Jak zwykle przy podobnych okazjach, tak i tym razem, w Skansenie nie zabrakło pasjonatów historii. W malowniczym zakątku nad Pilicą zjawili się młodsi i starsi z Tomaszowa oraz bliższych i dalszych okolic.
Ci, którzy mimo pochmurnej pogody zdecydowali się na wizytę w gościnnych progach Skansenu byli świadkami niecodziennego widowiska przenoszącego widzów w klimat i scenerię średniowiecznej Polski.
Widzom zaprezentowano m.in. inscenizację historyczną, pojedynki rycerzy, ćwiczenia łuczników. Obozowisko za sprawą starodawnych strojów, kowali, wybijanych monet, podków, przypominało prawdziwe średniowieczne przygotowania wojenne.
Nie zabrakło także specjałów „szefa kuchni”. Dla smakoszy przygotowano kapuśniak gotowany według prawdziwej XI wiecznej receptury, wędzono mięsiwa, a także pieczono podpłomyki.
Historycznej majówce towarzyszyła wystawa wielkoformatowych rycin obrazujących wodną inżynierię wojskową - technikę budowy mostów pływających w dawnych czasach.
Spróbowano także budowy elementów drewnianego tzw. mostu łyżwowego. Takie właśnie konstrukcje, jak można przeczytać w kronikach, z rozkazu króla Władysława Jagiełły, budowano w tajemnicy przed wywiadem krzyżackim w nadpilickich puszczach Pilicą.
- Ścinano drzewa i zbijano z nich elementy mostu – opowiadał dyrektor Skansenu i równocześnie gawędziarz Andrzej Kobalczyk. - Następnie w czerwcu 1410 roku spławiano je Pilicą i Wisłą pod Czerwińsk, gdzie wojska polskie przeprawiły się na prawy brzeg Wisły, ku zaskoczeniu Krzyżaków spodziewających się natarcia od ziemi dobrzyńskiej.
Majówka zorganizowana przez dyrektora skansenu p. A. Kobalczyka oraz gminę Sulejów okazała się miłą atrakcją majowego weekendu
Organizatorzy pragną podziękować uczniom Szkoły Podstawowej w Wolborzu im. Wł. Jagiełły, Chorągwi Rycerskiej Ziemi Piotrkowskiej oraz drużynie wojów słowiańskich istniejącej przy Ośrodku Kultury Tkacz.
Karolina Ksyt
Zobacz więcej zdjęć
2010.05.02 Rycerska majówka w Skansenie
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze