Kolejne, dożynkowe prezentacje Skansenu związane były głównie z kulturą ludową dorzecza środkowej Pilicy. Podczas tegorocznego święta plonów, odbywającego się w minioną niedzielę – 19 września, postanowił on dla odmiany przypomnieć historię samych dożynek prezydenckich w Spale. Obrazowały ją wyeksponowane na wspólnym, skansenowo-miejskim stoisku liczne czasopisma archiwalne, mające dziś niejednokrotnie unikatowy charakter. Zawierają one obszerne i barwne relacje z przedwojennych świąt plonów w Spale, obficie ilustrowane fotografiami żniwnych delegacji poszczególnych regionów Polski oraz dostojnego gospodarza tego święta – prezydenta Ignacego Mościckiego.
Stały się one w niedzielę inspiracją do wielu refleksji i rodzinnych wspomnień. Tak np. wizytująca nasze stoisko mieszkanka podtomaszowskich Smardzewic - Pani Janina Robak na fotografii ilustrującej dożynkową relację w piśmie „Ilustrowany Kurier Codzienny” z 4 września 1933 roku rozpoznała… swoją matkę, Zofię Robak z domu Król. Ta ostatnia, jeszcze jako panna, uczestniczyła w dożynkowym korowodzie podczas dożynek, odbywających się w 1929 roku z udziałem I. Mościckiego właśnie w Smardzewicach. Fakt ten przypomniano we wspomnianej prasowej relacji ze spalskich dożynek, zamieszczonej w „IKC” po czterech latach. Czytając ją i oglądając zdjęcie swojej matki Pani Zofia nie kryła głębokiego wzruszenia.
Równie frapujące były pokazane na naszym stoisku pamiątki po przedwojennych dożynkach spalskich w postaci blankietów wystosowanych przez Prezydenta RP i Zarząd jego spalskiej rezydencji zaproszeń na ceremoniał dożynkowy i na wydany z tej okazji uroczystą biesiadę. O tym, co i na czym wtedy jadano mówiły kolejne unikatowe eksponaty naszego stoiska w postaci menu prezydenckiego obiadu oraz talerz, filiżanka i dwa widelce z pałacowej zastawy. Dodajmy, że w zbiorach Skansenu znajduje się także pamiątkowy medalion, wręczany przez Prezydenta Ignacego Mościckiego honorowym gościom pierwszych, spalskich dożynek w dniu 28 sierpnia 1927 roku. Adekwatnym uzupełnieniem historycznych pamiątek były rozdawane na naszym stoisku materiały promocyjne, zachęcające dożynkowych gości do odwiedzania zarówno Skansenu Rzeki Pilicy, jak i miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
Dodatkową zachętą ku temu było usytuowane po sąsiedzku, słowiańskie obozowisko, przygotowane przez pasjonatów historii z Ośrodka Kultury „Tkacz” w Tomaszowie Maz. Przyodziani w stosowne stroje, prezentowali oni zajęcia naszych praprzodków związane z uprawą roli i przygotowywaniem strawy oraz innymi czynnościami gospodarskimi. Co ważne, posługiwali się przy tym narzędziami i przyborami, zrekonstruowanymi na podstawie archiwalnych opisów i rycin. Niektóre, oryginalne narzędzia zostały udostępnione przez nasz Skansen. Dzięki temu można było zapoznać się np. ze starodawnymi metodami zbierania i młócenia zbóż oraz mielenia ich ziaren, a także spróbować podpłomyków upieczonych z tak wytworzonej mąki. Obok pokazywali swój kunszt średniowieczni kowale, mincerze i powroźnicy. Takie połączenie historii i współczesności wraz z oryginalną aranżacją naszego połączonego stoiska przyciągnęło liczne rzesze dożynkowych gości.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze