Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 21:11
Reklama
Reklama

Kilka ważnych rad dla miłośników grzybobrania

Sezon grzybiarski w pełni. Okoliczne lasy pełne są amatorów prawdziwków, podgrzybków i maślaków. Coraz częściej też media donoszą o przypadkach zatrucia grzybami. Bywa, że są to zatrucia bardzo groźne, zagrażające nawet życiu ludzkiemu. SANEPiD przypomina zasady bezpiecznego zbierania oraz spożywania grzybów.

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:


1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby,  które dobrze znamy (warto korzystać z  najnowszych atlasów).

2. Nie należy zbierać grzybów bardzo młodych oraz starych i przejrzałych, ponieważ ich owocniki mogą nie posiadać wszystkich cech danego gatunku – wtedy są  przyczyną tragicznych pomyłek.

3. Zbieraj grzyby całe, poprzez wykręcenie z podłoża. Zbieranie grzybów przez ułamanie trzonu lub obcięcie nożem dolnej jego części utrudnia rozpoznanie wszystkich cech grzyba i jest szkodliwe dla grzybni.

4. Zbieraj grzyby w przewiewne koszyki, łubianki, a nie w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, a nawet powstawanie substancji szkodliwych dla zdrowia.

5. Nie należy oceniać nie znanych grzybów na podstawie smaku, np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowi ma smak łagodny i niczym się nie wyróżniający.  Nie warto wierzyć starym przesądom związanym z oceną grzybów trujących, np. o zabarwieniu cebuli podczas gotowania, ciemnieniu srebrnej łyżeczki czy gorzkim smak (gatunki śmiertelnie trujące np. Amanita phalloides, Amanita verna mają przyjemny, słodkawy smak).

6. Nie należy zbierać grzybów w pobliżu zakładów produkcyjnych, jak również rosnących  w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Nie zbieraj grzybów w parkach, gdyż załatwiają się tam zwierzęta domowe.

7. Nie należy  niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.

8. Kupując grzyby poproś sprzedawcę o atest. Atest jest ważny 48 godzin i znajdują się  w nim informacje o gatunku grzyba i miejscu zbioru.

9. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać  z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych (PSSE Opoczno – pon. – pt. w  godz. 10.00 -12.00).

 

Podstawowe zasady spożywania potraw z grzybów.


• Grzyby są potrawą ciężkostrawną , długo zalegają w żołądku i dlatego nie wolno ich podawać małym dzieciom, z jedzenia grzybów powinny zrezygnować także osoby starsze i mające kłopoty z układem pokarmowym.
• Potrawy z grzybów  należy spożywać świeże, bezpośrednio po przygotowaniu. Nie wolno długo przetrzymywać potraw z grzybów  nawet w lodówce , ponieważ łatwo się psują  i powstają w nich substancje szkodliwe dla zdrowia.
• Zatrucia grzybami objawiają się  nudnościami,  bólami brzucha, biegunką, wymiotami, podwyższoną temperaturą. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza !
Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
 

Zasady wprowadzania grzybów świeżych do obrotu handlowego.

 

Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych albo środków spożywczych zawierających w swoim składzie grzyby obejmuje 42 gatunki (Zgodnie z obowiązującym w Polsce rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu i produkcji przetworów grzybowych albo artykułów spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy).

 

Punkty skupu grzybów oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie targowisk są zobowiązani zatrudniać osoby posiadające uprawnienia klasyfikatora grzybów.

 

Grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych wolno sprzedawać w placówkach handlowych lub na targowisku pod warunkiem:



•    Uzyskania atestu klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy,
•    Umieszczenia w miejscu sprzedaży informacji o gatunku grzybów oraz nazwiska i adresu sprzedawcy.
•    Wydając atest na grzyby dokonuje się m. in. oceny zgodności gatunkowej grzybów oraz cech organoleptycznych. Atest obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 stopni


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

siara 10.09.2010 16:34
Tak i jeszcze jakiemuś urzędasowi dać kase! Paranoja.

gżybiasz 09.09.2010 18:38
Jeżeli grzyby to tylko grzyby halucynki

Taaa... 09.09.2010 16:39
i jeszcze imię ojca,matki,zaświadczenie z USk... magistratu i zkładu pogrzebowego..

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama