Na inauguracyjnej sesji Rady Gminy pojawił się komplet 15 radnych. Po złożeniu ślubowania, przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady. Wybór dokonywany w głosowaniu tajnym, wymagał powołania komisji skrutacyjnej w składzie: Agnieszka Sałagacka, Sławomir Ryś i Tadeusz Skoneczny.
Na funkcję przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: Macieja Kamyka dotychczasowego przewodniczącego z poprzedniej kadencji oraz radnego Piotra Majchrowskiego. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 dla Majchrowskiego.
Po przejęciu prowadzenia obrad, rozpoczęto procedurę wyboru zastępcy. Procedura była analogiczna do wyboru przewodniczącego. Zachowano tą samą komisję skrutacyjną. Zgłoszono 2 kandydatury, jedną z nich był zastępca z poprzedniej kadencji Władysław Wójciak, drugą Bożena Matuszewska-Pająk. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 na korzyść Matuszewskiej-Pająk.
Kolejnym zasadniczym punktem obrad I sesji Rady Gminy było sprawozdanie z działalności złożone przez dotychczasowego wójta Andrzeja Popłońskiego. Sprawozdanie dotyczyło kwestii budżetowych (w tym inwestycyjnych i majątkowych) z ostatnich 8 lat, ponieważ dotychczasowy wójt piastował ten urząd pełne 2 kadencje, od 17 listopada 2002 roku, obejmując go po swoim poprzedniku i równocześnie obecnym następcy Tadeuszu Józwiku.
Po wystąpieniu Andrzeja Połońskiego, Piotr Majchrowski zapytał radnych czy mają pytania, dotyczące sprawozdania wójta. Uwag nie zgłoszono. Wydawało się, że program sesji został wyczerpany i trwające 1,5 godziny posiedzenie będzie zmierzać do końca. Jak się jednak później okazało nie był to nawet jego półmetek.
Przewodniczący sam zadał pytanie Andrzejowi Popłońskiemu, które dotyczyło terenów GS-u, o których licytacji, jaka ma się odbyć jutro, wójt powiedział pod koniec swojego sprawozdania.
Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Czerniewicach w likwidacji jest właścicielem 4 działek znajdujących się w ścisłym centrum Lubochni. Od lat niszczejące budynki na terenie byłego „GS-u” są wstydliwą „wizytówką” gminy. Od lat też podejmowane są działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Tym bardziej, że likwidowana spółdzielnia jest winna Gminie Lubochnia kwotę 237 tys. zł. z tytułu należności podatkowych oraz 239 tys. zł. z tytułu odsetek.
Radny Tadeusz Skoneczny złożył wniosek aby gmina Lubochnia wzięła udział w licytacji. Aby wniosek radnego miał racje bytu, wymagane było podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy. Uchwała wyrażająca zgodę na nabycie nieruchomości musi mieć też swoje odzwierciedlenie w budżecie gminy. Dlatego ogłoszono przerwę, w czasie której służby prawne wspólnie ze skarbnikiem gminy zajęły zbadaniem możliwości prawnych i finansowych zrealizowania wniosku radnego.
Po wznowieniu obrad, Andrzej Popłoński, poprosił jeszcze o uzasadnienie wniosku dotyczącego zakupu terenów po byłym GS-ie przez Gminę. Radny Skoneczny stwierdził, że teren mógłby posłużyć za parking. Ostatecznie Rada podjęła uchwałę upoważniającą wójta do wpłacenia wymaganego wadium, i wzięcia udziału w licytacji. Za uchwałą głosowało 14 radnych. Jedynym, który zachował w tej sprawie powściągliwość był wstrzymujący się od głosu Maciej Kamyk.
Na zakończenie I w tej kadencji sesji Rady Gminy przewodniczący Majchrowski zaproponował, by kolejna sesja, poświęcona ślubowaniu nowego wójta Tadeusza Józwika została zwołana jeszcze tego samego dnia, bezpośrednio po zakończeniu sesji nr 1. Uzasadnieniem zwołania kolejnej sesji miał być fakt, że ślubowanie wójta nie może odbyć się na sesji bieżącej. Propozycja przewodniczącego została przyjęta przez radnych jednogłośnie.
Druga odsłona samorządowa przeprowadzona została w tempie ekspresowym. Nowy wójt złożył ślubowanie wypowiadając słowa: - Obejmując urząd Wójta Gminy Lubochnia uroczyście ślubuję że dochowam wierności prawu a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy. Tak mi dopomóż Bóg.
Krzysztof Chmielewski
Napisz komentarz
Komentarze