Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 20:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

W dwóch odsłonach

W dniu dzisiejszym w Lubochni odbyła się nie jedna ale aż dwie sesje Rady Gminy. Obie dotyczyły głównie przejęcia władzy przez nowo wybranych samorządowców. Odpowiednio na I sesji odbyło się ślubowanie radnych i wybór prezydium nowej Rady Gminy, podczas drugiej odebrano ślubowanie od nowego wójta Tadeusza Józwika. Sprawą która jednak zabrała lwią czasu była nieprzewidziana w porządku obrad, a nieuporządkowana od lat kwestia przejęcia terenów po byłym GS-ie w Lubochni.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Na inauguracyjnej sesji Rady Gminy pojawił się komplet 15 radnych. Po złożeniu ślubowania, przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady. Wybór dokonywany w głosowaniu tajnym, wymagał powołania komisji skrutacyjnej w składzie: Agnieszka Sałagacka, Sławomir Ryś i Tadeusz Skoneczny.

Reklama

 

Na funkcję przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: Macieja Kamyka dotychczasowego przewodniczącego z poprzedniej kadencji oraz radnego Piotra Majchrowskiego. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 dla Majchrowskiego.

 

Po przejęciu prowadzenia obrad, rozpoczęto procedurę wyboru zastępcy. Procedura była analogiczna do wyboru przewodniczącego. Zachowano tą samą komisję skrutacyjną. Zgłoszono 2 kandydatury, jedną z nich był zastępca z poprzedniej kadencji Władysław Wójciak, drugą Bożena Matuszewska-Pająk. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 na korzyść Matuszewskiej-Pająk.

 

Kolejnym zasadniczym punktem obrad I sesji Rady Gminy było sprawozdanie z działalności złożone przez dotychczasowego wójta Andrzeja Popłońskiego. Sprawozdanie dotyczyło kwestii budżetowych (w tym inwestycyjnych i majątkowych) z ostatnich 8 lat, ponieważ dotychczasowy wójt piastował ten urząd pełne 2 kadencje, od 17 listopada 2002 roku, obejmując go po swoim poprzedniku i równocześnie obecnym następcy Tadeuszu Józwiku.

 

Po wystąpieniu Andrzeja Połońskiego, Piotr Majchrowski zapytał radnych czy mają pytania, dotyczące sprawozdania wójta. Uwag nie zgłoszono. Wydawało się, że program sesji został wyczerpany i trwające 1,5 godziny posiedzenie będzie zmierzać do końca. Jak się jednak później okazało nie był to nawet jego półmetek.

 

Przewodniczący sam zadał pytanie Andrzejowi Popłońskiemu, które dotyczyło terenów GS-u, o których licytacji, jaka ma się odbyć jutro, wójt powiedział pod koniec swojego sprawozdania.

 

Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Czerniewicach w likwidacji jest właścicielem 4 działek znajdujących się w ścisłym centrum Lubochni. Od lat niszczejące budynki na terenie byłego „GS-u” są wstydliwą „wizytówką” gminy. Od lat też podejmowane są działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Tym bardziej, że likwidowana spółdzielnia jest winna Gminie Lubochnia kwotę 237 tys. zł. z tytułu należności podatkowych oraz  239 tys. zł. z tytułu odsetek.

 

Radny Tadeusz Skoneczny złożył wniosek aby gmina Lubochnia wzięła udział w licytacji. Aby wniosek radnego miał racje bytu, wymagane było podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy. Uchwała wyrażająca zgodę na nabycie nieruchomości musi mieć też swoje odzwierciedlenie w budżecie gminy. Dlatego ogłoszono przerwę, w czasie której służby prawne wspólnie ze skarbnikiem gminy zajęły zbadaniem możliwości prawnych i finansowych zrealizowania wniosku radnego.

 

Po wznowieniu obrad, Andrzej Popłoński, poprosił jeszcze o uzasadnienie wniosku dotyczącego zakupu terenów po byłym GS-ie przez Gminę. Radny Skoneczny stwierdził, że teren mógłby posłużyć za parking. Ostatecznie Rada podjęła uchwałę upoważniającą wójta do wpłacenia wymaganego wadium, i wzięcia udziału w licytacji. Za uchwałą głosowało 14 radnych. Jedynym, który zachował w tej sprawie powściągliwość był wstrzymujący się od głosu Maciej Kamyk.

 

Na zakończenie I w tej kadencji sesji Rady Gminy przewodniczący Majchrowski zaproponował, by kolejna sesja, poświęcona ślubowaniu nowego wójta Tadeusza Józwika  została zwołana jeszcze tego samego dnia, bezpośrednio po zakończeniu sesji nr 1. Uzasadnieniem zwołania kolejnej sesji miał być fakt, że ślubowanie wójta nie może odbyć się na sesji bieżącej. Propozycja przewodniczącego została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

 

Druga odsłona samorządowa przeprowadzona została w tempie ekspresowym. Nowy wójt złożył ślubowanie wypowiadając słowa: - Obejmując urząd Wójta Gminy Lubochnia uroczyście ślubuję że dochowam wierności prawu a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy. Tak mi dopomóż Bóg.

 

 

Krzysztof Chmielewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wyborca 05.12.2010 13:43
Do tej rady weszło parę osób mowych. Mamy nadzieję, że będą myśleć nad tym co robią, że wystarczy im odwagi, żeby nie ulegać lokalnym układom. Dobrze, że Tadek S. wszedł do Rady. Ten właściwy Skoneczny.

Reklama
lubochnianin 03.12.2010 22:50
Jako świadomy wyborca Józwika mam nadzieję, że nie zaprzeda siebie i nas lokalnemu proboszczowi. Dosyć już łączenia polityki z kościołem. Dosyć zbierania składek kościelnych przez sołtysów. Niech robi to organista skoro może z opłatkiem chodzić i ksiądz zachęca żeby mu adekwatnie wynagradzać fatygę. Z tego co wiem sołtysom tej fatygi raczej nikt nie wynagradzał. Sołtysi, chętni do zbierania składek na kościół raczej nie byli, ale żaden (z tego co się orientuję) ze strachu przed gniewem byłego już wójta i proboszcza nie wyłamał się

KCh 03.12.2010 15:10
@1, @2, @3 Faktycznie może być to mylące zwłaszcza jeśli chodzi o kontekst podany w artukule. W woli wyjasnienia radny Tadeusz Skoneczny (45 l.) a likwidator GS-u Tadeusz Skoneczny (55 l.) to dwie różne osoby!!!

Zorientowany 03.12.2010 09:19
Kolego Michale pomyliłeś osoby

pkm 03.12.2010 09:03
O ile się orientuję to się komuś pomyliły nazwiska ponieważ ten Tadeusz Skoneczny jest radnym po raz pierwszy.

Michał 03.12.2010 00:21
Pan skoneczny nie tak dawno jak był radnym był w opozycji do wójta jóźwika przez te kilka lat wszystko się zmieniło. Pytanie. Jak to można inaczej można interpretować?

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 8. A gdzie są kocyki dla gawiedzi.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: tTreść komentarza: Jak najbardziej trafna propozycja. Jestem całkowicie za. nasi" Ostrowski przyczynili się do założenia miasta i nadania praw miejskich. Taka nazwa pięknie będzie wpisywała się w obchody 200 lecia nadania praw miejskich.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: Chatka PuchatkaTreść komentarza: Niestety redakcja jest w błędzie, gdyż już było wspominane referendum. Wiąże to się jednak z procedurami dotyczącymi kiedy je można przeprowadzić.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Żadnego północnego wariantu nie będzie i wiadomo o tym co najmniej od kilkunastu lat. Trzeba sobie zerknąć w stare dokumenty strategiczne. A reszta to już polityka i paru krzykaczy, którzy próbują zbić kapitał polityczny na czym się da bo nic sobą nie reprezentują. Którędy by ta droga nie poszła zawsze ktoś będzie niezadowolony. Teraz warto z tymi ludźmi się spotkać indywidualnie i dojść do porozumienia bez krzykaczy, którzy żerują głównie na emocjach i plotkach. Alternatywa jest taka, że droga może nie powstać wcale a po remoncie mostów w mieście znowu zawitają w nim tiry. I po kolejne to żadna obwodnica Tomaszowa a łącznik drogi klasy S. Jak chcemy obwodnicy to trzeba ją zaprojektować i zacząć zabiegać o środki a nie opowiadać bajki o obwodnicy S12.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama