Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:31
Reklama
Reklama

Polska 2020, czyli wielki odjazd z prowincji do miast

Ciekawy artykuł ukazał się w minionym tygodniu w łódzkim wydaniu Gazety Wyborczej. Być może nie wszyscy mieli okazję go przeczytać. Dlatego postanowiliśmy zaprezentować go także naszym czytelnikom, mimo że zawiera kilka błędów, które mogą irytować. Znajdziecie tu wypowiedzi kilku lokalnych polityków, w tym prezydenta Rafała Zagozdona. Uważamy, że tezy zawarte w materiale prasowym Adama Czerwińskiego warte są skomentowania a może szerszej dyskusji.

Koniec z brukowaniem wsi, by dogonić Europę, rząd postanowił pompować pieniądze w wielkie miasta. Ministerstwa Gospodarki i Rozwoju Regionalnego mają plan - oto, jak będzie wyglądać Polska w 2020 roku

 

Ujazd to wieś 12 km od Tomaszowa Mazowieckiego i 40 km od Łodzi. Przez ostatnie lata dużo się w niej zmieniło. Są nowe drogi i chodniki. Wyremontowano centralny plac w stolicy gminy. Zamiast betonowego klepiska są kostka, ławeczki i stylowe latarnie. Przy okazji wymieniono pomnik Kościuszki, z którego śmiała się cała Polska. Każdy, kto tamtędy przejeżdżał, mijał figurę naczelnika z plastiku, bez nóg. Teraz już nic mu nie brakuje, a we wsi mówią, że dzięki unijnym pieniądzom skończyły się żarty z Ujazdu.

 

Kilkaset metrów od pomnika naczelnika jest gminny zespół szkół - podstawówka i gimnazjum. Najpierw za unijne pieniądze był kompleksowy remont. Do klas wstawiono komputery, rzutniki i masę innych pomocy naukowych, o których nauczyciele z dużych miast mogą tylko pomarzyć. A od ubiegłego roku dzieci z Ujazdu mają wf. w hali sportowej. Takiej z kilkoma boiskami, trybunami, siłownią, prysznicami. W Łodzi żadna szkoła nie ma czegoś takiego.

 

- I na tym ma się skończyć?! - denerwuje się Włodzimierz Goździk, wójt gminy Ujazd.

 

Wygląda na to, że tak.

 

Wieś: Szukaj przystanku lub dworca

 

Urzędnicy z dwóch ministerstw Gospodarki i Rozwoju Regionalnego opracowali dokumenty wskazujące, jak do końca dekady ma się rozwijać Polska.

 

Pierwszy to Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2020 - mówi, jak dzielić unijną pomoc: komu dać najwięcej, a komu pomagać nie ma sensu. Drugi to program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020. Ministerstwo Gospodarki wskazuje w nim, gdzie najchętniej widziałoby wielkie inwestycje zagranicznych koncernów.

 

Z tych dokumentów wyczytaliśmy, jak według rządu Polska zmieni się przez najbliższe dziewięć lat.

 

Miasta mają być dobrym miejscem do życia. Regiony będą silne gospodarczo, konkurencyjne i innowacyjne. Najsilniejszy region - województwo mazowieckie - znacznie przekroczy poziom średniej unijnej PKB na mieszkańca.

 

Bezrobocie w Polsce będzie niższe niż 7 proc. Mniej będzie rolników, i to aż trzykrotnie! Polacy dojeżdżać będą do dużych miast i tam pracować w usługach - zatrudnienie w tym sektorze znacznie wzrośnie i obejmie 64 proc. pracujących.

 

Rząd chce postawić na miasta wojewódzkie. To one będą "motorami rozwoju", czytamy w strategii. Stolice dawnych województw, staną się "węzłami współpracy gospodarczej, społecznej, naukowej, kulturalnej i turystycznej".

 

"Do 2020 roku nastąpi połączenie wszystkich głównych ośrodków miejskich autostradami lub drogami ekspresowymi oraz siecią szybkiej kolei. Towarzyszyć temu będzie dynamiczny rozwój transportu lotniczego obsługiwanego w dużym stopniu przez regionalne porty lotnicze. Rozbudowa tej infrastruktury wpłynie na dostępność ośrodków miejskich".

 

By program się ziścił, niemal dwie trzecie wielkich pieniędzy - jak zakłada strategia - powędruje do stolic regionów, czyli wszystkich miast wojewódzkich (w lubuskim i kujawsko-pomorskim rolę stolic dzielą dwa miasta - Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra oraz Bydgoszcz i Toruń.)

 

Priorytetem nie będzie już wyciąganie za uszy Polski wschodniej. Na pomoc dla najbiedniejszych regionów trafi ok. 30 proc. środków, ale nie tylko dla wschodniej części kraju. Na równi skorzystają z nich mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski. Pieniądze będą wydawane oczywiście na połączenia drogowe i kolejowe, które umożliwią korzystanie z dobrodziejstw metropolii, takich jak praca czy kultura

 

Ewa Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego: - Podobne myślenie widać w całej Unii. Były już pomysły rozsmarowania pieniędzy na biedne regiony, ale nie sprawdziły się. Większość państw Unii chce rozwijać obszary metropolitalne. Niekoniecznie wielkie miasta, ale ośrodki, które mogą za sobą pociągnąć okoliczne obszary. Oczywiście to nie tak, że metropolie zyskają kosztem obszarów wiejskich. W polityce spójności chodzi o to, by ktoś zostając w swoim miejscu, mógł korzystać z dóbr dostępnych w dużych miastach: szkół, służby zdrowia, internetu.

 

Dopełnieniem Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2020 jest program wspierania inwestycji. Zakłada, że w najbliższych latach do Polski przyjdą inwestycje innowacyjne, ośrodki finansowo-rozliczeniowe oraz centra badań i rozwoju. Zagraniczni inwestorzy nie dostaną już tak dużej pomocy, na jaką mogli liczyć do tej pory. Tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach możliwe będzie wsparcie z kilku źródeł, np. pomoc rządowa, zwolnienia podatkowe czy wsparcie z funduszy unijnych.

 

Minister Bieńkowska przekonuje, że Polska jest atrakcyjna dla dużych inwestorów, bo jest dużym rynkiem. - Poza tym możemy proponować coraz lepiej wykształconych pracowników i coraz bardziej atrakcyjną infrastrukturę - mówi. - Powinniśmy budować drogi, ale możemy się chwalić takimi miejscami jak Sławków na Śląsku. To miejsce, do którego od wschodniej granicy dociągnięte są szerokie tory kolejowe. To znaczy, że mogą tam przyjeżdżać pociągi prosto z Chin.

 

Miasteczko: Miejsce do spania

 

Z Ujazdu ludziom bliżej byłoby do Tomaszowa Mazowieckiego. Ale czy jest po co? Do Łodzi ponad 50 km tą samą drogą, którą jeżdżą mieszkańcy Ujazdu. Jest jeszcze kolej, ale do stolicy województwa trzeba się wlec podmiejskim pociągiem.

 

Miasto nie złapało żadnych wielkich inwestorów. Ale powodów do narzekań nie ma, bo działa tu Ceramika Paradyż i kilka innych sporych firm.

 

Tomaszów nie był i raczej nie będzie centrum kultury i nauki. Ale dzięki Unii i tu sporo udało się zrobić.

 

Największa inwestycja to oczyszczalnia ścieków za 250 mln zł. Jednak tomaszowian najbardziej cieszy miejska pływania - atrakcja nieporównywalna z dotychczasowym szkolnym basenem. Do tego parę kilometrów ścieżek rowerowych i nadzieja na rewitalizację centrum - ta inwestycja dopiero się zaczyna i potrwa kilka lat.

 

- Zaczynam się bać, że ciężko może być z jej dokończeniem - martwi się Rafał Zagozdon, prezydent miasta. - Bo widzę, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma inne priorytety niż średnie miasta.

 

Strategia zakłada wprawdzie wsparcie dla wyższych uczelni. W Tomaszowie są dwie publiczne. I to tylko filie politechnik Łódzkiej i Radomskiej.

 

Zagozdon: - One raczej wielkich pieniędzy nie ściągną. Już się mówi, że całą pomoc połkną duże miasta. Politechnika Łódzka ostro powalczy o te pieniądze. Ale przecież nie zbuduje u mnie żadnych laboratoriów ani pracowni.

 

Marzenie prezydenta i tomaszowian to hala widowiskowo-sportowa. Taka dla kilku tysięcy widzów. Jest zapisana w miejskim programie inwestycyjnym. - Gdybyśmy mieli gwarancje, że pieniądze unijne będą nie mniejsze niż dziś, to powstałaby w rok-dwa. Ale chyba będzie inaczej. Będziemy ciułać, ciułać, a i tak i nie wiadomo, czy kiedykolwiek na nią uzbieramy.

 

Na inwestorów Tomaszów też za bardzo się nie nastawia. - W samym mieście mamy wolnych tylko kilkanaście hektarów - wylicza Zagozdon. - A wokół same lasy i rezerwaty.

 

Jak w takim razie widzi się Tomaszów w tej dekadzie? - Czytając strategię, widzę tylko jedno rozwiązanie: staniemy się sypialnią dla Łodzi. Takim jeszcze jednym osiedlem, tylko przyjemniejszym niż Bałuty czy inne łódzkie zaniedbane dzielnice Łodzi.

 

Tomaszów chce przekonać łodzian przyrodą: miasto otaczają lasy. Jest spora rzeka Pilica, w Łodzi nie ma żadnej. Pod miastem kolejne atrakcje: kilka kilometrów od centrum inna wielka woda - Zalew Sulejowski z bazą dla żeglarzy i windsurferów. Do Spały, w której przed wojną polował prezydent Ignacy Mościcki, a dziś przed igrzyskami trenują olimpijczycy, można pojechać malowniczą ścieżką rowerową.

 

- Jeden z deweloperów buduje już bardziej ekskluzywne osiedle. To nie będą zwykłe bloki, tylko eleganckie apartamentowce. Z tego, co wiem, w planach jest więcej takich inwestycji - mówi Zagozdon.

 

Jak przekonać łodzian do przeprowadzki do Tomaszowa? Prezydent mówi, że cenami. Mieszkania są tu sporo tańsze. I akurat tu strategia rozwoju regionów może nam pomóc. Piszą w niej, że wszystkie średnie miasta w Polsce mają być połączone z metropoliami, a 68 proc. ludności kraju ma mieć w 2020 r. duże miasto o godzinę drogi. Wyobrażam więc sobie szybką kolej do Łodzi, taką, w której dojazd do pracy potrwa chwilę, jak z przedmieścia. Ministerstwo Infrastruktury planuje budowę nowej drogi Łódź - Kielce. Jeśli powstanie szybko, przybliżymy się do stolicy regionu.

 

Duże miasto: Tu się pracuje i żyje nadziejami

 

Łódź, stolica regionu, ambicje ma ogromne. Chce przyciągać nowoczesne centra usług, przygotowuje biurowce pod firmy badawczo-rozwojowe. To plany, bo dziś z zazdrością patrzy na Wrocław czy Poznań. Zazdrości im inwestycji i tego, jak wyglądają, bo łódzkie śródmieście straszy zrujnowanymi kamienicami.

 

Dla władz miasta rządowe plany to szansa na dogonienie innych metropolii.

 

- To przecież pod Łodzią krzyżować się będą autostrady A1 i A2 - mówi Witold Stępień, marszałek województwa. - Liczymy na kolej dużych prędkości, dzięki której do Warszawy i Poznania będziemy jechać pół godziny.

 

Jak mówi Stępień, dzięki dobrym połączeniom z Polską i Europą w okolicach Łodzi powinny pojawić się kolejne wielkie inwestycje. Samorządy już przygotowują tereny w pobliżu zjazdów z autostrad i nowych węzłów kolejowych.

 

Oprócz kolei i dróg miasto rozbudowuje lotnisko. Będzie duże i międzynarodowe, bo władze Łodzi kuszą inwestora z workiem pieniędzy. Chodzi o Chińczyków, którzy już kupili porty lotnicze w Belgii i Grecji, a teraz zapraszani są do Łodzi. Oprócz lotniska budować będą park technologiczny - czyli fabryki elektroniki i AGD, oraz zakłady farmaceutyczne.

 

Marek Cieślak, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za inwestycje, ma nadzieję, że przedsięwzięcia zostaną uznane za na tyle ważne, że Chińczycy dostaną pomoc publiczną, a jak będzie potrzeba, to za unijne pieniądze zbuduje im drogi.

 

- Błąd popełnia ten, kto nie docenia tych inwestycji - mówi Cieślak. - To właśnie kapitał azjatycki wykupuje za miliardy obligacje europejskich państw i miast.

 

Marszałek Stępień dodaje, że jeszcze bardziej do przodu pociągną Łódź uczelnie. - To im można dać masę unijnych pieniędzy. Będziemy inwestować w laboratoria zajmujące się biotechnologią. Drogę już mamy przetartą. Na Politechnice Łódzkiej powstaje supernowoczesny budynek z kilkunastoma laboratoriami i pracowniami, które zajmą się między innymi nanotechnologią. Województwo dało na nie 70 mln zł, drugie tyle wyłożyło Ministerstwo Nauki. Wiem, że uczelnie mają więcej pomysłów na podobne inwestycje i wierzę, że uratują nam Łódź. Mówi się, że do końca dekady w mieście ubędzie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Wcale nie musi tak być, bo dobre uczelnie w mieście skomunikowanym z resztą świata przyciągną ludzi. Skąd? Z Chin. Poważnie. Politechnika chce wykształcić chińskich inżynierów. Niektórzy żartują, że jak się uda, to ściągną milion studentów. Od razu.

 

Ujazdów: Myśli o Włoszczowej

 

Co to wszystko oznacza? - Będziemy dla Łodzi jak Księżyc - mówi Wójt z Ujazdu. - Zaświecimy nie jak gwiazda, tylko światłem odbitym od wielkiego miasta.

 

Ośmiotysięczna gmina, która rozwijała się dynamicznie, na wielkie radości już nie liczy. Może się cieszyć tym, co przez ostatnie lata się udało. Podstawą sukcesu było ściągnięcie inwestorów, którzy weszli do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Najważniejsza jest huta szkła Euroglass. To inwestycja na miarę fabryki Della. Niemiecka firma zainwestowała ponad 770 mln zł. W jednej z największych na świecie hut szkła pracuje ponad 300 osób.

 

Obiekt stoi na 50-hektarowej działce. I - jak mówi wójt - nie ruszy się stąd, jak Dell z Łodzi. - Bo pieca w takiej hucie nie można wygasić przez 30 lat.

 

Przegląd czy ewentualny remont pieca w Ujeździe planowany jest dopiero około 2020 r. - Przez ten czas firma płaci u nas podatki - po pięć milionów rocznie - wylicza wójt.

 

Ale nie tylko oni, bo do Ujazdu udało się ściągnąć więcej firm, kolejna duża inwestycja ma być ogłoszona wiosną.

 

- I wygląda na to, że na tym koniec - denerwuje się wójt Ujazdu. - Bo urzędnicy w Warszawie wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre.

 

Co będzie dalej? - Ci, którzy nie złapali żadnych inwestorów, będą stać w miejscu i klepać starą biedę - mówi wójt. - Cieszymy się z tego, co mamy, a jak będziemy chcieć więcej, to mamy jechać do Łodzi. Chętnie, tylko że na razie podróż do stolicy regionu trwa godzinę, po fatalnej drodze. Nie słyszałem, żeby były plany jej przebudowy. A kolej? Nawet jeśli będzie najszybsza, to i tak do najbliższej stacji jest parę kilometrów. To zwykły przystanek w polu. Zdziwiłbym się, gdyby ktokolwiek chciał go rozbudowywać. Ale kto wie? We Włoszczowej można było.
 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rafał Wójcikowski 09.03.2011 14:28
Artykuł nie rzetelny, niechlujny i odwalony - Gazeta wyborcza powinna najpierw -przeczytac zanim opublikuje w Tomaszowie nie ma filii Politechniki Łódzkiej - jest filia Uniwersytetu Łódzxkiego - która rozwija się pomimo braku wsparcia ze strony miasta... zaden inne miasto powiatowe w wojewoztwie (poza Łodzią) nie ma takiej moliwosci - zdobycie dyplomu uniwersyteckiego z pierwszej 5-tki uczxelni na miejscu w miescie... w Piotrkowie maja filie Uniwersytet z Kielc ale to nie to samo mozna byloby zrobic znacznie wiecej - gdyby miastu zalezalo... ps. moze warto zamiesci temat na stronie - przyszlosc i potrzeba szkolnictwa wyzszego w tomaszowie - chyba ze tomaszow potrzebuje tylko "deweloperow"...

piotrek 08.03.2011 19:19
referendum coraz bardziej prawdo podobnie ludzie generała zaczną działac w naszym miescie

monika 08.03.2011 19:05
i co teraz będzie z naszym miastem coraz wiecej ludzi mlodych wyjerzrdza z tego miasta

japa 08.03.2011 19:00
a gdzie panie prezydencie galeria, odnowiony plac kosciuszki

atrix 08.03.2011 18:54
jak tak dalej będzie to miszkancy zrobią referendum w pazdzierniku szkoda nastepnych 4 lat zmarnowanych

PePe 07.03.2011 22:22
@17 Ponieważ w Twoim mieście żyją beznadziejni ludzie, dla których celem życiowym, w większości, nie całości, są dobra doczesne i żeby mieć lepiej niż sąsiad.

ania 07.03.2011 17:56
Zrobiło mi się bardzo przykro,bo wierzyłam w moje miasto. Pracuję w firmie,która była liderem w Tomaszowie ,wykonuję pracę którą lubię a nie śpię po nocach bo moją przyszłość widzę w czarnych kolorach,mój zakład pracy pada! Więcej na wybory nie pójdę.Mieszkańcy mojego miasta ubożeją,brak pieniędzy powoduje to,że nie mamy na przyjemności,rzeczy zbędne a cieszące oko i duszę. Na zakupy jeżdżę do Piotrkowa i Łodzi a chętnie zrobiłabym je w Tomaszowie. W Focusie na parkingu tomaszowskie numery,kino pełne oglądających a mój syn co chwilę spotyka kolegów.Tomaszowscy kupcy robią zakupy w Port Łódź a nie na Placu Narutowicza .To nasza rzeczywistość. Dlaczego nie ma tego w Tomaszowie? Dlaczego moje miasto umiera?

mary_jane 07.03.2011 16:31
żal i ból a nawet rzal i bul

mieszkaniec 07.03.2011 10:30
panie prezydencie a co z galeria mazowia ile to juz lat a co zplacem kosciuszki kogo pan trzyma wswoim urzedzie skoro nie umieja zrobic porzadnie planow zagospodarowania

PePE 06.03.2011 22:32
Ta, niech wieś się wyludnia dalej, to ceny żywności będą większe od ceny paliwa. No chyba, że rząd chce w trybie nagłym murzynów z afryki importować do pracy na roli.

ken 06.03.2011 21:27
Może niech Pan prezydent nie udziela więcej wywiadów.

marta 06.03.2011 19:06
Filia Uniwersytetu Łódzkiego, co jak co, ale to ona przyciąga młodych ludzi, którzy mieli tego pecha i nie dostali sie do Łodzi. Wiec Pan Prezydent obraza wszystkich studentów nie wspominajac o tejze uczelni, a jeszcze twierdzac w Famce, ze nawet studiow dziennych nie ma!! wstyd!!!

Electro City 06.03.2011 14:59
Panie prezydencie, nie jest Panu wstyd jako gospodarzowi za to co się dzieje w tym mieście. Ja bym raczej nie udzielał wywiadów na temat miasta i mydlił ludziom oczu.

ola 06.03.2011 12:35
Pan dziennikarz... Cóż pewnie siedzi w Łodzi i nosa za biurko nie wystawi i wierzy w bajki jakie mu opowiadają. Pisząc taki tekst, wypadałoby chyba lepiej zapoznać się z miastami.... Bo mam podobnie jak KOLA, tu jest opisane jakieś inne miasto... Pewnie niedługo się dowiemy się, że rewitalizacji nie ma przez ministerstwo a nie skopane wnioski. Turystyka? Spychana jest w kąt a tu się nią tak chwali Pan prezydent. Zalew Sulejowski??? No proszę to już szczyt bezczelności. Ta zielona maź ma przyciągać? Gada się tylko o Zalewie zamiast coś zrobić! Zmobilizować inne gminy! Takie bajki to powinno się na dobranoc czytać.

Kola 06.03.2011 11:37
To chyba mieszkam w innym Tomaszowie niż ten opisywany w artykule...Ujazd poznaje, ale Tomaszów??Ciekawa jestem, skąd redaktor miał taki obraz Tomaszowa, domyślam się, że sam tu nie mieszka.

