Zmiany w budżecie zaprezentowała Skarbnik Miasta, pani Barbara Koścista. Deficyt Tomaszowa Mazowieckiego w roku 2010 wyniesie ponad 33 miliony złotych, co stanowi 20% dochodów ogółem i aż 33,6% dochodów własnych. Deficyt sfinansowany zostanie z zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Proponowane zmiany budżetowe wywołały niepokój radnej Wacławy Bąk. Chodziło mianowicie o zmniejszenie dotyczące zadania „Zagospodarowanie terenu Cmentarza wraz z budową budynku pogrzebowego”, związane z unieważnieniem konkursu na jego realizację. Wątpliwość wzbudził fakt, że nie zostało ono ujęte w projekcie budżetu na 2011 rok.
Drugim zadaniem, które zostało z podobnych przyczyn zdjęte z budżetu, to „zagospodarowanie i renowacja stawu w parku miejskim im. Solidarności”. Wacława Bąk apelowała aby oba zadania inwestycyjne zostały przyjęte do realizacji w kolejnym roku budżetowym.
Wśród wydatków niewygasających wraz z zakończeniem roku budżetowego znalazło się kilka związanych z Program Rewitalizacji m.in.: przebudowa płyty placu Kościuszki, budowa ulicy Bulwary, adaptacja budynku byłego Sądu przy placu Kościuszki. Znalazły się tu też budowa ulic Dolnej, Bezdomnej, Kanonierów, Sobieskiego i Chodkiewicza.
Radni zatwierdzili także do realizacji program pod nazwą „Wsparcie” realizowany już od kilku lat przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a jaki kontynuowany ma być także w 2011 roku. Jest on finansowany z środków Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” na lata 2007 – 2013.
Do programu wrócimy w najbliższym czasie w związku z licznymi, krytycznymi uwagami dotyczącymi jego funkcjonowania kierowanymi na adres naszej redakcji.
Na sesji powrócił także temat skargi i wezwania do usunięcia naruszenia prawa złożonych przez Roberta i Pawła Kudlików. Na jednym z poprzednich posiedzeń, Rada miejska uznała roszczenia za bezzasadne i tym samym sprawa trafi do rozpatrzenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, że skarga dotyczy uchwały z grudnia 2009 o przyjęciu zmian w Studium Uwarunkowań i kierunków Zagospodarowania przestrzennego.
Na kolejne 3 lata wydzierżawiono Tomaszowskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego nieruchomości będące własnością miasta.
Po raz pierwsi radni mieli okazję wykazać się w interpelacjach i zapytaniach.
Henryk Dworczak upomniał się o kupców targowiskowych, którzy nękani są częstymi awariami energii elektrycznej.
Bardzo dobry debiut miał radny Marek Kubiak. Pytał o stan dróg w naszym mieście – Wszyscy wiemy, jaki jest stan dróg w naszym mieście. Są miejsca, gdzie wyrwy w ulicach zagrażają mieszkańcom, wręcz mogą spowodować bardzo mocne uszkodzenie lub wypadek, w którym możemy stracić zdrowie a nawet życie. Czy jest możliwe aby takie miejsce przez okres zimy zostały w jakiś sposób naprawiane? Dla przykłady wyjazd z ulicy Nowowiejskiej w ulicę Spalską wygląda, jakby toczyła się tam trzecia wojna światowa.
Napisz komentarz
Komentarze