Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

W dwóch odsłonach

W dniu dzisiejszym w Lubochni odbyła się nie jedna ale aż dwie sesje Rady Gminy. Obie dotyczyły głównie przejęcia władzy przez nowo wybranych samorządowców. Odpowiednio na I sesji odbyło się ślubowanie radnych i wybór prezydium nowej Rady Gminy, podczas drugiej odebrano ślubowanie od nowego wójta Tadeusza Józwika. Sprawą która jednak zabrała lwią czasu była nieprzewidziana w porządku obrad, a nieuporządkowana od lat kwestia przejęcia terenów po byłym GS-ie w Lubochni.

Na inauguracyjnej sesji Rady Gminy pojawił się komplet 15 radnych. Po złożeniu ślubowania, przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady. Wybór dokonywany w głosowaniu tajnym, wymagał powołania komisji skrutacyjnej w składzie: Agnieszka Sałagacka, Sławomir Ryś i Tadeusz Skoneczny.

 

Na funkcję przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: Macieja Kamyka dotychczasowego przewodniczącego z poprzedniej kadencji oraz radnego Piotra Majchrowskiego. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 dla Majchrowskiego.

 

Po przejęciu prowadzenia obrad, rozpoczęto procedurę wyboru zastępcy. Procedura była analogiczna do wyboru przewodniczącego. Zachowano tą samą komisję skrutacyjną. Zgłoszono 2 kandydatury, jedną z nich był zastępca z poprzedniej kadencji Władysław Wójciak, drugą Bożena Matuszewska-Pająk. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 na korzyść Matuszewskiej-Pająk.

 

Kolejnym zasadniczym punktem obrad I sesji Rady Gminy było sprawozdanie z działalności złożone przez dotychczasowego wójta Andrzeja Popłońskiego. Sprawozdanie dotyczyło kwestii budżetowych (w tym inwestycyjnych i majątkowych) z ostatnich 8 lat, ponieważ dotychczasowy wójt piastował ten urząd pełne 2 kadencje, od 17 listopada 2002 roku, obejmując go po swoim poprzedniku i równocześnie obecnym następcy Tadeuszu Józwiku.

 

Po wystąpieniu Andrzeja Połońskiego, Piotr Majchrowski zapytał radnych czy mają pytania, dotyczące sprawozdania wójta. Uwag nie zgłoszono. Wydawało się, że program sesji został wyczerpany i trwające 1,5 godziny posiedzenie będzie zmierzać do końca. Jak się jednak później okazało nie był to nawet jego półmetek.

 

Przewodniczący sam zadał pytanie Andrzejowi Popłońskiemu, które dotyczyło terenów GS-u, o których licytacji, jaka ma się odbyć jutro, wójt powiedział pod koniec swojego sprawozdania.

 

Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Czerniewicach w likwidacji jest właścicielem 4 działek znajdujących się w ścisłym centrum Lubochni. Od lat niszczejące budynki na terenie byłego „GS-u” są wstydliwą „wizytówką” gminy. Od lat też podejmowane są działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Tym bardziej, że likwidowana spółdzielnia jest winna Gminie Lubochnia kwotę 237 tys. zł. z tytułu należności podatkowych oraz  239 tys. zł. z tytułu odsetek.

 

Radny Tadeusz Skoneczny złożył wniosek aby gmina Lubochnia wzięła udział w licytacji. Aby wniosek radnego miał racje bytu, wymagane było podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy. Uchwała wyrażająca zgodę na nabycie nieruchomości musi mieć też swoje odzwierciedlenie w budżecie gminy. Dlatego ogłoszono przerwę, w czasie której służby prawne wspólnie ze skarbnikiem gminy zajęły zbadaniem możliwości prawnych i finansowych zrealizowania wniosku radnego.

 

Po wznowieniu obrad, Andrzej Popłoński, poprosił jeszcze o uzasadnienie wniosku dotyczącego zakupu terenów po byłym GS-ie przez Gminę. Radny Skoneczny stwierdził, że teren mógłby posłużyć za parking. Ostatecznie Rada podjęła uchwałę upoważniającą wójta do wpłacenia wymaganego wadium, i wzięcia udziału w licytacji. Za uchwałą głosowało 14 radnych. Jedynym, który zachował w tej sprawie powściągliwość był wstrzymujący się od głosu Maciej Kamyk.

 

Na zakończenie I w tej kadencji sesji Rady Gminy przewodniczący Majchrowski zaproponował, by kolejna sesja, poświęcona ślubowaniu nowego wójta Tadeusza Józwika  została zwołana jeszcze tego samego dnia, bezpośrednio po zakończeniu sesji nr 1. Uzasadnieniem zwołania kolejnej sesji miał być fakt, że ślubowanie wójta nie może odbyć się na sesji bieżącej. Propozycja przewodniczącego została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

 

Druga odsłona samorządowa przeprowadzona została w tempie ekspresowym. Nowy wójt złożył ślubowanie wypowiadając słowa: - Obejmując urząd Wójta Gminy Lubochnia uroczyście ślubuję że dochowam wierności prawu a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy. Tak mi dopomóż Bóg.

 

 

Krzysztof Chmielewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wyborca 05.12.2010 13:43
Do tej rady weszło parę osób mowych. Mamy nadzieję, że będą myśleć nad tym co robią, że wystarczy im odwagi, żeby nie ulegać lokalnym układom. Dobrze, że Tadek S. wszedł do Rady. Ten właściwy Skoneczny.

lubochnianin 03.12.2010 22:50
Jako świadomy wyborca Józwika mam nadzieję, że nie zaprzeda siebie i nas lokalnemu proboszczowi. Dosyć już łączenia polityki z kościołem. Dosyć zbierania składek kościelnych przez sołtysów. Niech robi to organista skoro może z opłatkiem chodzić i ksiądz zachęca żeby mu adekwatnie wynagradzać fatygę. Z tego co wiem sołtysom tej fatygi raczej nikt nie wynagradzał. Sołtysi, chętni do zbierania składek na kościół raczej nie byli, ale żaden (z tego co się orientuję) ze strachu przed gniewem byłego już wójta i proboszcza nie wyłamał się

KCh 03.12.2010 15:10
@1, @2, @3 Faktycznie może być to mylące zwłaszcza jeśli chodzi o kontekst podany w artukule. W woli wyjasnienia radny Tadeusz Skoneczny (45 l.) a likwidator GS-u Tadeusz Skoneczny (55 l.) to dwie różne osoby!!!

Zorientowany 03.12.2010 09:19
Kolego Michale pomyliłeś osoby

pkm 03.12.2010 09:03
O ile się orientuję to się komuś pomyliły nazwiska ponieważ ten Tadeusz Skoneczny jest radnym po raz pierwszy.

Michał 03.12.2010 00:21
Pan skoneczny nie tak dawno jak był radnym był w opozycji do wójta jóźwika przez te kilka lat wszystko się zmieniło. Pytanie. Jak to można inaczej można interpretować?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama