Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 01:53
Reklama
Reklama

Skansen na Dożynkach Prezydenckich

Dożynkowe uroczystości, odbywające się rokrocznie w nadpilickiej Spale, stwarzają znakomitą okazję do szerszej prezentacji zbiorów i turystycznej oferty Skansenu Rzeki Pilicy. Uczestniczy on w spalskich dożynkach regularnie od 2000 roku, a więc od chwili, gdy reaktywowano tutaj ogólnopolskie święto plonów, zapoczątkowane w 1927 roku przez ówczesnego prezydenta RP – Ignacego Mościckiego. W ciągu ostatnich 10 lat pilicki Skansen miał zatem możliwość promowania w Spale zarówno siebie, jak i macierzystego miasta Tomaszowa Mazowieckiego podczas prezydenckich dożynek z udziałem: Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.

Kolejne, dożynkowe prezentacje Skansenu związane były głównie z kulturą ludową dorzecza środkowej Pilicy. Podczas tegorocznego święta plonów, odbywającego się w minioną niedzielę – 19 września, postanowił on dla odmiany przypomnieć historię samych dożynek prezydenckich w Spale. Obrazowały ją wyeksponowane na wspólnym, skansenowo-miejskim stoisku liczne czasopisma archiwalne, mające dziś niejednokrotnie unikatowy charakter. Zawierają one obszerne i barwne relacje z przedwojennych świąt plonów w Spale, obficie ilustrowane fotografiami żniwnych delegacji poszczególnych regionów Polski oraz dostojnego gospodarza tego święta – prezydenta Ignacego Mościckiego.

 

Stały się one w niedzielę inspiracją do wielu refleksji i rodzinnych wspomnień. Tak np. wizytująca nasze stoisko mieszkanka podtomaszowskich Smardzewic - Pani Janina Robak na fotografii ilustrującej dożynkową relację w piśmie „Ilustrowany Kurier Codzienny” z 4 września 1933 roku rozpoznała… swoją matkę, Zofię Robak z domu Król. Ta ostatnia, jeszcze jako panna, uczestniczyła w dożynkowym korowodzie podczas dożynek, odbywających się w 1929 roku z udziałem I. Mościckiego właśnie w Smardzewicach. Fakt ten przypomniano we wspomnianej prasowej relacji ze spalskich dożynek, zamieszczonej w „IKC” po czterech latach. Czytając ją i oglądając zdjęcie swojej matki Pani Zofia nie kryła głębokiego wzruszenia.

 

Równie frapujące były pokazane na naszym stoisku pamiątki po przedwojennych dożynkach spalskich w postaci blankietów wystosowanych przez Prezydenta RP i Zarząd jego spalskiej rezydencji zaproszeń na ceremoniał dożynkowy i na wydany z tej okazji uroczystą biesiadę. O tym, co i na czym wtedy jadano mówiły kolejne unikatowe eksponaty naszego stoiska w postaci menu prezydenckiego obiadu oraz talerz, filiżanka i dwa widelce z pałacowej zastawy. Dodajmy, że w zbiorach Skansenu znajduje się także pamiątkowy medalion, wręczany przez Prezydenta Ignacego Mościckiego honorowym gościom pierwszych, spalskich dożynek w dniu 28 sierpnia 1927 roku. Adekwatnym uzupełnieniem historycznych pamiątek były rozdawane na naszym stoisku materiały promocyjne, zachęcające dożynkowych gości do odwiedzania zarówno Skansenu Rzeki Pilicy, jak i miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Dodatkową zachętą ku temu było usytuowane po sąsiedzku, słowiańskie obozowisko, przygotowane przez pasjonatów historii z Ośrodka Kultury „Tkacz” w Tomaszowie Maz. Przyodziani w stosowne stroje, prezentowali oni zajęcia naszych praprzodków związane z uprawą roli i przygotowywaniem strawy oraz innymi czynnościami gospodarskimi. Co ważne, posługiwali się przy tym narzędziami i przyborami, zrekonstruowanymi na podstawie archiwalnych opisów i rycin. Niektóre, oryginalne narzędzia zostały udostępnione przez nasz Skansen. Dzięki temu można było zapoznać się np. ze starodawnymi metodami zbierania i młócenia zbóż oraz mielenia ich ziaren, a także spróbować podpłomyków upieczonych z tak wytworzonej mąki. Obok pokazywali swój kunszt średniowieczni kowale, mincerze i powroźnicy. Takie połączenie historii i współczesności wraz z oryginalną aranżacją naszego połączonego stoiska przyciągnęło liczne rzesze dożynkowych gości.

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama