[reklama2]
Głównym zadaniem wystawy jest przybliżenie losów ludności żydowskiej w regionie łódzkim na krótko przed i w trakcie II wojny światowej. W latach przedwojennych stanowiła ona 25% jego mieszkańców.
Rozwój regionu łódzkiego w XIX w to przede wszystkim przemysł włókienniczy. Znaczący udział w jego tworzeniu mieli Żydzi.
Handel i rzemiosło stanowiły podstawę ich utrzymania. Z biegiem czasu Żydzi zatrudniani byli w mniejszych i większych zakładach produkcyjnych.
Zaczęły powstawać żydowskie partie polityczne oraz instytucje życia religijnego. Ponadto coraz częściej otwierano szkoły czy biblioteki żydowskie.
Początek XX w to również powstanie prasy żydowskiej w Łodzi i regionie. Swą znacząca działalność prowadzili malarze, pisarze a także poeci, co przyczyniło się do rozsławienia Łodzi w Europie w tychże latach.
Okupacja niemiecka przyniosła niemal całkowitą zagładę ludności żydowskiej. Poddawani byli dotkliwym eksterminacjom fizycznym oraz prześladowaniom ze strony okupanta.
Dokonywano mordów a także rabowania i dewastowania majątków żydowskich. To właśnie na ziemi łódzkiej powstały pierwsze getta.
Całkowitego spustoszenia dokonały masowe emigracje ocalałej z pogromu ludności . Dziś już nie ma tak zorganizowanej jak przedwojenna społeczności żydowskiej. Jedynymi śladami ich obecności często są żydowskie cmentarze a także pomniki.
Napisz komentarz
Komentarze