Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 21:20
Reklama
Reklama

Stop Gruźlicy

Co roku na świecie odnotowuje się ponad 3, 5 miliona nowych zachorowań na gruźlicę. Mimo wynalezienia szczepionek i postępu, jaki na przestrzeni stu ostatnich lat nastąpił w medycynie jest to wciąż liczba bardzo duża. W rocznicę wykrycia prątka gruźlicy WHO ustanowiła 24 marca Światowym Dniem Walki z Gruźlicą.

Gruźlica należy do jednej z najstarszych chorób. Wywołuje ja bakteria - prątek gruźlicy. Do zakażenia dochodzi  drogą kropelkową. W XVII wieku choroba ta dziesiątkowała mieszkańców Europy.

 

Ma ona jednak dużo dłuższą historię. Odnalezione w Izraelu najstarsze ludzkie szczątki, ze śladami tej choroby, pochodzą  sprzed 9 tysięcy lat. Należą do matki i niemowlęcia. Najprawdopodobniej kobieta zaraziła gruźlicą dziecko zaraz  po porodzie.

 

Kiedyś gruźlica nazywana byłą chorobą artystów, chyba z tego względu, że jej ofiarą padli między innymi Chopin, Słowacki, czy Szymanowski. Nazywano ją także „białą dżumą”, albo galopującymi suchotami po tym, jak w IX wieku przybrała w Europie rozmiary epidemii. Szczyt eskalacji choroby wystąpił podczas I i II wojny światowej. Skuteczne lekarstwa, czyli  antybiotyki,  pojawiły się dopiero kilka lat po wojnie. Szybki postęp gruźlicy spowolniło wprowadzenie powszechnych szczepień.

 

W latach 80 gruźlica po raz kolejny stała się poważnym zagrożeniem., o czym świadczy fakt, że w 1993 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ją, jako pierwszą chorobę w historii, globalnym zagrożeniem. 

 

Z roku na rok przybywa coraz więcej nowych zachorowań.  Najwięcej, bo aż 95% przypada na kraje rozwijające się. Wśród krajów Uniii Europejskiej, Polska zajmuje 21. miejsce pod względem zapadalności na gruźlicę. Gorzej jest tylko na Litwie, Łotwie,  w Portugalii, Bułgarii i Rumunii.   Najniższą zapadalność odnotowano na Cyprze, Malcie  i w Szwecji.

 

Najczęściej zarażają   się dzieci między 10 a 15 rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, niedożywione, bezdomni, a także osoby nadużywające alkoholu i uzależnione od narkotyków. Bardzo duże, wielokrotnie większe od przeciętnego, jest ryzyko zachorowania na ciężką postać gruźlicy osoby zakażonej wirusem HIV. Gruźlica i HIV tworzą śmiertelną kombinację, przyspieszając wzajemnie swój postęp. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety.

 

Najczęściej atakowane są płuca, ale nierzadko również ośrodkowy układ nerwowy, naczynia krwionośne, układ limfatyczny, kostno-stawowy, moczowo-płciowy i skóra. W Polsce podobnie jak na świecie dominuje gruźlica płuc.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Polsce od 1955 roku obowiązkowo szczepi się przeciwko gruźlicy szczepionką BCG wszystkie noworodki. Pamiętać jednak należy, że szczepionka ta nie zapewnia pełnej ochrony przed płucną postacią gruźlicy. Daje jednak ochronę przed gruźliczym zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych u dzieci i przed prosówką, czyli rozsianą postacią tej choroby, bezpośrednio zagrażającą życiu. Szczepionka przeciwgruźlicza została opracowana ponad 80 lat temu i  stosowana jest  do tej pory na całym świecie. Nie  wyprodukowano jeszcze  uniwersalnej szczepionki przeciwgruźliczej, która chroniłaby przed gruźlicą płuc także młodzież i dorosłych.

 

-  W pierwszym kwartale tego roku zanotowaliśmy 5 przypadków zachorowania na gruźlicę – mówi dyrektor tomaszowskiego Sanepidu mgr Anna Ulrych. – W ubiegłym roku było ich 29. Choroba nie wybiera i zachorowania, z jakimi mieliśmy do czynienia dotyczą nie tylko osób pochodzących z rodzin ubogich ale także tych, uznawanych za zamożne. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety oraz dzieci, chociaż dominują tu zdecydowanie mężczyźni.

 

Na terenie Powiatu Tomaszowskiego obserwuje się spadek zachorowań na gruźlicę wśród dzieci i młodzieży na przestrzeni minionych kilku lat. W 2007 r., na terenie powiatu tomaszowskiego,  stwierdzono ogółem 40 przypadków zachorowań, w tym 1 przypadek gruźlicy pozapłucnej. Rok później były to 32 przypadki gruźlicy płucnej.  Rok 2009 to 42 zachorowania, w tym 2 przypadki gruźlicy pozapłucnej.  

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama