Studenci oraz kadra uniwersytecka zainaugurowali dzisiaj kolejny rok akademicki w filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie. Można śmiało stwierdzić, że tegoroczne obchody odbyły się praktycznie dwa razy. Najpierw uroczyście wręczono indeksy studentom Leśnictwa – nowego elitarnego kierunku studiów oferowanego przez Uniwersytet. Godzinę później, już oficjalnie, w obecności zaproszonych gości, nowy rok akademicki otworzył Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Dr hab. Włodzimierz Nykiel.
Reklama
Paweł Bogaczewicz
07.10.2009 15:59
(aktualizacja 17.08.2023 11:32)
Kochają las
Zanim filia oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki, studenci Leśnictwa, nowego kierunku oferowanego przez Uniwersytet, otrzymali indeksy z rąk prof. Zbigniewa Raua, Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. Filii i prof. Jerzego Borawskiego, P.O. Dyrektora Instytutu Nauk Leśnych.
- Dzisiejszy dzień jest zarówno dla was, jak i nas, dniem wielkiego wyzwania. Spotykają się ze sobą dwa, dotąd niewspółpracujące, środowiska. Od teraz wasz system zdobywania wiedzy się zmieni. Zobaczycie na czym polega prawdziwie zgłębianie wiedzy, studiowanie – mówił Rau. – Najważniejsza jest idealna współpraca na platformie student – wykładowca. Tutaj uczymy się wzajemnie, to tradycja wspólnoty akademickiej – podkreślał.
Zbigniew Rau w żartobliwy sposób zaznaczył, że gdyby gospodarka i polityka w Polsce, była taka jak piękne są polskie lasy, to wszystko byłoby w jak najlepszym porządku.
Na studiowanie Leśnictwa zdecydowało się w tym roku kilkudziesięciu studentów. Co ciekawe nie są to jedynie mężczyźni, ale i kobiety. O elitarności kierunku może świadczyć to, że można go zgłębiać jedynie w kliku miastach w Polsce. Od teraz również w Tomaszowie.
- To bardzo ciekawy kierunek, który odpowiada w pełni moim zainteresowaniom. Od zawsze pociągała mnie biologia i chemia. Do tego naprawdę dużo czasu spędzam w lesie - mówi Marcin Jochan, student. - Oprócz tego są po tym kierunku pewne perspektywy finansowe – dodaje.
Niektórzy studenci nie ukrywają, że Tomaszów jest jedynie ich przystankiem po drodze na studia w innym mieście. Na przykład w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- Po prostu nie dostałem się nigdzie indziej i chcę tutaj przetrzymać jeden rok. Potem przeniosę się do Warszawy – mówi Bartek, prosi by nie podawać jego nazwiska. – Nie ma się co oszukiwać, gdy mieszkasz całe życie w Tomaszowie, to studiowanie tutaj nie jest szczytem twoich marzeń – dodaje.
O filii w superlatywach
Włodzimierz Nykiel, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, w swoim przemówieniu inauguracyjnym podkreślał wielką wagę tomaszowskiej filii w skali całego Uniwersytetu, zaznaczał, że tomaszowska placówka jest większa od wielu łódzkich wydziałów.
- Wszyscy powinni patrzeć na filię, jako na integralną cześć całego Uniwersytetu. Życzę studentom wszystkiego najlepszego na nowej drodze w dalszej edukacji, jaką niewątpliwie jest studiowanie. – mówił Włodzimierz Nykiel.
W trakcie oficjalnego rozpoczęcia nowego roku akademickiego wręczono indeksy delegacjom ze wszystkich kierunków, które są wykładane w filii. Wybrano ich starannie spośród najlepszych studentów. Indeksy otrzymały żaki z Administracji, Turystyki i Rekreacji, Ekonomii, Zarządzania i Leśnictwa (indeks otrzymali najlepsi z kandydatów na Leśnictwo).
Uhonorowano również studentów, którzy poprzednim roku akademickim osiągnęli najwyższą średnią na studiach. Nagrody wręczali przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, przewodniczący Stefan Gołaszewski i Teresa Głębowska.
Najlepsi okazali się: Agnieszka Plich z Administracji, Katarzyna Sadzikowska z Ekonomii, Magdalena Kajtaniak z Zarządzania, Arkadiusz Grzybowski z Turystyki i Rekreacji oraz Piotr Kaczmarski z Informatyki.
Tradycyjnie nowi studenci Uniwersytetu głośno ślubowali, że będą wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, dbać o dobre imię Uniwersytetu Łódzkiego oraz m.in. przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego i przepisów obowiązujących na uczelni.
Oficjalna inauguracja nowego roku akademickiego zakończyła się wykładem, który wygłosił prof. Dr hab. Krzysztof Skotnicki. Tematem wykładu były „Alternatywne sposoby głosowania. Problematyka prawno konstytucyjna”.
Tekst i zdjęcia: Paweł Bogaczewicz
Reklama
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
NA_leśnik
12.10.2009 10:52
Podobno nic tak dobrze nie wpływa na obsługę klienta(czytaj studenta) jak zdrowa konkurencja! No to mamy kolejną konkurencję dla już istniejących wydziałów leśnych!
Studentom życzę wytrwałości w studiowaniu i pracy po studiach w wybranym zawodzie. Ważne aby wiedza tam podana była solidna i we właściwym wymiarze - ostatnio to u nas wogóle szwankuje w całym kraju - idziemy na ilość! Co gorsza, dotyczy to niestety wszystkich uczelni, łącznie z tymi starymi, państwowymi.
Reklama
Skrobek
09.10.2009 17:16
Ale dlaczego robili zdjęcia tylko darmozjadom z urzędów a nie studentom?
popissldpsl i żyd
09.10.2009 12:16
@14 widzę że kosmate myśli ma nie tylko pan w karakułach...
rektor
09.10.2009 10:30
ale studentka na zdjęciu niczego sobie. nawet pan w karakułach ma kosmate myśłi...
Elitarny kierunek?
09.10.2009 09:41
Piszący te słowa przesadził niewątpliwie z tym stwierdzeniem. Leśnictwo na Uniwerku to tak jakby Polonistyka na Polibudzie. Z góry współczuję przyszłym absolwentom.
mgr. dyplom. z Unewla
09.10.2009 09:19
Ja wczoraj byłem na inałguracji nowego roku akademicjiego w Fili Uniwersytetu w Unewlu, kturego jestem absolwentem i jako zasłużony dla Unewla jestem chonorowym doktorem tej Fili. Bardzo mnie cieszy, że wiejska młodzierz garnie sie do nałki.
hahahah
08.10.2009 20:37
To, ze ktos odpada, swiadczy o tym, ze jest wysoki poziom, czy o tym, ze przyjmuja byle kogo?
W takim razie, wydzial mechaniczny politechniki lodzkiej w ogole miazdzy, bo tam potrafia caly rok wywalic po pierwszej sesji.
arabela
08.10.2009 18:18
Bez przesady zaoczne studia w tej filii na pewno wymagają większego wysiłku...niż dzienne np. w Piotrkowie.Bez dwóch zdań.Moja koleżanka zaczęła administrację, było ok.90 osób.Skończyło ok.30.Reszta nie dała sobie rady.Odpadały najsłabsze ogniwa, po każdej sesji.
hahahaha
07.10.2009 23:43
Elitarny lol. Kazdego debila z matura tam przyjmuja. Elitarne to sa AGH, UW, UJ, PW i kilka uniwersytetow medycznych, a nie kierunek na prowincjonalnej filii. Pozdrownienia dla wszystkich przyszlych bezrobotnych z tej "uczelni".
tajemniczy absolwet tutaj piszący...
07.10.2009 22:01
@2 ABC :o <lol>
Skrobek
07.10.2009 20:26
Hmmm..ciekawe czy niektórzy z panów w pierwszych rzędach kiedykolwiek studiowali...
Reklama
Tomaszowiak
07.10.2009 20:19
Nefrytowa 100% zgoda. Te pseud studia to fikcja. To zwykła fabryka do zarabiania.
Nefrytowa Lisica
07.10.2009 19:58
Prosze się nie obrażać. Z całym szacunkiem dla licencjatów czy magistrów.Doceniam waszą wiedzę. Ale dziś mgr.to pospolity tytuł naukowy!!Widzę taki trend/modę na studia.W weekendy na szybcika studia rok,dwa...i magister. Po to aby mieć tytuł.Sami obiektywnie powiedzcie czy taki gość po zaocznych studiach naprawę jest magistrem(czyli super fachowcem) np.turystki????Kolega z pracy poszedł na studia(zaoczne) i je skończył.Wiedzę przyswajał może raz na miesiąc.A pracę na zakończenie pisał ........5 h. Łapiąc wątki z internetu.Zdał.Jest mgr.A czy jest mądrzejszy???? nie wiem.ze studiów prawie nic nie pamięta.Nie wrzucam wszystkich do jednego ,,kociołka" ale czy to nie standard???
tomaszowiak
07.10.2009 19:25
Śmieszna uczelnia. śmieszny kierunek. robią z nas maszynkę do golenia a my się cieszymy
kiki
07.10.2009 19:06
nio,nio...elitarny dla elyty...w ciekaniu po lesie i uganianiu się po krzakach....za spódniczkami.
Napisz komentarz
Komentarze