Opinie
Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia. Posłowie PiS zarzucili jej działania wbrew interesom pacjentów. Premier Donald Tusk zapowiedział, że po odrzuceniu wniosku Izabela Leszczyna "będzie nadal wyciągała z bagna system ochrony zdrowia" po rządach PiS.Data dodania artykułu: 21.11.2024 19:58Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Przed sądem rejonowym w Oświęcimiu 4 grudnia ma ruszyć proces byłego nauczyciela jednej z tamtejszych szkół, który odpowie m.in. za prezentowanie pornografii nastolatkom i naruszenie ich nietykalności cielesnej – dowiedziała się PAP w krakowskiej prokuraturze okręgowej.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:37Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys. Najwięcej pozwów złożono do sądów w dużych miastach. W całej Warszawie odnotowano ich łącznie 5,8 tys. Z kolei w Poznaniu było 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku zaobserwowano ich 3,4 tys. Eksperci nie są zaskoczeni tymi danymi. Jednocześnie wskazują, że spada liczba zawieranych małżeństw. Można zatem postawić tezę, że w strukturze społecznej zachodzą istotne zmiany.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:30Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów
OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL OSHEE, lider na rynku napojów funkcjonalnych, od lat angażuje się w działania, które mają poprawić dobrostan psychiczny, szczególnie dzieci i młodzieży. Teraz marka ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fundacją SEXEDPL, największą organizacją zajmującą się edukacją seksualną w Polsce. W ramach partnerstwa będą wspólnie działać na rzecz rozwoju i promocji Antyprzemocowej Linii Pomocy 720 720 020 – anonimowej linii pomocy i platformy stworzonej z myślą o osobach doświadczających przemocy lub nią zagrożonych.Data dodania artykułu: 20.11.2024 11:32OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL Korzyści dla chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych dzięki zastosowaniu telemonitoringu - pierwsze polskie badanie Telemonitoring chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych (NIV) może poprawić jakość leczenia, szczególnie w kluczowym, tj. początkowym okresie stosowania terapii. Może również przyczynić się do bardziej optymalnego wykorzystania zasobów kadry medycznej, dzięki zastąpieniu części wizyt domowych zdalnym monitorowaniem stanu pacjenta. Telemonitoring umożliwia także wprowadzenie mierników jakości prowadzonej terapii w postaci monitorowania podstawowego parametru jakości wentylacji, jakim jest compliance pacjenta, czyli przestrzeganie zaleceń odnośnie czasu stosowania terapii. Wskazują na to wnioski z badania przeprowadzonego na 152 chorych zrealizowanego przez polskich badaczy.Data dodania artykułu: 20.11.2024 10:55Korzyści dla chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych dzięki zastosowaniu telemonitoringu - pierwsze polskie badanie Domański o wolnej Wigilii: złe rozwiązanie; dla gospodarki to koszt ok. 4 mld zł Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem; dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.Data dodania artykułu: 20.11.2024 10:37Liczba komentarzy artykułu: 1Domański o wolnej Wigilii: złe rozwiązanie; dla gospodarki to koszt ok. 4 mld zł
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
"A może byście tak najmilsi wpadli na JAZZ do Tomaszowa"? "A może byście tak najmilsi wpadli na JAZZ do Tomaszowa"? Zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu JESIEŃ NAD VOLBÓRKĄ, który odbędzie się w piątek 22.11.2024 roku o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Arkady w Tomaszów Mazowiecki.Horntet to kwintet jazzowy, demokratyczny kolektyw złożony z pięciu wyróżniających się i jednych z najbardziej obiecujących polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia.Nominowani do nagrody Fryderyk 2024, zwycięzcy niemal wszystkich konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Jazz nad Odrą 2023), zdobywcy 2 miejsca na prestiżowym European YoungArtists’ Jazz Award w Burghausen 2024, wielokrotnie doceniani przez krytyków i dziennikarzy muzycznych w kraju i zagranicą. Począwszy od roku 2019 i założenia zespołu z inicjatywy pianisty Bartłomieja Leśniaka, muzycy stale pracowali nad swoim własnym,wspólnym, rozpoznawalnym stylem opartym o autorskie kompozycje, będące mieszanką mainstreamu, muzyki free, ale też współczesnej muzyki klasycznej z zachowaniem słowiańskiego mianownika, będącego kontynuacją stylu określanego jako Polish Jazz. W 2023 zespół pewny kierunku, który obrał, wydał swój debiutancki album pt. „Horntet”.Skład zespołu:● Szymon Ziółkowski - saksofon altowy i sopranowy● Robert Wypasek - saksofon tenorowy i sopranowy● Bartłomiej Leśniak - fortepian● Mikołaj Sikora - kontrabas● Piotr Przewoźniak - perkusjaBilety:przedsprzedaż 45 plnw dniu koncertu 60 plnKarnet na trzy koncerty w ramach "Jesień nad Volbórką" - 100 pln.Informacje: 690 904 690Zapraszamy 1 Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Andrea Bocelli 30: The Celebration Andrea Bocelli 30: The Celebration Andrea Bocelli 30: The Celebration23 i 24 listopada w kinach HeliosPrzed nami weekend dla melomanów, którzy mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu.Andrea Bocelli to bez wątpienia najsłynniejszy tenor świata. Jest ikoną popkultury w zakresie śpiewu operowego. Z brawurą łączy muzykę klasyczną z rozrywkową. Jego nagrania sprzedają się w milionach egzemplarzy. Teraz ten charyzmatyczny śpiewak obchodzi jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej. Z tej okazji przygotował wielki koncert, którego nagranie można obejrzeć jedynie w kinach.Podczas tego przygotowanego z rozmachem show usłyszymy oczywiście słynną arię „Nessun dorma” z opery „Turandot” Pucciniego, niekwestionowany przebój „Con te partirò” i wiele innych chwytających za serce utworów.Wersję kinową koncertu wyreżyserował Sam Wrench („Taylor Swift: The Eras Tour”, ”Billie Eilish: Live at The O2”), laureat nagrody Emmy i nominowany do nagrody Grammy.Helios zaprasza melomanów na ten wyjątkowy seans! Bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, a także w kasach kin i aplikacji mobilnej. W ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” dokonując zakupu z wyprzedzeniem, można wybrać najlepsze miejsca, a także - zaoszczędzić.Helios S.A. to największa sieć kin w Polsce pod względem liczby obiektów. Dysponuje 54 kinami mającymi łącznie 304 ekrany i ponad 55 tysięcy Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do WuPe: mistrzu. Po pierwsze - Właściciel tej nieruchomości wcale nie musi się przed nikim tłumaczyć, ani też niczego wyjaśniać. Nie ukradł tej nieruchomości, ani jej nie wyłudził. Kupił legalnie za swoją kasiorkę i może robić z tą nieruchomością to co Jemu się będzie podobało. Po drugie - czy w umowie kupna/sprzedaży miał postawione jakiekolwiek warunki konserwatora zabytków?! Wątpię. Po trzecie - gdzie do tej pory był ten obsmarkany urzędniczyna, czyli konserwator zabytków - co ?! Z niego taki konserwator zabytków, jak ja jestem chińskim mandarynem. Tak więc, te materiały w tym portalu, to nie jest spłycanie roli konserwatora zabytków, ale rzetelne odniesienie się do zerowej działalności tego urzędniczyny.Źródło komentarza: Po ćwierć wieku pojawił się on... konserwator. Pałac Piescha budzi emocjeAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Dwunastka !!!!Źródło komentarza: TVN w tomaszowskiej DwunastceAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Panie Mariuszu liczę na wywiad z obecnym właścicielem, bo teksty o pałacu z Pańskiej strony zaczynają być tendencyjne... Może powstaja za czyjeś pieniądze? ;-) Wydaje mi się, że takie spłycanie instytucji konserwatora jest mało poważne i nie wymaga komentarza. Jakoś te zabytki w Polsce w ostatnich latach dźwigają się z ruiny. Zmuszanie właściciela do naprawienia szkód to nie działanie życzeniowe, a prawne z prokuratorem na karku. To trzeba podkreślić, tymczasem Pan nie zauważa tego kompletnie - celowo?Miasto wydaje lekką ręką grubą kasę na realizację prywatnych, mokrych fantazji radnych jak np. wspieranie widzewskiej patologii z kasy BO... Więc kasa jest. Liczę na wywiad z troglodyteee... yyy... włascicielem. Niech wyjaśni swoje działanie i plany.Źródło komentarza: Po ćwierć wieku pojawił się on... konserwator. Pałac Piescha budzi emocjeAutor komentarza: TMTreść komentarza: Ty taki znawca wszystkiego powinieneś wiedzieć że układ był prosty Witczak zostanie posłem a Witko prezydentem czy to ci się podoba czy nie.W innym przypadku niestety ale Witko skonfliktowany z Wegrzynowskim nie zostałby prezydentem.Źródło komentarza: Fakty nie kłamią? Według TIT, tym gorzej dla faktów?Autor komentarza: UjazdTreść komentarza: Niektórych urzędników, kolesiów zatrudnionych aby siali propagandę czeka kasa w Biedronce!oj nie mogę się tego doczekać jak ci fachowcy bez parasola ochronnego będą funkcjonować:)zegar tyka tyk tyk;)Źródło komentarza: A w Ujeździe wojna trwa nieprzerwanieAutor komentarza: NDWTreść komentarza: W Ujeździe trwa wojna od 2010 roku, kiedy to obecny Pan Burmistrz został radnym, obecnie Pan Burmistrz jest beneficjentem działań rozpoczętych przez Panów Wójtow Korzeniowskiego i Goździka za kadencji, których do Gminy Ujazd zawitały takie firmy jak Kreisel, Eurobox, Euroglas i jeszcze kilka mniejszych. Czas pokaże w jakim stanie Pan Pawlak zostawi Gminę Ujazd, a ten moment zbliża się bardzo szybko.Źródło komentarza: A w Ujeździe wojna trwa nieprzerwanie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama