysięcy złotych na pokrycie kosztów energii elektrycznej i cieplnej, w związku z dużym ich zużyciem na nowym basenie szkolnym. Okazuje się, że koszty te nie zostały uwzględnione przy planowaniu budżetu przez dyrektora Zielińskiego. Zdaniem radnych PiS zostały one ukryte, by nie miały wpływu na wynik wyborów samorządowych.

Dyskusję na temat zużycia energii rozpoczął Marcin Witko.Czy trudno było wcześniej przewidzieć tę kwotę w budżecie? – pytał. – Czy trudno było przewidzieć, że w okresie zimowym, to zużycie może być większe? Skąd dokładnie ta kwota się bierze?

 

Na pytania odpowiadał wiceprezydent Waldemar Wendrowski. -  Tak, trudno było przewidzieć, jakie będą koszty roczne basenu, który był oddany do użytku we wrześniu ubiegłego roku. To, że zima była taka, jaka była, to oczywiście nikt nie przewidywał. Mówimy o nowym obiekcie, o którym dopiero w tym roku będziemy wiedzieć jak bardzo jest kosztochłonny - argumentował niczym zawodowy „drogowiec”, którego zaskakuje śnieg nawet w połowie stycznia, zapominając równocześnie, że przewidywane zużycie energii można nie tylko przewidzieć ale dosyć dokładnie obliczyć. Charakterystyka energetyczna, jest jednym z elementów każdego nowoprojektowanego budynku. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem świadectwo energetyczne powinna posiadać każda wprowadzana do obrotu zabudowana nieruchomość. Dokument musi uzyskać także każdy budynek, którego budowa dobiegnie końcai powinien być dołączony do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

 

Wiceprezydenta wspierał obecny na Sali obrad dyrektor szkoły Mirosław Zieliński. – We wrześniu w kosztach, jakie sobie obliczaliśmy nie była uwzględniona tak długa i sroga zima – uzasadniał podobnie jak jego przedmówca. – To, cośmy wyliczali i porównali w czasie budowy i w ostatnim miesiącu oddania basenu ma się nijak do zapotrzebowania na prąd, jakie basen potrzebuje. Chciałbym nadmienić, że są dwie sauny, które tylko prądem są ogrzewane, natomiast ogrzewanie plaży i ogrzewanie wyjściowej płyty z basenu jest to ogrzewanie również prądowe w podłodze. Kiedy przyszła zima musieliśmy zwiększyć pobór cieplej wody i w ogóle wszystkich źródeł, ponieważ klienci byli z wody w każdym pojemniku nieusatysfakcjonowani, ponieważ bardzo spadała temperatura wody i było zimno na basenie.

 

Nie był usatysfakcjonowany także Marcin Witko. I to nie temperatura wody wywołała uczucie dyskomfortu u radnego ale mało przekonywujące i naiwne tłumaczenia dyrektora szkoły i wiceprezydenta miasta.   

 

- Mój niepokój wypływa stąd, że niestety coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, że prowadzone inwestycje są niedoszacowane – mówił. – Należałoby powiedzieć krótko, że kupujemy sobie zabawki, na które najzwyczajniej w świecie nas nie stać. Jest taka powszechna w każdym gospodarstwie rodzinnym zasada, że zanim podejmuje się decyzje o zakupie czegokolwiek dokładnie się ją analizuje. Jeżeli nie stać mnie na samochód, który pali 27 litrów benzyny na 100 kilometrów, to kupuję sobie taki, który spala 5 albo 7 litrów. Proszę mi pokazać jednego człowieka budującego swój dom, który nie zastanowi się czy piec, który zainstaluje będzie spalał 7 a może 27 ton węgla. Niezależnie od tego ile miesięcy będzie trwała zima, rozsądny człowiek kalkuluje sobie tę najgorszą ewentualność. Czemu dokładnie analizujemy wydatki z własnego portfela a już mniej analizujemy te  z portfela publicznego.

 

Radny pytał też o poziom dochodów z tytułu udziału miasta w podatku dochodowym w porównaniu do lat ubiegłych. – Tendencja jest właściwa, wpływy są wyższe – odpowiadał prezydent Rafał Zagozdon. – Na temat pańskiego wywodu na temat gospodarstwa domowego nie potrafię nic odpowiedzieć, bo to jest pana wywód. Natomiast po to jest w budżecie rezerwa oświatowa aby z niej pokrywać również i takie wydatki.  

 

- Basen cieszy się ogromnym powodzeniem – wtórował swojemu szefowi Waldemar Wendrowski.– To generuje określone koszty. Służę dokładnymi wyliczeniami ile osób przewinęło się przez te pierwsze kilka miesięcy 2011 roku. To są dziesiątki tysięcy osób. To jest dziś najpowszechniej wykorzystywany obiekt publiczny w naszym mieście.

 

Tego faktu jednak nikt nie negował. Problem dotyczy przecież nie uwzględnienia przez zarządzającego pływalnią dyrektora szkoły Mirosława Zielińskiego kosztów ogrzewania obiektu. Argumenty o kosztach, jakie zostały rzekomo przewidziane ale umieszczone zostały zamiast w konkretnym paragrafie w rezerwie budżetowej rozbawiać muszą każdego, kto ma chociaż odrobinę wiedzy na temat rachunkowości jednostek budżetowych. W ten sposób można tłumaczyć każdy, nawet najbardziej absurdalny, wydatek.

 

Marcina Witko zaatakował także Jacek Kowalewski. – Nie jestem zwolennikiem pana prezydenta ale w sytuacjach normalnych muszę pana prezydenta bronić. Uważam, że to jest czysto populistyczne to, co pan mówi. Wypowiada się pan przed kamerami po to, żeby społeczeństwo podburzyć  – stwierdził zwolennik przeprowadzenia referendum o odwołanie prezydenta Zagozdona nie wskazując dokładnie, która część wypowiedzi Marcina Witko miałaby mieć charakter populistyczny.

 

W interpelacjach radny Witko złożył jeszcze wniosek o zbadanie przez komisje rewizyjną zasadności i rzetelności wydatkowania środków budżetowych na pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej w Zespole Szkół numer 4. Wniosek oczywiście nie zyskał akceptacji Rady. Głosowali za nim jedynie radni PiS. Dlaczego opozycyjni radni PO nie wstrzymali się w głosowaniu?  Odpowiedź na to pytanie wydawać się może zbyt skomplikowana lub zbyt prosta.

 

Problem poruszony przez szefa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości tylko z pozoru wydaje się być błahy. Zasadą tworzenia budżetów, zarówno całego samorządu, jak i jednostek miastu podległych powinno być rzetelne planowanie wszelkich wydatków. To, że szkolny basen jest użytkowany w krótkim okresie czasu nie może być żadnym wytłumaczeniem dla nie uwzględnienia kosztów ogrzewania w planie finansowym.

 

Być może faktycznie, jak twierdzi część radnych PiS, mamy do czynienia z próbą ukrycia rzeczywistych kosztów funkcjonowania pływalni przed wyborami samorządowymi. Równie prawdopodobnym jednak jest, że mamy do czynienia jedynie z oszałamiającą wręcz niekompetencją dyrektora szkoły.

 

Warto też zwrócić uwagę na inny mechanizm, który zaczyna być coraz bardziej widoczny w naszym samorządzie. Otóż każdą osobę, która próbuje mieć własne zdanie na jakiś temat próbuje się ośmieszyć i zdyskredytować przyklejając do niej etykietę oszołoma, zawistnika, czy wręcz głupca. Poprzednią ofiarą, którą próbowano przy każdej okazji ośmieszać był Mariusz Węgrzynowski, którego obciążano odpowiedzialnością za wszystko, czego komuś innemu nie udało się zrobić. Wydaje się, że jego miejsce dzisiaj może zająć Marcin Witko, przeciwko któremu przemawiać ma fakt, że kandydował w wyborach prezydenckich i przegrał. Czy to jednak oznacza, że na sesjach Rady Miejskiej ma milczeć? Jakoś nie przypominam sobie, by tego samego argumentu używano przeciwko Tomaszowi Kumkowi, kiedy przegrał starcie wyborcze z Mirosławem Kuklińskim.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lubiąca basen antykomunistka 30.04.2011 00:06
kiki!! Bredzisz! Zgodnie z twoim tokiem rozumowania wykąpanie się w miejskim basenie jest praktycznie równoznaczne z przynależnością to "czerwonej burżuazji" a prawadziwy Polak - robotnik nie posyła dzieci z biedy na basen. Jak kogoś Pan Bóg chce ukarać to mu rozum odbiera. Taka kara spotkała kiki.

shadow 29.04.2011 19:55
"Czemu dokładnie analizujemy wydatki z własnego portfela a już mniej analizujemy te z portfela publicznego. " dokładnie.

kiki 28.04.2011 12:58
Każdy głupi swój rozum ma.Może być debilem ale na pieniądzach się zna. Tyle w skrócie można napisać o gospodarowaniu obiektem pływalni w Tomaszowie Maz. Długa i ciężka zima...na koszty obiektu tłumaczenia niema. Jest obiektem,który musi sam na siebie, tj.utrzymanie ZAPRACOWAĆ !!! Ale,jeśli zamiast profesjonalistów od ekonomi i zarządzania kierują amatorzy (ciotki i pociotki) różnej maści (kumple i chrześnioki) ludzie "komuszego układu" ekonomiczna sytuacja obiektu jest zła i podatnik musi nie do swojego znowu dokładać. Koszt wstępu na obiekt powinien być tak skalkulowany, by magistrackie muminki nie moczyli w basenie za bezcen tyłki !!! Wystarczy tylko się przejść i zobaczyć kto tam bez przerwy się "chlapie"...ciekawe czy za swoje czy za dodatkowy koszt każdego podatnika tego miasta. Ma rację Marcin Witko,że o te sprawy pyta. Dzieci robotnika tam nie przesiadują,bo trzeba się martwić żeby było czym brzuch napełnić. Zbyt dużo tam przewija się ludzi byłej "czerwonej burżuazji" wyrosłej z pnia żydokomuny tak powszechnie znienawidzonej przez zwykle normalnych ludzi. Z ręki w basenie zrobić się może w każdej chwili, jeśli nie uwzględni się krytyki głosu ludu obudzenie z "ręką w nocniku" !!!

fan_galerii 28.04.2011 00:01
Przecież zapotrzebowanie i straty ciepła powinny byc w projekcie. Może ktoś sprawdzi jak się ma to rzeczywistych wartości. I czy obiekt wykonano zgodnie z technologią i normami. Większe straty mogą też np wynikać z błędów projektanta, niechlujnego wykonania niezgodnie z zasadami lub "cichym potanieniem" robót. Zieliński jako muzyk czy Wendrowski jako katecheta mogą nie wiedzieć ale dla basenu musi być sporządzony bilans energetyczny i to on powinien podać prawidłowe wartości utrzymania basenu.

moherek77 27.04.2011 23:17
Dajcie dziecku brzytwę a muzykowi szkołę i basen do zarządzania

gadki szmatki 27.04.2011 22:07
I jak zwykle problem ze zrozumieniem prostych tekstów pisanych. Ostatnia bagatela miała miejsce przy ścieżce rowerowej. Oczywiście błąd też naprawiono. Tyle że przy okazji stracono sporo kasy. Chodzi o poziom profesjonalizmu. Grajek weselny jest dyrektorem szkoły i jak widać nie potrafi nią zarządzać. Ale oczywiście nic się nie stało. Bo rączka rączka myje. Wyjątkowa zima? To kolejny absurd. Chyba wyjątkowo krótka i mało mroźna.

bagatel 27.04.2011 21:48
No i co wielkiego się stało???? Ktoś niedoszacował wydatków na ogrzewanie. Przypomnijmy sobie ze to pierwsze półrocze działania basenu. Ktoś popełnił niczym nie skutkujący błąd. Przeoczenie. Pomyłka. Błąd został naprawiony. Pieniądze były w rezerwie. I po problemie. Reszta to juz chyba przedreferndalne bicie piany. Wilele szumu o wielkie nic

Lizus 27.04.2011 21:00
"zaatakował także Jacek Kowalewski. – Nie jestem zwolennikiem pana prezydenta ale w sytuacjach normalnych muszę pana prezydenta bronić. Uważam, że to jest czysto populistyczne to, co pan mówi. Wypowiada się pan przed kamerami po to, żeby społeczeństwo podburzyć – stwierdził zwolennik przeprowadzenia referendum o odwołanie prezydenta Zagozdona" Nagroda Pulitzer'a dla Pana redaktora ;) Świetny kawałek tekstu.

japa 27.04.2011 20:56
referendum coraz blizej panie prezydencie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama